Нові Петрівці - велике село в історичному урочищі Межигір'я (Міжгір'я) на правому березі Київського водосховища під Вишгородом.
Виникнення пов'язане із заснуванням Межигірського монастиря, який вперше згадується у XII століті, але, можливо, існував і раніше.
В радянські часи монастир був повністю знищений, на його території побудовані урядові дачі, в одній з яких потім оселився екс-президент Віктор Янукович.
Широко відомий розташований в селі музей-діорама "Битва за Київ у 1943 році Лютізький плацдарм".
Нові Петрівці - велике село в історичному урочищі Межигір'я (Міжгір'я) на правому березі Київського водосховища під Вишгородом.
Виникнення пов'язане із заснуванням Межигірського монастиря, який вперше згадується у XII століті, але, можливо, існував і раніше.
В радянські часи монастир був повністю знищений, на його території побудовані урядові дачі, в одній з яких потім оселився екс-президент Віктор Янукович.
Широко відомий розташований в селі музей-діорама "Битва за Київ у 1943 році Лютізький плацдарм".
Дзвінкова криниця
Історична місцевість , Храм
Дзвінкова криниця в Нових Петрівцях - старовинне джерело в Межигірському урочищі, єдиний об'єкт Києво-Межигірського Преображенського монастиря, що зберігся.
За легендою, ченці влаштували над джерелом цілу систему дзвіночків, які видавали мелодійний дзвін, звідки й пішла назва (за іншою версією, тут відливали церковні дзвони).
Заснування монастиря приписують князю Володимиру Великому, чи князю Андрію Боголюбському, хоча у документах Межигір'я вперше згадується в XV сторіччі як козацький монастир. Ним опікувалися гетьмани Петро Сагайдачний та Богдан Хмельницький. Коштом козаків утримувався військовий шпиталь та притулок для ветеранів. У 1843 році. тут побував Тарас Шевченко, описавши потім Межигір'я в поемі "Чернець" (зберігся дуб Шевченко - 4,4 метри в обхваті).
У 1935 році монастир був висаджений у повітря, на його місці створили закрите дачне селище партійної еліти (так звана "дача Щербицького", пізніше - резиденція Віктора Януковича "Межигір'я"). Зберегти вдалося лише джерело, що славиться смаком та цілющими властивостями насиченої залізом води. У 2005 році споруджено невелику каплицю, потім купальню, а в 2011 році освячено дерев'яну церкву Преображення Господнього Межигірського (служби проходять у вихідні та свята о 12:00).
Національний музей-заповідник української військової звитяги (Лютізький плацдарм)
Музей/галерея
Національний музей-заповідник української військової звитяги (колишній Державний музей-заповідник "Битва за Київ у 1943 році") в Нових Петрівцях відтворює обстановку знаменитої Лютізької військової операції зі звільнення столиці України від нацистських загарбників у 1943-1944 роках.
На площі в 9 гектарів збережено оборонні споруди, бліндажі, виставлено бойову техніку, працює виставка уніформ та зброї.
Вражаючу діораму "Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 рік" відкрито в 1980 році.
Щороку до Дня Пам'яті та Дня визволення Києва на території музею відбуваються театралізовані дійства, які відтворюють бої за Київ.
У 2022 році в експозиції Національного музею-заповідника української військової звитяги з’явився новий експонат - російський гелікоптер Мі-35Н. Саме 24 лютого, у перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну, російський гелікоптер Мі-35Н (RF-13024) був збитий військовим Національної Гвардії України над Київським водосховищем. Вертоліт був у складі повітряної атаки на військовий аеродром у Гостомелі, що на Київщині. У травні 2022 року збитий вертоліт був піднятий з дна Київського моря.
Парк "Межигір'я"
Палац/садиба , Парк/сад
Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Межигір'я" офіційно створено 2023 року на базі урядової резиденції "Межигір'я" – колишнього заміський житлового комплексу в Нових Петрівцях під Києвом, який здобув скандальну славу під час перебування при владі експрезидента Віктора Януковича і став найвідомішим символом корупції в Україні.
Резиденція заснована в 1935 році на місці древнього Межигірського Спасо-Преображенського монастиря, заснованого у XII столітті. За радянських часів усі монастирські споруди були знесені, на їхньому місці розміщений комплекс відпочинку із заміським будинком першого секретаря ЦК КПУ, відомий у народі як "Дача Щербицького".
У 2002 році "Межигір'я" стало резиденцією Віктора Януковича, який тоді був прем'єр-міністром України. Ставши президентом, Янукович через підставні структури приватизував резиденцію площею 137 гектарів і розгорнув тут масштабне будівництво. До складу комплексу входять: клубний будинок "Хонка" (головний палац), старий будинок Януковича, гостьовий будиночок ("Будинок Путіна"), дебаркадер "Галеон", спорткомплекс, спа-центр, гольф-клуб, яхт-клуб, гараж з колекцією автомобілів, зоопарк, кінологічний центр, величезний парк зі штучними озерами та інше.
Після повалення режиму Януковича і втечі експрезидента в Росію у 2014 році доступ до резиденції "Межигір'я" був відкритий для всіх бажаючих. Протягом майже десяти років об'єкт перебував у невизначеному статусі. Ним опікувалися волонтери громадської організації "НПУ Межигір'я", за відвідування та екскурсії ними була встановлена плата. У 2023 році Верховна Рада ухвалила закон про створення парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення "Межигір'я".
По території парку проводяться піші екскурсії з відвідуванням "Хонки" та оздоровчого комплексу, оглядові екскурсії на електрокарах. Можлива оренда велосипедів. За додаткову плату можна відвідати кінологічний центр, де утримують понад 70 собак, та музей ретроавтомобілів, де представлено близько 40 одиниць техніки (легкові автомобілі, вантажівки, військова техніка, мотоцикли). Кінний клуб La petite Ecurie проводить заняття з верхової їзди та прогулянки на каретах. На території працюють шашличні та кав'ярні.
Свято-Покровська церква
Храм , Пам'ятка архітектури
Цегляний храм Покрови Пресвятої Богородиці у Нових Петрівцях збудовано на початку XX століття в русько-візантійському стилі.
За радянських часів церкву було закрито. З 1990 по 1993 рік у приміщенні експонувалася діорама "Лютізький плацдарм".
Нині храм діючий. Поруч розташований пам'ятник Лютізькому плацдарму.
Хутір Савки
Етнографічний комплекс
Приватний етнографічний комплекс "Хутір Савки" в Нових Петрівцях включає дві справжні старовинні українські садиби: хату заможного селянина 1786 року та будинок пана 1854 року.
Перша стоїть на своєму місці вже понад двісті років, друга перевезена із села Мелені, що на Житомирщині. Тут є криниця, льох, господарський двір із клунею та кузнею. У ході екскурсії відвідувачам пропонують власноруч змолоти борошно за допомогою кам'яних жорен, попрацювати в кузні, поспостерігати за роботою майстрів народних промислів.
Після екскурсії можна скуштувати найкращих страв народної української кухні, приготовлених у дров'яній печі за старовинними рецептами. Професійний фольклорний колектив виконує народну музику.
{{itemKey}} | {{itemValue}} |
---|---|
Область |
Київська |