Місто Чугуїв розташоване на березі Сіверського Дінця в 35 кілометрах на південний схід від Харкова, одне з найстаріших міст Слобожанщини.
Засноване запорозьким гетьманом Яковом Остряницею в 1638 році на місці Чугуївського городища, що існувало в домонгольські часи. За однією з версій, назва походить від слова "чуга", що означає шкіряні обладунки. Інша версія пов'язує назву зі словом "чугунє", що в перекладі з тюркського означає "межа", "прикордонна земля". На місці нинішньої площі Соборної козаки Остряниці побудували дерев'яну фортецю-острог з 8 вежами і таємними ходами до річки.
Стратегічне значення місто втратило після спорудження в 1731-1733 роках ланцюга фортець Української оборонної лінії, проте місто залишилося важливим в ...
Осинове Плесо
Музей/галерея , Розваги/дозвілля , Етнографічний комплекс
Відпочинковий комплекс "Осинове Плесо" розташований на мальовничому березі Сіверського Донця на східній околиці Чугуєва.
Виконаний в етнічному стилі: українська хата-мазанка з очеретяним дахом, обгороджене тином сільське подвір'я, дерев'яна різьблена криниця у дворі. На території можна відвідати автентичну українську хату-музей, у якій відтворено стан побуту українського селянства ХVІІІ-ХІХ століть. Експонується унікальна колекція предметів побуту та декоративно-ужиткового мистецтва, зібрана засновником комплексу Павлом Зекцером.
До послуг гостей трирівнева лазня, риболовля, місця для пікніків. Під час проведення репінських пленерів комплекс приймає художників, тут експонуються їхні картини.
Свято-Покровський собор
Храм , Пам'ятка архітектури
Свято-Покровський собор - пам'ятка архітектури, що прикрашає центральну площу Чугуєва.
Побудований у першій половині ХІХ століття за проєктом архітектора Василя Стасова в стилі класицизму. Собор зводився під керівництвом архітекторів військових поселень, завершив будівництво архітектор Шрейдер. Мозаїки та фрески виконав італійський художник Петро Розетті (допомагали йому місцеві майстри), іконописні роботи – харківський художник Іван Куліков.
За радянських часів будівля втратила купол, дзвіницю і все внутрішнє оздоблення. До останнього часу тут розташовувалася картинна галерея. В 2009 році собор повернуто віруючим, ведеться реставрація.
Художньо-меморіальний музей Іллі Рєпіна
Музей/галерея
Художньо-меморіальний будинок-музей Іллі Рєпіна розташований в Чугуєві в маленькому одноповерховому будинку часів військових поселень (початок XIX століття) на колишній вулиці Нікітинській, де знаменитий художник жив і працював у 1876-1877 роках.
Відтворено початкову - досить просту обстановку. Основну експозицію присвячено чугуївському періоду в житті та творчості Рєпіна, а також тісним зв'язкам художника з Україною, які не переривалися протягом усього його життя.
Тут зібрані особисті речі Рєпіна – синій оксамитовий берет, білий жилет, пристосування для швидкого зняття взуття та інше.
Також представлені унікальні роботи місцевих живописців та іконописців ХІХ століття - чугуївських вчителів Рєпіна. Експонуються чотири ікони, та деякі інші роботи Рєпіна: портрет Верьовкіної, малюнки, офорти.
Фонди музею включають також роботи відомих художників рєпінського оточення: Валентина Сєрова, Володимира Маяковського, Петра Верещагіна, Миколи Пимоненка, Івана Пелевіна.
Чугуївський краєзнавчий музей
Музей/галерея
Чугуївський краєзнавчий музей розташований в офіцерському будинку періоду військових поселень (ХІХ століття).
Колекція налічує близько 10 тисяч одиниць: старовинні меблі, одяг, зброю, нагороди, етнографічні матеріали, археологічні знахідки, документи та фотографії різних років.
У музеї діють постійні експозиції, присвячені заснуванню міста, воєнній історії, виставці з фондів музею, приватних колекцій та інших джерел. Вони розкривають сторінки минулого від будівництва Чугуївської фортеці в XVII столітті донині.
Штаб військових поселень (Художня галерея)
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Висока будівля з годинниковою вежею в центрі Чугуєва збудована в 1831 році для розміщення дивізійного корпусного та окружного штабів військових поселень Слобідсько-Української (Харківської) губернії, окружним центром яких з 1817 по 1857 рік було місто Чугуїв.
Тут же розміщувався і корпус військових топографів, де в 1857 році навчався 13-річний Ілля Рєпін. Після ліквідації військових поселень будинок пристосували для військового училища, де навчалося багато відомих людей. У різні роки тут розміщувалися: школа червоних старшин, суворівське училище, школа молодшого льотного офіцерського складу, навчальний центр прикордонних військ.
В даний час будівля частково відреставрована, в ній відкрито художню галерею. Представлені роботи лауреатів Державної премії імені Іллі Рєпіна: Лідії Бродської, Олексія Грицай, Гелія Коржева, Андрія Курнакова, Олександра Лактіонова, Миколи Ромадіна, Валентина Сидорова, Володимира Стожарова, братів Ткачових, Бориса Угарова, Миколи Фоміна.
Будівля стоїть на крутій горі, звідки відкривається найкращий огляд мальовничих околиць Чугуєва.
Адміністративний статус | місто |
---|---|
Засновано / перша згадка | 1638 |
Широта | 49.83218 |
Довгота | 36.6864 |
Населення | 32454 |
Поштові індекси | 63500-63509 |
Область | Харківська |