English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Житомирської області
Пам'ятки Коростенського району
Знайдено 30 пам’ятки
Коростенського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Римо-католицький костел Святої Анни - найстаріший храм Малина, що зберігся.
Перший дерев'яний католицький костел був збудований у місті в 1784 році коштом Станіслава Кордиша. В 1869 році святиня згоріла, і в 1884 році на її місці стараннями княгині Цецилії Радзивілл було збудовано новий костел у стилі класицизму.
За радянських часів він використовувався як одне із приміщень середньої школи. В 1992 році костел Святої Анни було повернуто католицькій громаді Малина. В 2013 році розпочався капітальний ремонт храму і вже в липні 2017 року було наново освячено вівтар.
вулиця Героїв України, 1 Малин
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Музей/галерея
Лугинський народний краєзнавчий музей відкрито в 1980 році з ініціативи місцевої вчительки Зої Сульської.
Музей розташовується поруч із будинком культури та має 8 експозиційних залів. Експозиція розповідає про давню історію краю, про заснування та розвиток містечка Лугини, про традиційний побут місцевих мешканців, а також про природу Полісся.
Зокрема, представлені кам'яні знаряддя праці, сокири та меч часів Давньої Русі, предмети побуту поліщуків кінця ХІХ - початку ХХ століття, вишиті рушники, жіночий та чоловічий одяг, килими.
Особливу увагу привертає стіл з видовбаними мисками.
вулиця Зої Сульської, 12 Лугини
Овруцький історично-краєзнавчий музей "Древлянські джерела" працює з 2006 року при Центрі дитячої та юнацької творчості Овруцької міської ради.
В етнографічній залі представлені предмети традиційного побуту поліщуків, у тому числі унікальні рушники-завіски з древлянськими узорами. Чільне місце посідають ікони, одна з яких виготовлена в 1904 році в Києво-Печерській Лаврі.
Наступна експозиція знайомить з давніми поліськими ремеслами - бортництвом і льонарство. Зокрема, представлено справжню борть і бортний інвентар, а також давній ткацький верстат.
В останній музейній кімнаті зібрані матеріали про шкільництво Овруччини від часів Київської Русі до сучасності, а також про видатних людей краю. Тут відтворено інтер’єри класної та піонерської кімнати, представлено старі підручники, серед яких буквар 1861 рікоку авторства Тараса Шевченка.
вулиця Тараса Шевченка, 100 Овруч
Музей історії Овруччини засновано в 1975 році при Овруцькому будинку культури. Зараз музей розташовується в історичному двоповерховому будинку райвиконкому поруч із Міським парком.
Експозиція у трьох залах розкриває культуру та історію краю, починаючи від періоду палеоліту. Серед унікальних експонатів – знаряддя праці первісних людей, давньоруський меч XII-XIII століть, козацький пістоль та порохівниця кінця XVIII століття.
Представлені документи репресованих земляків, листи остарбайтерів, вивезених до Німеччини під час Другої світової війни, особисті речі людей, що покинули свої домівки після аварії на ЧАЕС, фотографії овручан, які брали участь у Революції Гідності та російсько-українській війні.
В етнографічному відділі експонуются предмети побуту поліщуків, зокрема традиційний одяг і взуття, ткані та вишиті рушники, дерев’яні вироби народних майстрів. Відтворено інтер’єр сільської хати XIX століття "Поліська світлиця".
вулиця Івана Франка, 8 Овруч
Музей історії села Копище є частиною меморіального комплексу Копищенської трагедії, що розташований у Меморіальному парку в центрі села.
13 липня 1943 року за допомогу партизанським загонам гітлерівські окупанти розстріляли та спалили живцем 2887 жителів села, лише одиницям вдалося вижити. Центральним елементом експозиції музею є діарама "Копищанська трагедія".
В етнографічному розділі представлені предмети традиційного побуту поліщуків, народний одяг, вишиті рушники.
вулиця Партизанська, 49 Копище
Народний краєзнавчий музей у селищі міського типу Народичі заснований у 1990 році. Експозиція у трьох кімнатах розповідає про історію Народиччини від найдавніших часів до сьогодення.
В археологічному розділі представлено знаряддя праці первісних людей. Етнографічна колекція включає чимало предметів побуту поліщуків, а також ікони, вишиті рушники тощо.
Демонструються вироби народних майстрів.
Окрему експозицію присвячено ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
вулиця 1-го Травня, 15А Народичі
Комунальний заклад "Олевський краєзнавчий музей" відкрився у 1995 році.
Спочатку мав лиша дві зали: бойової слави та природи. Згодом відкрилася зала старожитностей, яка розповідає про давні промисли та ремесла поліщуки, а також зала історії Олевщини. Зокрема, представлені археологічні знахідки часів Середньовіччя, зроблені під час розкопок на території Олевського городища в урочищі Бабина гора: гарда від меча, свинцева печатка короля Пруссії, намисто зі скла різного кольору та бурштину, бронзові прикраси.
В експозиції "Олевська республіка" на п'яти стендах висвітлено основну інформацію про діяльність Поліської Січі та отамана Тараса Бульбу-Боровця.
Розроблено стенди "Єврейська община в Олевську" та "Місцеві цікавинки", створено нову експозицію "Бурштин-сукциніт".
Музей пропонує оглядові екскурсії містом Олевськ і виїзді екскурсії до "Кам'яного села".
вулиця Володимирська, 6 Олевськ
Пам'ятник/монумент
Єдиний в Україні пам'ятник вченому та мандрівнику Миколі Миклухо-Маклаю встановлений у Малині, де був маєток його матері і якийсь час жив він сам.
Виходець із старовинного козацького роду, Миклухо-Маклай відомий у світі як видатний етнограф, дослідник народів Південно-Східної Азії, Австралії та Океанії. Багато років він провів у мандрівках світом, проте наприкінці життя повернувся до Малина - вивчав тут побут і традиції поліщуків, цікавився походженням древлян.
Пам'ятники вченому також встановлені в Австралії, Новій Гвінеї та росії.
Монумент в центрі Малина було відкрито в 1986 році на честь святкування 140-річчя від дня народження Миклухо-Маклая. Автор пам'ятника – скульптор Петро Степаков.
вулиця Михайла Грушевського Малин
Музей/галерея , Заповідна територія
Поліський природний заповідник у верхів'ях річки. Уборть охороняє понад 20 тисяч гектарів болотистих лісів, типових для природи Полісся.
Флора Поліського заповідника налічує 604 види вищих рослин, 139 – мохів, безліч лишайників, грибів та водоростей. До Червоної книги України занесено 17 видів. Особливо цінний рододендрон із сімейства вересових.
У лісі зустрічаються лось, благородний олень, кабан, козуля, ондатра, бобр, видра, вовк, лисиця, тхір, ласка і інші. Часом помічають рись і ведмедя.
Центральна садиба Поліського природного заповідника розташована в селі Селезівка. Туристи можуть відвідати візит-центр заповідника, де представлені матеріали щодо його діяльності. На території садиби створено музей священного древлянського каміння: Камінь-Престол, Скриня, Камінь-Кохання, камені-слідовики, Камінь сльози Богородиці, жертовний камінь.
Реконструйовано водяний млин (зруб привезений з відселеного села Далети). Відновлено язичницьке святилище міста Нор із 12 каменів, землянка, зимовий курінь.
У музеї "Древлянське село" на основі дерев'яної поліської хати представлено етнографічну експозицію.
Відвідувачам пропонують пожити у відновленій хаті з справжньою піччю, познайомитися з виплавкою заліза з болотної руди. На околицях Поліського заповідника створено низку туристичних водних, піших та автомобільних маршрутів з відвідуванням святих джерел, столітніх дубів, святилища старовірів та стародавніх поховань (кам'яні хрести).
вулиця Рослика Селезівка
Свято-Миколаївська церква в Олевську – пам'ятка архітектури ХVІ сторіччя.
Побудована в 1596 році при шляхтичах Немиричах, а в 1618 році була проведена реконструкція, про що свідчить дата на кам'яному хресті, вмурованому в західний мур прибудованого до церкви притвора.
Основа споруди має нескладну приземкувату форму з п'ятьма шоломоподібними куполами, які з'явилися після реконструкції 1864 року. Вузькі щілинні вікна говорять про оборонний характер будівлі. Подібну форму має і дзвіниця.
Іконостас сучасний, старі ікони не збереглися. Особливу цінність мала ікона "Богородиця Олевська", яка за радянської влади була вилучена з храму та зберігалася в Харківському музеї.
площа Соборна Олевськ
П'ятибанна Свято-Миколаївська церква у Межирічці – зразок поліської дерев'яної архітектури.
Побудована в 1772 році. Церква хрестова у плані. Центральний зруб перекритий восьмигранним наметом на великому вісімці. Гілки хреста вкриті пластичними наметами, увінчаними цибулинними главками. Поруч розташована квадратна у плані двоярусна дзвіниця.
Також у селі збереглися сторічні поліські хати, розписані у традиціях цих місць.
вулиця Рудня Межирічка
Музей партизанської слави Полісся засновано в 1961 році в селі Словечне, яке у роки Другої Світової війни було центром партизанського руху та місцем дислокації великих партизанських з'єднань.
Словечанський музей створювався ентузіастами "народним" методом, і в 1962 році експозиція була відкрита для відвідувачів. Одна із зал оформлена у вигляді партизанської землянки.
Представлено зброю партизанів, радіоапаратура, партизанська преса, інструменти медичної служби "лісового фронту", матеріали про каральні експедиці на Овручщині.
В 1995 році відкрито Меморіальний комплекс спалених сіл, де зафіксовано трагічні події 1942-1943 років.
вулиця Антоновицька, 4 Словечне
Природний об'єкт
Словечансько-Овруцький кряж - височина на півночі Житомирської області, залишок давніх гірських гряд.
Кряж простягається майже на 60 кілометрів із заходу на схід від села Червонка до міста Овруч. Ширина кряжу від 5 до 14-20 кілометрів. Найвища точка (316 метрів) розташована на схід від села Городець. Південні схили кряжа круті, північні - більш пологі. Поверхня горбиста, розчленована ярами глибиною до 20-25 метрів.
Камінь (рідкісні червоні та рожеві кварцити та пісковики), що видобувається тут, застосовувався при будівництві Софійського собору, Києво-Печерської лаври та Золотих воріт у Києві.
На території досліджено безліч городищ та курганів. З рослинності зустрічаються береза темнокора, дуб скельний, плющ вічнозелений, береза карельська, азалія понтійська, що вважається ендеміком. Подібні види в Україні трапляються лише в Криму.
Уздовж усього кряжа проходить ґрунтова дорога, часом між дуже глибокими ярами. Яри неймовірно мальовничі, дорога здебільшого гравійна.
урочища Смородина, Городище та інші Словечне
Храм
Білокам'яний Спасо-Преображенський кафедральний собор в Овручі відбудовано в 1993 році на місці зруйнованого за радянських часів храму.
Ще в XVII сторіччі тут знаходився єзуїтський костел, який згодом став уніатським, а в XIX столітті був перебудований на православний храм.
Преображенський собор відновлений у новому архітектурному вигляді.
В соборі зберігається частка мощей преподобного Макарія Канівського Чудотворця.
вулиця Соборна, 18 Овруч
Ставропігійна церква Різдва Пресвятої Богородиці заснована в Лугинах на початку ХІХ століття.
Є одним з найцікавіших зразків класичного стилю в монументальній дерев'яній архітектурі Полісся.
Належить до УПЦ московського патріархату.
вулиця Церковна, 33 Лугини