English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Донецької області
Знайдено 73 пам’ятки
Донецької області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Заповідна територія
Національний природний парк "Меотида" розташований на півдні Донецької області, що охоплює двокілометрову прибережну зону Азовського моря протягом 150 кілометрів.
Заповідник створений у 2000 році. Отримав назву античної країни Меотиди племені меотів, які жили в I тисячолітті до нашої ери у Приазов'ї. Площа парку – 13 тисяч гектарів території та стільки ж за площею акваторії.
До складу парку "Меотида" увійшли заказники загальнодержавного значення "Білосарайська коса" та "Приазовський чапельник", орнітологічний заказник місцевого значення "Кривокоський лиман", пам'ятки природи місцевого значення "Крива коса" та "Соснові культури", а також регіональний ландшафтний парк "Половецький степ".
На території заповідника зареєстровано понад 250 видів птахів (в тому числі кучеряві пелікани) та 47 видів ссавців, деякі з них занесені до Червоної книги. Флора парку зберегла аборигенні риси степової рослинності, що налічує 640 видів, у тому числі понад 40 ендемічних.
У 2001 році парк "Меотида" було прийнято до складу міжнародної організації "Федерація Європарків".
Проводяться екскурсії для дітей та дорослих, прогулянки на човнах, спостереження за птахами та кінні екскурсії. Зокрема, спостерігати за життям унікальних птахів у природному середовищі туристи можуть з 26-метрової вежі.
Російська збройна агресія на сході України призвела до серйозних екологічних наслідків, в тому числі і на території національного природного парку "Меотида", яка постраждала під час бойових дій. Деякі об'єкти природно-заповідного фонду заповідника пошкоджені або знищені обстрілами.
вулиця Кірова, 80А Новоазовськ
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Замок/фортеця
Німецький ДОТ на вулиці Дмитра Мазура в Краматорську - один із ланцюга довготривалих вогневих точок, створених німцями для оборони стратегічно важливого їм населеного пункту.
Розташований у західній частині міста, поряд із селищем Софіївка.
Цей ДОТ нетипової конструкції з бійницями на чотири сторони прикривав долину річки Маячка.
В даний час об'єкт розчищений ентузіастами, відкритий доступ для туристів. Планується створення музею.
вулиця Дмитра Мазура, 166 Краматорськ
Музей/галерея
Комунальний культурно-освітній заклад "Народний музей історії села Новомихайлівка" розташований у колишньому приміщенні земської школи.
Музейні фонди налічують понад 3000 експонатів. В експозиції представлені старовинні знаряддя праці, предмети домашнього вжитку, гроші різних часів. Найпомітнішими експонатами є старовинна бричка та ретроавтівка "Москвич-401".
Під час широкомасштабної російської агресії у 2022 році мізей зазнав руйнувань, значна частина експозиції була знищена.
вулиця Центральна, 56Д Новомихайлівка
Активний відпочинок , Природний об'єкт
Новопетровський поріг на річці Кринка вважається найбільшим порогом степового краю Східної України.
Півкілометрова ділянка річки насичена тут скельними виходами, які нелегко подолати. Перепад висоти перебігу в три метри на цій ділянці дає можливість у хорошу воду долати перешкоди 3-4 категорії складності. Тут відбуваються змагання з техніки водного туризму.
Садове
Розваги/дозвілля
Оглядовий майданчик з видом на Азовське море знаходиться в Приморському парку біля площі Воїнів-визволителів.
З майданчика відкривається класична індустріальна панорама Маріуполя. Одночасно видно одне з найбільших підприємств міста Азовсталь та Маріупольський морський торговельний порт.
вулиця Кленова Балка Маріуполь
Заповідна територія , Природний об'єкт
Орнітологічний заказник місцевого значення "Кривокоський лиман" розташований неподалік селища Сєдове.
Статус заказника надано рішенням облвиконкому в 1988 році. Площа - 468,7 гектарів. Є мілководним лиманом, який є місцем гніздування водно-болотних птахів, в тому числі рідкісних - кулик-ходулочник та інших.
Цікавий Кривокоський лиман і надзвичайно лікувальними грязями.
У 2010 році орнітологичний заказник "Кривокоський лиман" увійшов до складу Національного природного парку "Меотида".
Сєдове
Природний об'єкт
Палаюче каміння - місце виходу палаючого метану на поверхню в районі річки Нижня Кринка. Природна дегазація надр. Світиться сланцевий або вугільний газ.
Цьому родовищу, за інформацією очевидців, уже понад 20 років. Екологи припускають, що метан пробивається через тріщину у вугільному шарі. Концентрація газу складає 100 відсотків. На поверхні він спалюється. Висота полум'я іноді сягає 2-х метрів.
Поки підприємці, вчені та влада думають про використання свердловини, застосування їй знайшли рибалки. Їх тут часто можна застати взимку. Біля природного багаття вони гріються і готують на ньому юшку.
Зуївка
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник прохідницькому комбайну КСП-32 встановлено поруч із Технічним університетом Донецька.
Прохідницькі комбайни - це складні гірські машини, призначені для підземних робіт у гірничих виробках: руйнування гірських порід, навантаження на конвеєр або вагонетки тощо.
Комбайни КСП-32 виготовляються на Ясинуватському машинобудівному заводі. Напис на пам'ятнику говорить: "Мешканцям міста Донецьк від Ясинуватських машинобудівників".
вулиця Артема, 58 Донецьк
22-метрова статуя відомого революціонера Артема (псевдонім Федора Сергєєва) височить над куполами Святогірського монастиря на вершині однієї з крейдових гір над Сіверським Донцем.
Пам'ятник у стилі кубізму створив в 1927 році скульптор Іван Кавалерідзе. Більшість робіт із спорудження 1000-тонного монумента велася вручну: на терасі монастиря із залізобетону відливались частини, які на вантажівці піднімалися на гору і за допомогою звичайного автокрана встановлювалися на місце.
Поруч споруджено новий монументальний комплекс героям Другої світової війни.
вулиця Зарічна Святогірськ
Пам'ятник британському рок-гурту "Бітлз" (The Beatles) у Донецьку встановлено біля входу до розважального комплексу "Ліверпуль", який оформлений у "бітлівському" стилі.
Фігури музикантів виконані харківським скульптором Володимиром Антиповим із пластмаси та пофарбовані під бронзу.
Скульптура зображує легендарну четвірку Ліверпуля під час концерту - в характерних позах і з музичними інструментами в руках. Учасники групи з одягу та зачісок відповідають 1963-1964 рокам, крім Джона Леннона – він зображений у круглих окулярах, які став носити пізніше.
Стіна фігурами "бітлів" вкрита мозаїкою у вигляді британського прапора.
вулиця Артема, 131А Донецьк
Пам'ятник англійському промисловцю Джону Джеймсу Юзу, засновнику Юзівки (нинішній Донецьк), творцю донецької металургійної промисловості, на якій тепер базується економічна міць Донбасу.
Пам'ятник відкритий у 2001 році в самому серці студентського містечка Донецького національного технічного універсітету – місцевого технічного учбового закладу, навпроти нового корпусу.
Автор пам'ятника – скульптор Олександр Скорих.Фігуру Джона Юза в людський зріст скульптор вирішив встановити на низькому постаменті, підкресливши тим самим людські риси батька-засновника донецької промисловості. Пам'ятник відлито в центральних ремонтно-механічних майстернях.
вулиця Артема, 96 Донецьк
Пам'ятник страховому агенту встановлено у центрі Донецька до 10-річчя страхової компанії "АСКА".
У бронзовій скульптурі агента "Держстраху", який готується увійти в офіс до страхувальника, зображений популярний кіногерой Юрій Деточкін з кінофільму "Бережись автомобіля", втілений на екрані талановитим актором Інокентієм Смоктуновським. На думку ініціаторів встановлення пам'ятника, у цьому фільмі дуже добре показано специфіку роботи страхового агента - щоденної, виснажливої, але цікавої та потрібної людям.
Автор пам'ятника – скульптор Ігор Макогон.
вулиця Артема, 129Б Донецьк
Парк/сад
Дружківський парк кам'яних скульптур "Святогір" створено у Дружківці за ініціативою відомого атлета Юрія Артемова, директора спортивно-екологічної громадської організації "Святогір'я", керівника спортивного клубу "Святогір".
Тут зібрано вже близько 50 скульптур із пісковика, які зображують казкових героїв та реальних історичних персонажів. В основному представлені герої руського епосу. Тут є богатир Пересвіт, княжна Ольга, Володимир Мономах та багато інших. Усі доріжки сходяться до центру – кургану з фігурою Матері-Русі.
Автори проєкту поставили за мету пробудити в жителях та гостях міста патріотизм, любов до історії та мистецтва.
вулиця Козацька Дружківка
Парк кованих фігур та різьблених скульптур розташований в Донецьку в сквері за будівлею Міськради.
Тут зібрані твори найкращих ковалів Донбасу.
Щорічно проводиться міжнародний фестиваль ковальської майстерності. Найкращі роботи залишаються у парку як подарунок місту.
Поруч розташована Поляна казок із дерев'яними скульптурами казкових героїв.
вулиця Університетська, 61 Донецьк
Комунальний заклад "Покровський історичний музей", заснований у 1967 році, розміщується на першому поверсі багатоповерхівки у центрі Покровська.
Фонди музею налічують 14 000 музейних предметів. Серед археологічних пам'яток представлена знайдена на розкопках Нововасилівського кургану ритуальна посудина з орнаментом-піктограмою мапи зоряного неба з нанесеним на неї потижневим розкладом річного сонця серед зими, а також камінь із зображенням зоряного неба з давнього вівтаря.
В етнографічній експозиції можна побачити колекції прасок, самоварів, писанок, рушників, поштівок.
Окрема експозиція розповідає про українського композитора Миколу Леонтовича, який на початку XX століття протягом 4 років працював учителем співів у залізничній школі в Покровську.
Перед входом встановлені половецькі кам'яні баби.
вулиця Європейська, 22 Покровськ