Пам'ятки України

Right arrow

Пам'ятки Тернопільської області

Пам'ятки Тернопільської області

Онлайн путівник пам’ятками та визначними місцями Тернопільської області

Знайдено 260 пам’ятки

Тернопільської області

змінити

Категорії пам'яток

Доступно для

Параметри доступності

Очистити фільтри

Всі пам’ятки та визначні місця Тернопільської області

Краєзнавчий музей, Чортків
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Чортківський краєзнавчий музей

Музей/галерея

Чортківський краєзнавчий музей розташований у сучасній будівлі на одній із найколоритніших вулиць в центрі Чорткова.

Основні фонди налічують понад 10 тисяч експонатів.

У Чортківському краєзнавчому музеї представлено експозицію, присвячену різним періодам історії краю. Різноманітний археологічний матеріал розповідає про життя людей у ​​давнину, про старовинні ремесла та промисли.

Представлено історію українського війська та національно-визвольної боротьби на Чортківщині. Окрема експозиція розповідає про наслідки більшовицького терору та про вигнання фашистських окупантів.

Відділ природи відображає флору та фауну краю.

Map pin icon вулиця Зелена, 3 Чортків

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Краєзнавчий музей, Шумськ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Шумський краєзнавчий музей

Музей/галерея

Шумський краєзнавчий музей засновано в 1985 році з ініціативи місцевого вчителя історії Івана Бабія. Початково розміщувався в колишньому будинку пекаря Стефаняка, побудованому в 1930 році, коли місто знаходилось у складі Польщі. У 2022 році музей переїхав до приміщення колишнього ліцею.

На першому поверсі гостей зустрічає кам'яний хрест, що є візитівкою Шумська. Він стоїть на фоні панорамного фото, де зображене середмістя. Також на пермому поверсі розміщена етнографічна експозиція, оформлена у вигляді старої української оселі зі світлицею та коморою.

Відділ природи знайомить відвідувачів з географічними та природними умовами краю, його рослинним та тваринним світом. У відділі стародавньої історії представлені матеріали про заснування міста в князівські часи, участь жителів у Визвольній війні, створення Преображенської церкви. Значна частина експозиції відділу нової історії присвячена періоду Другої світової війни та національно-визвольній боротьбі УПА проти нацистів та радянських окупантів: зброя, фотографії, документи, макети.

Про сучасну російсько-українську війну розповідає виставка "Боротьба за незалежність". Тут представлені артефакти з фронту: прапори бойових бригад, світлини захисників, військовий стрій, тубуси від використаних снарядів, військові  трофеї. Оформлено куточок пам'яті "Небесні вартові нашої землі".

Map pin icon вулиця Шевченка, 8 Шумськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Ягільницький замок, Ягільниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Ягільницький замок

Замок/фортеця

Один із найпотужніших замків на Поділлі збудував у Ягільниці в 1630 році коронний гетьман Станіслав Лянцкоронський.

У 1655 році він витримав облогу козацьких військ Богдана Хмельницького, і лише пізніше в результаті зради був захоплений козаками Бутурліна.

Після підписання Бучацького мирного договору, коли Ягільниця разом із деякими іншими подільськими землями відійшла до Туреччини, у замку деякий час розміщувався гарнізон турецького паші.

До кінця XVIII століття замок втратив стратегічне значення. Австрійська влада розпорядилася засипати рови і розібрати частину укріплень, а будівлі використовували як тютюнову та поташну фабрику. Це призначення замок зберігав досі під вивіскою Ягельницького тютюново-ферментаційного заводу. В даний час належить приватній компанії, завод не працює, доступ на територію закритий.

Map pin icon вулиця Замкова, 1 Ягільниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей історії села Ягільниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Ягільницький музей історії села

Музей/галерея

Народний музей історії села Ягільниця створений в 1979 році на базі матеріалів шкільного залу-музею та приватних колекцій вчителів. Статус "Народного музею" отримав у 1990 році.

Фонди музею налічують понад 3 тисячі експонатів, які представлені в 6 залах. Експозиція музею містить відомості про історичні, етнографічні, природничі особливості розвитку села від найдавніших часів до сучасності.

Map pin icon вулиця Чортківська, 2 Ягільниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Язловецький замок, Язловець
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Язловецький замок

Пам'ятка архітектури , Замок/фортеця

Язловецький замок, прозваний "Ключем Поділля", в XVI-XVII сторіччях був однією із найважливіших оборонних споруд східної частини Речі Посполитої, нарівні з Кам'янцем-Подільським.

Заснований представниками магнатського роду Бучацьких-Язловецьких. У XV сторіччі Теодор Бучацький-Язловецький перетворив його на потужний бастіон, в 1550-1575 роках Юрій Язловецький розширив замок і добудував згодом величезну чотириярусну вежу. Внизу були каземати, на третьому поверсі був в'їзд у місто, на четвертому ярусі розташовувалися житлові приміщення. До брами вів міст на дерев'яних стовпах, у завершальній своїй частині – навісний.

У 1643 році новий власник гетьман Олександр Конєцпольський спорудив зовнішнє оборонне кільце – Нижній замок. Під час Визвольної війни твердиня витримала облогу козацьких військ, але в 1672 році впала під тиском турків.

У 1746 році Станіслав Понятовський (батько польського короля Станіслава Августа) збудував на місці Нижнього замку палац, який був переобладнаний та вдосконалений бароном Христофом Блажевським.

У 1863 році барон пожертвував палац із руїнами замку та садом сестрам-непорочницям для створення монастиря та школи для дівчаток. На території у склепі похована засновниця обителі блаженна Марцеліна Даровська.

За радянських часів монастир було закрито, тут була лікарня, потім санаторій. Останній функціонує досі, ділячи приміщення з відродженим в 1999 році монастирем.

Нині це Реколекційний будинок імені Марцеліни Даровської сестер Непорочного Зачаття Діви Марії. Монашки підтримують палац та парк у хорошому стані, привітно приймають туристів.

Map pin icon Язловець

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Функціонал тимчасово недоступний