Krasytsky Palace, Volodymyrets

Palace / manor

Architecture

Info icon
Information on this page is translated from Ukrainian language automatically by machine translation and may not always accurately express the original. We nevertheless hope it will be of use to you and make it easier for you to plan your trip.

General information about Krasytsky Palace (Volodymyrets)

The empire-style palace was built in Volodymyrets in the 18th century by Count Vinsent Yuzef Krasytsky, a representative of the ancient Polish family of the coat of arms of Rohal.

The building is two-story, with a colonnade. In Poland, it was the residence of the manager of Volodymyrets and Horodets distilleries and agricultural affairs. After the Second World War, the building housed an orphanage, then the office of the collective farm.

The palace is currently in a state of disrepair.

Палац у стилі ампір збудований у Володимирці в XVIII столітті графом Вінсентом Юзефом Красицьким – представником старовинного польського роду герба Рогаля.

Будівля двоповерхова, з колонадою. За Польщі тут була резиденція керуючого справами Володимирецького та Городецького спиртзаводів та сільськогосподарського провадження. Після Другої світової війни у будівлі розмістився дитячий будинок, потім контора колгоспу.

Наразі палац перебуває в аварійному стані.

Practical information about Krasytsky Palace (Volodymyrets)

Last update

Calendar icon

3/24/2024

Categories Palace / manor, Architecture
Date of foundation XVIII century
Address Tarasa Hodunka Street, 2

Volodymyrets

Coordinates 51.4171678° N, 26.1499715° E Copy icon Coordinates copied
Additional services
International Symbol of Access

Аccessibility information

Info icon

Have you visited Krasytsky Palace in Volodymyrets?

Add practical or descriptive information, photos, links

News and blogs about Krasytsky Palace (Volodymyrets)

Reviews about Krasytsky Palace (Volodymyrets)

User icon
Ірина Рубець

Star icon Star border icon

2/7/2024

Враження- дуже, дуже сумно від того, що як і все в нашій рідній Україні нікому нічого не потрібно... Знаходиться будівля в дуже занедбаному стані, на даху ростуть дерева, доруйновуючи далі дах і стіни. Зрозуміло, що ми зараз спрямовуємо кошти на війну і до палацу нікому нема діла, але ж руйнування почались не 10 років тому і не тепер, а набагато раніше. Можна ж було розвивати туризм і від цього б наповнювався буджет. За кордоном навіть на кількох цеглинах роблять гроші, тим самим вивчають історію своєї місцевості і наповнюють бюджет. А в нас в Україні дійсно є на що подивитись, але ми це не цінимо, на жаль... Була "Кукушка" -вже нема. Але це вже інша історія...


Functional temporarily unavailable