English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Запорізької області
Пам'ятки Пологівського району
Знайдено 5 пам’ятки
Пологівського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури
Будівля Гуляйпільської міської ради збудована на початку XX століття. У 1918-1921 роках тут розміщувався виконком Гуляйпільської ради, в якій працював герой визвольного руху південноукраїнського селянства Нестор Махно. Тут проходили з'їзди фронтовиків-повстанців, робітничих та селянських рад, відділів військово-польового штабу.
Встановлено меморіальну табличку.
вулиця Тараса Шевченка, 15 Гуляйполе
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Музей/галерея
Гуляйпільський краєзнавчий музей розташований в історичній будівлі колишнього банку взаємного кредиту в центрі міста Гуляйполе.
Експозиція музею складається з 9 розділів із фондом 17 тисяч експонатів, які розповідають про найдавнішу історію цих земель, епоху запорозького козацтва, побут селянського та міщанського житла, ремесла Гуляйпільського краю тощо.
Найцікавіша частина експозиції розповідає про життя та діяльність уславленого анархіста, ватажка Революційної повстанської армії Нестора Махна. Зокрема, представлено легендарну тачанку - винайдену махновцями рухливу вогневу точку на кінній тязі. На подвір'ї встановлено пам'ятник тачанці.
Під час широкомасштабного російського вторгнення в Україну в 2022 році, місто Гуляйполе опинилося на лінії фронту і під постійним обстрілом російської армії. На початок 2023 році в місті не залишилося жодної вцілілої будівлі. Значних руйнувань зазнав і краєзнавчий музей Гуляйполя.
У серпні 2024 року будівля Гуляйпільського краєзнавчого музею вщент згоріла внаслідок чергового російського обстрілу. Напередодні співробітники музею встигли евакуювати більшу частину експозиції, які є складовою Музейного фонду України.
вулиця Соборна, 73 Гуляйполе
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Оріхівський краєзнавчий музей заснований 1972 року. З 1993 року музей розміщується в історичномуу будинку міської управи, що є пам'яткою архітектури місцевого значення. Будівля зведена 1893 року в стилі українського класицизму.
Фонди музею налічують близько 7000 експонатів. Зала "Археологія" знайомить відвідувачів з історією краю від кам'яного віку до до другої половини XVIII століття, коли почалося будівництво Дніпровської укріпленої лінії і виникло перше козацьке поселення в Оріховій балці.
Експозиція "Оріхівщина на зламі XIX – початку XX століття" розповідає про розвиток сучасного міста Оріхів.
У виставковій залі працює етнографічна виставка, де представлені старовинні предмети побуту: одяг, посуд, рушники, праски, самовари тощо.
Окрема експозиція розповідає про події російсько-української війни, починаючи з 2014 року.
Під час повномасштабного російського вторгнення 2022 року, коли Оріхів опинився поблизу лінії фронту, будівля Оріхівського краєзнавчого музею зазнала пошкоджень внаслідок обстрілів міста російськими загарбниками.
вулиця Покровська, 38 Оріхів
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник Нестору Махну встановлений у 2009 році в центрі міста Гуляйполе, на батьківщині знаменитого анархіста, ватажка повстанського руху селян на південному сході України у 1917-1919 роках.
Виготовлена з бетону скульптура - копія гіпсового пам'ятника, який був встановлений за рік до цього в Гуляйполі перед хатою старшого брата Махна, що збереглася. Командувач Революційної повстанської армії Нестор Махно зображений сидячим у військовій гімнастерці та папасі з шаблею в руці.
Під час повномасштабного російського вторгнення в Україну російські війська ракетним ударом в 2024 році зруйнували пам'ятник Нестору Махну, який був неофіційним символом міста. Втім, вже у вересні того ж року скудбптура була відновлена.
вулиця Тараса Шевченка Гуляйполе
Комунальна установа "Пологівський краєзнавчий музей" Пологівської міської ради з 1968 року розташовується в садибному будинку купців Сандомирських у Пологах.
Музейний фонд налічує більше 12 тисяч історичних пам'яток. В шести залах представлені експозиції: "Природа Пологівщини", "Археологія та заселення краю", "Наш край на початку ХХ століття", "Пологівський район напередодні та в роки Другої світової війни", "Сучасність рідного краю".
Гордістю музейної колекції є кам’яні ідоли половецького періоду, археологічні знахідки під час розкопок курганів, предмети побуту і сільськогосподарський реманент перших переселенців, фото та документи, що свідчать про будівництво Катериненської залізниці та заснування міста Пологи.
Експозицію доповнюють діорами "Розробка Положського родовища каолінів та вогнетривких глин" та "Кінсько-Роздорівське водосховище, а також відтворені інтер'єри селянської хати, оселі міщанської родини, квартири залізничника.
провулок Водопровідний, 10 Пологи