English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Закарпатської області
Пам'ятки Рахівського району
Знайдено 12 пам’ятки
Рахівського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Природний об'єкт
Водоспад Труфанець - найвищий природний водоспад Закарпаття – 36 метрів.
Розташований біля траси Ясіня-Рахів, за 2 кілометри від повороту на Драгобрат. Знаходиться на струмку (потоці) Труфанець - правій притоці річки Чорна Тиса, на південно-східних схилах Свидовецького хребта.
Утворений на місці виходу на поверхню стійких до руйнування пісковиків. Потік бере початок у субальпійському поясі на висоті 1720 метрів біля підніжжя Близниці. Довжина потоку – 2830 метрів. У лісовому поясі він частково (230 метрів) протікає під землею.
Водоспад Труфанець утворює кілька каскадів. Це один із наймальовничіших водоспадів каскадного типу в Українських Карпатах. Гідрологічна пам'ятка природи.
Ясіня
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Музей/галерея , Історична місцевість
Географічний центр континентальної Європи обчислено і відзначено в селі Ділове, в району Рахова, угорськими геодезистами в 1887 році.
Тут було встановлено двометровий бетонний геодезичний знак у вигляді зрізаної чотиригранної піраміди. На прямокутному постаменті висічено латиною: "Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, за допомогою спеціального приладу, виготовленого в Австро-Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей, визначено тут Центр Європи. 1887".
Згодом обчислення угорських геодезистів неодноразово заперечувалися вченими з інших країн, але залишаються загальновизнаними.
В радянські часи поряд була встановлена нова стела заввишки 7,2 метри. У 2005 році поряд зі стелою з'явилася Алея європейських прапорів, що наголошує на символічності даного місця. У колибі-музеї представлено колекцію автентичних гуцульських предметів побуту.
У 2010 році відкрито еколого-просвітницький центр із музеєм природи та культури Карпат, для якого збудували двоповерховий дерев'яний будинок у гуцульському стилі. Еколого-культурологічний рекреаційний комплекс "Центр Європи" є філією Карпатського біосферного заповідника.
Ділове
Храм , Пам'ятка архітектури , Пам'ятка UNESCO
Дерев'яний храм Вознесіння Господнього в Ясині називають Струківською церквою на ім'я легендарного засновника селища пастуха Івана Струка.
За легендою, у XVI сторіччі на цьому місці пастух побудував каплицю на подяку Господу за чудове спасіння його отари.
Нинішній Вознесенський храм зведено в 1824 році. Вважається одним із найдосконаліших дерев'яних храмів Гуцульщини. У Струківській церкві знайдено вдале співвідношення центрального купола та чотирьох прирубів із двосхилими дахами. Не поступається їй архітектурними та художніми якостями та двоярусна дзвіниця.
Інтер'єр храму відрізняється особливим затишком і водночас не позбавлений урочистості. У церкві збереглося кілька ікон XVIIстоліттяв.
Входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у категорії "Дерев'яні церкви Карпатського регіону України".
вулиця Криворівня, 245 Ясіня
Музей/галерея , Етнографічний комплекс , Гастротуризм
Етно-туристичний центр "Музей гуцульської бриндзі" в Рахові відкрився в 2020 році з ініціативи представників Асоціації виробників традиційних карпатських високогірних сирів.
В експозиції представлено макет вівчарської стаї – приміщення для виробництва полонинських овечих сирів із традиційним сироварним обладнанням: казанком, путерою та бербеницею. Під час екскурсії відвідувачів знайомлять із технологією виготовлення гуцульської бриндзі, демонструють документальний фільм "Гуцульська овеча бриндзя" про цей традиційний продукт, який отримав перше в Україні зареєстроване географічне зазначення PDO (Protected Designation of Origin).
Музейне приміщення оформлене у стилі традиційної гуцульської оселі. Всі експонати можна брати в руки, приміряти, фотографуватися з ними. На подвір'ї розташована дегустаційна альтанка. В програму відвідування входить приготування і дегустація кулеші з бриндзою.
Територія Музею гуцульської бриндзі облаштована з урахуванням норм архітектурної доступності.
Від музею починається культурно-туристичний маршрут "Гуцульські сирні плаї".
вулиця Тараса Шевченка, 210А Рахів
Музей/галерея
Великобичківський історико-краєзнавчий музей знайомить відвідувачів з природою, культурою та історією селища міського типу Великий Бичків від найдавніших часів до сьогодення.
Музей заснований в 1957 році з ініціативи місцевої громади. Розташовується у двоповерховій будівлі, що є пам'яткою історії ХVII століття. Фонди музею налічують близько 3000 експонатів. Зокрема, представлено літографію із зображенням фабрики "Клотильда" – першого хімічного підприємства Угорщини, яке було збудоване у Великому Бичкові у 1868 році.
Один із експозиційних розділів присвячений уродженцю селища, єпископові Мукачівської греко-католицької єпархії, блаженному священномученику Теодору Ромжі.
Широко пердставлені вироби місцевих майстрів народної творчості: художників, різьбярів, вишивальниць.
вулиця Крушник, 1 Великий Бичків
Гірськолижний комплекс
Драгобрат - високогірне селище, що виникло як гірськолижний курорт навколо притулку "Драгобрат" на висоті 1400 метрів над рівнем моря (найвисокогірніша гірськолижна база українських Карпат).
Курортна зона з житлом (турбаза "Драгобрат" і приватні котеджі) та розвагами розташована на полонині Драгобрат на стиці хвойних лісів і зони альпійських лугів біля підніжжя гори Стіг (1707 метрів) в районі гірського масиву Близниця (1883 метрів).
Унікальний рельєф схилів і тривалий сніговий період (сніг лежить з листопада по березень) приваблює професіоналів і любителів гірськолижного екстріму, а важка дорога від найближчого великого селища Ясіня відсіває випадкових людей.
Подолати 14 кілометрів гірської дороги взимку можна тільки на утилітарному позашляховику, так що автотуристи воліють залишати власний транспорт в Ясіні і користуватися "карпатським таксі".
Активний відпочинок , Природний об'єкт
Гора Петрос (2020 метрів) – одна з найвищих вершин карпатського масиву Чорногора, третя за висотою гора в Україні після Говерли (2061 метрів) та Бребенескула (2035 метрів).
Знаходиться на північно-західному кінці хребта між гірами Шешул і Говерла. Назва перекладається з румунської як "камінь". Складається з пісковиків, вкрита субальпійською рослинністю. Західний схил крутий, з численними кам'яними осипами.
За легендою, колись на вершині Петроса знайшли кам'яний хрест. Нині на цьому місці споруджено дерев'яну капличку. З вершини відкривається чудовий краєвид на весь чорногорський хребет, а також на гору Близниця.
Гора Петрос користується популярністю серед любителів гірського туризму. Підйом на неї складніший, ніж на Говерлу, у зв'язку з більшою крутістю схилу. Найпростіший маршрут починається із села Кваси, звідки йде пологіше піднесення. Взимку часто бувають снігові лавини.
урочище Чорногора Кваси
Одне з мінеральних джерел води "Буркут", на честь яких села Кваси отримало свою назву.
"Квасною" водою на Гуцульщині називають мінеральну воду з високим ступенем природного газування. Тільки в Квасах на території України зустрічається подібна вуглекисла миш'яковиста мінеральна вода, що відноситься до типу "Арзні" та "Єсентуки".
Цілющі властивості води позитивно впливають на відновлення опорно-рухового апарату, покращують обмін речовин, виводять із організму радіонукліди та зайві солі.
Кваси
Музей гуцульської різьби Юрія Павловича відкрився у 2014 році на першому поверсі готелю "Європа" у Рахові.
В експозиції представлено понад сто робіт видатного закарпатського різьбяра, заслуженого майстра народної творчості України Юрія Павловича. Майстер працює у техніках звичайної різьби, сухої різьби, інкрустації бакунтом, кісткою, пацьорками, перламутром та цв'яшкамі.
Серед експонатів – декоративні тарелі, шкатулки, діжки, свчники, ложки, ножі, трембіти, рушниці та шаблі.
Особливе місце в експозиції посідають різьблені портрети видатних особистостей Західної України, серед яких Василь Стефаник, Лесь Мартович, Міхай Мункачі, Єротей Пігуляк та інші.
вулиця Миру, 42 Рахів
Музей гуцульської спадщини села Кваси відкрився у 2023 році на території санаторію "Гірська Тиса". Він присвячений історії та легендам гірського села Кваси, традиційному побуту і ремеслам гуцулів, які тут живуть.
Представлено понад сто світлин австро-угорського та чехословацького періоду, раритетні листіви, предмети побуту й повсякденного вжитку, музичні інструменти, гуцульський одяг тощо. Загалом понад 200 експонатів.
Зокрема, експонуються карта Квасів 1782-1784 років, ярмо кінця XIX століття, гонти з даху Струківської церкви, старовинна мандаліна, давній рукомийник та багато іншого.
Відвідувачів пригощають карпатським трав'яним чаєм.
вулиця Центральна, 163 Кваси
Музей/галерея , Природний об'єкт , Заповідна територія , Активний відпочинок
Центральна садиба Карпатського біосферного заповідника розташована на південній околиці Рахова.
Під захистом заповідника знаходяться 2,5% території Карпатського краю (58 тисяч гектарів), екосистеми якого відрізняються найбільшою біологічною різноманітністю в Європі та віднесені до найцінніших на планеті.
Перші лісові масиви Карпат були взяті під охорону в 1955 році, і незабаром на площі 12 тисяч гектарів було створено Карпатський заповідник. З 1992 року він входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. Налічує шість окремих масивів на території кількох районів Закарпаття. Найвідоміший - Долина нарцисів, де росте рідкісний нарцис вузьколистий. Свидовецький заповідний масив охоплює найвищу частину Свидовця з легендарними вершинами Близнюки – тут ростуть едельвейси. Візитна картка Чорногорського масиву - найвища вершина України - гора Говерла (2061 метрів над рівнем моря).
При центральній садибі діє Музей екології гір та історії природовикористання в Українських Карпатах.
вулиця Красне Плесо, 77 Рахів
Історико-краєзнавчий музей селища міського типу Ясіня розташований у дерев'яному будинку в центрі селища.
Експозиція має чотири розділи. Етнографічний відділ оформлений у вигляді інтер'єру гуцульської хати та демонструє побут гуцулів. У відділі гуцульського господарства представлено знаряддя праці гуцулів XIX – початку XX століть. У відділі народних промислів експонуються зразки гуцульської вишивки, ткацтіва, різьблярства, бондарства тощо. Відділ природи Карпат розповідає про флоту та фауну регіону.
Ясінянський історико-краєзнавчий музей також має картинну галерею на другому поверсі.
На фасаді музею встановлено меморіальну дошку на честь засновника селища, легендарного чабана Данила Струка, який збудував у Ясині першу дерев'яну церкву.
В 2011 році на площі перед музеєм встановлено пам'ятник президентові Гуцульської Республіки 1918-1919 років Степану Клочураку.
вулиця Михайла Грушевського, 21 Ясіня