English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Житомирської області
Знайдено 180 пам’ятки
Житомирської області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Музей партизанської слави Полісся засновано в 1961 році в селі Словечне, яке у роки Другої Світової війни було центром партизанського руху та місцем дислокації великих партизанських з'єднань.
Словечанський музей створювався ентузіастами "народним" методом, і в 1962 році експозиція була відкрита для відвідувачів. Одна із зал оформлена у вигляді партизанської землянки.
Представлено зброю партизанів, радіоапаратура, партизанська преса, інструменти медичної служби "лісового фронту", матеріали про каральні експедиці на Овручщині.
В 1995 році відкрито Меморіальний комплекс спалених сіл, де зафіксовано трагічні події 1942-1943 років.
вулиця Антоновицька, 4 Словечне
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Природний об'єкт
Словечансько-Овруцький кряж - височина на півночі Житомирської області, залишок давніх гірських гряд.
Кряж простягається майже на 60 кілометрів із заходу на схід від села Червонка до міста Овруч. Ширина кряжу від 5 до 14-20 кілометрів. Найвища точка (316 метрів) розташована на схід від села Городець. Південні схили кряжа круті, північні - більш пологі. Поверхня горбиста, розчленована ярами глибиною до 20-25 метрів.
Камінь (рідкісні червоні та рожеві кварцити та пісковики), що видобувається тут, застосовувався при будівництві Софійського собору, Києво-Печерської лаври та Золотих воріт у Києві.
На території досліджено безліч городищ та курганів. З рослинності зустрічаються береза темнокора, дуб скельний, плющ вічнозелений, береза карельська, азалія понтійська, що вважається ендеміком. Подібні види в Україні трапляються лише в Криму.
Уздовж усього кряжа проходить ґрунтова дорога, часом між дуже глибокими ярами. Яри неймовірно мальовничі, дорога здебільшого гравійна.
урочища Смородина, Городище та інші Словечне
Храм , Пам'ятка архітектури
Величний Спасо-Преображенський кафедральний собор вважається символом міста Житомира, один з найбільших православних храмів України.
Споруджений в 1866-1874 роках архітектором Карлом Рахау як головний православний храм Волині на місці василіанської церкви. Витриманий у візантійсько-руському стилі з характерними рисами давньоруської архітектури ХІ-ХІІ сторічь. Висота веж досягає 53 метри.
Інтер'єр багато оформлений з використанням місцевого граніту та лабрадориту.
майдан Перемоги, 14 Житомир
Храм
Білокам'яний Спасо-Преображенський кафедральний собор в Овручі відбудовано в 1993 році на місці зруйнованого за радянських часів храму.
Ще в XVII сторіччі тут знаходився єзуїтський костел, який згодом став уніатським, а в XIX столітті був перебудований на православний храм.
Преображенський собор відновлений у новому архітектурному вигляді.
В соборі зберігається частка мощей преподобного Макарія Канівського Чудотворця.
вулиця Соборна, 18 Овруч
Пам'ятка архітектури
Ставецька загальноосвітня школа заснована у 1895 році як однокласне народне училище меценаткою Ольгою Вангенгейм, родичкою поміщика Василю Піхну, який володів садибою у Ставках. У 1903-1904 pоках меценатка побудувала своїм коштом нову школу, вже двокласну, з шестирічним навчанням, яку передала повітовому земству. Сама Вангенгейм працювала у школі вчителькою.
Двоповерхова дерев'яна будівля школи повністю збереглася. У ній розміщується Ставецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів. Встановлено меморіальну дошку.
вулиця Набережна Ставки
Пам'ятник/монумент
Скульптурна композиція "Три грації" до більшовицького перевороту 1917 року прикрашала фонтан перед палацом Терещенків у Червоному.
Чавунна копія роботи французького скульптора Жермена Пілона з Версаля була виготовлена в Парижі на замовлення цукрозаводчика, авіаконструктора та мецената Федора Терещенка, який жив у Червоному.
Нині скульптура стоїть на площі перед згорілим в ніч на 18 жовтня 2023 року старим будинком культури.
вулиця Заводська, 2 Червоне
Велика хоральна синагога побудована в Бердичеві в 1850 році коштом великої єврейської громади міста (до 93% населення становили євреї).
Бердичівська синагога була однією з перших у російській імперії хоральних синагог. Монументальність та розміри вказували на її значну роль у житті міської громади.
В 1929 році радянська влада перетворила храм на клуб, а під час німецької окупації – її зруйнували.
Після Другої світової війни єврейська громада Бердичева, що збереглася, відновила синагогу, проте в 1964 році радянська влада знову відібрала будівлю і відкрила в приміщенні храму рукавичну фабрику, яка працює й досі.
вулиця Вінницька, 5/2 Бердичів
Хорошівський народний музей історії відкрито в 1988 році в центрі селища Хорошів.
Наразі колекція музею налічує понад 1,5 тисячі експонатів. У тому числі - знаряддя праці древніх людей (кам'яні молотки, сокири, зубила, скребки тощо); дерев'яні предмети побуту поліщуків (ткацький верстат, коловорот, рубель, гребінки для чесання льону тощо); праски, самовари; мапи, купчі земельних ділянок, векселі, паперові та металеві гроші; домоткані рушники, сорочки; військові нагороди періоду Другої світової війни та інше.
Заслуговує на увагу "Геометричний План" (1906 рік) про продаж поміщицею Трубецькою селянинові Гефці трьох десятин землі в селі Горошки (стара назва Хорошова).
Також у музеї є експозиція "Кутузов та Горошки", присвячена перебуванню полководця у своєму маєтку в Горошках.
вулиця Незалежності, 8 Хорошів
Пулинський народний художній музей "Пулинські барви" відкрився в 2012 році з ініціативи гуртка художників "Пулинське земляцтво". Розташовується в Центрі культури і дозвілля Пулинської селищної ради.
Основу експозиції складають роботи місцевих художників, серед яких Володимир Дзюбенко, Леонід Фесенко, Валентин Войтенко та інші.
Також у 2023 році в Центрі культури і дозвілля відкрили етнографічну експозицію "Українська хата - берегиня роду".
вулиця Незалежності, 5 Пулини
Кам'яну церкву Різдва Богородиці було закладено в Старосільцях у 1773 році власником села Йосипом Якубовським поблизу старого дерев'яного греко-католицького храму. Після його смерті завершували будівництво його дворецький Амалицький та священик Димитрій Мацкевич.
Храм виконаний у стилі польського бароко. У ньому століттями зберігалася чудотворна ікона Божої Матері, яку принесли сюди ченці Почаївської ларви. Під вівтарем знаходилася усипальниця будівельників храму. Імовірно в 1830-х роках церкву Різдва Богородиці було переведено у православ'я.
Є пам'яткою архієктури місцевого значення.
вулиця Перемоги, 21 Старосільці
Церква Різдва Пресвятої Богородиці збудована в Кодні у 1841 році коштом тодішнього власника села Михайла Корженевського на місці згорілого дерев'яного храму.
Храм виконаний у стилі класицизму. На стінах фасаду церкви масивний портал з чотирма колонами, а верхів'я прикрашає кругла баня ледь приплюснутої форми. Через свої чотири великі колони та прямокутні форми церква нагадує традиційні храми Стародавньої Греції та Риму, але ближче, все ж таки, до храмів останнього, адже має тосканський архітектурний ордер.
Триярусна дзвіниця споруджена коштом парафіян в 1865 році. В інтер'єрі церкви збереглися декоративні розписи початку ХХ століття.
Разом із дзвіницею церква Різдва Богородиці має статус пам'ятки архітектури національного значення.
вулиця Солом'яна Кодня
Церква Різдва Пресвятої Богородиці на високому березі Тетерева у Чуднові ефектно виглядає з траси Житомир-Хмельницький.
Побудована в 1772 році коштом православної громади міста.
вулиця Набережна, 21 Чуднів
Ставропігійна церква Різдва Пресвятої Богородиці заснована в Лугинах на початку ХІХ століття.
Є одним з найцікавіших зразків класичного стилю в монументальній дерев'яній архітектурі Полісся.
Належить до УПЦ московського патріархату.
вулиця Церковна, 33 Лугини
Церква святого Олександра Невського збудована в селі Вільнопілля в середині ХІХ століття. За радянських часів храм було закрито.
Є пам'яткою архітектури місцевого значення. Належить до забороненої в Україні УПЦ московського патріархату.
вулиця Центральна Вільнопілля
Краєзнавчий музей у Черняхові засновано в 1967 році.
Експозиція розміщена в шести залах, розповідає про природу та історію Черняхівщини від палеоліту до сьогодні. Має 6 тематичних розділів: "Природа", "Археологія", "Етнографія", "Радянський період", "Друга світова війна" та "Сучасна історія".
вулиця Тараса Шевченка, 6 Черняхів