Пам'ятки Вінниці

Онлайн путівник пам’ятками та визначними місцями Вінниці

Знайдено 27 пам’ятки

Вінниці

змінити

Категорії пам'яток

Доступно для

Параметри доступності

Очистити фільтри

Всі пам’ятки та визначні місця Вінниці

Будинок Кумбарі, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Будинок Кумбарі

Пам'ятка архітектури

Вінницький будинок одеського купця грецького походження Олександра Кумбарі розташований на території маєтку, придбаного ним у 1894 році. На прізвище господаря ця місцевість на високому березі Південного Бугу з тих пір зветься Кумбари.

Будівля в стилі модерн побудована в 1913 році за проєктом архітектора Григорія Артинова для дружини Кумбарі. При будівництві вперше у Вінниці було застосовано технологію бетонної заливки.

Від будинку до берега річки спускаються довгі сходи, спроєктовані тим самим архітектором, генерал-лейтенантом військово-інженерної служби. Місцеві жителі називають її "Потьомкінськими сходами" за аналогією зі знаменитими одеськими сходами.

До останнього часу в будівлі розміщувалася дитяча поліклініка.

Map pin icon вулиця Миколи Оводова, 1 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Бункер Ворошилова, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Бункер Ворошилова

Замок/фортеця

"Бункером Ворошилова" у Вінниці називають об'єкт "Південний Буг" - командний пункт 3-го Летичівського укріпрайону, який створювався з 1931 до 1936 року для прикриття напрямку на Вінницю. Сам об'єкт "Південний Буг" споруджений у 1937 році під прикриттям будівництва військового санаторію, на території якого він зараз і знаходиться.

Комплекс підземних приміщень вирубано у гранітній скелі на березі Південного Бугу, складається з 28 приміщень різного призначення - від лазні до дизель-генераторної. Збереглася система вентиляції. Про те, чи бував сам нарком оборони Ворошилов, достовірних відомостей немає.

У 1941 році бункер був командним пунктом Південного фронту. Під час німецької окупації в ньому була ставка фельдмаршала Вільгельма Кейтеля, начальника штабу Верховного головнокомандування Вермахту.

Після Другої світової війни бункер використовувався військовими до 1980-х років, потім був покинутий. З 2003 року комплекс належить УПЦ московського патріархату, у ньому засновано Свято-Троїцький скельний храм. Відвідування можливе з дозволу священика.

Map pin icon вулиця Князів Коріатовичів, 185 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей повітряних сил, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Військово-історичний музей повітряних сил ЗСУ

Музей/галерея

Військово-історичний музей Повітряних сил Збройних сил України у Вінниці створено у 2001 році як музей ВПС України.

В 2005 році він поповнився експозицією, що присвячена військам ППО, які тоді структурно увійшли до складу ЗСУ.

Музей розташований на території колишнього Головного штабу командування ВПС України у Вінниці. В радянські часи це був штаб 24-ї Повітряної армії, а до того - штаб 43-ї Повітряної армії Далекої авіації, яка була сформована у 1949 році на базі 2-ї ВА ДА.

В музеї зібрано безліч зразків авіаційної, зенітно-ракетної, радіолокаційної техніки різних часів. Експозиція налічує 16 літаків різних класів, починаючи від навчального літака Як-11 та закінчуючи винищувачем четвертого покоління Су-27, а також 4 гелікоптери.

Особливий інтерес становлять пускові установки зенітно-ракетних комплексів С-300В1, С-300ПС, С-200В "Вега", С-125М1 "Нева", "С-75М2 "Волхов", Бук-1М".

Для відвідування музею іноземцями необхідно отримати дозвіл у Міністерстві оборони України.

Map pin icon вулиця Стрілецька, 105 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Краєзнавчий музей, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Вінницький обласний краєзнавчий музей

Пам'ятка архітектури , Музей/галерея

Вінницький обласний краєзнавчий музей розташовується на території колишнього оборонного Єзуїтського монастиря XVII століття, що разом зі спорудами Домініканського монастиря складає історико-архітектурний комплекс "Вінницькі мури".

Музей заснований в 1918 році з ініціативи представників місцевої інтелігенції. У 1970 році було добудовано новий корпус, а експозицію суттєво оновлено.

Наразі колекція налічує 200 тисяч експонатів. Тут зберігаються унікальні предмети, що належать до скіфського та сарматського періодів, великі нумізматичні зібрання, етнографічна колекція: вироби гончарства, ткацтва, вишивки. народний живопис.

Представлений скелет мамонта, знайдений на території області.

Map pin icon вулиця Соборна, 19 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Вінницький обласний художній музей, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Вінницький обласний художній музей

Музей/галерея

Вінницький обласний художній музей розташований в одній із будівель архітектурного комплексу "Мури" – колишнього оборонного єзуїтського монастиря XVII-XVIII століття.

Музей заснований 1919 року з ініціативи вінницького художника, педагога і колекціонера В’ячеслава Коренєва. Основу галереї склала його приватна колекція живопису.

Зараз у музейній збірці музею – понад 7000 експонатів, 300 з яких демонструються у постійній експозиції в шести музейних залах. Серед них живописні твори західноєвропейського мистецтва XVII-XIX століть, українського та російського мистецтва XVIII-XX століть, а також скульптура, меблі, вироби із слонової кістки, срібла, бронзи.

Зокрема, представлено портрет графа Станіслава Щенсного (Фелікса) Потоцького з синами, який був написаний у 1788-1791 роках королівським художником Йоганом Баптистом Лампі Старшим і потрапив до музею 1921 року з Немирівського маєтку княгині Щербатової. Полотно "Вакх", створене художником зі школи Караваджо, надійшло до музею з палацу Можайського у Вороновиці. Картина "Великий канал Венеції" належить пензлю Карла Леопольда Грeвенброка, учня Каналетто. Також експонуються роботи Іллі Рєпіна, Карла Брюллова, Миколи Ге, Костянтина Коровіна, Михайла Нестерова та інших.

Екскурсії проводяться українською, англійською, російською мовами.

Map pin icon вулиця Соборна, 21 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Церква-некрополь Пирогова, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Меморіальна Миколаївська церква-некрополь Миколи Пирогова

Храм , Пам'ятка архітектури

Меморіальна Миколаївська церква-усипальниця є частиною Національного музею-садиби Миколи Пирогова. Розташована за 1,5 кілометрів від садиби Вишня, в колишньому селі Шеремітка.

Храм заснований в 1881 році як невелика каплиця над склепом Пирогова. Тіло видатного хірурга за наполяганням його дружини було забальзамовано петербурзьким доктором Давидом Виводцевим і поміщене в заскленому саркофазі. У 1885 році над склепом збудували Миколаївську церкву за проєктом академіка архітектури Віктора Сичугова.

Під час Другої світової війни саркофаг із тілом Пирогова був заритий у землю, згодом знадобилася реставрація та повторне бальзамування.

Map pin icon провулок 2-ий Вишневського, 16 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей АвтоМотоВелоФотоРадіо, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Музей "АвтоМотоВелоФотоРадіо"

Музей/галерея

Музей ретротехніки "АвтоМотоВелоФотоРадіо" (Авто-Мото-Вело-Фото-Радіо) у Вінниці відкрився у 2013 році. Розташований в Центральний міський парк імені Миколи Леонтовича.

В основі експозиції авто-ретро музею – приватна колекція раритетних автомобілів та іншої техніки вінницького колекціонера Олексія Стрембіцького.

У музеї представлено понад 100 експонатів, зібраних за 35 років: автомобілі, мотоцикли, велосипеди, патефони, телевізори, фотоапарати, радіоприймачі тощо. В автомобільній колекції: армійський ГАЗ-67, рідкісний тривісний "Вілліс", ГАЗ-М-20 "Перемога", "Москвичі" та "Волги" різних років випуску та інші.

Всі експонати діючі, багато з них є символами минулої радянської епохи.

У вінницькому музеї ретроаавтомобілів вітається близьке спілкування відвідувачів із технікою та іншими експонанами – можна посидіти за кермом будь-якого авто, приміряти військову форму різних країн, сфотографуватись в історичному образі.

Map pin icon вулиця Магістратська, 113 (Центральний міський парк імені Миколи Леонтовича) Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей мужніх, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Музей мужніх

Музей/галерея

"Музей мужніх" у Вінниці, як відокремлений підрозділ Вінницького обласного краєзнавчого музею, планують відкрити в приміщенні колишнього відомчого музею Головного управління Національної поліції України у Вінницькій області "Мій край - Поділля".

Експозицію "Музею Мужніх" вирішили присвятити виключно героям Революції гідності і російсько-української війни. Окрім військових, в експозиції передбачається представити потужний волонтерський рух, добровольчий рух, капеланів, військових медиків, вимушено переміщених осіб - тобто, показати російсько-українську війну максимально широко.

Станом на лютий 2023 року експозиція вже налічує понад 800 предметів. Це особисті речі українських Героїв, нагороди, світлини, документи, військова форма, спорядження, зброя та багато іншого.

Серед експонатів майбутнього "Музею Мужніх" є й предмети ворожої російської армії: форма, обгорілі дула від кулеметів Калашникова, тубуси від гранатометів, радіостанція. Зокрема й два види сухпайків армії росії. Також волонтери передали в музей знайдені касетні боєприпаси РСЗВ "Смерч".

На фасаді будівлі планують облаштувати "Стіну пам’яті" з поіменним переліком загиблих вінничан.

Map pin icon вулиця Миколи Пирогова, 148 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей української марки, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Музей української марки імені Якова Балабана

Музей/галерея

Музей Української марки імені Якова Балабана відкрито в 2016 році в будівлі Вінницької обласної дитячої бібліотеки.

Експозиція створена на основі колекції марок мецената Олександра Балабана, сина сотника УНР Якова Балабана, який емігрував до США.

Представлені унікальні зразки української поштової історії, марки різних історичних періодів – революційних 20-х, передвоєнних 40-х, листи зі штемпелями 1918 року, марки ЗУНР за три крони, сучасні блоки тощо.

Також експозиція має мініатюри з лімітованих колекцій, які сьогодні існують лише у кількох примірниках у світі.

Map pin icon вулиця Соборна, 26 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Особняк капітана Четкова, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Особняк капітана Четкова

Пам'ятка архітектури

Особняк капітана Олександра Четкова – одна з найвизначніших будівель Вінниці. Збудований у 1910 році за проєктом київського архітектора Василя Листовничого, власника будинку Булгакова на Андріївському узвозі у Києві (за іншими даними – вінницького архітектора Григорія Артинова).

За вартістю 500 тисяч царських рублів будинок Четкова став найдорожчою житловою будівлею Вінниці. Розкішний особняк виконаний у стилі віденської сецесії (модерну). Масивні вежі поєднуються з ажурним портиком та декоративною ліпниною. Над будинком височить велика оглядова вежа з овальними і круглими вікнами, з якої відкривається дуже мальовничий краєвид на місто. В інтер'єрі раніше було багато скульптур.

Нині в особняку Четкова розміщується вінницьке управління архітектури та містобудування.

Map pin icon вулиця Григорія Сковороди, 38 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Подільський зоопарк, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Подільський зоопарк

Зоопарк

"Подільський зоопарк" у Вінниці – наймолодший в Україні. Вінницький зоопарк створений у 2005 році завдяки зусиллям працівників "Віноблагролісу".

Наразі зоологічний розплідник у Вінниці налічує 45 видів тварин та 35 видів птахів (загалом близько 400 тварин). Зокрема, у зоопарку містяться зубри, бізони, олені, муфлони, лами, ведмеді та інші.

Map pin icon вулиця Сергія Зулінського, 9 Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Скеля Михайла Коцюбинського, Вінниця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Скеля Михайла Коцюбинського

Природний об'єкт

Скеля Михайла Коцюбинського або ж Камінь Коцюбинського у Вінниці – це геологічна пам'ятка природи, що названа на честь видатного українського письменника Михайла Коцюбинського, який жив у Вінниці і часто відвідував цю місцевість.

Група мальовничих гранітних скель здіймається над лівим берегом Південного Бугу у Сабарівському лісі на південній околиці Вінниці, поблизу греблі ГЕС. Скелі розбиті вертикальними і горизонтальними тріщинами на окремості неправильної форми. Вік цих гранітів сягає 2,15 мільярда років.

Каменем Коцюбинського називають одну зі скель, що виступає від берега на кілька метрів. За спогадами сучасників, на цьому камені часто відпочивав письменник Михайло Коцюбинський під час прогулянок Сабарівським лісом. Дослідники припускають, що тут могли бути написані ранні твори молодого письменника: "Андрій Соловійко", "21-го грудня, на Введеніє" та інші. На камені по цей час проступають викарбувані цитати з повісті "Fata Morgana". Встановлено меморіальну табличку.

Скеля Коцюбинського є кінцевою точкою екологічного маршруту "Стежка Коцюбинського" довжиною 6 кілометрів, який прокладено Сабарівським лісом від комплексу відпочинку "Територія SUN" на вулиці Синьоводській.

Map pin icon провулок Прибузький, пляж Сабарів (за греблею ГЕС) Вінниця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Функціонал тимчасово недоступний