English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Черкаської області
Пам'ятки Уманського району
Знайдено 42 пам’ятки
Уманського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Музей макетів кораблів в Умані відкрито у 2020 році на оновленій набережній Осташівського ставу. Під час відкриття музей отримав сертифікат рекорду України за найбільшу кількість макетів історичних кораблів на одній локацїї.
Макети власноруч виготовляє уманський майстер-ентузіаст, депутат міської ради Микола Чистик. Судномоделюванням він захоплюється з 18 років.
Зараз в експозиції просто неба представлено 12 макетів кораблів різних часів. Серед них є козацька чайка, "Титанік", "Чорна перлина", Ноєв ковчег, "Летючий голландець", дракар вікінгів та інші моделі.
Планується, що в подальшому колекція кораблів на Осташівському ставі розшириться до 20 експонатів.
вулиця Набережна Умань
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Музей української гармоніки в Жашкові заснував у 2006 році художній керівник місцевого ансамблю гармоністів Іван Сухий.
Загалом у музеї понад 200 музичних інструментів. Найстарішій гармошці понад 120 років, найменша - з долоню завбільшки. Є вітчизняні, зарубіжні, фронтові, трофейні гармоніки.
вулиця Соборна, 50 Жашків
Палац/садиба , Пам'ятка архітектури
Садиба Рожицьких у селі Добра побудована в першій половині ХІХ століття. Дворянин польського походження Флоріан Рожицький набув Добру в Олександра Потоцького.
Ще у першій половині XVIII сторіччя тут було збудовано невеликий палац-замок. Під палацом було прокопано два підземні ходи довжиною по 500 метрів, у підвалах був арсенал і пороховий склад. Будинок оточував насип із триметровим парканом.
Згодом палац втратив своє фортифікаційне значення. За Рожницького оборонні стіни повністю розібрали, а палац капітально перебудували - він перетворився на звичайний поміщицький одноповерховий будинок у стилі пізнього класицизму з дуже скромним декором. Центральний гранований ризаліт головного фасаду палацу виходить на відкриту терасу, з'єднану орними сходами з парком, що порожньо спускається до ставка.
За радянських часів тут розташовувався клуб. Наразі палац на реставрації.
вулиця Паркова Добра
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник Іванові Гонті у Христинівці – перший в Україні монумент на честь уманського сотника, одного з організаторів гайдамацького повстання 1768 року.
Гонта народився в селі Розсішки під Христинівкою, йому належала і сусідня Орадівка. Разом із Максимом Залізняком він став лідером Коліївщини – національно-визвольного руху на території Правобережної України.
Пам'ятник Гонті роботи Віктора Сулими встановлено на в'їзді до Христинівки з боку Орадівки, на кургані у парку імені Івана Гонти. Висота монумента – 12 метрів.
вулиця Пушкіна Христинівка
Пам'ятник Іванові Ґонті та Максимові Залізняку, керівникам повстання гайдамаків "Коліївщина" 1768 року, встановлено в 2015 році на місці Уманської фортеці в районі заводу "Мегометр".
В 1968 році, до 200-річчя "Коліївщини", тут було встановлено пам'ятний камінь, але спорудження монумента затягнулося майже на півстоліття. Перший ескізний проєкт кінного пам'ятника, що зображує момент зустрічі двох ватажків гайдамаків під Уманню, ще тоді розробив київський скульптор Іван Гончар. В остаточному варіанті бронзову скульптуру виготовив скульптор Ігор Зарічний.
Пам'ятник Залізняку та Ґонті споруджено з ініціативи організації "Уманське козацтво" коштом жителів Умані.
вулиця Героїв Небесної Сотні, 40 Умань
Парк/сад
Парк відпочинку "Олександрія" в Іваньках під Маньківкою називають "Маленькою Софіївкою".
Парк зі скульптурами, містками та альтанками розбито на озері біля Іваньківського спиртового заводу в 2007 році з ініціативи директора підприємства Олександра Величка.
Тут люблять фотографуватися молодята.
вулиця Робоча Іваньки
Храм , Пам'ятка архітектури
Дерев'яна церква Покрови Пресвятої Богородиці в Малій Севастьянівці розташована у східній частині села.
Побудована в кінці XIX століття за типовим єпархіальним проєктом на місці старого храму, заснованого в 1770 році.
Зараз Покровська церква частково обшита пластиковою вагонкою, внаслідок чого втратила автентичний вигляд.
вулиця Зубка Мала Севастянівка
Церква Покрови Пресвятої Богородиці у Рижавці збудована в 1851-1854 роках коштом поміщика Серафима Косовського. Будівля храму, що стоїть трохи осторонь нинішнього центру села, непогано збереглася.
Своїми формами православна Покровська церква більше нагадує католицький костел. Поруч із храмом височить невелика, але досить витончена білокам'яна дзвіниця у стилі класицизму.
вулиця Лесі Українки Рижавка
Храм Покрови Пресвятої Богородиці в Кочержинцях заснований в 1797 році.
Нинішня кам'яна Покровська церква збудована на початку XX століття. Масивну будівлю з одним куполом можна було б віднести до "цегляного стилю", оскільки декоративне оздоблення виконане тут за рахунок специфічної цегляної кладки, проте зовнішній декор традиційніший.
вулиця Соборна, 30А Кочержинці
Чудовий неоготичний палац у стилі англійських середньовічних замків розташований біля ландшафтного парку, закладеного ще в XVIII-XIX століттях в Леськовому поміщиками Даховськими.
У 1912 році Тадеуш Даховський, який повернувся з Європи, вирішив перетворити родову садибу на кшталт англійських маєтків. У нинішньому вигляді палац відбудував польський архітектор Цехановський. Будівля вражає суворістю і водночас витонченістю архітектури. Центральним елементом композиції є квадратна вежа-донжон серед круглих і багатокутних зубчастих веж. Інтер'єри свого часу були багато прикрашені мальовничими полотнами та скульптурою.
Поруч знаходиться озеро, що розділяє парк, з "островом кохання".
Після української революції початку ХХ століття в садибі Даховських розмістився санаторій, потім вона перейшла у відання військових. Наразі комплекс Леськівського замку у власності Міністерства Оборони України, територія знаходиться під охороною, формально доступ туристів заборонено, проте можливі винятки.
в/ч А1382 Леськове
Розваги/дозвілля
Комплекс світломузичних фонтанів "Перлина кохання" відкрили в 2017 році в сквері імені Тараса Шевченка в Умані.
Розташовані одночасно на суші та на воді, Уманські фонтани увійшли до трійки найбільших в Україні. Комплекс включає основну чашу фонтану на суші зі світломузичним шоу та шоу на водному екрані, світлодинамічний плаваючий фонтан на Осташівському ставку та три статичні фонтани зі світлодинамічною підсвіткою, колір якої не повторюється протягом дня.
Чаша головного фонтану має площу 450 квавдратних метрів, водний екран – майже 200 квавдратних метрів. Висота струменя води плаваючого фонтану на Осташівському ставку становить 19 метрів, а статичних 1,9 метри.
В світломузичному режимі фонтани працюють у будні з 18:00 до 20:30 та у вихідні з 17:00 до 19:00. З п'ятниці по неділю о 19:30 проходить світломузичне шоу на водяному екрані.
вулиця Незалежності, сквер імені Тараса Шевченка Умань
Свято-Миколаївський кафедральний собор в Умані - пам'ятка архітектури ХІХ століття. Знаходиться в центрі міста, на території колишньої фортеці.
Побудований архітектором Томашем Етлінгером на пожертви містян на честь перемоги над Наполеоном на місці, де колись стояв католицький костел. В 1843 році набув статусу собору. В 1911 році внутрішню частину Миколаївського собору було переобладнано та прикрашено орнаментами та іконами на зразок київського Володимирського собору (художник Верещака).
За радянської влади на початку 1930-х років Свято-Миколаївський собор був зачинений, спочатку був переданий на баланс заводу "Мегомметр" під клуб, потім в 1977 році був переданий краєзнавчому музею для створення музею атеїзму. В процесі відновлювальних робіт було втрачено всі настінні розписи.
У 1989 році храм передали церковній громаді УПЦ московського патріархату й освятили на честь Святителя Миколая.
вулиця Героїв Небесної Сотні, 37 Умань
Дерев'яна Свято-Покровська церква розташована в селі Летичівка, передмісті Монастирища, на березі Куравського ставка.
Збудована в 1880 році на місці старого храму, відомого з 1776 року.
Церква чинна, в хорошому стані.
вулиця Шкільна, 5А Летичівка
Будівництво церкви Успіння Пресвятої Богородиці в Іваньках почалося в 1910 році. Кошти на будівництво збирали всім селом, а будівельні роботи велись толокою. Освячено церкву в 1914 році.
Іконостас було виготовлено майстрами Києво-Печерської Лаври, а сам храм мав форму великого хреста. В 1936 році будівлю передали колгоспу під склад, але купол і дзвіницю не знесли. В 1941 році, під час наступу, німці спалили церкву. В 1962 році будівлю переробили під Будинок культури.
Наприкінці 2000-х років церкву було повернуто релігійній громаді села, а в 2010 році розпочався процес реконструкції. Парафія Свято-Успенської церкви в Іваньках належить до Православної церкви України. Було зведено купол, знесено частину стін. Реконструкція продовжується.
вулиця Ігоря Щербини Іваньки
Історична місцевість , Храм , Природний об'єкт
Гранітний камінь із поглибленнями, що нагадують відбитки босих ніг, називають "Стопою Божої Матері".
Він розташований на південно-західній околиці села Коржовий Кут за 1,5 кілометри від Коржової.
Місцеві жителі вірять, що сліди залишили Божа Матір та Святий Миколай, приписуючи їм чудодійні риси. Свідчення чудесних зцілень люди записують у зошит, що зберігається у каплиці Святого Миколая поруч із гранітними слідами.
До каменю ведуть круті та довгі сходи, які збудували жителі села. Поруч знаходиться цілюще джерело.
Коржовий Кут