Село Розумівка розташоване в мальовничій місцевості в 20 кілометрах на південь від Олександрівки.
Відоме з 1750 року. Тут існувала дерев'яна церква Іоанна Богослова. В кінці XVIII сторіччя ці землі були у власності князя Григорія Потьомкіна, а потім перейшли у спадок до родини героя війни 1812 року, легендарного генерала від кавалерії Миколи Раєвського. Легендарний генерал помер у 1829 році в Розумівці. На його могилі нащадки звели Хрестовоздвиженську церкву-усипальницю (1855 рік), де пізніше був похований і онук Раєвського.
Село Розумівка розташоване в мальовничій місцевості в 20 кілометрах на південь від Олександрівки.
Відоме з 1750 року. Тут існувала дерев'яна церква Іоанна Богослова. В кінці XVIII сторіччя ці землі були у власності князя Григорія Потьомкіна, а потім перейшли у спадок до родини героя війни 1812 року, легендарного генерала від кавалерії Миколи Раєвського. Легендарний генерал помер у 1829 році в Розумівці. На його могилі нащадки звели Хрестовоздвиженську церкву-усипальницю (1855 рік), де пізніше був похований і онук Раєвського.
Історико-меморіальний заповідник "Чорний Ворон"
Історична місцевість , Пам'ятник/монумент
Історико-меморіальний заповідник "Чорний Ворон" заснований в 2020 році в урочищі "Чорний Ворон" поблизу села Розумівка.
Саме тут загинув легендарний повстанський отаман часів Холодноярської республіки, командир ударно-розвідувального загону Степової дивізії Армії УНР Микола Скляр, більше відомий під псевдонімом Чорний Ворон.
За версією літописця Холодного Яру Юрія Горліс-Горського, загін Чорного Ворона дав свій останній бій червоноармійцям у жовтні 1920 року, прикриваючи відхід Степової дивізії на Херсонщину. В бою зі значно більшими силами ворога загинув сам отаман і всі 300 його козаків.
Мешканці села Розумівка поховали повстанців на місці бою. Це єдине точно відоме місце поховання одного з п'яти повстанських отаманів часів Української революції, що мали псевдонім Чорний Ворон (прототипом головного героя однойменної книги Василя Шкляра є інший Чорний Ворон – Іван Черноусов).
У 2005 році на могилі отамана було встановлено дерев'яний хрест. Поруч у 2017 році відкрито пам'ятник Юрію Горліс-Горському.
З 2020 року ведеться створення Історико-меморіального заповідника "Чорний Ворон", що є філією Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею. Згідно з проєктом, до складу заповідника увійдуть меморіальна композиція "Хрести", каплиця в козацькому стилі, реконструкція повстанського табору, тренувальний та туристичний табори.
Історико-меморіальний заповідник "Чорний Ворон" є об'єктом туристичного історико-краєзнавчого маршруту "Холодноярські стежки Чорнолісся".
Музей історії села Розумівка
Музей/галерея
Музей історії села Розумівка заснований 1967 року. Початково розміщувався у приміщенні Хрестовоздвиженської церкви – усипальні родини Раєвських, завдяки чому храм зберігся.
Зараз музей розташовується на другому поверсі Розумівського будинку культури. Оновлена експозиція розповідає про символіку Розумівки, про археологічні дослідження в краї, про історію села наприкінцікінці ХІХ – на початку ХХ століття, про Голодомор 1932-1933 років та сталінські репресії в селі, про радянський період та війну в Афганістані, про учасників російсько-української війни.
Окрема експозиція розповідає про події в краї часів Української революції 1917–1921 років, зокрема про отамана Чорного Ворона (Миколу Скляра), який разом з трьома сотнями козаків загинув поблизу Розумівки (створюється меморіал). Експозицію доповнюють тематичні вітражі.
Музей історії села Розумівка є філією Олександрівського краєзнавчого музею.
Хрестовоздвиженська церква (Заповідник Раєвських)
Храм , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Хрестовоздвиженська церква в Розумівці – родова усипальниця старовинного дворянського роду Раєвських. Це одна з найвизначніших архітектурних пам'яток класицизму середини ХІХ століття в Україні. Розташована на високій кручі над ставком у центрі села Розумівка, яке з 1805 року належало роду Раєвських.
Кам'яна церква Воздвиження Чесного Хреста закладена в 1833 році на могилі героя французько-російської війни 1812 року, генерала від кавалерії Миколи Раєвського, який провів останні роки життя у своєму маєтку Бовтишка поблизу Розумівки. Генерал Раєвський прославився у бою під Салтанівкою та під час Бородінської битви. Панорами, що відкривалися з пагорба у Розумівці, нагадували Раєвському місця його битв. Тут він і був похований, а пізніше його нащадки заклали на цьому місці кам'яну Хрестовоздвиженську церкву-усипальницю, будівництво якої завершилося у 1855 році.
Білокам'яний храм-пантеон виконано в стилі класицизму. Вхідний портик підтримують 12 чавунних колон, кожна складена із семи збірних блоків. У підвалі знаходиться кам'яний склеп. На чавунній плиті, що прикриває поховання Миколи Раєвського, написано: "Він був у Смоленську щит, в Парижі – меч Росії". Поруч розташовані поховання нащадків генерала. На цвинтарі, що прилягає до усипальниці, поховано інших представників роду Раєвських.
Хрестовоздвиженська церква є діючим храмом. З 2006 року входить до складу Історико-архітектурного заповідника "Свято-Хрестовоздвиженська церква" (колишнього заповідника родини Раєвських), що зараз є філією Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею. Екскурсії проводить настоятель церви.
{{itemKey}} | {{itemValue}} |
---|---|
Область |
Кіровоградська |