Inclusive Travels in Ukraine

Inclusive Travels in Ukraine:

доступність музеїв України

За підтримки Українського культурного фонду ми створили каталог музейних закладів України, який містить деталізований опис наявних умов і зручностей для прийому всіх відвідувачів, включаючи людей з інвалідністю та представників маломобільних груп. Мета цього проєкту – зробити внутрішній туризм в Україні доступнішим для всіх.

Проєкт "Inclusive Travels in Ukraine: доступність музеїв України" прагне допомогти кожному обрати собі той музей, де його фізично можуть прийняти і надати необхідні послуги в доступній формі. Для цього ми збираємо базу даних про музейні заклади з детальним описом умов для прийому відвідувачів з числа маломобільних груп та осіб з інвалідністю на кожному об'єкті.

Проєкт реалізує команда однодумців, що об'єднала IT-спеціалістів, експертів у галузі туризму, фахівців з універсального дизайну та громадських активістів з досвідом реалізації інклюзивних проєктів за фінансової підтримки Українського культурного фонду.

Музейний фонд України нараховує понад 2500 музеїв, заповідників та інших закладів музейного типу різних форм власності й підпорядкування: державних, комунальних, відомчих, приватних. Крім виконання культурно-освітніх та науково-дослідних функцій, музеї також є важливою частиною туристичної інфраструктури, мають значний вплив на туристичну привабливість регіонів, а подекуди прямо формують туристичні потоки. Але рівень інклюзивності цих закладів культури залишається здебільшого дуже низьким, що значною мірою визначає і низький рівень безбар'єрності внутрішнього туризму в Україні в цілому.

Удосконалення законодавства, що регулює питання пристосування об’єктів культурної спадщини для потреб осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення є серед завдань Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Але вже зараз можна забезпечити вичерпне інформування зацікавленої аудиторії (спільнот людей з інвалідністю, молодих батьків, організаторів дитячих екскурсій та інклюзивних турів) щодо того, які саме музейні заклади в Україні готові до прийому усіх категорій відвідувачів, які вже працюють в цьому напрямку, а які поки що залишаються недостатньо гостинними. Така інформація дозволить будь-кому з користувачів швидко та просто спланувати свою подорож Україною або організувати дозвілля у своєму населеному пункті без ризику вже на місці стикнутися з нездоланною перешкодою, бар’єрами у спілкуванні та необхідністю щоразу особисто уточнювати всі важливі деталі телефоном.

Для цього ми створили сайт, розроблений відповідно до стандартів вебдоступності, який містить інформацію про музеї та заповідники в усіх регіонах України з детальним описом умов для прийому відвідувачів усіх категорій, а також просту і зручну систему їх пошуку та відбору за різними ознаками інклюзивності та іншими параметрами.

Як це працює

Об'єктивна оцінка рівня доступності музеїв здійснюється за методикою, розробленою експертами в галузі архітектурної доступності, просторової інклюзії та універсального дизайну відповідно до чинних державних будівельних норм та з урахуванням рекомендацій UNWTO. На сторінках музеїв, що пройшли таку оцінку, її результати представлені у блоці "Інформація про доступність".

Деталізацію результатів вимірів можна побачити у списках, що розкриваются, а узагальнена оцінка за кожним параметром представлена відповідною позначкою:

Check circle icon – даний параметр відповідає основним стандартам безбар'єрності;

Alert triangle icon – забезпечено мінімальний рівень інклюзивності за цим параметром;

X octagon icon – за цим параметром об'єкт є недоступним для маломобільних відвідувачів.

Скориставшись фільтрами у списках музеїв за областями чи містами, ви можете відсортувати лише ті музеї, що мають прийнятний рівень доступності для трьох категорій маломобільних відвідувачів: користувачів крісел колісних, людей із порушеннями зору, людей із порушеннями слуху. Додаткові фільтри дозволяють відсортувати музеї за окремими параметрами доступності, як от наявність інклюзивної парковки чи інклюзивної вбиральні. При цьому у видачу потраплять лише ті об'єкти, що мають "зелений" або "жовтий" рівень доступності за відповідним параметром.

Фільтр "самостійної оцінки" дозволяє відсортувати всі об'єкти, що мають оцінку рівня доступності. Також кожен бажаючий може долучитися до моніторингу стану доступності музейних закладів, натиснувши кнопку "Заповнити анкету рівня доступності" на сторінці будь-якого музею, який ще не має оцінки, та заповнивши електронну анкету після проведення необхідних вимірів на місці.

Додатковим джерелом інформації про безбар'єрність об'єктів у подальшому будуть відгуки та коментарі користувачів сайту.

Команда проєкту

Мар'ян Савка

Співавтор та керівник проєкту

Photo by Marian Savka

Співзасновник компанії CIGen, архітектор програмного забезпечення з більш ніж 15-річним досвідом роботи в ІТ-галузі, розробці програмного забезпечення та реалізації проектів та компонентів для різних бізнес потреб, зокрема українського туристичного порталу Doroga.UA

Андрій Тичина

Співавтор та головний редактор проєкту

Photo by Andrii Tychyna

Журналіст та професійний мандрівник, автор туристичних маршрутів усіма регіонами України, член правління Асоціації індустрії гостинності України, ведучий програми "52 вікенди" на "Українському радіо", головний редактор Національного туристичного порталу Zruchno.Travel, співзасновник Клубу мандрівників "НавколоUA".

Оксана Вехетек

Співавторка та проєктна менеджерка

Photo by Oksana Vekhetekh

Телережисерка, продюсерка і проєктна менеджерка, співзасновниця Клубу мандрівників "НавколоUA", співзасновниця туристичного порталу Doroga.UA.

Володимир Висоцький

Консультант з питань архітектури інклюзивних просторів

Photo by Volodymyr Vysotskyi

Експерт з архітектурної доступності, співзасновник студії універсального дизайну ORFO, учасник команд з реалізації урбаністичних та архітектурних інтервенцій, консультант з архітектурної доступності, аналітик у сфері соціального ефекту створення безбар’єрного середовища та розвитку міського здоров’я.

Марія Нікітіна

Експертка з питань інклюзивності

Photo by Nikitina Mariia

Досвідчена спеціалістка в галузі побудови доступного простору для вільного пересування осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, з 2009 року бере активну участь в громадському русі серед людей з інвалідністю, керівниця оргкомітету Міжнародного форуму інклюзивності у м. Чернівці.

Катерина Стражир

Координаторка волонтерської групи

Photo by Kateryna Strazhyr

Експертка з туризму та проєктного менеджменту, власниця туристичної агенції "MAxDI TRAVEL", керівниця туристично-інформаційного центру "Ворота в Карпати, членкиня громадської організації "Рада жіночих ініціатив", депутатка Берегометської селищної ради.

Офіційна сторінка проєкту в Facebook: TravelsInUkraine