До окупованого Сімферополя в Криму прибули чотири вантажівки з награбованим майном з Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка та Художньої галереї імені Гавздинського в Новій Каховці.

В колекції Херсонського художнього музею до війни перебували ікони XVIII-XX століть, предмети українського мистецтва другої половини XIX - початку XX століття, серед яких унікальна колекція робіт Айвазовського, Шибанова, Серебрякова, Шовкуненка, Пімоненка, Яблонської, Глущенка, Крижицького, Полєнова, Кончаловського, роботи Врубеля, велика колекція Андрієнка-Нечитайла. Крім того, у фондах перебували роботи художників Балтії, серед яких картини Карліса Дабрайса, колекція італійської скульптури XVIII століття, шедеври німецього худохника Августа фон Байера, британця Пітера Лелі.

Частину картин по фото із Сімферополя вже ідентифікували. Впізнали "Пікет на березі річки. Захід сонця" художника-мініатюриста Івана Похитонова, "Хати на заході сонця" Соколова, "Пейзаж Парижа" Михайла Андрієнка-Нечитайла, "Осіння пора" Георгія Курнакова, "Гладіолуси" Леоніда Чичкана, "Ланка" класика закарпатської школи живопису Гаврила Глюка.

Приміщення Херсонського художнього музею було захоплено росіянами 19 липня 2022 року. Окупацію музей зустрів у стані проведення ремонтно-реставраційних робіт. 8 місяців колектив перебував в страху за долю будівлі та колекції і сподівався, що нерепрезентативний ремонтний стан пам'ятника архітектури та відсутність у залах експонатів не приверне увагу представників "руського міру".