English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Крима АР області
Пам'ятки Ялтинського району
Знайдено 22 пам’ятки
Ялтинського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Замок/фортеця
Стародавня вартова вежа знаходиться у верхній частині мису Суук-Су на території міжнародного дитячого центру "Артек".
Існувала вже в VI сторіччі, коли сюди прийшли легіонери візантійського імператора Юстиніана.
Іноді її називають "Вежею Гірея" (одного з власників цих земель) або ж "Орлине гніздо" (кругла вежа висить на краю урвища, чим справді нагадує гніздо).
Зверху влаштований оглядовий майданчик, з якого відкривається мальовничий краєвид на Аю-Даг, Адалари та скелю Шаляпіна (за легендою, співак купив її за символічною ціною - за один карбованець, а послухати його співи з цієї скелі збиралися всі навколишні рибалки).
МДЦ "Артек" Гурзуф
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Природний об'єкт
Водоспад Джур-Джур - найпотужніший і один із найкрасивіших водоспадів Криму.
Утворений річкою Східний Улу-Узень, що протікає по важкопрохідній лісистій ущелині Хапхал. Гірський потік скидається з 15-метрового уступу в глибокий котлован і тече далі вниз по ущелині.
Назва перекладається з кримськотатарської як "вічно дзюрчить".
Водоспад Джур-Джур - найповноводніший кримський водоспад, він не вичерпується навіть у посушливі роки.
Вгору за течією можна побачити цілу серію мальовничих порогів-каскадів. Неподалік знаходиться печера Джур-Джур завдовжки 750 метрів.
Тут перетинається безліч піших туристичних маршрутів. Вхід на територію заповідника є платним.
Генеральське
Водоспад Учан-Су - найбільший за висотою (98,5 метрів) та найбільш видовищний водоспад в Україні.
Знаходиться в горах за 10 кілометрів від Ялти. Назва перекладається з татарської як "літаюча вода".
Річка Учан-Су бере початок у вапняках під урвищем яйли на висоті 1233 метри над рівнем моря і у верхів'ях відрізняється дуже великим падінням. Нижче за течією річки, на висоті 295, 280 і 270 метрів з прямовисних скель скидаються води ще трьох менших водоспадів.
Особливо гарний Учан-су навесні в період танення снігу, а також у період осінніх дощів, коли величезні маси спіненої води з силою обрушуються вниз, іноді захоплюючи великі кам'яні брили. Над водоспадом повисає хмара водяного пилу, і шум потоку чути за кілометр. Влітку ж потік сильно слабшає, збігаючи по скелях дрібними цівками.
На одному з каскадів водоспаду Учан-Су – скелі Орлиний заліт – влаштований видовий майданчик, звідки добре видно навколишні гори. У сезон вхід платний, працює сувенірний ринок.
Ісар
Гора Ай-Петрі - гірська вершина Ай-Петрінської яйли, найвідоміша кримська гора (1234 метри), територія Ялтинського гірничо-лісового заповідника.
Височить над Алупкою та Кореїзом. Білі зубці, що формують неповторний силует гори Ай-Петрі, складаються з чотирьох великих (заввишки 12-15 метрів) та ряду дрібних вертикальних піків, що утворилися при вивітрюванні неоднорідних рифових вапняків.
До XV сторіччя на вершині гори Ай-Петрі знаходився візантійський храм Святого Петра, звідки походить назва.
Тут розташована високогірна метеостанція, заснована в 1895 році, а також Ай-Петрінський меридіан – металевий глобус на гранітній основі.
З оглядових майданчиків відкривається найбільша панорама ялтинського узбережжя Чорного моря.
Туристів, що прибувають на гору, обслуговує напівлегальний бізнес: екскурсії в печери "Ялтинська" та "Трьохочка", кінні прогулянки, чайхани з татарською кухнею. Розвивається гірськолижна інфраструктура.
На Ай-Петрі проведено канатну дорогу "Місхор - Ай-Петрі" з найдовшим безопорним прольотом у Європі. Автомобільна дорога з крутим серпантином веде з Ялти, далі в Бахчисарай.
Охотниче
Гора Аю-Даг, що видається в морі між Пертенітом і Гурзуфом, - найвідоміший рельєф Криму.
Цей вулкан, що не відбувся, висотою 577 метрів утворився близько 150 мільйонів років тому в результаті впровадження магми в розломи земної кори.
Назва Аю-Даг перекладається з тюркської як "Ведмідь-гора", що пояснюється характерною формою, що нагадує спину ведмедя, який опустив голову у воду. За легендою Аллах перетворив на гору Великого Ведмедя-месника, який відмовився зруйнувати поселення непокірних джинів у Партенітській долині.
Вершина та схили гори Аю-Даг вкриті листяним лісом, тут зустрічаються лисиці, борсуки, кам'яні куниці, їжаки, зайці-русаки, білки, кажани. Збереглися руїни середньовічних споруд, які свідчать існування укріпленого городища.
В даний час гора Аю-Даг є ландшафтним заказником, проводяться екскурсії з відвідинами пам'яток археології.
Партеніт
Гора Демерджі - гірський масив (яйла) на північ від Алушти, одна з найкрасивіших вершин Кримських гір.
Височить на 1240 метрів над рівнем моря. У перекладі з кримськотатарського Демерджі означає "коваль". Існує давня легенда про злий коваль, що влаштував на вершині "димної" гори Фуна гігантський ковальський горн, де працювали звернені в рабство місцеві жителі. Коли коваль убив дівчину, яка прийшла просити його про звільнення бранців, гора поглинула його разом із кузнею.
Внаслідок вивітрювання на вершині утворився унікальний кам'яний хаос - комплекс скель "Долина привидів", що складається з кам'яних стовпів, веж, грибів тощо. Виділяється скеля "Голова Катерини", що нагадує профіль цариці. Проводяться піші та кінні екскурсії.
Лучисте
Природний об'єкт , Пам'ятка археології
Гора Ільяс-Кая - найвищий масив Байдарської яйли (682 метри). Зі сходу замикає Ласпінську улоговину. В перекладі з кримськотатарської - скеля Іллі.
Майже на самій вершині гори Ільяс-Кая в X-XIII сторіччях розташовувався укріплений монастир. Скеля, на якій знаходиться укріплення, з півночі, півдня та заходу неприступна. На її вершину можна піднятися тільки крутим східним схилом. З цього боку доступ на вершину перегороджувала лінія фортечної стіни, складеної з буту на вапняному розчині, довжиною понад 50 метрів. В даний час майже повністю зруйнована і простежується на схилі у вигляді розвалу каміння. Найбільші параметри фортечного майданчика 300 на 100 метрів.
У 1966 році на Ільяс-Кая розкопали храм Святого Іллі IX-Х сторічь. Його відрізняє оригінальна ступінчаста композиція внутрішнього простору: притвор, середня нава, вівтар піднесені одні над іншим, утворюючи три ступені.
бухта Ласпі Форос
Гора Кастель заввишки 439 метрів розташована на південній околиці Алушти, за Професорським куточком.
Купол покритий шапкою лісу, але в східному схилі гори утворився хаос - кам'яні брили, часом досягають 3-5 метрів у поперечнику.
Назва пов'язана з тим, що на вершині гори в давнину знаходилася фортеця (грецькою - "кастель"), залишки якої збереглися на схилах.
За легендою, ця фортеця послужила останнім притулком цариці Феодори, володарки стародавньої Сугдаї. Після захоплення столиці князівства генуезцями Феодора сховалась у Кастелі, де віддана братом загинула у битві з ворогами.
Ялтинське шосе Алушта
Одна з найхарактерніших і наймальовничіших ландшафтних пам'яток Криму - гора, що нагадує силуетом кішку, що виготовилася до стрибка.
Знаходиться між Сімеїзом та Кацівелі, на території Сімеїз-Алупкінського амфітеатроподібного лісового ландшафту. Назва походить від татарського Кош-кая - Соколина гора. Цей великий вапняковий масив заввишки 254 метрів утворився близько мільйона років тому, відколовшись від яйлінського гребеня Головної Кримської гряди та поступово перемістившись схилом до моря.
В античні часи ця природна перешкода, що розділяла Південний берег, була доповнена у розривах кам'яною стіною. На плато гори Кішка виявлено залишки таврського поселення Лімен-Ісар (VIII-I сторіччя до нашої ери) із фрагментами будівель та оборонних стін, а також великий некрополь, що складається з сотні гробниць-дольменів (так званих "таврських ящиків") .
У 1960-ті роки через хребет гори Кішка було прокладено Південнобережне шосе, яке змінило природний ландшафт. Нагромадження каміння на південний захід від гори замикається мальовничою скелею Крило Лебедя, яка користується популярністю у альпіністів.
Сімеїз
Долина річки Сотери – заповідне урочище на східному Південнобережжі.
Тут у процесі вивітрювання та водної ерозії утворилися дивовижні кам'яні гриби заввишки до 7 метрів. Капелюшки "грибів" утворені щільними плитами конгломерату, а "ніжки" - більш пухкими відкладеннями, які швидше за "капелюшки" піддавалися руйнуванню, в основному, водою, що стікає зі схилів. Є великі гриби з діаметром "капелюшок" до 2 метрів, і грибочки поменше - близько 1 метра заввишки. З часом гриби руйнуються під впливом ерозії, але з'являються нові.
В кінці 1893 році професором Миколою Головкінським тут було знайдено повний скелет мамонта.
Неподалік від ставка збереглися залишки маєтку "Шостак" дворянського роду Бороздіних.
урочище Сотера Алушта
Історична місцевість
Ласпінський перевал у Криму – найвища точка шосе Севастополь – Ялта (335 метрів).
На перевалі знаходиться велика скеля, яка носить ім'я відомого письменника та талановитого інженера-шляховика Миколи Гаріна-Михайловського, чиї дослідження та розрахунки використовувалися при будівництві дороги через перевал.
На скелі влаштований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий краєвид на бухти Батилиман і Ласпі, а також на мис Айя.
Велике транспортне значення Ласпінський перевал набув після завершення в 1972 році нового шосе Севастополь - Ялта.
У 2003 році на перевалі було споруджено храм-каплицю Різдва Христового.
траса Севастополь-Ялта Форос
Скелястий мис Сарич, що за 5 кілометрів на захід від Форосу, є найпівденнішою точкою України та Криму.
Утворений горбатим схилом відрогу Байдарської Яйли, що знижується в південному напрямку і вкрите рідкісними колесами.
На краю мису Сарич у 1898 році був побудований навігаційний маяк.
В даний час південна частина мису навколо маяка щільно забудована приватними котеджами, доступ до води обмежений.
мис Сарич Форос
Парк/сад
Місхорський парк - найстаріший ландшафтний парк Криму, пам'ятка садово-паркооїй архітектури XVIII сторіччя.
Створювався в 1780-1783 роках на території маєтку графів Вітт за архітектурними проєктами Марко та Кебаха. Основою став реліктовий ліс. Парк включив у себе екзотичні куточки рельєфу і незайманої природи - дерева, виступи скель, нагромадження кам'яних брил, бухти. На площі 23 гектари зосереджено понад 150 видів та садових форм екзотичних дерев та чагарників. На території діє кольоромузичний фонтан.
З 1960 року Місхорський парк у селищі Кореїз є заповідником.
Кореїз
Скеля Діва - високий 70-метровий стрімчак, що виступає в море на кілька десятків метрів, силуетом віддалено нагадує дівчину з розпущеним волоссям.
Раніше між скелею Діва та берегом знаходилася скеля Монах, схожа на ченця у накинутому каптурі, але в 1931 році вона була розбита штормом.
На вершину скелі Діва можна піднятися сходами, подолавши перед цим кам'яний хаос на місці зруйнованого Монаха.
На березі трохи вище Діви знаходиться 80-метровий стрімчак Панеа, біля підніжжя якого збереглися залишки середньовічного укріпленого монастиря Панеа-Ісар VIII-XV сторічь, що використовувався генуезцями як фортеця. Відкрито залишки базиліки Х сторіччя з мозаїчною підлогою та кам'яний склеп із тридцятьма візантійськими похованнями VIII-Х століть.
вулиця Набережна Сімеїз
Вулканічна скеля над морем (120 метрів), що носить античну назву Іфігенія, є символом селища Берегове (Кастрополь).
З нею пов'язаний міф про Іфігенію, дочку еллінського царя Агамемнона, учасника Троянської війни. Іфігенія була жрицею богині Артеміди в Тавриді, і, за переказами, приносила в жертву мореплавців, що випадково опинилися тут, скидаючи їх у море зі скелі (цей сюжет використаний у класичній трагедії Євріпіда "Іфігенія в Тавриді").
Завдяки стародавньому віку та мальовничому вигляду скеля оголошена пам'яткою природи та знаходиться під охороною держави.
Берегове