English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Чернігівської області
Пам'ятки Новгород-Сіверського району
Знайдено 39 пам’ятки
Новгород-Сіверського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Краєзнавчий музей Новгород-Сіверського історико-культурного заповідника знайомить з історією міста, археологією та природою Сіверського краю.
У відділі історії представлена діорама пізньопалеолітичної Пушкарівської стоянки, а також діорама визволення міста від німецько-фашистських загарбників.
З флорою та фауною краю знайомить експозиція відділу природи з діорамою "Полісся".
У відділі народознавства розгорнуто експозицію "Український побут, одяг та вишивка".
Співробітники музею проводять екскурсії містом.
вулиця Соборна, 3 Новгород-Сіверський
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Природний об'єкт
Дуже мальовничий занедбаний крейдяний кар'єр знаходиться на схід від села Путивськ.
Рельєф стін утворився внаслідок розмиву породи дощами та талими водами. Особливо вражаючі види – з дна кар'єру.
З вершини розташованої поруч гори кар'єр видно у всьому своєму масштабі, і відкривається дивовижний краєвид на річку Десна.
Путивськ
Музей/галерея , Природний об'єкт , Заповідна територія
Мезинський національний природний парк, також відомий як "Мезинська Швейцарія", створений у 2006 році на базі кількох ландшафтних заказників вздовж правого берега річки Десна.
Площа парку складає 31 тисячу гектарів. Він простягається від Мезина на півночі до Городища на півдні та від Понорниці на заході до Розльотів на сході. У заплаві Десни збереглося багато стариць та озер, серед яких найбільшим є озеро Хатинь (50 гектарів). У парку мешкає 149 видів хребетних: 25 видів риб, 9 – земноводних, 3 – рептилій, 93 – птахів та 19 – ссавців. З них 24 види занесено до Червоної книги України. Серед пам'яток археології – Мезинська палеолітична стоянка, вік якої оцінюється у 20 тисяч років.
Візит-центр Мезинського національного природного парку розташований у Деснянському. Тут створено музей природи, де виставлені колекції комах, мохів та геологічних матеріалів. Також представлено панораму Мезинської стоянки, невелику етнографічну експозицію, кімнату-музей засновника та незмінного директора Мезинського археологічного науково-дослідного музею Василя Куриленка.
вулиця Деснянська, 49А Деснянське
Меморіальний музей революціонера-народника і винахідника Миколи Кібальчича відкрито в Коропі в будинку священика, в якому він народився в 1853 році.
Ще в молоді роки Кибальчич, який захоплювався хімією, став революціонером-підпільником, працюючи в так званих "пекельних лабораторіях", де виготовляли вибухівку. В той же час він розробив схему першого в світі реактивного літального апарату, креслення якого надряпав на стіні тюремної камери. В 1881 році його стратили за спробу замаху на російського царя Олександра II.
Біля джерел створення музею Кибальчича в Коропі стояла родина місцевих художників - Олени Лукаш та Миколи Гара-Жук. Зокрема, в експозиції музею представлено макет ракети Кибальчича.
провулок Миколи Кибальчича, 18 Короп
Храм , Пам'ятка архітектури
Миколаївська церква у Новгороді-Сіверському - визначний твір теслярського мистецтва чернігівської школи дерев'яної народної архітектури XVIII століття.
Перший храм на честь Святого Миколая було зведено в 1086 році на пагорбі над дорогою, на якій у дохристиянські часи стояв язичницький ідол. Після монгольської навали церкву було відновлено лише в 1720 році.
Церква хрестова у плані, одноголова, пятисрубная. Пірамідальна форма органічно завершує силует пагорба.
вулиця Миколаївська, 18 Новгород-Сіверський
Палац/садиба , Зона відпочинку
Оздоровчий центр "Авангард" у Деснянському заснований у 1970-х роках як будинок колгоспника.
В кінці 1990-х років рекреаційний комплекс було повністю реконструйовано. Замість старої будівлі збудовано палац у стилі необароко. На першому поверсі розташовані зали для урочистих подій, а на другому – кімнати відпочинку. Під час візитів на Чернігівщину тут кілька разів зупинявся Президент України Леонід Кучма, завдяки чому за палацом закріпилася неформальна назва "Дача Кучми".
З альтанки на високому березі Десни відкривається чудовий краєвид на річку, заливні луки та ліси Мезинського національного природного парку.
Деснянське
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник українському гетьманові Івану Мазепі та шведському королю Карлу XII відкритов Дігтярівці у 2008 році до сторіччя першої зустрічі двох союзників у війні проти московського царя Петра I.
Саме на цьому пагорбі біля села Дігтярівка в 1708 році Мазепа і Карл вперше зустрілися особисто, щоб обговорити деталі військово-політичного союзу.
Перший пам'ятний знак на пагорбі було встановлено краєзнавцями у 1998 році. Через 10 років, з ініціативи керівництва Національної ради з телебачення та радіомовлення України, було споруджено пам'ятник у вигляді гранітної плити у формі дзвона, увінченого гербами України та Швеції, на якій розміщено портрети гетьмана та короля.
На вершину пагорба прокладено 100-метрові сходи від дороги.
вулиця Покровська Дігтярівка
Парк/сад
Міський парк культури та відпочинку імені Тараса Шевченка у Новгороді-Сіверському розташований в цнтральній частині міста, перед Свято-Преображенським монастирем.
Цікавий незвичними парковими скульптурами радянських часів. Є пам'яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення.
вулиця Майстренка, 6 Новгород-Сіверський
"Покровською криницею" у Новгороді-Сіверському називають джерело чистої джерельної води в нижній частині міста.
Місцеві жителі розповідають, що раніше джерело било з землі сильним струменем, за що його називали фонтаном.
Вода з джерела багата на срібло, їй приписують цілющі властивості. У 2013 році ентузіасти влаштували над джерелом дерев'яний павільйон та обладнали купальню.
провулок Криничний Новгород-Сіверський
Дерев'яна Покровська церква збудована в Ларинівці в 1902 році на місці старого храму, який був відомий з 1732 року.
Храм виконаний у єпархіальному стилі. Квадратний у плані, кубічний об'єм увінчаний банею на вісімці та чотирма глухими ліхтариками по кутках. Для зовнішнього декору характерне широке використання різьблення.
Тривалий час Покровська церква була закрита, тому не збереглися ні старий іконостас, ні ікони.
До західного фасаду примикає струнка майже 20-метрова триярусна дзвіниця з наметовим верхом, що було характерно для храмової архітектури Сіверщини того часу.
Ларинівка
Храм
Свято-Данілівська церква в Костобоброві будувалася з 1996 по 1997 рік за ініціативою другого президента України Леоніда Кучми, який закінчив школу в цьому селі. Храм названо на честь його батька.
Раніше на цьому місці була дерев'яна Вознесенська церква, збудована в 1911 році та спалена у 1979 році за наказом чернігівського керівництва.
вулиця Новий План Костобобрів
Успенська церква у Вишеньках – видатний зразок храмової архітектури другої половини ХІХ століття.
Споруджена в 1782-1787 роках коштом фельдмаршала Петра Румянцева-Задунайського у формах класицизму з елементами бароко.
Дуже виразний храм, що вражає простотою плану, вишуканими пропорціями, елегантністю фасадів, витонченим силуетом будівлі. В архітектурі вгадується вплив католицької та мусульманської храмової архітектури.
Успенський храм є частиною палацово-паркового комплексу Рум'янцева-Задунайського. Ведеться реставрація.
вулиця Центральна Вишеньки
Свято-Успенська церква в центрі Коропа заснована в 1767 році (за іншими даними - в 1716 році).
Спочатку храм був дерев'яний. Кам'яну церкву Успіння Богородиці в стилі класицизму звели у 1894 році коштом коропських міщан Євдокима та Макара Стовпцових за заповітом їхнього батька Антипа Стовпцова. Настоятелем храму був Іван Кибальчич, батько революціонера-терориста Миколи Кібальчича.
Нині храм діючий. Тут зберігаються мощі Святого Феофана Рихлівського (1881-1977 роки), який прославився пророцтвами та зціленнями. Поруч зведена дзвіниця.
вулиця Успенська, 1 Короп
Семенівський історико-краєзнавчий музей заснований у 1978 році з ініціативи ентузіастів.
Дві тисячі експонатів, серед яких колекція предметів побуту XVII-XIX століть, знаряддя праці та вироби місцевих ремісників, особисті речі та документи видатних земляків, зразки виробів промислових підприємств району тощо.
Перша зала музею присвячена історії створення міста, розвитку ремесел та промислів . У другій залі висвітлюються події Другої світової війни. У залі "Сучасність" представлені матеріали про розвиток промисловості району, культури, освіти та медицини, оформлено розділ "Земляки – гордість краю".
вулиця Героїв України, 7 Семенівка
Коропська синагога збудована в XIX столітті, коли близько половини населення містечка складали євреї. Проєкт розробив архітектор Лука Шмігельський.
При синагозі діяла єврейська школа.
Донедавна будівля синагоги використовувалася як склад. Нині приміщення покинуте.
вулиця Київська, 7 Короп