English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Хмельницької області
Пам'ятки Хмельницького району
Пам'ятки Сутківців
Знайдено 2 пам’ятки
Сутківців
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Замок/фортеця , Храм , Пам'ятка архітектури
Унікальна Свято-Покровська церква-фортеця в Сутківцях – яскравий зразок середньовічного храму оборонного типу. Збудована в XIV сторіччі як суто оборонна споруда на Кучманському шляху – одному зі шляху набігів татар. Архітектура нагадує західноєвропейські готичні замки.
Після того, як у XV сторічі господар цих земель Федір Сутківецький (Сутківський) розпочав спорудження нового замку, старий було перебудовано на церкву Покрови Пресвятої Богородиці. На одному з дзвонів зазначена дата реконструкції – 1476 рік.
Будівля двоярусна: на першому поверсі розташовувався храм, а на другому – бойові ходи та бійниці. Середня частина храму була вкрита високим готичним двосхилим дахом з барочною баштою, а на передньому фасаді височіла висока дерев'яна дзвіниця.
Перебудлва на початку XX століття надала Покровській церкві російських православних форм. У 2000-х роках проведено реставрацію з відновленням первісного вигляду храму.
Протягом тривалого часу Покровська церква належала УПЦ МП, але у 2024 році храм було повернуто в державну власність, у ньому почали проводити богослужіння українською мовою.
вулиця Соборна, 18 Сутківці
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Замок/фортеця
Сутківецький (Сутківський) замок сьогодні - це єдина оборонна вежа, що збереглася, укріпленої резиденції роду Сутківецьких (Сутківських).
Будівництво регулярного баштового замку було розпочато Федором Сутківецьким у XV сторіччі на основі укріпленого кам'яною стіною городища XIV сторіччя. Він став опорною точкою південної оборонної лінії на Кучманському шляху - одному із шляхів вторгнення татар.
Прямокутний у плані замок мав 4 кутові вежі, вхід здійснювався через надбрамну вежу, від якої перекидався підйомний міст через рів. У 1567 році споруда сильно постраждала під час одного з татарських штурмів. В 1623 році новий господар Олександр Балабан провів реконструкцію, але до кінця XVII століття замок втратив оборонне значення і почав поступово руйнуватися.
До наших днів збереглася п'ятигранна східна вежа, фрагменти стін та валів. Планується реставрація та створення історико-культурного заповідника. Доступ вільний.
Сутківці