English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Херсонської області
Пам'ятки Херсонського району
Пам'ятки Херсона
Знайдено 25 пам’ятки
Херсона
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури
Монументальна будівля адміралтейського арсеналу - найбільша споруда Херсонської фортеці, яка збереглася до наших днів.
Закладена в 1784 році за проєктом архітектора Вікентія Ванрезанта. Це був найбільший арсенал півдня російської імперії, де зберігалися гармати, мушкети, холодна зброя та боєприпаси для армії, що дислокована у Новоросійському краї. Фасад будівлі з двома чотириколонними портиками виходив на Палацову площу, створюючи спільний ансамбль із Катерининським собором.
Після землетрусу 1802 року арсенал було перебудовано. Коли Херсонську фортецю було скасовано, будівлі арсеналу пристосували під в'язницю, де відкрили Покровську домову церкву. З того часу арсенал не змінював свого профілю. Наразі у ньому розміщено слідчий ізолятор № 28, а також обласне телебачення.
вулиця Перекопська, 10 Херсон
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Пам'ятка архітектури , Театр/видовища
Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша засновано в 1830 році з ініціативи дворянства Херсонської губернії.
Будівлю театру було зведено в 1884 роц. За основу проєкту архітектор Владислав Домбровський взяв один із найкращих театрів Європи - Одеський оперний театр.
В 1944 році ця пам'ятка архітектури сильно постраждала. Лише в 1962 році з'явилася нинішня будівля Херсонського обласного театру, але відновлена вона була не в первісному вигляді.
З 1998 року в середині червня в театрі імені Миколи Куліша проходить Міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії".
вулиця Театральна, 7 Херсон
Двоповерховий архієрейський будинок в Херсоні збудований у стилі класицизму. Також використовувся як будинок начальника адміралтейства.
В архітектурно-планувальному рішенні застосовано прийом з'єднання цивільної та культової споруди.
Нині в стані реконструкції.
вулиця Богородицька, 1 Херсон
Один із найраніших кам'яних будинків міста. Побудований наприкінці XVIII сторіччя для капітана Херсонського порту, віце-адмірала Сенявіна, який прожив у Херсоні 3 роки.
Будинок зі сферичним куполом збудований у стилі російського класицизму, головний фасад оформлений шестиколонним портиком. Розташований дещо в глибині кварталу і обмежений вздовж червоної лінії вулиці кам'яною огорожею зі стовпами та металевими ґратами.
Нині в дуже поганому стані.
вулиця Старообрядницька, 36 Херсон
Будинок підприємця Іосифа Гольденберга на вулиці Ерделівська (зараз Старообрядницька) - одна з найяскравіших в ансамблі Покровської площі в Херсоні.
Еклектична будівля, облицьована цеглою, багато декорована в романському та мавританському стилі. З 1911 року тут розміщувалося Херсонське відділення Санкт-Петербурзького міжнародного комерційного банку.
Наразі будинок Гольденберга займає Херсонське обласне управління Державного казначейства України, комерційний банк та інші організації.
вулиця Старообрядницька, 21 Херсон
Будинок губернського правління, в якому в 1792-1794 роках жив та працював полководець Олександр Суворов, що керував закінченням будівництва Херсонської фортеці. Під командуванням генерал-аншефа велося зміцнення підступів до фортеці та оборона Кінбурнського району.
Зараз у будинку Суворова розміщуються магазини та офіси. На будинку вивішена меморіальна дошка, зліва встановлено барельєф роботи херсонського скульптора Івана Білокура "Солдати Суворова в бою".
На початку пішохідної вулиці Суворова був встановлений пам'ятник полководцю, відлитий в 1904 році майстром Миколою Рукавишниковим. В 2022 році, під час окупації Херсона російськими військами в ході російсько-української війни, напередодні відступу з міста в результаті успішної контрнаступальної операції української армії, російські окупанти демонтували пам'ятник та вивезли його з міста.
вулиця Суворова, 1А Херсон
Храм , Пам'ятка архітектури
Греко-Софійська церква Різдва Пресвятої Богородиці - це найстаріша з усіх церков, що збереглися в Херсоні.
Кам'яний храм із дерев'яною главою збудували греки, що оселилися в Херсоні в XVIII сторіччі.
В інтер'єрі Греко-Софійської церкви зберігся настінний живопис, чудовий різьблений іконостас, дерев'яні скульптури.
вулиця Богородицька, 11 Херсон
Будівлю Центрального РАГСу зведено в 1896 році для Херсонської громадської бібліотеки. Будівництво велося на пожертвування херсонців, частину коштів виділила міська управа.
Будівлю у стилі неокласицизму спроєктував архітектор Микола Толвінський. На початку XX століття Херсонську громадську бібліотеку часто відвідував гімназист Борис Сергєєв – майбутній письменник Лавренєв.
Тут розташовувалась перша експозиція Херсонського музею старожитностей. За призначенням бібліотека служила до 1987 року, коли в будівлі вирішили розмістити міський РАГС.
вулиця Торгова, 24 Херсон
Римо-католицький костел Пресвятого Серця Ісуса заснований з ініціативи князя Григорія Потьомкіна для залучення до Херсона іноземців.
Перший католицький храм в ім'я Спасителя, збудований в 1787 році, був глинобитним. Кам'яний костел на цьому місці було зведено в 1820-х роках, пізніше над дзвіницею надбудували шпиль. Тут діяла римо-католицька церковна школа та суспільство допомоги бідним католикам.
В 1918 році відбулося перше богослужіння українською мовою. В 1931 році костел було закрито, у ньому розмістили майстерні, потім відкрили дитячий кінотеатр.
В 1994 році храм було повернуто віруючим та реконструйовано. Нині це римо-католицький костел приходу Пресвятого Серця Ісуса.
вулиця Суворова, 40 Херсон
Будівля Другої Маріїнсько-Олександрівської жіночої земської гімназії в Херсоні збудована в 1896 році в стилі еклектизму із застосуванням мавританських архітектурних традицій.
За радянських часів у будівлі розміщувався педагогічний інститут.
Наразі це навчальний корпус Факультету технологій та сфери обслуговування Херсонського держуніверситету.
Поруч знаходиться церква Святої Олександри.
вулиця Перекопська, 3 Херсон
Пам'ятник/монумент
Обеліск із сонячним годинником та барельєфом встановлений на честь англійського юриста-реформатора, лікаря та філантропа Джона Говарда.
В Європі він будував лікарні та будинки для людей похилого віку, боровся за права засуджених. У 1789 році лікар-ентузіаст прибув до Херсона на боротьбу з епідемією висипного тифу, що спалахнула тут. Заразившись сам, помер через рік і тут же був похований.
проспект Ушакова, 52 Херсон
Пам'ятник князю Григорію Потьомкіну-Таврійському споруджено з волі імператриці Катерини II у Херсоні - місті, яке було збудовано Потьомкіним і де він був похований у 1791 році.
Проте спорудження пам'ятника почалося лише за Олександра I, онука Катерини. Скульптуру роботи Івана Мартоса було встановлено в Потьомкінському сквері в 1836 році. За радянської влади пам'ятник було знято з постаменту (на його місці поставили пам'ятник Карлу Марксу), а потім він зник.
Відновлений у 2003 році до святкування 225-річчя заснування міста.
В 2022 році, під час окупації Херсона російськими військами в ході російсько-української війни, напередодні відступу з міста в результаті успішної контрнаступальної операції української армії, російські окупанти демонтували пам'ятник та вивезли його з міста.
вулиця Михайла Грушевського Херсон
Пам'ятний знак "Фрегат" на набережній Херсона - найвідоміший символ міста.
Монумент у вигляді вітрильника на високому постаменті встановлено в 1972 році на честь перших кораблів Чорноморського флоту: 66-гарматного лінкора "Слава Катерини" та 50-гарматного фрегата "Георгій Побідоносець". Вони були спущені зі стапелів адміралтейської верфі Херсона в 1783 році.
Пам'ятник виконаний із листової міді, бетону та граніту. Скульптори Іван Білокур, Володимир Потребенко, Василь Шкуропад, архітектор Юрій Тарасов.
площа імені Юрія Тутушкіна Херсон
Палац/садиба , Пам'ятка архітектури , Розваги/дозвілля
Резиденція херсонського губернатора - будівля в стилі неокласицизму, взірець офіційної парадної резиденції.
В 1917 році тут пройшов губернський з'їзд, який визнав Херсонщину невід'ємною частиною УНР, а найвищим органом влади - Центральну Раду.
Після встановлення у Херсоні радянської влади у будівлі розташовувалась перша Рада профспілок та Спілка робочої молоді. В 1963 році приміщення було надано дітям міста. Нині у колишній губернаторській резиденції розміщується Херсонський Палац дитячої та юнацької творчості.
вулиця Петра Калнишевського, 2 Херсон
Святодухівський кафедральний собор у стилі класицизму будувався понад 30 років, з 1804 по 1836 роки.
Храм має два бічні вівтарі - на честь Архістратига Михаїла та на згадку Священномучеників Херсонеських.
Тут зберігається список чудотворної Касперівської ікони Божої Матері, яка захищала мешканців Таврійської губернії під час Кримської війни.
вулиця Преображенська, 36 Херсон