English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Донецької області
Пам'ятки Краматорського району
Пам'ятки Краматорська
Знайдено 7 пам’ятки
Краматорська
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Донецький обласний краєзнавчий музей (ДОКМ) заснований 1924 року з ініціативи місцевих краєзнавців.
Станом на 2014 рік фонди музею налічували близько 150 тисяч одиниць зберігання. Серед них рештки викопних тварин, відбитки викопних рослин, зразки кам'яних дерев, велика археологічна колекція знарядь праці, зброї, посуду, прикрас та амулетів, нумізматична колекція (мідні та срібні монети XV-XVIII століть), етнографічна колекція.
Найбільшу цінність становили рідкісні стародруки, серед яких географічний і ботанічний атласи XVII століття. Через російську окупацію Донецька майже всі фонди музею були втрачені, залишившись на окупованій території.
Зараз Донецький обласний краєзнавчий музей тимчасово розміщується в Краматорську. Тут дють тимчасові виставки: "Людина в просторі степу: доба каменю, доба бронзи", "Медицина першої половини ХХ століття. Історія однієї лікарської династії", "Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року", експозиції виробів декоративно-прикладної творчості, а також виставки, присвячені подіям Революції Гідності та російсько-українській війні.
Крім того, на території підконтрольній Україні працюють три відділи музею: Меморіальний музей-садиба Володимира Немировича-Данченка, Музей Сергія Прокоф’єва, Великоанадольський музей лісу.
вулиця Академічна, 84 Краматорськ
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Донецький обласний художній музей (ДОХМ) є одним із найбільших музеїв художнього профілю в Україні та важливим культурним центром Донецької області.
Його колекція формувалася за рахунок надходжень з художніх виставок, із фондів державних музеїв України та росії, придбань із приватних колекцій. Зібрання налічує 16500 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва.
Зокрема представлені роботи художників Італії, Голландії, Франції, Німеччини. Серед них "Натюрморт з рибою" Пітера ван Норта та "Пейзаж з руїнами" Йоханнеса Глаубера. Домінуючий жанр у колекції російського живопису XIX-ХХ століть - пейзаж - представлений такими полотнами, як "Коктебель. Морський пейзаж" Івана Айвазовського, "Вечір" Івана Шишкіна, "Вигляд Венеції. Палац Дожів" Олексія Боголюбова.
Особливий інтерес становить зібрання античного прикладного мистецтва Греції та Риму: вази, посуд різноманітної форми та призначення, світильники, теракотова пластика, а також вироби зі скла та бронзи.
У зв'язку з окупацією Донецька російськими загарбниками заклад тимчасово перебуває у Краматорську - тут відкрито Сектор сучасного мистецтва Донецького обласного художнього музею.
вулиця Тріумфальна, 8 Краматорськ
Художній музей Краматорської міської ради заснований на базі відкритої у 1959 році картинної галереї.
Його фонди формували ентузіасти на чолі з художником Іваном Пархоменком. Свої роботи музею подарували краматорські, донецькі та київські художники. Зараз фонди музею налічують понад 2000 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва.
Зокрема, представлені роботи відомих українських художників Миколи Глущенка, Костянтина Трохименка, Тетяни Яблонської та інших.
В тому ж приміщенні розташовується Музей історії міста Краматорська.
вулиця Академічна, 60 Краматорськ
Музей ретроавтомобілів "Самохід" імені Жемова в Краматорську працює на базі реставраційної фабрики технічного клубу "Самохід".
Реставраційна фабрика-музей має унікальну колекцію старих автомобілів. Вона налічує близько 200 експонатів таких відомих фірм як Horch, DKW, BMW, Wanderer, Steyr, Mercedes-Benz, Opel, Packard, Buick, ЗІС, ГАЗ. Деякі автомобілі не тільки є творами інженерного мистецтва, але й мають історичну цінність.
До колекції також входять рідкісні екземпляри мотоциклів періоду 1900-1950 років – всього понад 80 одиниць.
вулиця Паркова, 74 Краматорськ
Музей історії міста Краматорська розповідає про історичний шлях індустріального міста, зокрема про заснування перших підприємств у XIX столітті, а також про будівництво Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ), завдяки якому в 1932 році Краматорськ набув статусу міста.
Цікава колекція українських народних костюмів та рушників.
Окрему експозицію присвячено українському актору Леоніду Бикову, який провів дитинство в Краматорську.
В цьому ж будинку розміщується Краматорський художній музей, де представлені, зокрема, роботи відомих українських художників Миколи Глущенка, Костянтина Трохименка, Тетятни Яблонської та інших.
Народний музей історії ПРАТ "Новокраматорський машинобудівний завод" розташований на третьому поверсі лівого крила Палацу культури і техніки НКМЗ на центральній площі Краматорська.
Велична п'ятиповерхова будівля Палацу культури, зведена в 1956-1965 роках у стилі радянського класицизму, є єдиною в місті пам'яткою архітектури.
Експозиція музею у восьми залах розповідає історію розвитку найбільшого у Європі підприємства з виробництва обладнання для гірничо-металургійної промисловості, що працює з 1934 року.
Центральним експонатом першої зали є діорама будівництва заводу-гіганта. Представлені робочі інструменти і тогочасне офісне обладнання, макети шахт Донбасу з обладнанням НКМЗ, зразки виготовлених на заводі металевих конструкцій для будівництва відомих об'єктів. Найбільше вражають макети роторних екскаваторів, портального крана "Стерх", лінії з виготовлення труб великого діаметру та іншої великогабаритної техніки виробництва НКМЗ.
Окрема експозиція розповідає про створення спеціального обладнання для космічних та бойових ракетних комплексів, систем протиракетної та протиповітряної оборони, інженерних військ.
У холі музею представлені макети ранньої заводської техніки, зокрема крокуючих екскаваторів-драглайнів.
вулиця Академічна, 53 Краматорськ
Замок/фортеця
Німецький ДОТ на вулиці Дмитра Мазура в Краматорську - один із ланцюга довготривалих вогневих точок, створених німцями для оборони стратегічно важливого їм населеного пункту.
Розташований у західній частині міста, поряд із селищем Софіївка.
Цей ДОТ нетипової конструкції з бійницями на чотири сторони прикривав долину річки Маячка.
В даний час об'єкт розчищений ентузіастами, відкритий доступ для туристів. Планується створення музею.
вулиця Дмитра Мазура, 166 Краматорськ