English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Чернівецької області
Пам'ятки Чернівецького району
Знайдено 69 пам’ятки
Чернівецького району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Історична місцевість
Затишна площа Турецької Криниці - нова визначна пам'ятка Чернівців, що наголошує на поліетнічності міста.
В XVII сторіччі в цьому районі Нижнього міста, одразу за міськими стінами, жила турецька громада. Поряд зі старою дерев'яною криницею турки збудували кам'яний фонтан. З давніх-давен тут знаходилася міська лазня, яка діяла і в радянські часи.
Ансамбль площі становлять Турецький міст (XIX століття), відновлений над джерелом павільйон у східному стилі, кругла аркада з фонтаном. Окрасою площі є відкритий у 2008 році квітковий годинник.
В 2009 році, під час Дня ковалів, на площі встановили кований велосипед. Старовинні будинки по периметру продовжують реставрувати.
Площа Турецька Криниця особливо гарна при вечірньому підсвічуванні.
вулиця Турецька Чернівці
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Музей/галерея , Пам'ятка архітектури
Єдина аптека в Чернівцях, що безперервно функціонує понад 100 років, розташована у партері солідної будівлі на історичній вулиці Ольги Кобилянської.
Будівля збудована на початку ХХ сторіччя в стилі неокласицизму на замовлення родини Шимоновичів.
Як музей аптеку було відкрито в 2003 році. Збережено старовинні інтер'єри, відреставровано меблі, зібрано різні експонати - аптечне обладнання та посуд.
вулиця Ольги Кобилянської, 43 Чернівці
Храм , Пам'ятка архітектури
Римо-католицький костел Воздвиження Всечесного Хреста, що має статус малої базиліки, споруджений у 1814 році за особистим розпорядженням австрійського імператора Йосипа ІІ, який під час відвідин Чернівців був обурений тим, що католицька громада міста має у своєму розпорядженні лише маленьку каплицю.
Незважаючи на фінансову та політичну підтримку монарха, будівництво храму затяглося на три десятиліття. В 1818 році на вежі було встановлено перший годинник, який потім двічі замінювався на нові. А на бічній стіні базиліки знаходиться сонячний годинник.
Сучасний вигляд будівля набула після реконструкції 1910 року.
В радянські часи Воздвиженський костел у Чернівцях був одним із небагатьох діючих католицьких храмів на території СРСР, завдяки чому повністю інтер'єри повністю збереглися.
Статус малої базиліки костелу було присвоєно 19 липня 2014 року.
В костелі Воздвиження Всечесного Хреста до визначних дат відбуваються концерти класичної та духовної музики.
вулиця Головна, 20/2 Чернівці
Парк/сад
Ботанічний сад Чернівецького національного університету - один із найстаріших в Україні. Закладений у 1877 році професором Едуардом Танглєм з ініціативи магістрату міста Чернівці.
Тут зібрано колекцію з понад 920 рослин з різних континентів. На сьогоднішній день ботанічний сад має відділення дендрології, тропічних та субтропічних рослин, паркознавства та трав'янистих рослин.
вулиця Юрія Федьковича, 11 Чернівці
Пам'ятка архітектури
Будинок генерал-губернатора Буковини барона Карла фон Енценберга став першим кам'яним житловим будинком у Чернівцях.
Барон Енценберг значною мірою сприяв економічному розвитку міста та всього краю. Зокрема, за нього розпочалася регулярна забудова центру Чернівців.
У генеральському будинку зупинявся російський імператор Олександр I під час візиту до Чернівців в 1823 році на зустріч із австрійським цісарем Францем I.
вулиця Шкільна, 1 Чернівці
Готель "Брістоль" у Чернівцях був побудований за часів Австро-Угорщини коштом міщан Йозефа Ландау та Макса Майснера, ставши одним із найшикарніших у місті.
За легендою, у номерах панів обслуговували найдорожчі чернівецькі повії. В цоколі готелю був ресторан. Чотириповерхова будівля у стилі сецесії зі стилізованою вежею стала архітектурною домінантою Театральної площі.
На даний час у цій будівлі розташовується гуртожиток Чернівецького медичного інституту, а на першому поверсі - фаст-фуд.
Планується реконструкція та повернення будівлі готелю його первісного профілю.
вулиця Марії Заньковецької, 11 Чернівці
Будинок на перехресті вулиць Головної і Шолом-Алейхема, що нагадує формою корабель (на буковинському діалекті "шифа" - від німецького schiff). Звужений фасад нагадує ніс корабля, відкритий майданчик на другому поверсі - палубу, вежа над дахом - щоглу чи трубу.
Міська легенда свідчить, що будинок збудував місцевий підприємець для свого брата-моряка, якого покликав повернутися додому після багатьох років мандрівок далекими морями.
вулиця Головна, 25 Чернівці
Музей/галерея
Валявський музей історії села було відкрито в 1985 році з ініціативи письменника Василя Кішкана. Музей розташований на другому поверсі адміністративного будинку, поруч із школою.
Експозиція першої зали музею висвітлює найдавніші часи в історії села Валява. Матеріали другої зали присвячені побуту місцевого населення - представлені знаряддя праці, буденний та святковий одяг. Окремі матеріали розповідають про будівництво в селі храму Успіння Пресвятої Богородиці (1778 рік). Третя зала розповідає про події Другої світової війни, на фронтах якої загинуло 123 жителя села. Експозиція четвертої зали присвячена післявоєнному періоду, розбудові села в 1970-1980 роках.
Окремо представлені матеріали про директора школи, засновника музею Василя Кішкана (1929-1992 роки) та його романи "Чорні круки" і "Холодні вітри".
вулиця Головна, 43 Валява
Природний об'єкт
Видовий майданчик у селі Хрещатик розташований на високому обриві над Дністром, з якого відкривається найбільш захоплююча панорама розташованого на протилежному березі міста Заліщики, підперезаного крутим вигином річки.
Звідси добре проглядається автомобільний міст над Дністром та куполи Хрещатицького монастиря.
Оглядовий майданчик не обладнаний.
Хрещатик
Храм , Пам'ятка архітектури , Театр/видовища
Спроєктована чеським архітектором Йозефом Главком церква Святих Апостолів Петра та Павла була побудована для вірменської громади Чернівців.
В архітектурі вірменської церкви поєднані риси романського, візантійського та готичного стилів.
З приходом на Буковину радянської влади церква була зачинена та використовувалася під склад. Також зникли скульптури Святих Петра та Павла, які прикрашали вхід до церкви. Уже в період Незалежності України їх віднайшов на цвинтарі в занедбаному стані дослідник Валерій Квітко. У відновленні скульптур взяли участь скульптори Петро Лемський, Микола Лисаківський Дмитро Горшковський, художник Володимир Хрипко. В 2010 році скульпутри повернулися на своє місце.
Чудова акустична зала використовується з 1992 року для концертів класичної та камерної музики. Орган для церкви виготовлений чеською фірмою "Rieger-Kloss".
вулиця Українська, 28 Чернівці
Затишна історична вулиця Ольги Кобилянської у центрі Чернівців є головним міським променадом – зоною для піших прогулянок містян і туристів.
Вулиця виникла ще в середині XVIII століття як дорога з Чернівців на село Молодія, але її основна забудова відноситься до XIX століття, коли вона отримала назву Панська. У ті часи вулиця вважалася однією з найпрестижніших у місті, що цілком виправдовувало її назву. Тут розташовувалися державні установи, комерційні банки, дорогі ресторани та помешкання заможних містян.
У 1940 році радянська влада перейменувала вулицю на честь видатної буковинської письменниці Ольги Кобилянської.
До 600-річчя міста, яке Чернівці відзначали в 2008 році, було відреставровано чимало старих будівель, вулиця набула сучасного європейського вигляду. Будинки тут мають переважно від двох до чотирьох поверхів. Зведені вони у стилях класицизму, модерну та еклектики. На перших поверхах розташовані крамниці, кафе та ресторани.
На вулиці збереглося автентичне бруковане мощення. Вздовж неї висаджені кулясті клени та встановлені лавки. Популярними фотолокаціями є кована карета, скульптура "Двірник з трояндами" та "Пам'ятник невідомому корупціонеру".
Щосуботи з першими сутінками проводиться театралізоване дійство "Світло Панської вулиці", під час якого ліхтарники запалюють перший ліхтар.
вулиця Ольги Кобилянської Чернівці
Глибоцький краєзнавчий музей було засновано в 1985 році. В 2005 році музей отримав нове приміщення - будинок-пам’ятку архітектури кінця ХІХ - початку ХХ століття.
Експозиція музею розділена на кілька тематичних відділів. В залі "Історія однієї розкопки" представлені археологічні знахідки різних культур на території району.
В етнографічній експозиції зібрано етнографічний матеріал, який дає уявлення про життя та побут селян середини XVII - XX століття, їх побут, одяг, промисли, вірування.
Особливий інтерес представляє зала "Обереги бабусиної оселі", в якій відтворено інтер’єр помешкання селянської родини з усіма тодішніми меблями та господарським начинням. Відвідувачі мають можливість ознайомитись з селянськими промислами: ткацтво, вишивка, деревообробка, бондарство, різьбярство. Тут представлені чудові зразки національного вбрання, демонструються зразки гончарної роботи.
Експозиція "Літературно-мистецька Глибочина" присвячена життю і творчості місцевих поетів та співаків.
вулиця Героїв Небесної Сотні, 98 Глибока
Історична місцевість , Природний об'єкт , Пам'ятка археології
Гора Цецино на західній околиці Чернівців - найвища точка Чернівецької височини (378 метрів).
У середньовіччі на вершині гори стояла молдавська фортеця Цецино, ймовірно, заснована ще галицькими князями, а потім укріплена господарем Молдавського князівства Петром I Мушатом. Згадувалась у давньоруських літописах 1388-1394 років як волоське місто Чечун.
В другій половині XV сторіччя Цецинська фортеця була зруйнована. Руїни замку, що збереглися до середини XX століття, були знищені в 1961 році при спорудженні телевежі.
На схилах Цецино розмістився буковий резерват площею 430 гектарів. Цецинський ландшафтний парк створили тут у 1974 році. Тут зустрічаються дуби, гостролисті клени, явори, граби та інші рідкісні рослини, а також "червонокнижні" тварини: козулі, кабани, лисиці, куниці, білки, ласки, горностаї.
вулиця Білецька, 6 Чернівці
Колишній Єврейський народний будинок розташований на Театральній площі. Він був збудований у 1908 році архітектором Юліусом Бохнером.
На початку ХІХ століття євреї становили найбільшу етнічну громаду Чернівців. Як і інші етнічні групи, в австрійські часи вони активно розвивали мережу своїх культурних, освітніх та спортивних товариств, політичних та громадських організацій. Основним місцем зустрічей та проведення різноманітних єврейських культурних та громадських заходів став Єврейський народний дім.
З приходом радянської влади в 1944 році приміщення було передано під міський Будинок культури. Сьогодні це Центральний Палац культури Чернівців, в якому працюють численні клуби, гуртки, студії.
Єврейські громадські організації повернулися до свого Народного дому лише на початку 1990-х, в незалежній Україні. На першому поверсі будинку розмістилися Єврейське товариство імені Штейнбарга, Єврейський громадсько-культурний фонд, Музей історії та культури євреїв Буковини. В експозиції музею - старовинні книги, документи, поштові листівки, предмети релігії та побуту. Решту поверхів Єврейського дому займає Палац культури.
площа Театральна, 5 Чернівці
Римсько-католицький костел Найсвятішого Серця Ісуса в Чернівцях - чудовий зразок буковинської неоготики.
Монастирський комплекс із струнким костелом споруджено в кінці ХІХ століття завдяки клопотанням місіонерів Товариства Ісуса - спадкоємців ордена єзуїтів. Проєкт у найкращих традиціях готичних храмів Європи розробив професор Йозеф Ляйцнер.
За радянських часів у костелі знаходився архів, а в монастирі - училище мистецтв.
В 2010 році костел Найсвятішого Серця Ісуса повернули католицькій громаді Чернівців.
вулиця Бахрушина, 2 Чернівці