Пам'ятки України

Right arrow

Пам'ятки Кіровоградської області

Пам'ятки Кіровоградської області

Онлайн путівник пам’ятками та визначними місцями Кіровоградської області

Знайдено 99 пам’ятки

Кіровоградської області

змінити

Категорії пам'яток

Доступно для

Параметри доступності

Очистити фільтри

Всі пам’ятки та визначні місця Кіровоградської області

Фортеця Св. Єлисавети, Кропивницький
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Фортеця святої Єлисавети

Замок/фортеця

Оборонні вали фортеці Святої Єлисавети, яка започаткувала Кропивницький, знаходяться поряд із нинішнім центром міста.

Закладена в 1754 році фортеця носить ім'я Святої Єлисавети, небесної покровительки російської імператриці Єлизавети Петрівни. Фортечні вали вибудовані у вигляді зіркоподібного багатокутника, кінці якого являють собою гострі бастіони.

Єлисаветинська фортеця служила штабом російського військового командування на півдні України, оплотом російського впливу на запорозьких землях та центром боротьби з гайдамацьким рухом. У 1769 році фортеця витримала облогу турецько-татарської армії хана Крим-Гірея. Після закінчення цього етапу російсько-турецької війни та після ліквідації Запорозької Січі, в 1775 році Єлисаветинська фортеця втратила військово-стратегічне значення, а в 1784 році була роззброєна.

Проте унікальна земляна фортифікаційна споруда дожила до наших днів. Також частково збереглися казарми, в яких наприкінці XVIII сторіччя розташовувався полк генерала Михайла Кутузова. Встановлено пам'ятний знак - старовинні гармати.

На території знаходиться меморіал Вічного вогню на військовому кладовищі загиблих під час Другої світової війни.

Map pin icon вулиця Святослава Хороброго Кропивницький

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Хрестовоздвиженська церква, Розумівка
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Хрестовоздвиженська церква (Заповідник Раєвських)

Храм , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея

Хрестовоздвиженська церква в Розумівці – родова усипальниця старовинного дворянського роду Раєвських. Це одна з найвизначніших архітектурних пам'яток класицизму середини ХІХ століття в Україні. Розташована на високій кручі над ставком у центрі села Розумівка, яке з 1805 року належало роду Раєвських.

Кам'яна церква Воздвиження Чесного Хреста закладена в 1833 році на могилі героя французько-російської війни 1812 року, генерала від кавалерії Миколи Раєвського, який провів останні роки життя у своєму маєтку Бовтишка поблизу Розумівки. Генерал Раєвський прославився у бою під Салтанівкою та під час Бородінської битви. Панорами, що відкривалися з пагорба у Розумівці, нагадували Раєвському місця його битв. Тут він і був похований, а пізніше його нащадки заклали на цьому місці кам'яну Хрестовоздвиженську церкву-усипальницю, будівництво якої завершилося у 1855 році.

Білокам'яний храм-пантеон виконано в стилі класицизму. Вхідний портик підтримують 12 чавунних колон, кожна складена із семи збірних блоків. У підвалі знаходиться кам'яний склеп. На чавунній плиті, що прикриває поховання Миколи Раєвського, написано: "Він був у Смоленську щит, в Парижі – меч Росії". Поруч розташовані поховання нащадків генерала. На цвинтарі, що прилягає до усипальниці, поховано інших представників роду Раєвських.

Хрестовоздвиженська церква є діючим храмом. З 2006 року входить до складу Історико-архітектурного заповідника "Свято-Хрестовоздвиженська церква" (колишнього заповідника родини Раєвських), що зараз є філією Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею. Екскурсії проводить настоятель церви.

Map pin icon вулиця Шкільна, 7 Розумівка

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей Олександра Осмьоркіна, Кропивницький
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна

Пам'ятка архітектури , Музей/галерея

Художньо-меморіальний музей Олександра Осмьоркіна створено у 1985 році на базі меморіального будинку в Кропивницькому, де цей видатний художник і педагог провів свої дитячі та юнацькі роки.

Будинок є пам'яткою архітектури загальнодержавного значення, збудований у 1899 році за власним проектом відомого єлисаветградського архітектора Якова Паученка, дядька художника. Проєкт його реконструкції розробила вдова художника, архітекторка Надія Осмьоркіна.

Експозиція музею розміщена в трьох залах. Меморіальний зал пропонує відвідувачам познайомитися з життям і творчістю Олександра Осмьоркіна. Представлені живописні та графічні твори майстра, студійні малюнки 1920-х – 1930-х років, його особисті речі, у тому числі предмети творчої праці – мольберт, палітра, етюдник, пензлі, натюрмортний фонд, меморіальні предмети з будинку Паученка-Осмьоркіних.

У двох виставкових залах експонуються живописні та графічні роботи учнів Осмьоркіна, які подарували понад 50 своїх творів напередодні відкриття музею.

Map pin icon вулиця Архітектора Паученка, 89 Кропивницький

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Краєзнавчий музей, Кропивницький
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей (Будинок Барського)

Пам'ятка архітектури , Музей/галерея

Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей у Кропивницькому є нащадком першого в регіоні музейного закладу, що був створений у 1883 році за ініціативою історика та викладача Володимира Ястребова. Раніше заклад мав назву Кіровоградський обласний краєзнавчий музей.

З 1929 року музей розміщується в колишньому будинку купця Олександра Барського, що є яскравим зразком архітектурного стилю "ранній модерн". Збудований між 1895 і 1910 роками провідним архітектором міста Олександром Лишневським. За легендою, господареві так і не довелося в ньому пожити, оскільки він помер після завершення всіх робіт просто на порозі свого нового будинку.

Музейні колекції налічують близько 68500 предметів основного фонду, що характеризують історичний розвиток та культуру краю з найдавніших часів до наших днів, а також природу регіону. Основу колекції складає зібрання приватного колекціонера Олександра Ільїна: археологічні знахідки, живопис, ікони. В музейному лапідаріумі представлені неолітична антропоморфна стела, саркофаг зрубної культури та 6 скіфських статуй.

До філій та відділів Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею належать:
- Заповідник-музей Івана Тобілевича (Карпенко-Карого) "Хутір Надія";
- Меморіальний музей Марка Кропивницького;
- Музей історії українського хореографічного мистецтва;
- Музейно-природний заповідник "Тобілевичі";
- Історико-архітектурний заповідник "Свято-Хрестовоздвиженська церква" (заповідник родини Раєвських);
- Історико-меморіальний заповідник "Чорний ворон".

Map pin icon вулиця Архітектора Паученка, 40 Кропивницький

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Миколаївська церква, Бірки
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Церква Святителя Миколая Чудотворця

Храм , Пам'ятка архітектури

Церква Святителя Миколая Чудотворця в Бірках побудована в 1648 році гетьманом Богданом Хмельницьким на землях, що належали йому.

Дерев'яний храм планувався похідним та переносним. Раніше Миколаївська церква стояла біля старого цвинтаря. На нинішнє місце її перенесли у 1820 році. На подвір'ї церкви є чотири могили настоятелів.

Храм у дуже хорошому стані. Служби проводяться в неділю до 12:00. Належить до Православної церкви України.

Map pin icon вулиця Миколаївська, 10А Бірки

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Церква святого Іоанна Богослова, Голованівськ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Церква святого Іоанна Богослова

Пам'ятка архітектури , Храм

Церква святого апостола Іоанна Богослова у Голованівську – найдавніша архітектурна споруда селища, пам'ятка архітектури місцевого значення. Розташована у центрі Голованівська.

Церква закладена у 1764 році як греко-католицька коштом польського магната Францішека Салезія Потоцького, який у той час володів містечком. Імовірно, початково була дерев'яною.

У подальшому храм неодноразово перебудовувався, зокрема у середині XIX століття, коли він набув нинішнього вигляду.

Map pin icon вулиця Соборна, 78 Голованівськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Церква Святої Параскеви, Кримки
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Церква Святої Параскеви

Храм , Пам'ятка архітектури

Церква Святої Параскеви збудована в Кримках у 1914 році. Є пам'яткою архітектури місцевого значення.

Свято-Параскевська церква чинна, знаходиться у стані реставрації інтер'єру. Належить до УПЦ московського патріархату.

 

Map pin icon вулиця Шкільна Кримки

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Чорне (Берестувате) озеро, Богданівка
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Чорне (Берестувате) озеро

Природний об'єкт

Чорне (Берестувате) озеро розташоване неподалік траси "Знам'янка - Олександрівка", біля села Богданівка. Ця водойма є найпівденнішим сфагновим болотом на території України.

Походження озера пов'язане з накопиченням теплої води в льодовиковий та післяльодовиковий періоди. Глибина його остаточно не досліджена (за легендою, воно бездонне). В озері ростуть різні типи водоростей на різних глибинах, і сміття, що осідає на них, утворює багатоярусне дно, що ускладнює вимірювання глибини.

Ще одна особливість Чорного озера – плаваючі острови, так звані сплавини. Вони утворюються шляхом заростання поверхні води сфагнумом, очеретом, папоротею та деревами. У деяких місцях відстань між сплавинами та берегом озера сягає 10-15 метрів.

Крім того в околицях Чорного озера росте кілька видів рідкісних орхідей та кілька величезних дубів віком 400-600 років. У квітні навколо озера розквітають квіти, багато з яких занесено до Червоної книги.

Неподалік озера Берестувате (у бік Знам'янки) можна зустріти місця розкопок скіфських поселень.

Map pin icon урочище Чорний ліс Богданівка

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Юнкерське кавалерійське училище, Кропивницький
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Юнкерське кавалерійське училище

Пам'ятка архітектури

Комплекс будівель колишнього Юнкерського кавалерійського училища в Кропивницькому зведено в середині ХІХ століття на території колишнього передмістя Ковалівка.

Це було одне з найбільших в країні військових училищ. До складу військового містечка входив триповерховий палац, штабний та навчальний корпуси, офіцерське зібрання, манеж, стайні.

Будинки розташовані навколо нинішнього Кавалерійського парку, на місці якого раніше був плац, де проводились військові паради та огляди. Комплекс досі залишається у віданні військових.

Map pin icon вулиця Кавалерійська, 13 Кропивницький

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Функціонал тимчасово недоступний