Пам'ятки Івано-Франківського району

Онлайн путівник пам’ятками та визначними місцями Івано-Франківського району

Знайдено 83 пам’ятки

Івано-Франківського району

змінити

Категорії пам'яток

Доступно для

Параметри доступності

Очистити фільтри

Всі пам’ятки та визначні місця Івано-Франківського району

Парк історії Землі Underhill, Підгір'я
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Парк історії Землі Underhill

Музей/галерея , Парк/сад , Розваги/дозвілля

Інтерактивний музейно-розважальний комплекс "Парк історії Землі Underhill" розташований просто неба на околиці села Підгір'я поруч із Богородчанами.

Парк створений у 2021 році підприємцями Тарасом та Петром Белзами для організації активнивного сімейного відпочинку науково-пізнавального спрямування.

На території комплексу пердставлено 15 скульптур доісторичних тварин, переважно кайнозойській ері: мамонти, еласмотерій, гомфотерій та інші. "Музей Землі" в приміщенні купольної форми знайомить із формуванням та розвитком планет Сонячної системи. Відкритий у 2023 році "Музей цивілізації" розповідає про історію людства від неоліту до сучасності та навіть пропонує зазирнути у майбутнє. Головний його експонат – копія волохатого носорога, якого знайшли науковці в 1929 році у селі Старуня на Прикарпатті.

Частиною комплексу є мінізоопарк, де утримують левів, тигрів і страусів. Парк має багато тематичних локацій і фотозон, спортивні та ігрові майданчики, фудкорт та сувенірну крамницю.

Проводяться науково-пізнавальні екскурсії різної тематики.

Map pin icon вулиця Петра Сагайдачного Підгір’я

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Погінський монастир Успіння Матері Божої, Погоня
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Погінський монастир Успіння Матері Божої

Храм , Пам'ятка архітектури

Погінський монастир Успіння Матері Божої в селі Погоня під Тисменицею є одним із великих центрів паломництва греко-католиків.

Тут у маленькій дерев'яній церкві зберігається чудотворна ікона Матері Божої Погінської.

За легендою, у XIII сторіччі воєвода Роман (можливо, син Данила Галицького) із нечисленним загоном розбив тут військо хана Батия. За переказами, напередодні битви воєводі з'явився уві сні Святий Миколай Чудотворець і наказав не оборонятися, а сміливо йти на татар. На місці перемоги Романа над монголо-татарами у 1634 році було збудовано церкву Успіння Пресвятої Богородиці, а там, де воєводі наснився сон – церква Святого Миколая.

На початку XX століття було збудовано нову церкву та монастир Успіння Матері Божої, але вже в 1946 році він був ліквідований радянською владою. У стінах розмістили інтернат для дітей з ментальними порушеннями, а церкву в 1950 році знищили.

Чудотворну ікону вдалося зберегти. У 1991 році монастир було відроджено. На свята сюди стікаються сотні, а іноді й тисячі прочан.

Map pin icon вулиця Тараса Шевченка Погоня

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Ратуша (Краєзнавчий музей), Івано-Франківськ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Ратуша (Івано-Франківський краєзнавчий музей)

Пам'ятка архітектури , Музей/галерея

Конструктивістська будівля ратуші на площі Ринок – найвідоміший символ Івано-Франківська. На момент побудови в 1932 році це була найвища будівля міста (49,5 метрів).

Першу дерев'яну ратушу на цьому місці було споруджено невдовзі після заснування міста в XVII столітті, проте потім вона неодноразово перебудовувалася. Найцікавішою з архітектурної точки зору була ратуша австрійських часів, що існувала в 1871-1915 роках.

У нинішньому вигляді ратушу зведено у міжвоєнний період. Монолітні залізобетонні стіни так і не змогли висадити в повітря німецькі окупанти перед відступом у 1944 році.

В квітні 1990 року над будівлею Івано-Франківської ратуші вперше був піднятий національний український прапор.

У приміщенні розміщено кілька експозицій Краєзнавчого музею: природи, історії, народного мистецтва, археології. Представлені багаті колекції зброї та книг, а також старовинних меблів. Разом – 120 тисяч предметів. Цікавим експонатом є макет старого Станіславова доби Потоцьких.

Філіями Івано-Франківського краєзнавчого музею є Літературний музей Прикарпаття в Івано-Франківську, Історико-краєзнавчий музей "Гуцульщина" у Верховині, Літературно-меморіальний музей Івана Франка у Криворівні, Історико-краєзнавчий музей музей Михайла Грушевського у Криворівні, музей "Хата-ґражда" у Криворівні, Літературно-меморіальний музей Леся Мартовича у Торговиці, Історико-краєзнавчий музей Олекси Довбуша у Печеніжині.

Щонеділі у вестибюлі проходять зустрічі нумізматів.

Map pin icon вулиця Галицька, 4А Івано-Франківськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Рогатинський історико-краєзнавчий музей "Опілля", Рогатин
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Рогатинський історико-краєзнавчий музей "Опілля"

Пам'ятка архітектури , Музей/галерея

Рогатинський історико-краєзнавчий музей "Опілля" заснований у 1941 році як Музей мистецтв Рогатинщини з ініціативи місцевої інтелігенції, але тоді він проіснував недовго.

Музей відроджено у 2018 році в історичному будинку, що є пам'яткою архітектури XVIII століття. Експозиція у п'яти залах розповідає про історію Рогатинського Опілля від найдавніших часів до ХХ століття. Зокрема, представлені фрагменти кераміки давніх археологічних культур, давньоруські прикраси, колекції куль та монет часів Речі Посполитої, традиційний опільський одяг та вишивка, предмети побуту тощо.

Історію міста розкривають графічна візуалізація оборонних укріплень давнього Рогатина, копія привілею про перенесення міста на нову локацію у 1415 році, портрети рогатинки Насті Лісовської (Роксолани) і типовий турецький одяг XVII століття, карта Європи британського картографа Вільяма Фадена 1791 року, предмети традиційної єврейської культури.

Окрема експозиція присвячена історії та видатним постатям Рогатинщини в першій половині ХХ століття.

Є можливість замовити майстер-клас з гончарства.

Map pin icon вулиця Галицька, 52Л Рогатин

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Садиба Реїв, Приозерне
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Садиба Реїв

Палац/садиба , Пам'ятка архітектури

Садиба графського роду Реїв у Приозерному (в минулому - село Псарі) створювалася у XVIII-XIX століттях.

Реї були нащадками стародавнього роду Потоцьких. Початковий палацовий комплекс (класичний, з колонадою та портиком) виник у Псарях у другій половині XVIII сторіччя. В 1880 році старий палац розібрали, і графиня Вільгельміна Рей почала зводити новий палац. Спроєктував садибу відомий львівський архітектор Юліан Захаревич. Садибу оточував ландшафтний парк із платанами площею близько 8 гектарів.

Останнім власником маєтку був Людвік Рей. З початком Другої світової війни граф виїхав до Франції, а його маєток потрапив до колгоспних рук. За радянської влади використовувалося для господарських потреб. Згодом – як психіатрична лікарня. В 1955 році у палаці оселилися студенти Рогатинського зооветеринарного комплексу. За часів незалежної України тут діяв жіночий монастир, а згодом садибу передали УПЦ Київського патріархату.

Наразі садиба Реїв у жалюгідному стані, хоча нею вже зацікавився українсько-польський фонд "Псарі", який очолює Мартін Рей, онук останнього власника.

Map pin icon вулиця Учгосп Приозерне

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Санктуарій Матері Божої, Більшівці
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Санктуарій Матері Божої Більшівецької

Храм , Пам'ятка архітектури

Санктуарій Матері Божої Більшівецької в Більшівцях – одна з найпрекрасніших пам'яток пізнього бароко на Галичині.

Споруджений у 1624 році ченцями ордена кармелітів, яких запросив до себе господар містечка гетьман Мартином Казановський.

За легендою, одного разу гетьман виловив із Дністра образ Богородиці, а невдовзі здобув перемогу у битві з татарами. Порахувавши це божим знаком, Казановський розпорядився побудувати чудовий храм, до якого було поміщено чудодійну ікону Матері Божої святого Скапулярію, яку в народі називають Більшівецькою Божою Матір'ю.

У 1669 році костел довелося ремонтувати від пошкоджень, отриманих ним під час Визвольної війни, а в 1718 році - після турецької навали. Храм освятили на честь Відвідування Єлизавети Пресвятою Дівою Марією. Більшівецька ікона була коронована Папою Пієм VI.

До Першої світової війни монастир кармелітів у Болшівцях був одним із найбільших на Галичині. Більшовики закрили храм в 1947 році, ікону ченці вивезли до Польщі. Лише 2002 році її копія повернулася до Большовців і була поміщена у відродженому санктуарій Матері Божої Більшівецької.

Колишня кармелітська святиня тепер перебуває під опікою отців-францисканців. Ведеться реставрація коштом Міністерства культури Польщі в рамках операційної програми "Культурна спадщина", за підтримки Митрополичої Курії Львівської Єпархії Римо-Католицької Церкви в Україні, а також меценатів та добродіїв з України та Європи.

Map pin icon вулиця Івана Франка, 4 Більшівці

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Синагога, Більшівці
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Синагога

Храм , Пам'ятка архітектури

Синагога у Більшовцях збудована у XVIII сторіччі в стилі класицизму, в ХІХ столітті її дещо розширили.

За переказами, вона мала не тільки чоловіче, але й жіноче приміщення.

Між Першою та Другою світовими війнами єврейське населення у Більшівцях сягало близько 2 тисяч осіб, містечко мало три синагоги, одна з яких вціліла. Однак не зберегла свого первісного вигляду – радянські окупанти її дещо перебудували та перетворили на Будинок культури, що і досі є чинним.

В 2014 році коштом селищної ради розпочато реставрацію.

Map pin icon вулиця Гайова, 6 Більшівці

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Синагога Темпель, Івано-Франківськ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Синагога Темпель

Храм , Пам'ятка архітектури

Реформаторська синагога Темпель була збудована в Івано-Франківську з ініціативи членів товариства "Громадський прогрес".

Перший камінь було закладено в 1895 році, будівництво тривало чотири роки під керівництвом архітектора Вільгельма Штясни. Будівля виконана у мавританському стилі з елементами ренесансу. Спочатку по кутах розташовувалися чотири вежі, прикрашені зірками Давида.

Під час двох світових воєн будівля постраждала, але була відреставрована. У 1990-х роках частину приміщень повернули міській юдейській громаді.

Поруч в 2003 році встановлено пам'ятник на місці страти 27 українських патріотів, членів ОУН, розстріляних німцями в 1943 році.

Map pin icon вулиця Страчених Націоналістів, 7 Івано-Франківськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Солотвинський історико-краєзнавчий музей, Солотвин
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Солотвинський історико-краєзнавчий музей Олександра Феданка

Музей/галерея

Історико-краєзнавчий музей у селищі міського типу Солотвин заснований 1958 року відомим прикарпатським краєзнавцем Олександром Феданком.

У 1964 році музей отримав офіційний статус. Зараз експозиція розташовується у двоповерховому будинку в центрі селища.

В основі музейної колекції – експонати, зібрані Олександром Феданком під час краєзнавчих експедицій Прикарпаттям. Зокрема, представлено старовинні речі з Манявського скиту та макет вхідної брами Краснопільського замку. Також в експозиції чимало археологічних знахідок.

В етнографічній добірці – рушники, вишиті сорочки, побутові речі, знаряддя праці та сільськогосподарський інвентар.

На фасаді музею встановлено меморіальну дошку Олександру Феданку роботи скульптора Володимира Довбенюка.

Map pin icon вулиця Михайла Грушевського, 4 Солотвин

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Станіславівський пивзавод, Івано-Франківськ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Станіславівський пивоварний завод

Пам'ятка архітектури

Станіславівський пивоварний завод в Івано-Франківську – одна із найстаріших промислових пивоварень України.

Відкритий в 1767 році представниками роду Потоцьких. В 1905 році завод купив підприємець Петер Зедельмайєр, налагодивши виробництво пива під торговою маркою Browar Parowy Sedelmajera. Щороку броварня виробляла 12 тисяч відер пива. Сім'я Зедельмайєра володіла Станіславівським пивзаводом до Другої світової війни.

Завод працював і за радянських часів, проте в 1997 році закрився. В даний час історична будівля варильного цеху реконструйована, в ній відкрився фаст-фуд.

Map pin icon вулиця Любомира Гузара, 49 Івано-Франківськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Стометрівка, Івано-Франківськ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Стометрівка

Історична місцевість

"Стометрівкою", чи просто "Соткою", мешканці Івано-Франківська називають пішохідну частину вулиці Незалежності – від Вічевої площі до вулиці Івана Франка.

Її реальна довжина – близько півкілометра. У XVI столітті вона називалася Тисменицькою дорогою, оскільки з'єднувала Станіславів (колишня назва Івано-Франківська) з Тисменицею. У 1869 році була перейменована на Сапежинську на честь Леона Сапеги. На початок XX століття це була головна та найжвавіша вулиця міста. Тут будувалися найдорожчі будинки, відкривалися найкращі готелі та магазини.

Тепер це найпопулярніша прогулянкова зона міста. Тут багато вуличних кафе та ресторанів, книгарень та бутіків. Щороку на "Стометрівці" та прилеглих вулицях з'являються нові ковані скульптури, які відкривають під час проведення фестивалю "Свято ковалів".

Map pin icon вулиця Незалежності Івано-Франківськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Фабрика "Тисмениця", Тисмениця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Фабрика "Тисмениця"

Фабрика "Тисмениця" – найбільше хутряне підприємство України. Шуби "Тисмениця" відомі далеко за межами країни.

Секрет кушнірського виробництва принесли сюди в XVI сторіччі вірменські поселенці. Поступово кушнірське ремесло, виробництво хутра, саф'яну та замші перейшло до місцевих майстрів і прославилося по всій Європі.

У 1970 році була побудована фабрика "Тисмениця" - одна з найбільших у колишньому Радянському Союзі хутрових фабрик. Тут переробляють шкірки кролика, ондатри, куниці, норки, пижика та інші. Працює власна школа сучасного дизайну, щорічно впроваджуються у серійне виробництво до 300 нових моделей готового одягу та головних уборів із хутра. Особливою популярністю користуються норкові шуби "Тисмениця".

Продукцію можна придбати у фірмовому магазині на території фабрики "Тисмениця".

Map pin icon вулиця Вербова, 9 Тисмениця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Михайлівська церква, Чесники
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Церква Архістратига Михаїла

Храм , Пам'ятка архітектури

Церква Архістратига Михаїла у Чесниках нещодавно відсвяткувала сторічний ювілей. Її заклали у 1906 році з ініціативи мешканців села, оскільки невеликий старий храм перестав вміщати парафіян.

Проєкт нової церкви замовили у відомого львівського архітектора Василя Нагірного. В 1911 році храм було освячено, але роботи тривали до 1914 року.

Михайлівська церква розташована на високому пагорбі в центрі Чесників. Кам'яна, хрестова, однокупольна, з декоративними елементами класицистичного стилю. Орнаментальний та сюжетний розпис виконав у 1994 році художник Іван Красевич.

Map pin icon вулиця Гончарівка Чесники

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Церква святого Миколая, Ісаків
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Церква Перенесення мощей святого Миколая

Храм , Пам'ятка архітектури

Дерев'яна церква Перенесення мощей Святого Миколая в Ісакові – пам'ятка архітектури місцевого значення.

В 1927 році проведено реставрацію.

Храм належить до Української греко-католицької церкви.

Map pin icon вулиця Верхня Томирівка Ісаків

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Церква Покрови Богородиці, Манява
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Церква Покрови Пресвятої Богородиці

Храм , Пам'ятка архітектури

Дерев'яна церква Покрови Пресвятої Богородиці збудована в Маняві в 1819 році.

Знаходиться в центрі села. Цінність церкви в тому, що вона залишилася практично в тому самому вигляді, що і 200 років тому.

Покровська церква в Маняві - пам'ятка архітектури місцевого значення, належить громаді Православної церкви України.

Map pin icon вулиця Незалежності, 26 Манява

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Функціонал тимчасово недоступний