English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Закарпатської області
Пам'ятки Мукачівського району
Знайдено 40 пам’ятки
Мукачівського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури , Театр/видовища
Закарпатський обласний державний драматичний театр у Мукачеві своїм народженням завдячує драмтеатру Бессарабії.
В 1884 році в Мукачеві з'явилося "Спільнота з будівництва театру". Однак необхідні кошти зібрали в місті лише через 12 років. Фундамент театру було закладено на місці торгових рядів і соляного управління. Театр, побудований у стилі сецесії, відкрився через три роки, восени 1899 року. І всеж ще майже півстоліття в місті не було своєї постійної театральної трупи, хоча іноді тут виступали заїжджі актори.
Перший офіційний театральний сезон у Мукачеві було відкрито виставою "Полководець Суворов", який поставила трупа, переведена сюди в 1947 році з Аккермана (нинішній Білгород-Дністровський). Організатором та засновником театру став Григорій Готарський. За роки свого існування колектив театру здійснив постановку понад 250 п'єс.
площа Кирила і Мефодія, 1 Мукачево
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Замок/фортеця , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея , Турінформцентр
Середньовічний замок "Сент-Міклош" (Святий Миколай) у Чинадійові споруджений у XV сторіччі як типова романська феодальна резиденція.
Замок є двоповерховою будівлею простої прямокутної форми з двома триярусними кутовими вежами. Товщина стін замку - понад 1 метр.
Чинадійовський замок належав багатому роду баронів Перені, охороняв карпатський перевал "Руська брама". В 1657 році замок постраждав під час штурму польськими військами князя Любомирського.
Ілона Зріні, дружина князя Ференца I Ракоці, таємно зустрічалася тут із ватажком угорських повстанців Імре Текелі, а після смерті чоловіка вийшла за нього заміж. Наприкінці антигабсбурської війни тут розташовувалася повстанська армія її сина Ференца II Ракоці.
Пізніше будівля виконувала функції в'язниці, складу. До останнього часу замок знаходився у вкрай занедбаному стані.
Нині Чинадійовський замок Сент-Міклош орендує художник Йосип Бартош. Ентузіасти ведуть реставраційні роботи, розгорнуто музейну експозицію та картинну галерею. У кількох відреставрованих кімнатах відбуваються художні виставки, художники періодично збираються на пленери, проводяться концерти живої музики, театралізовані екскурсії.
Працює туристичний інформаційний центр.
вулиця Августина Волошина, 53Б Чинадійово
Храм , Пам'ятка архітектури
Римсько-католицький Кафедральний костел на честь Святого Мартина, покровителя міста Мукачева, збудований у 1904 році на місці старого готичного храму.
Від первісної споруди збереглася готична каплиця Святого Йосипа XIV сторіччя із середньовічними розписами та надгробками. Вона служила вівтарною частиною стародавнього храму, більшу частину якого довелося розібрати через ветхість. Особливий інтерес представляють різьблені кам'яні наличники вікон з багатим орнаментом, що неповторюється, кольорові вітражі, опори (контрфорси) стін, а також готичні склепінчасті перекриття.
В 1976 році було проведено реставрацію.
вулиця Миру, 2 Мукачево
Храм
Кафедральний собор на честь Почаївської Ікони Божої Матері розташований в центрі Мукачева поруч з пішохідною площею Кирила та Мефодія.
Збудований в 1992-1993 роках. В основі споруди - будівля колишньої контори маєтку Шенборнів, яка за радянських часів використовувалася як прикордонна застава.
Належить до УПЦ московського патріархату.
Поруч встановлено пам'ятник воїнам-афганцям.
вулиця Успенська, 7 Мукачево
Гастротуризм , Виноробня/броварня
Дегустаційна зала "Кельтський двір під Ловачкою" в Мукачеві розташована в старовинному підвалі завдовжки 45 метрів біля підніжжя гори Ловачка, на схилах якої вже понад 500 років вирощують виноград.
Назва пов'язана з тим, що неподалік знаходиться давнє кельтське поселення.
Дегустаційний підвал пропонує гостям скуштувати кілька видів фруктових паленок та настоянок (сливовиця, кедрівка, черешнівка, дичківка, хурмівка та інші), три види домашнього елю (кельтський, імбирний, кукурудзяний), домашній сидр, а також кількох видів вермуту, виготовленого на 30 травах.
З ексклюзивних та витриманих напоїв туристи можуть скуштувати джин, шнапс, грапу, орухо та ракію власного виробництва.
До напоїв подають солоні огірки та помідори, бутерброди із солоніною та смальцем домашнього приготування.
вулиця Підлавочна, 1 Мукачево
Римо-католицький костел Успіння Пресвятої Діви Марії в селі Верхній Коропець заснований в 1704 році, після того, як тут осіла велика група німецьких колоністів.
Нинішня будівля костелу належить до ХІХ століття.
вулиця Миру, 1А Верхній Коропець
Музей/галерея
Невеличкий краєзнавчий музей працює при Будинку культури закарпатського села Дерцен.
Експозиція розповідає про історію та культуру села.
В етнографічному розділі представлені сільські старожитності: старовинні меблі, керамічний посуд, традиційний одяг, закарпатські килими, знаряддя праці.
вулиця Ракоці, 78 Дерцен
Музей/галерея , Гастротуризм
"Медовий дім" у Мукачеві - одна з визначних пам'яток "Медового шляху Закарпаття", що входить до туристичного маршруту "Солодке Закарпаття".
Мукачівський музей меду відкрито в 2010 році родиною бджолярів Переста. В експозиції представлений живий вулик із прозорими стінками, інструменти пасічників, колекція іграшкових бджіл, унікальна карта України в сотах, воскові свічки, зразки меду із 60 країн світу.
Відвідувачам "Медового дому" пропонують дегустацію 4 видів закарпатського меду, а також деяких медових напоїв: медовухи та медового бальзаму на травах.
вулиця Стара, 50 Мукачево
Природний об'єкт
Джерело лікувальної мінеральної води "Поляна Квасова" розташоване на території сааторію. "Сонячне Закарпаття".
Бювет відкритий разом із санаторієм у 1965 році.
Полянське родовище мінеральних вод знаходиться за два кілометри від центру села Поляна на лівому березі річки Велика Піня в урочищі Кваси. Джерело відоме з XVIII століття. На Закарпатті мінеральні води, що містять природну вуглекислоту, називають квасними, квасом.
Спочатку вода з полянського джерела вивозилася бочками, а в 1840 році вже розливалася у пляшки та експортувалася до Європи під назвою "Полянська". Новий промисловий розлив води "Поляна Квасова" було запущено в 1946 році.
Вміст гідрокарбонатів у ній значно більший, ніж у знаменитій "Боржомі". Однієї склянки достатньо для того, щоб позбутися відчуття печії. Вода застосовується для профілактики та лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, суглобів.
санаторій "Сонячне Закарпаття" Поляна
Музей прикладного мистецтва Закарпаття створено в 2004 році при Мукачівському державному університеті з ініціативи відомого закарпатського художника, мистецтвознавця і педагога Аттіли Коприви.
Його особиста колекція закарпатських народних костюмів лягла в основу музейної експозиції.
Крім зразків народного одягу та вишивки, в музеї представлено предмети побуту (вироби з дерева, гончарство, ткацтво та лозоплетіння) та знаряддя праці (ткацький верстат, прялки тощо).
вулиця Яна Коменського, 59 Мукачево
Музей художніх мистецтв заснований у 1997 році при Мукачівській художній школі-інтернату, нинішньому Мукачівському ліцеї №8. Ліцей розташовується в приміщенні колишньої Угорської державної королівської гімназії, яка була збудована у 1892 році.
Експонатами музею стали екзаменаційні роботи випускників школи з образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва – кращі мистецькі твори живопису, графіки, вишивки, кераміки, витинанки, ліпки, аплікації соломкою, колажі тощо. Тут можна побачити вишивані рушники, писанки, живописні полотна з закарпатськими пейзажами, різноманітні вироби з глини.
Екскурсії Музеєм художніх мистецтв проводять члени гуртка "Юні екскурсоводи".
вулиця Королеви Єлизавети, 22 Мукачево
Мукачівський літературно-мистецький музей відкрився 2021 року на першому поверсі Центральної міської бібліотеки імені Олександра Духновича в центрі міста Мукачево.
Музей створено коштом громадськості з ініціативи письменників Віктора Дворниченка та Тетяни Рибар.
В експозиції представлені старовинні та сучасні зразки літератури, образотворчого та театрального мистецтв, музики, скульптури. Можна побачити старовинні друкарські машинки, музичні платівки, театральні афіші, твори декоративно-ужиткового мистецтва.
вулиця Олександра Духновича, 1 Мукачево
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник сажотрусу в центрі Мукачево встановлено в 2010 році з ініціативи колишнього голови закарпатської обласної державної авдміністрації Віктора Балоги.
Скульптура роботи Івана Бровді розміщена на бруківці біля фонтану, навпроти міського Будинку культури. Пам'ятник "щасливому сажотрусу" одразу прозвали "Берталон-бачі - щасливий коминар", оскільки прототипом послужив добре відомий місцевим жителям мукачівський сажотрус Берталон Товт. Він зображений зі своїм спорядженням, що оглядає дахи навколишніх будинків. Поруч із ним - вірний кіт.
Вважається, що зустріч із сажотрусом приносить удачу.
площа Кирила і Мефодія Мукачево
Історична місцевість
Площа Кирила і Мефодія в Мукачеві (колишня площа Миру) - затишний брукований бульвар, що становить основу пішохідного трикутника турзони в центрі міста.
Домінантою є міська ратуша в стилі модерн (1906 рік), на вежі якої встановлено годинник зі складним механізмом. На іншому кінці площі височить кафедральний костел Святого Мартина, який є покровителем міста. Поруч знаходиться готична каплиця Святого Йосипа (XVI століття), в якій збереглися середньовічні розписи.
На площі встановлено пам'ятник святим Кирилові та Мефодію.
Це місце проведення масових заходів, зокрема щорічного фестивалю "Червене вино".
Свалявський історичний музей розміщується на першому поверсі адміністративної будівлі в центрі міста Свалява.
Близько 1300 експонатів музею розповідають про історію Савлявщини та традиційну культуру мешканців цього закарпатського краю, відомого своїми цілющими мінеральними водами. В історичній частині представлені архівні матеріали та старі фотографії міста.
Етнографічна експозиція оформлена у вигляді інтер'єру традиціної закарпатської хати. Тут експонуються побутові речі жителів Сваляви та навколишніх сіл: знаряддя праці, народний одяг і взуття. Детально представлено традиційну технологію виготовлення тканин і тканих виробів: прядка, ткацький верстат та інші знаряддя.
вулиця Головна, 33 Свалява