English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Крима АР області
Знайдено 117 пам’ятки
Крима АР області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка археології
Руїни античного городища Беляус знаходяться на березі моря неподалік західного кінця Донузлавського пересипу, поряд із селом Знам'янське.
Укріплене грецьке поселення Беляус виникло тут у другій половині IV сторіччя до нашої ери. Головним фортифікаційним елементом була потужна багатоповерхова вежа, вражаючі руїни якої збереглися до наших днів. Після кількох скіфських нападів основу вежі зміцнили додатковим протитаранним поясом. Складений із величезних блоків пояс мав висоту близько 5 метрів і надавав споруді вигляду піраміди. Усередині вежі збереглися колодязь, а також велика зернова яма із залишками пшениці, проса та жита.
Крім того, виявлено фундаменти господарських, житлових та культових комплексів, зокрема святилище, присвячене культу дельфіна, яке не має аналогів у Північному Причорномор'ї.
У пізньоантичні часи поселення тут жили скіфи, потім, до X сторіччя, - хозари.
Проводяться археологічні дослідження.
Знам’янське
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Історична місцевість , Замок/фортеця , Пам'ятка археології
Поселення Калос Лімен (грецькою - "Прекрасна Гавань") було засноване у період грецької колонізації Причорномор'я близько ІV сторіччя до нашої ери. Внаслідок постійної військової загрози з боку скіфів та сарматів місто було значно укріплене. Його оточував фортечний мур з чотирикутними вежами, а біля самої бухти знаходилася 16-метрова багатобаштова цитадель, що нагадує за формою піраміду. У підвалах зберігалися запаси їжі на випадок облоги, а на верхніх поверхах розміщувався командний пункт і було встановлено метальні гармати. Споруда також служило маяком.
Перейшовши кілька разів із рук до рук греків, скіфів і римлян, в I сторіччі нашої ери місто впало під ударами сарматів.
Нині це територія національного історико-археологічного заповідника "Калос-Лімен". Археологи відкрили фундамент цитаделі (на ньому встановлено сучасний маяк) і безлічі інших будівель. Доступ на територію є вільним.
вулиця Набережна Чорноморське
Городище Тарпанчі розташоване на мисі, що злегка виступає в море, на східній околиці села Окуневка (колишнє Тарпанчі), з двох сторін обмежена балками.
Це залишки античної садиби, перекриті пізньоскіфським укріпленням. У IV стогрецькі річчі до нашої ери колоністи заснували тут поселення, яке входило до сфери впливу Херсонеса. У ІІ сторіччі до нашої ери поселення захопили скіфи і звели на місці садиби фортецю з чотирма вежами. Оборонний рів був фанерований каменем. З двох сторін до фортеці примикали селища: Східне Тарпанчі та Західне Тарпанчі.
Можна оглянути залишки примітивних кам'яних стін завтовшки до 2,8 метрів, а також фундаменти веж, житлових та господарських споруд.
Окунівка
Сюреньські гроти-навіси знаходяться біля дороги у села Танкове.
В одному з них виявлено поселення доби пізнього палеоліту, в іншому – мезолітична стоянка.
Гроти є класичними формами вивітрювання і водної ерозії крутих вапнякових схилів поперечної долини куести.
Танкове
Природний об'єкт
Булганакське сопкове поле із грязьовими вулканами знаходяться за 5 кілометрів на північ від Керчі, біля села Бондаренкове (колишнє Булганак).
Булганакські вулкани розташовані в улоговині площею 3 квадратних кілометри. Найбільш потужний у Булганакській групі – вулкан Андрусова, або, як його ще називають, сопка Андрусова. Кратер цієї сопки досягає в діаметрі 50 метрів, але існує там і безліч маленьких сопок. Всі вони постійно вирують, викидають бруд і газ. А в центрі всієї цієї дихальної улоговини знаходиться озеро, що постійно змінює свої розміри та контури.
Бондаренкове
Природні сфінкси Каралезької долини – незвичайні кам'яні фігури, результат вивітрювання вапняку на гребені лісистого пагорба Узун-Тарла.
Деякі з кам'яних бовванів височіють над гребенем на 8-15 метрів і носять власні імена: крайня на південь фігура Юкле-Кая (Вагітна), далі Сююрю-Кая (Загострена), Чуюн-Кая, дві схожі плосковерхі Сандик-Кая (Сундук) і Шапка-Кая (Шапка).
Красний Мак
Донузлавська вітрова електростанція (ВЕС) - перша в Україні вітроелектростанція, найбільша в СНД на момент створення.
На великій площі посеред кримського степу розташований геометричний ліс високих щогл з пропелерами електрогенераторів.
Споруджена в 1993 році за спільним договором між Україною та США на базі ліцензійних вітротурбін USW56/100. Усього встановлено понад 100 вітряків загальною потужністю 11 МВт, чого вистачає для забезпечення електрикою селищ Мирне та Новоозерне.
Поруч знаходиться Мирнівська вітроелектростанція на 177 вітроагрегатів загальною потужністю 21 МВт.
Мирний
Пам'ятка архітектури
Ескі-Дюрбе (з кримськотатарської - "Старий мавзолей") - найстаріша гробниця Бахчисараю. Збудована в XV сторіччі - задовго до Бахчисарайського палацу.
За легендою, тут похований якийсь правитель, який володів долиною до приходу Гіреїв, ім'я якого вже забуте.
За формою Ескі-Дюрбе є кубом зі сферичним куполом. До квадратного арочного дворика з фонтаном можна потрапити тільки з усипальниці.
вулиця Космодем'янської Бахчисарай
Замок/фортеця , Історична місцевість
Ескі-Кермен - печерне місто на горі поблизу села Красний Мак.
Побудоване за доби раннього середньовіччя (V-VI сторіччя) скіфами чи готами для захисту Херсонеса від хозар. Початкова назва невідома, нинішня перекладається з татарської як "стара фортеця".
Збереглося безліч вирубаних у скельному масиві приміщень: судилище, дозорний комплекс, облоговий колодязь та інші. Особливий інтерес представляє печерний храм трьох вершників із залишками старовинних фресок.
На сусідньому плато знаходиться вежа Киз-Кулі (X-XI сторіччя).
Біля підніжжя Ескі-Кермен працює кафе-шашлична, мандрівникам пропонують нічліг.
Долина річки Сотери – заповідне урочище на східному Південнобережжі.
Тут у процесі вивітрювання та водної ерозії утворилися дивовижні кам'яні гриби заввишки до 7 метрів. Капелюшки "грибів" утворені щільними плитами конгломерату, а "ніжки" - більш пухкими відкладеннями, які швидше за "капелюшки" піддавалися руйнуванню, в основному, водою, що стікає зі схилів. Є великі гриби з діаметром "капелюшок" до 2 метрів, і грибочки поменше - близько 1 метра заввишки. З часом гриби руйнуються під впливом ерозії, але з'являються нові.
В кінці 1893 році професором Миколою Головкінським тут було знайдено повний скелет мамонта.
Неподалік від ставка збереглися залишки маєтку "Шостак" дворянського роду Бороздіних.
урочище Сотера Алушта
Мальовничий каньйон Кок-Асан утворений річкою Кучук-Карасу (Мала Чорна) та її притоками.
Ущелина вузька та місцями скеляста. Гірські потоки утворюють у ньому чотири значні водоспади та "ванни молодості" (невеликі озера з чистою водою температурою 8-10 градусів). Особливо грандіозний верхній водоспад "Російські гірки", де вода стікає зигзагами з висоти 20 метрів.
Пробиратися до ванн і водоспадів потрібно як по сухих стежках, так і по воді.
Поворотне
Руїни величезного укріпленого караван-сараю Таш-Хан (Кам'яний двір), зведеного в центрі Білогірська в XV сторіччі.
Збереглися лише ворота та частина прилеглої до них стіни.
У давнину потужні стіни з бійницями оточували просторе подвір'я, купці розміщувалися в дерев'яних спорудах уздовж північної та східної стіни. Із зовнішнього боку знаходився невільничий ринок, звідки рабів відправляли до різних країн світу: Туреччини, Генуї, Венеції, Єгипту.
вулиця Бекіра Чобан-заде Білогірськ
Природний об'єкт , Заповідна територія
Карадаг (Кара-Даг, Чорна гора) - найдавніший вулкан в Україні (150-170 мільйонів років).
Унікальний рідкісними зразками флори та фауни (10 тисяч видів рослин, 1632 види метеликів, 199 видів птахів), а також фантастичним рельєфом (скелі Чортовий палець, Пряничний кінь, Сокіл, Піраміда, Король, Світа та інші).
Карадазький природний заповідник - один із найчистіших і найнедоступніших заповідників Криму (охороняється військовими, вхід лише з екскурсією від Біостанції в селищі Курортне).
Під час морської екскурсії можна відвідати численні бухти, гроти та базальтову скелю "Золоті ворота" – один із символів Криму. Існує легенда про "Карадазьке чудовисько", що живе в морі біля підніжжя масиву.
Курортне
Храм , Пам'ятка архітектури
Комплекс напрочуд красивих молитовних будинків - кенас, головний духовний центр кримських караїмів в Євпаторії.
Побудований на початку XIX століття після того, як велика громада караїмів переселилася до Євпаторії із печерного міста Чуфут-Кале.
Комплекс спроєктований братами Бабовичами, складається з будівлі Великої (Соборної) та Малої кенаси, будівлі релігійної школи (мідраш), благодійної їдальні, господарського подвір'я та кількох витончених внутрішніх двориків.
У радянські часи тут розташовувалися різні установи: музей атеїзму, спортивні секції, краєзнавчий музей та інші.
Після здобуття Україною Незалежності кенаси повернули віруючим і відкрили для огляду туристами - тут розміщено музей караїмської культури та кафе караїмської кухні.
вулиця Караїмська, 68 Євпаторія
Історична місцевість , Замок/фортеця
Городище ранньосередньовічного поселення Киз-Кермен ("дівоча фортеця") на плоскій вершині однойменної столової гори над селом Машине, поряд з руїнами Тепе-Кермена.
Виникло в V сторіччі, пізніше тут було відносно велике місто.
Збереглися рештки оборонної стіни, фундаменти будівель. Печерних споруд немає.
Машине