English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Миколаївської області
Знайдено 80 пам’ятки
Миколаївської області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Розваги/дозвілля
Дитяче містечко "Казка" в Миколаєві називають українським "Діснейлендом". Кожна споруда розташованого в центрі міста культурно-ігрового комплексу пов'язана з якоюсь відомою казкою чи фольклорним персонажем.
Раніше на цьому місці був міський ринок, а коли в 1982 році його перенесли, на колишньому місці вирішили відкрити дитячий парк розваг. Спочатку відкрили великий павільйон для концертів із золотим півником на даху, потім збудували дерев'яну фортецю та середньовічний кам'яний замок, а також морську гавань з вітрильником "буяном", який є макетом першого судна, побудованого в Миколаєві. Крім того, є тут і два маяки, справжній паровоз, карусель із вченим котом та русалкою з казок Пушкіна. Нині додалися дві нові каруселі різного типу, колесо огляду, автодром.
Центральними фігурами дитячого містечка "Казка" є сонячний годинник.
вулиця Декабристів, 38А Миколаїв
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Природний об'єкт , Заповідна територія
Кінбурнська коса - західний край Кінбурнського півострова, що відокремлює Дніпровський лиман від Чорного моря. Довжина коси близько 40 кілометрів, ширина 8-10 кілометрів.
Описана Геродотом як Гілея (лісиста земля), пізніше тут проходив шлях "з варягів у греки". З косою пов'язано безліч міфів і легенд: про храм Деметри, про священний гай Гекати, про скіфське золото і про атлетичні ігри на честь перемоги Ахілла в морській битві, після чого греки прозвали косу Ахіллов Біг (за іншою версією, це острів Джарилгач).
В XV-XVIII сторіччях тут, навпроти Очакова, існувала турецька фортеця Кінбурн, у районі якої Олександр Суворов у 1787 році розгромив великий турецький десант (збереглися вали фортеці, відкрито меморіал).
Між Очаковим і Кінбурнською косою серед лиману в 1790 році насипано штучний острів Майський з блок-фортом, який контролював вхід суден до лиману (досі у веденні військових).
В 1992 році на косі створено регіональний ландшафтний парк "Кінбурнська коса", що входить до Чорноморського заповідника. На території відмічено близько 60 видів тварин, занесених до Червоної книги України. Тут гніздиться близько 240 видів птахів: лебеді, рожеві пелікани, гуси, фазани, чаплі, орлан-білохвіст та інші.
Кінбурнська коса приваблює туристів порожніми та чистими пляжами.
Екскурсії історичними та заповідними місцями організує адміністрація Національного природного парку "Білобережжя Святослава".
Російсько-українська війна
Під час російсько-української війни, в березні 2022 року, російські війська окупували косу, щоб заблокувати рух із портів Херсона й Миколаєва, та вели обстріли Очакова. В ході контрнаступу збройних сил України в листопаді 2022 року Кінбурнська коса лишилася єдиною окупованою росіянами частиною Миколаївської області.
Кінбурнський півострів Покровка
Храм , Пам'ятка архітектури
Католицький костел Святих Петра та Павла у селі Степовому збудований у 1881-1885 роках німецькими поселенцями.
Перший католицький храм, споруджений у Степовому в 1820-1830 роках, був зроблений з вапняку і соломи. Новий Петропавлівський костел у неоготичному стилі був збудований із міцного черепашника.
Наразі напівзруйнований храм належить УПЦ московського патрархату, проте реставраційні роботи не проводяться. Позбавлена перекриттів будівля костелу поступово руйнується.
вулиця Козацька, 62 Степове
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Старофлотські казарми в Миколаєві - частина комплексу будівель Адміралтейства, яке було побудоване в середині ХІХ століття для морського відомства.
Будівлі казарм споруджено в 1850 році за проєктом архітектора Карла Акройда в стилі класицизму. Приміщення призначалися для матросів флотських екіпажів. У кожній із трьох будівель Старофлотських казарм розміщувалося від 1200 до 2000 осіб. В 1863 році комплекс було передано Олександрівській чоловічій гімназії, яка розміщувалася тут до революції. Після Другої світової війни в західній будівлі розмістився будівельний технікум, а два інших перейшли у відання військових.
У 2012 році на території Старофлотських казарм розпочалося створення музейного містечка. До головної будівлі переїхав Миколаївський краєзнавчий музей, який раніше розміщувався на території костелу Святого Йосипа. Музей був створений у 1913 році на базі кабінету рідкісних речей при штабі Чорноморського флоту, де було зібрано різні знахідки з території Причорномор'я. Вони склали основу колекції, яка зараз налічує вже понад 160 тисяч експонатів.
В експозиції краєзнавчого музею зокрема представлені предмети, знайдені під час археологічних досліджень Ольвії, предмети Київської Русі, зброя козацтва.
вулиця Набережна, 29 Миколаїв
Музей/галерея , Пам'ятка архітектури
Будівлю штабу Чорноморського флоту в Миколаєві збудовано в 1794 році у стилі класицизму за проєктом архітектора Іллі Нейолова.
Якийсь час тут розміщувалася резиденція головного командувача Чорноморського флоту.
З 1978 року приміщення займає Музей суднобудування та флоту. Експозиція демонструє розвиток кораблебудування в Північному Причорномор'ї від найдавніших часів до сучасності - понад 100 моделей кораблів XVIII-XX століть. Зокрема, представлені моделі першого корабля Миколаївської судноверфі - 44-гарматного фрегата "Святий Миколай", легендарного 20-гарматного бригу "Меркурій", бунтівного броненосця "Потьомкін", авіанесучого крейсера "Київ", науково-дослідного судна "Академік" тощо. Також представлені фрагменти старовинних судів, навігаційні прилади, рідкісні карти та документи.
Один із найцікавіших експонатів - діорама "Будівництво перших вітрильних кораблів на миколаївському Адміралтействі".
Перед будинком - Алея флотоводців (бюсти Федора Ушакова, Михайла Лазарєва, Фадея Беллінсгаузена, Павла Нахімова та інших).
вулиця Адміральська, 4 Миколаїв
Заповідна територія
Національний природний парк "Білобережжя Святослава" охороняє заповідну природу Кінбурнської коси, а також прилеглих акваторій Дніпро-Бузького лиману та Ягорлицької затоки.
Білобережжям слов'яни називали піщані коси у гирлі Дніпра. Саме тут під час повернення з Болгарського походу (972 рік) зимував київський і новгородський князь Святослав Хоробрий з дружиною.
Особливий мікроклімат тут обумовлений тим, що з одного боку Кінбурнська коса омивається морською водою, з іншого - дніпровською, а суша вкрита сосновим лісом та різнотрав'ям (понад 620 видів). Вдалося зберегти один із найбільших у Європі ареалів диких орхідей, занесених до Червоної книги України - 60 гектарів (цвітуть у травні). Волижин ліс (203 гектарів) – це понад 40 видів давніх чагарників, вільхові та осинові гаї, могутні 300-річні дуби.
На Кінбурні близько 150 озер, деякі з цілющими грязями. На півострові мешкає близько 50 видів тварин: єнотовидний собака, плямисті олені, лисиця, бобер. Живуть великі черепахи з діаметром панцира 40 саниметрів.
Національний природний парк “Білобережжя Святослава” здебільшого розташований на Кінбурнському півострові, який був окупований росіянами від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. З окупованого Кінбурнського півострова росіяни обстрілюють місто Очаків. Крім того, тільки за перший рік повномасштабного вторгнення на півострові через дії російських окупантів сталася 131 пожежа. Вогонь вразив понад 5 тисяч гектарів території парку. Двоє співробітників парку станом на березень 2023 року перебували в російському полоні.
вулиця Лоцманська, 18 Очаків
Розваги/дозвілля , Зоопарк , Зона відпочинку
Агротуристичний комплекс "Кременівський страус" запрошує познайомитися не лише зі страусами, але й іншими тваринами, що містяться в "контактному зоопарку", де їх можна годувати та гладити.
В ході екскурсії відвідувачам розповідають про життя та розведення страусів у неволі. На страусиній фермі можна подивитися як відбувається процес інкубації, побачити смішних страусят, схожих на їжачків і, звичайно ж, поспостерігати за дорослим птахом.
Окремо від страусових загонів розташована обгороджена зона відпочинку. Це упорядкована озеленена територія зі штучним ставком. У зоні відпочинку є альтанки, мангал дитячі майданчики, а також гостьовий будиночок із лазнею.
Також відвідувачам пропонують дегустаційний обід: борщ на страусиному бульйоні, печеню зі страусового м'яса із салатом, омлет із страусового яйця, узвар, домашню випічку.
Інші послуги страусиної ферми "Кременівський страус": діюча кузня, пейнбол, прокат баггі, стрілянина з пневматичної гвинтівки, луків, арбалетів.
вулиця Центральна, 34 Кременівка
Пам'ятка архітектури
Комплекс будівель морського відомства (адміралтейства) в Миколаєві почали створювати в 1788 році під час закладення миколаївської верфі.
Згідно з вказівкою Катеринославського генерал-губернатора Григорія Потьомкіна, комплекс мав замкнуту структуру і був невеликою фортецею. Після реконструкції, проведеної в 1840-х роках за наказом віце-адмірала Михайла Лазарєва, адміралтейство включало корабельну верф з кам'яною огорожею та головними воротами, ливарний та канатний заводи, різні майстерні, триповерхові казарми в стилі класицизму, а також будівлю чоловічої гімназії, в якій зараз знаходиться Миколаївський будівельний коледж.
Більшість оригінальних будівель миколаївського адміралтейства було зруйновано під час Другої світової війни. Нині під адміралтейством розуміють головну адміністративну будівлю Суднобудівного заводу (1951 рік), що відрізняється високим шпилем. Вона відіграє значну містобудівну роль, замикаючи широку і добре озеленену Садову вулицю, служить композиційним центром площі, що сформувалася на її перехресті з вулицею Адміральською. Від старих будівель залишилися лише фундаменти та головні ворота праворуч від будинку зі шпилем.
Перед входом встановлено пам'ятник засновнику Миколаєва та адміралтейства князю Григорію Потьомкіну.
В ніч на 27 квітня 2023 року, в ході широкомасштабної російсько-української війни, Росія атакувала Миколаїв чотирма ракетами типу "Калібр". Одна з ракет влучила в будівлю Адміралтейства. В наслідок ракетного удару зруйноване праве крило історичної будівлі Адміралтейства та суттєво пошкоджено ліве.
вулиця Адміральська, 38 Миколаїв
Аквапарк
Аквапарк "Аттика" в курортному селищі Чорноморка під Очаковим витримано у грецькому стилі.
Ландшафтний дизайн та архітектура навіяні міфами Стародавньої Греції. Залиште записку в "Амфорі бажань", киньте монету у "Фонтан достатку", усамітніться на "Лавці закоханих".
6 водних гірок для дорослих ("Бодислайд", тунель "Aquatube", "Мультислайд", "Камікадзе", тунель "Freefall", "Космічна Діра"), 4 дитячі гірки, 5 басейнів з різною глибиною, шезлонги та навіси-тенти, затишні альтанки з м'якими подушками, мережа закладів харчування з різноманітним меню грецької кухні, водний бар, більярд, дитяча ігрова зона з анімацією.
Аквапарк "Аттика" може одночасно прийняти до 700 осіб.
Приморський узвіз, 72/1 Чорноморка
Аквапарк Водолій - один із перших аквапарків у країні, відкритий в 1997 році на базі водно-спортивного комплексу.
В залі з трибунами є спортивна ванна розміром 50 на 21 метр, призначена для проведення змагань з плавання на восьми доріжках. Стрибкова ванна розміром глибиною 5,5 метрів обладнана трамплінами і вежами висотою до 10 метрів. У ванні атракціонів розміром 16,5 на 8,5 метрів є швидкісна гірка завдовжки 26 метрів, фонтани, водний потік, водоспади, гідромасаж. Для наймолодших відвідувачів призначена дитяча ванна з фонтанами та водяною парасолькою (температура води +32°С).
Є кафе-бар, сауна, тренажерний зал. Проводяться індивідуальні заняття з плавання.
проспект Богоявленський, 323 Миколаїв
Сучасний відкритий аквапарк у центрі курорту Коблеве на площі 4 гектари. Позиційований як найбільший аквапарк південного заходу України.
Головний басейн площею 4000 квадратних метрів з гідромасажем, плавальні басейни та дитячий басейн. 10 гірок для дорослих: "Сімейний рафтинг", "Камікадзе", "Мульті-слайд", "Летючий човен", "Серпантин", "Чорна діра", "Косичка", "Широкий слайд", "Космічна вирва". Також працюють 9 дитячих гірок.
На території діє кафе швидкого харчування та дитяче кафе.
Аквапарк оснащений сучасною системою очищення води, яка надходить із власної артезіанської свердловини.
вулиця Морська, 150 Коблеве
Природний об'єкт
Актівський каньйон на річці Мертвовод, також відомий як "Долина диявола" або Малий Крим, тягнеться від села Актове на 3 кілометри до села Петропавлівка.
Глибина каньйону досягає 40-50 метрів, площа – понад 250 гекатрів.
Актівський каньйон є унікальним комплексом лісової та водної екосистем з ансамблем скель і гранітних валунів. Єдиний у Європі, який за своїми геолого-ландшафтними показниками в мініатюрі з величезною точністю в часі утворення нагадує знамениті каньйони Північної Америки.
Химерна витіюватість русла Мертвовода (від великої концентрації сірководню у воді), стрімкі стіни, чудова краса гранітно-базальтових скель (заввишки до 100 метрів) і унікальна природна краса приваблюють туристів з усієї Європи. Складний рельєф місцевості не дає можливості сплаву річкою, але каньйон привабливий для шанувальників екстриму, скелелазів та альпіністів.
Природний комплекс Актівського каньйону, як і всі береги Мертвовода, входить до складу Національного природного парку "Бузький Гард".
Поруч, між Актовим та Трикратами, при впадінні в Мертвовод річки Арбузинки, розташований не менш мальовничий Арбузинський (Малий Актівський) каньйон.
урочище Долина диявола Актове
Арбузинський каньйон поблизу села Актове також називають Малим Актівським каньйоном "Долини диявола".
Гранітні скелі, що формують рельєф долини річки Арбузинки, утворилися 4 мільярди років тому в результаті вулканічної діяльності (вважається, що вулкан досі не охолонув, тому на скелях навіть взимку іноді цвітуть фіалки). Тут можна зустріти фазанів, черепах, яструбів, ондатр, кротів, бізонів, диких кабанів і навіть оленів.
Арбузинський каньйон входить до складу Національного природного парку "Бузький Гард". Його часто плутають з більш масштабним та більш важкодоступним Актівським каньйоном ("Долиною диявола"), що знаходиться на річці Мертвовод за селом Актове.
Вигляд на обидва каньйони одночасно відкривається зі скелі "Пуп Землі" - найвищої точки урочища.
Трикратське шосе Актове
Виноробня/броварня
ВАТ "Коблево" - одне із провідних виноробних підприємств Причорномор'я.
Винзавод "Коблево" заснований в 1982 році серед мальовничого заповідника Тилігул біля берегів Чорного моря.
Зараз він має всі ланки технологічного ланцюга виробництва натурального вина: виноградники, завод первинного виноробства (виробництво виноматеріалів) та завод вторинного виноробства (виробництво вина). В асортименті – понад 30 найменувань. У колекції заводу - 2 золоті, 18 срібних та 10 бронзових медалей, отриманих на різних конкурсах та фестивалях ("Крим. Вино", "Ялта. Золотий Грифон", "Вінум" та інші).
Регулярно проводяться екскурсії, під час яких відвідувачі можуть побачити повний процес приготування вина: від збирання винограду до розливу в пляшки. Гостям пропонується скуштувати кілька найкращих вин коблевського винзаводу: Совіньйон, Шардоне, Аліготе, Мерло, Сапераві, Каберне та інші. У ході дегустації відвідувачів навчають культурі споживання вина.
вулиця Виноградна, 2А Виноградне
Гастротуризм , Виноробня/броварня
Виноробня "Бейкуш" - невелике сімейне виноробне господарство, започатковане в 2010 році.
Виноградники знаходяться на Бейкушському мисі, між Березанським лиманом та Бейкушською затокою, під Очаковом.
Вина за класичною технологією: ручний збір винограду, щадне транспортування, ручний перебір ягід, ніжне пресування та інші ручні технологічні операції.
вулиця Приморська, 73/2 Чорноморка