Пам'ятки Ужгородського району

Онлайн путівник пам’ятками та визначними місцями Ужгородського району

Знайдено 47 пам’ятки

Ужгородського району

змінити

Категорії пам'яток

Доступно для

Параметри доступності

Очистити фільтри

Всі пам’ятки та визначні місця Ужгородського району

Ужгородський замок (Закарпатський краєзнавчий музей), Ужгород
3,75
Star icon Star border icon
User icon
1

Ужгородський замок (Закарпатський краєзнавчий музей)

Замок/фортеця , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея

Ужгородський замок - одна з найбільш збережених середньовічних оборонних споруд на території України.

Виникнення укріпленого поселення слов'янського племені білих хорватів на Замковій горі над річкою Уж дослідники відносять до VII століття, проте вперше воно згадується в угорських хроніках у IX сторіччі.

В нинішньому вигляді Ужгородський замок відбудовано після 1322 року, коли місто перейшло у володіння італійського роду Другетів. Графський палац-цитадель був оточений потужними стінами з п'ятьма бастіонами та широким ровом. За легендою, під час будівництва у стіну було замуровано за зраду дочку графа Другета.

На розкішну резиденцію фортецю було перетворено в XVII столітті графом Міклошом Берчені. В 1704 році Ужгородський замок ненадовго перейшов під контроль угорських повстанців Ференца II Ракоці, а після повернення австрійської влади на території відкрили духовну семінарію.

Зараз у приміщенні Ужгородського замку розміщені експозиції Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Тиводара Легоцького: народного мистецтва, духовної культури, етнографії, вогнепальної зброї та інші.

У дворі - 36-метровий облоговий колодязь і дві скульптури ХІХ століття: "Геракл, що вбиває Лернейську гідру" і "Гермес, що відпочиває". У підвалах - експозиція "Кімната тортур", в якій представлені експонати, відтворені за малюнками, середньовічними ескізами, гравюрами та фотографіями.

В приміщенні замкової охорони відкрито ресторан "Ужгородський замок" із літнім майданчиком над оборонним ровом, працює дегустаційна зала закарпатських вин.

Map pin icon вулиця Капітульна, 33 Ужгород

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Ужоцький перевал, Ужок
3,75
Star icon Star border icon
User icon
1

Ужоцький перевал

Історична місцевість , Природний об'єкт

Ужоцький перевал знаходиться на кордоні Закарпаття та Львівської області поблизу кордону з Польщею.

Висота перевалу досягає 889 метрів. З боку села Ужок на перевал веде крутий серпантин траси Ужгород-Самбір. З оглядових майданчиків відкриваються чудові панорами головного карпатського хребта.

За часів Першої та Другої світових воєн на Ужоцькому перевалі відбувалися запеклі бої. Встановлено пам'ятник героям Другої світової війни, які загинули в 1944 році, звільняючи Карпати. Також встановлено пам'ятний знак на честь українських січових стрільців, які, воюючи на боці Австро-Угорщини, в 1914 році прийняли на Ужоцькому перевалі свій перший бій із кубанськими козаками.

Map pin icon Ужоцький перевал Ужок

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Хрестовоздвиженський собор, Ужгород
3,75
Star icon Star border icon
User icon
1

Хрестовоздвиженський кафедральний собор

Храм , Пам'ятка архітектури

Хрестовоздвиженський греко-католицький кафедральний собор здавна був головним християнським храмом Ужгорода.

Ініціатором його створення в 1640 році став граф Янош X Другет, який запросив для цього ченців-єзуїтів. Будівництво велося 6 років. Після ліквідації ордена єзуїтів у 1773 році Хрестовоздвиженський собор перейшов до греко-католицької єпархії. Єпископ Андрій Бачинський у 1779 році перебудував його в стилі бароко відповідно до східного обряду. Нинішні форми, що поєднують класицизм із необароко, храм набув після реконструкції 1878 року.

Інтер'єри в стилі рококо розписані закарпатськими художниками. У криптах поховано багато релігійних діячів, зокрема вбитого радянськими спецслужбами єпископа Теодора Ромжу.

В 1991 році Хрестовоздвиженський собор було повернуто греко-католикам.

Поруч знаходиться колишня єпископська резиденція, в якій було відкрито перший закарпатський вищий навчальний заклад - єзуїтську колегію. До останнього часу тут розміщувалася бібліотека Ужгородського держуніверситету, але зараз будівлю повернуто церкві. Триває реставрація, планується відкриття єпархіального музею.

Map pin icon площа Андрія Бачинського, 1 Ужгород

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Церква Святого Михаїла, Ужок
3,75
Star icon Star border icon
User icon
1

Церква Святого Михаїла

Храм , Пам'ятка архітектури , Пам'ятка UNESCO

Церква Собору Святого архангела Михаїла в селі Ужок – одна з найвидатніших пам'яток дерев'яної архітектури України.

Це одна з найцікавіших споруд бойківського стилю. Входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у категорії "Дерев'яні церкви Карпатського регіону України".

Михайлівський храм збудований у 1754 році майстрами Павлом Тонівим та Іваном Циганиним. Він розташований на схилі пагорба неподалік Ужокського перевалу, від нього відкриваються чудові краєвиди на гори. Форми церкви ніби повторюють природний антураж: потужним горбом домінує центральний шатровий верх, йому підіграє невеликий намет над вівтарною частиною, а маленька вежа над бабинцем виступає як доповнення до цілісної композиції.

В інтер'єрі збереглися фрагменти старовинного різьблення та різьблений іконостас XVIII сторіччя. Частково інтер'єр пошкоджений сучасними переробками.

Біля церкви Святого Михаїла в 1927 році зведено класичну верховинську дерев'яну дзвіницю, квадратну в плані, двоярусну, вкриту чотирисхилим наметом.

Map pin icon вулиця Волосянка Ужок

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Дегустаційна зала Шардоне, Ужгород
3,25
Star icon Star border icon
User icon
1

Дегустаційна зала "Шардоне"

Гастротуризм , Виноробня/броварня

Дегустаційна винна зала "Шардоне" відкрита  в 2007 році в старому центрі Ужгорода приватним виноробом із села Концово Олександром Ковачем.

На вході встановлено винний прес ХІХ сторіччя.

Дегустаційна зала розрахована на прийом 60 відвідувачів одночасно. На початку відвідувачам демонструють фільм про закарпатське виноробство "Божественний подарунок Бахуса". На дегустації представлено найкращу продукцію найвідоміших винзаводів Закарпаття: ”Скілур”, ”Котнар”, ”Бобовищанський”, ”Леанка”, ”Закарпатський сад”.

Відвідувачі можуть продегустувати такі знамениті закарпатські вина, як ”Троянда Закарпаття” 1986 року, ”Кагор”, ”Середнянське”, ”Шардоне”, ”Спокусниця”, ”Старовинний замок”, а також коньяк ”Закарпатський”.

В якості закуски пропонують сири Селиської приватної сироварні.

Map pin icon вулиця Августина Волошина, 18Б Ужгород

Рейтинг

User icon
1
3,25
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Середнянський замок, Середнє
3,25
Star icon Star border icon
User icon
1

Середнянський замок

Замок/фортеця

Руїни потужної чотирикутної вежі-донжон - єдина споруда Середнянського замку, що збереглася.

Це був головний оборонний вузол твердині, споруджений лицарями-тамплієрами на зразок давньоримських прикордонних сторожових веж на Рейні та Дунаї. Товщина стін вежі досягала 3 метрів. За допомогою ланцюга подібних замків тамплієри у XII-XV сторіччях контролювали соляний шлях із Закарпаття до Європи.

Після ліквідації ордена тамплієрів замок ненадовго перейшов у власність чернечого ордена Святого Павла, а потім був подарований королем Карлом Робертом магнатам Другетам. Розширенням та зміцненням замку зайнялися у XVI столітті нові власники з роду Добо, представник якого Іштван Добо відзначився під час оборони фортеці Егер від 120-тисячної турецької армії.

У XVII-XVIII століттях Середнянський замок кілька разів міняв господарів. Він відіграв важливу роль у часи антигабсбурзького руху угорських дворян під керівництвом Ференца ІІ Ракоці у 1703-1711 роках, внаслідок чого сильно постраждав та більше не відновлювався.

Існує легенда про складну систему підземних ходів, частина яких згодом була переобладнана під винні підвали.

Map pin icon вулиця Замкова Середнє

Рейтинг

User icon
1
3,25
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Старий чан, Лумшори
3,25
Star icon Star border icon
User icon
1

Старий чан

Розваги/дозвілля

Чани, що підігріваються, з водою з сірководневого мінерального джерела почали використовувати в Лумшорах для лікувальних процедур ще в XVII сторіччі.

Сірководневими ваннами лікували хворих із порушеннями в опорно-руховому апараті. Один із старовинних чавунних чанів зараз перебуває в Австрії, інший був знайдений місцевим жителем на березі річки Турички неподалік свого будинку. Нині його знову використовують за призначенням. Чан наповнюють холодною мінеральною водою з джерела, на дно кладуть річкове каміння, потім воду поступово нагрівають на відкритому вогні. Коли температура досягає 30 градусів, можна розпочинати прийом ванни, чергуючи занурення у гарячу воду з охолодженням у гірській річці. Старий австрійський чан об'ємом 250 літрів вміщує 2 особи. Сучасні чани роблять місткістю до 12 осіб.

Зараз у селі Лумшори різні господарі мають 18 чанів, відлитих за старою технологією. Три з них розташовані на території місцевої колиби.

Map pin icon вулиця Лісова, 8 Лумшори

Рейтинг

User icon
1
3,25
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Археологічний музей, Ужгород
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Археологічний музей імені професора Едуарда Балагурі

Музей/галерея

Археологічний музей імені професора Едуарда Балагурі розташований на першому поверсі будівлі ректорату Ужгородського національного університету.

Заснований в 2004 році на базі археологічної лабораторії історичного факультету УжНУ. Носить ім'я історика, археолога, професора Ужгородського університету Едуарда Балагурі, за ініціативою якого ще в 1984 році при університеті відкрився перший музей, що став попередником нинішнього.

В експозиції представлені історико-культурні цінності від палеоліту до пізнього середньовіччя, які протягом десятиліть зібрала археологічна експедиція УжНУ.

Найцікавіші експонати походять з роскопок дакійського городища поблизу села Мала Копаня, макет якого можна побачити в експозиції. Серед них зразки дакійської кераміки, знаряддя праці, зброя, прикраси, монети, а також предмети культу, зокрема ритуальна посудина-баранчик та дакійська поховальна урна.

В окремій експозиційній залі розташовується Музей історії Ужгородського національного університету, що представляє здобутки вищої освіти Закарпаття, від заснування єзуїтського колегіуму XVII століття до сучасних досягнень УжНУ.

Map pin icon площа Народна 3, кабінети 6-7 Ужгород

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Блакитна лагуна, Чорноголова
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Блакитна лагуна

Природний об'єкт

"Блакитною лагуною" (або Лютянською) називають ланцюг мальовничих заплав на гірській річці Люта, на території Чорноголівського лісництва, за 8 кілометрів вгору за течією від села Чорноголова.

Водоспадами, що впадають у річку, гірські струмки утворюють ванни з прямовисними скелястими стінами, вода в яких має бірюзовий відтінок, за що це місце також називають "Райською лагуною Закарпаття".

Map pin icon урочище Станицький Чорноголова

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Ботанічний сад, Ужгород
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Ботанічний сад

Парк/сад

Ботанічний сад Ужгородського Національного Університету було створено в 1946 році, займає 4,5 гектарів площі.

Ботсад є пам'яткою садово-паркової архітектури державного значення. Підтримує зв'язки із 155 ботанічними садами світу.

Парк розкинувся начебто на трьох рівнях: третина його розташована на першій та другій терасах над річкою, а дві третини спускаються в частину долини. Перепад висот становить 22 метри. Вулканічні материнські породи, вкриті грубим шаром суглинистого окультуреного ґрунту. Посадки розміщені за географічним принципом. Тут розташовані такі ділянки екзотичних рослин: американська, кавказька, середньоазіатська, китайська, далекосхідна.

В саду зібрано близько 3800 видів рослин. Флора Закарпаття представлена 400 видами рослин, серед яких: угорський бузок, волошка карпатська. В дендрарії налічується близько 800 видів дерев та чагарників. Зростає 130 видів різновидів хвойних: тис, кипарис болотяний та інші. Альпійська гірка представляє окремо флору гір. Тут росте 150 видів рослин, серед яких і чудовий едельвейс. Декоративне квітникарство представлене 1200 видів рослин, серед яких: 120 видів троянд, 50 видів гладіолусів, 25 видів хризантем, 20 видів лілій.

В оранжереї Ужгородського ботанічного саду ростуть тропічні та субтропічні рослини: банан, мімоза, лавр, евкаліпт, папайя, 10 видів пальм, 250 видів кактусів.

Map pin icon вулиця Івана Ольбрахта, 6 Ужгород

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Монастир Святого Миколая, Малий Березний
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Василіянський монастир Святого Миколая

Храм , Пам'ятка архітектури

Греко-католицький монастир Святого Миколая отців василіян розташований у Малому Березному на схилі гори Ділок над долиною річки Уж.

Монастир заснований у XV сторіччі, відомий з 1435 року - про це свідчить монастирська печатка з викарбуваним на ній роком. З 2009 року тут розміщується осідок василіянської Провінції Святого Миколая на Закарпатті.

З початком радянської окупації Закарпаття монастир було ліквідовано (1947 рік), частина монахів була ув'язнена. В 1948 році приміщення монастиря передали Ужгородському університету, церкву перетворили на спорттвнузал. В 1958 році в обителі відкрили школу-інтернат для дітей з вадами розвитку, в храмі розмістили склад, храмові розписи знищили. В 1973 році при будівлях монастиря звели новий корпус інтернату.

Відновлення монастиря Святого Миколая отців василіян почалося з 1989 року. Повністю комплекс монастиря було повернуто тільки в 1997 році. Протягом 1997-2003 років різьбяр і художник Йосиф Волосянський створив новий іконостас для монастирської церкви. Художник Михайло Приймич наново розписав храм, оскільки унікальні розписи Йосифа Бокшая були безповоротно втрачені.

На даний час василіянський монастир в Малому Березному є одним з найбільших чернечих осідків Мукачівської греко-католицької єпархії на Закарпатті. Водночас він є осідком Провінції Святого Миколая, що об'єднує усі василіянські монастирі краю.

Map pin icon вулиця Центральна, 156 Малий Березний

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Винні підвали Ковача, Концово
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Винні підвали Олександра Ковача

Виноробня/броварня

Приватне виноробне підприємство відомого закарпатського винороба Олександра Ковача в селі Концово.

Голова Спілки приватних виноградарів та виноробів Закарпаття Олександр Ковач – неодноразовий переможець винних конкурсів та фестивалів регіону. У його господарстві виробляються вина кількох сортів: "Піно-Нуар" (червоне сухе), "Червоний букт" (червоне сухе купажоване), "Каберне-Совіньйон" (червоне сухе), "Ка-Мер" (червоне сухе купажоване), "Розалін" (рожеве напівсолодке купажоване), "Шардоне" (біле сухе), "Ріслінг Італійський" (біле сухе), "Королівська Леанка" (біле напівсолодке).

Проводяться дегустації.

Map pin icon вулиця Івана Туряниці, 64 Концово

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Водоспад Воєводин, Тур’я Поляна
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Водоспад Воєводин

Природний об'єкт

Водоспад Воєводин – один із найкрасивіших водоспадів Закарпаття.

Розташований у важкодоступному місці на території Державного заказника Соколові Скелі. Назва розшифровують як "вий-водин" (виття води). Другу назву Шипіт він також отримав за потужний голос.

Крижані води гірського потоку Воєводин, що стікають з гори Руна, скидаються тут з висоти 24 метри і через 4 кілометри впадають у річку Шипіт.

Неподалік є комфортна база відпочинку.

Map pin icon Тур’я Поляна

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Дідо-дуб, Стужиця
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Дідо-дуб

Природний об'єкт

Гігантський дуб у центрі села Стужиця, прозваний "Дідо-дубом", екологи вважають одним із найстаріших в Україні - його вік оцінюють у 1200 років (за старими даними - 500 років).

Обхват стовбура дерева 9 метрів, висота – понад 30 метрів.

За легендою, жолудь, з якого виріс дуб, заніс із Угорщини величезний казковий вепр. Існує і безліч інших легенд, пов'язаних із "Дідо-дубом".

Заповіданий в 1968 році. Найстарішим він вважався донедавна, поки неподалік не було виявлено дерево ще поважнішого віку - дуб Чемпіон.

Map pin icon Стужиця

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Етнографічний музей, Лубня
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Етнографічний музей

Музей/галерея

Етнографічний музей села Лубня розташований у приміщенні сільського клубу.

Музей створений в 2004 році зусиллями місцевих ентузіастів.

Екпозиція розповідає про історію та культуру мешканців Ужанської Верховини. Представлено близько півтисячі експонатів: вишитой одяг та рушники, предмети селянського побуту, фрагменти старовинно зброї, старі світлини.

Всі експонати подаровані музею мешканцями села Лубня.

Map pin icon вулиця Центральна, 10 Лубня

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Функціонал тимчасово недоступний