English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Одеської області
Пам'ятки Одеського району
Знайдено 107 пам’ятки
Одеського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Музей історії Одеської залізниці був заснований в 1985 році.
За час існування музею зібрана велика кількість експонатів, які відображають найважливіші події з історії становлення та розвитку магістралі. Це старовинні архівні документи, карти, фотографії, різноманітні нагороди, залізничний інвентар, форменний одяг минулих років, прапори, макети рухомого складу тощо. Експозиція музею розкриває всі етапи будівництва та розвитку залізничного транспорту Одеси, трудові традиції багатьох поколінь залізничників.
До уваги відвідувачів музею представлено більш ніж 1200 експонатів.
вулиця Степова, 44 Одеса
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Музей історії пожежної охорони Одеси функціонує на території Третьої Державної пожежно-рятувальної частини міста, де протягом 20 років діяла пожежно-технічна виставка, а нині тут зібрали історію пожежної охорони Одеської області від початку її заснування і до тепер.
В залі пам'яті аварії на ЧАЕС встановлена діорама "Вибух на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції", виготовлена, по ескізам фахівця ГУ ДСНС України в Одеській області Лариси Леонової.
Серед експонатів експозиції музею можна побачити макети старовинної і сучасної пожежної техніки, кінно-бочковий хід, ручний пожежний насос XIX століття, справжнє пожежне обладнання, архівні фотографії XVIII-XIX століть, зменшені копії пожежної техніки.
Проводяться лише групові екскурсії за попереднім замовленням.
вулиця Старопортофранківська, 1 Одеса
Музей історії розвитку українського козацтва в Одесі заснувала 2006 року Міжобласна громадська організація "Чорноморський округ. Козацтво Запорозьке". Заклад розміщується у відреставрованому будинку XIX століття в центральній частині міста, на Пересипу.
У трьох залах на площі 120 квадратних метрів працює постійна експозиція, в якій представлено близько 1000 експонатів та різноманітні діорамами.
Зала "Героїка Українського козацтва" розповідає про передумови виникнення козацтва, створення Запорозької Січі, визвольні рухи XVII-XVIII століть, руйнування Січі та створення Чорноморського козацтва, визволення півдня України з під турецько-татарського впливу, роль козацтва у Першій та Другій світових війнах. Представлено діорами "Штурм турецького фрегата козаками", "Поселення на Пересипу", "Штурм фортеці Хаджибей", "Застава на Шкодовій горі". Окрасою експозиції є копія картини Іллі Рєпіна "Запорожці пишуть лист турецькому султану" роботи невідомого художника.
У залі "Козацький побут та мистецькі витвори" експонується типовий козацький одяг, посуд XVIII-XIX століть, старовинні ікони, а також роботи скульптора Петра Кравченка. Зал "Українська світлиця XIX століття" відтворює побут українських селян і демонструє предмети повсякденного вжитку, зокрема колекцію вишитих і домотканих рушників та сорочок понад столітньої давнини.
Співробітники музею організують екскурсії козацькими місцями Одещини, а також тематичні туристично-екскурсійні програми з майстеркласами.
вулиця Чорноморського Козацтва, 9 Одеса
Перший у країні музей контрабанди відкрив в Одесі підприємець та колишній військовослужбовець Олександр Отдєльнов.
Музей розташований у підвалі старовинного будинку на вулиці Європейській. В експозиції музею зібрано понад 150 предметів конфіскованої контрабанди та ілюстрацій способів їх незаконного ввезення.
Зокрема, можна побачити порцелянові сервізи з героїном усередині, кокаїнові схованки в різних предметах, нашпиговані цигарковими пачками автомобільні двері, макет підземного ходу, прокопаного під державним кордоном під Ужгородом.
Також відвідувачів знайомлять із тим, як контрабандисти використовували одеські катакомби.
УВАГА! Музей контрабанди припинив свою роботу в 2021 році.
вулиця Європейська, 6 Одеса
Музей морської слави відкрито в приміщенні Одеського мореплавного училища імені Олександра Маринеско.
Організаторами та засновниками музею виступили члени Асоціації підводників, які спільно з училищем підготували експозицію.
Виставка присвячена розвитку морського флоту з часу заснування училища дотепер. Основна експозиція розповідає про одеського підводника Олександра Маринеско, який здійснив у роки Другої Світової війни легендарну "Атаку століття". В 1945 році підводний човен С-13 під командуванням Маринеско потопив німецький корабель "Вільгельм Густлофф", на борту якого перебували понад 3 тисячі солдатів і офіцерів. В результаті було завдано суттєвої шкоди флоту нацистської Німеччини.
Вхід до музею вільний.
вулиця Канатна, 8 Одеса
Музей образотворчих мистецтв імені Олександра Білого розташований в центрі міста Чорноморськ навпроти центрального входу до Приморського парку.
Музей відкрито в 1978 році як виставку образотворчих мистецтв та порцеляни. Носить ім'я видатного українського колекціонера Олександра Білого, на основі приватної колекції якого було створено музей.
Музейні фонди налічують понад три тисячі експонатів, кожен з яких є шедевром у сфері прикладного мистецтва. Колекція порцеляни містить експонати, які походять з понад 30 порцелових заводів по всьому світу і охоплює період від ХVІІІ століття до наших днів.
В холі музею розміщего три панно відомої української художниці Оксани Мась, яка народилася в Чорноморську. В концертно-виставковій залі музею образотворчих мистецтв імені Олександра Білого проходять виставки відомих зарубіжних і українських художників.
вулиця Паркова, 8 Чорноморськ
Музей Одеського порту імені Франца де Волана засновано в 1990 році з ініціативи працівника порту та колекціонера Миколи Гліб-Кошанського, відкрито до 200-річчя Одеси.
Музей розміщується у старовинній будівлі баржани – нічліжного будинку для вантажників порту.
В основі експозиції – унікальна колекція документів, присвячених історії будівництва та розвитку Одеського морського порту, заснованого в 1796 році за планами голландського інженера Франца де Волана. Зокрема, представлені плани де Волана щодо облаштування міста та гавані.
Також тут розміщується експозиція музею морського флоту, що раніше знаходиться у будівлі Одеського морвокзалу. Гордістю музею є кілька сотень моделей кораблів.
Проводяться екскурсії з відвідуванням музею та порту.
Ланжеронівський узвіз, 2 Одеса
Музей рідкісної книги Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені Іллі Мечникова було відкрито в лютому 1979 року.
Фонд Музею рідкісної книги являє собою рідкісні і цінні видання, відібрані із загального фонду зберігання. Разом з іменними колекціями бібліотеки фонд музею нараховує біля 100 тисяч видань.
Інкунабули - книжки "колискового" періоду книгодрукування (друга половина XV сторіччя) - представлені творами з питань правознавства, історії і математики, виданими в Нюрнберзі, Падуї, Венеції. Колекція видань XVI сторіччя нараховує близько 500 книжок латинською, французькою, німецькою, італійською, чеською, польською, грецькою, англійською мовами. В ній представлені видання славетних друкарів Західної Європи: Альдів, Джунти, Етьснів, Плантена, Фробена та інших видавництв.
Серед шедеврів вітчизняного книгодрукування XVI сторіччя - славетна "Острозька Біблія" Івана Федорова, книга визначного богослова IV сторіччя свяого Василя Кесарійського з Каппадокії - "О постничестве".
У фондах бібліотеки представлені прижиттєві видання політичних та історичних трактатів Гуго Гроція, Томаса Гоббса і Джона Мільтона, праць великого чеського педагога Яна Амоса Коменського, знаменитого італійського анатома, ботаніка І фізика Марчелло Мальпігі, англійського фізіолога Уільяма Гарвея. До складу колекції входять зразки діяльності дому Ельзевірів (Голландія).
Колекція видань XVIII століття включає твори видатних європейських філософів, вчених, письменників, мандрівників того часу.
У бібліотеці представлені прижиттєві і рідкісні видання класиків української літератури Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки.
Виключну цінність становить так звана Біблія Радзивіллів, надрукована у Бржеці (Брест-Литовську) в 1563 році - перший переклад Біблії польською мовою.
вулиця Преображенська, 24 Одеса
Музей сучасного мистецтва Одеси створено в 2008 році бізнесменом, інтелектуалом та меценатом Вадимом Мороховським.
В основу експозиції покладено унікальну колекцію творів "другої хвилі одеського авангарду" Михайла Кнобеля, суттєво розширену за час існування музею.
Особливий інтерес становлять зали нонконформістського мистецтва 60-70-х років та "Нової південнороссійської хвилі" 80-90-х.
Окрема зала присвячена легендарній "парканій" виставці Валентина Хруща та Станіслава Сичова 1967 року, що стала першою радянською несанкціонованою художньою акцією.
В Музеї також є виставкова зала та галерея, в яких проводяться виставки сучасного мистецтва, конференції та різні арт-проєкти.
бульвар Французький, 8 Одеса
Музей української книги відкрився в центрі Одеси в серпні 2021 року до 30-річчя Незалежності України в приміщенні Обласної наукової бібліотеки імені Михайла Грушевського.
Музей створений для збереження та популяризації найкращих зразків української книжної культури та включення їх до світового мистецького контексту.
В експозиції музею можна побачити копії оригіналів Зборівського мирного договору 1649 року, Гадяцького договору 1658 року, Переяславських статей 1659 року, Глухівських статей 1669 року, Коломацьких статей 1687 року та інших.
14 серпня 2023 року Музей української книги Одеської універсальної наукової бібліотеки імені Михайла Грушевського отримав пошкодження внаслідок ракетної атаки російської армії.
вулиця Троїцька, 49/51 Одеса
Філію Грецького Фонду Культури (місто Афіни) відкрито в Одесі в 1994 році в історичній будівлі, де в 1814 році була створена таємна революційно-патріотична організація "Філіки Етерія", яка займалася підготовкою національно-визвольного руху в Греції.
Також експозиція демонструє діяльність та побут грецької колонії в Одесі у дореволюційний період.
провулок Красний, 16-20 Одеса
Стадіон/спорткомплекс , Музей/галерея
Одеський музей футболу розміщується в комплексі стадіону "Чорноморець". Відкритий в 2012 році після реконструкції стадіону.
Експозиція розповідає про історію одеського футболу та ФК "Чорноморець" з моменту заснування клубу в 1936 році. Представлені фотографії всіх футболістів, які грали за клуб, тренерів, перших матчів за участю чорноморців.
Найбільший інтерес викликає форма гравців різних періодів, бутсів, воротарських рукавичок, м'ячів та інше.
Під час екскурсії можна побувати у чаші стадіону, роздягальнях, технічних зонах, конференц-залі.
вулиця Маразліївська, 1/20 Одеса
Музей хліба в Одесі відкрив у 2008 році з нагоди своєї 10-ої річниці ВАТ "Одеський коровай" на базі хлібокомбінату № 4. У 2009 році музей отримав статус "Народного музею".
Музейна експозиція знайомить відвідувачів з історією розвитку хлібопечення одеського регіону і історією створення та діяльності хлібопекарських підприємств "Одеського короваю".
У музеї зберігаються документи, фотографії та інші матеріали, пов’язані з хлібопеченням, про діяльність хлібокомбінатів. Частина матеріалів – це копії з міського архіву, приватних колекцій городян та історико-краєзнавчого музею. На тематичних стендах зібрані унікальні матеріали: укази градоначальників Одеси кінця XVIII століття, Статути хлібопекарського підприємства, старовинні рецепти і технології приготування хліба, документи і фотографії періоду Другої світової війни і післявоєнного періоду.
У Музеї хліба систематично організовуються тематичні виставки: "Хліб війни", "Великодні паски", "Різдвяна випічка" тощо.
вулиця Євгена Танцюри, 14/2 Одеса
Музей цікавої науки в Одесі – це перший на півдні України науково-розважальний інтерактивний музей, де зібрано понад 130 унікальних інтерактивних експонатів із світу науки.
Якщо в інших музеях до цінних експонатів не можна навіть доторкнутися, то тут не тільки можна, а й обов'язково треба все помацати, перевірити, відчути та побачити в дії. І діти, і дорослі можуть проводити цікаві експерименти та незвичайні досліди.
Головне завдання музею – показати школярам та студентам, що навіть найскладніші завдання та найдовші формули можуть бути захоплюючими, варто на них лише подивитися з іншого боку.
Музей цікавої науки прагне навчити предметів природного циклу: фізики, хімії, біології, геології, астрономії, математики та багатьох інших галузей знань.
У лабораторії музею щоденно проводиться Тесла-шоу, а також активно розробляються хімічне та фізичне шоу. В планетарії щогодини відбуваються сеанси пізнавальних наукових фільмів про космос.
Влітку 2023 російська ракета зруйнувала приміщення Музею цікавої науки на проспекті Тараса Шевченка в Одесі. Але за винятком спеціальних кімнат, команді музею вдалося врятувати майже всі свої експонати і вже через 7 місяців музей переніс частину своєї експозиції на нову локації і відкрив свою першу філію - Експериментарій.
А вже 12 квітня 2024 року відновив свою роботу на новому місці - в ТЦ Аркадія Сіті, де можна побачити ще 50 експонатів. Також в оновленому Музеї цікавої науки планують відкрити абсолютно нову експозицію "Світ під мікроскопом".
Аркадійська алея, 1 Одеса
Музей чистої питної води знаходиться в мальовничому парку міста Біляївка в приміщенні Будинку культури. Музей відкрився в 1985 році завдяки зусиллям місцевих ентузіастів - Григорія Ляхівського, Альберта Ульяновського та Федора Кратофіла.
Саме в Біляївці розташована водоочисна станція "Дністер", яка є серцем одеського водогону і подає питну воду до Одеси та в інші регіони Півдня України.
Експозиція музею чистої води розміщена в кількох залах. Перша зала “Історія станції “Дністер” та Одеського водопроводу” розповідає історію будівництва Одеського водопроводу, до якого постачає воду станція “Дністер”. Тут зібрані унікальні матеріали за всю історію існування станції, які закарбовані на чисельних фото, в журналах і документації. На огляд відвідувачів представлена відтворена у макеті мінікопія станції "Дністер", камери “повільних фільтрів”, які тут використовували на початку 19 століття, сторічну квитанцію на воду, макет парової машини з легендарної “Кукушки”.
В залі “Українська світлиця” відтворено вигляд традиційного біляївського житла минулих століть - комишевий дах, піч, автентичні предмети побуту.
Серед експонатів зали “Човни Біляївки та світу” представлені видатна козацька чайка та місцевий сторічний човен, на якому біляївці виходили на річку у пошуках риби. Гордість експозиції - карту світу, на яку поступово додають мінікопії усіх відомих національних човнів світу (італійську гондолу, індійське каное, китайську джонку тощо).
Виставкова зала “Галерея робіт місцевих майстрів” презентує виставку-продаж робіт місцевих художників, скульпторів. Тут можна побачити роботи всесвітньо відомого художника Валерія Сирова, який багато років живе та працює у Біляївці, скульптора Олександра Коваленка, художниці Людмили Шумлянської, Олександри Богаченко, Алли Кошовенко, Євгенії Домброви (Чорної), Оксани Сергієнко. Деякі роботи можна придбати.
У виставковій залі "Капсула часу" зібрана велика колекція годинників (понад 200 експонатів).
Колекція музею чистої води у Біляївці постійно поповнюється новими залами та експонатами. В 2022 році відкрита нова експозиція “Вода в природі” – пізнавально-науковий огляд екосистеми Дністра та екологічних аспектів води.
вулиця Отамана Головатого, 404Г Біляївка