English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Львівської області
Пам'ятки Львівського району
Знайдено 232 пам’ятки
Львівського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Дерев'яна церква Архістратига Михаїла в місті Комарно побудована в 1754 році.
Один із найкращих зразків галицької школи народної архітектури. Тризрубний триголовий храм пережив кілька реконструкцій, остання з яких, проведена у 1965-1967 роках під керівництвом архітектора Івана Могитича, повернула йому первісний вигляд.
Цікавою особливістю Михайлівської церкви є східний зруб із архаїчними крихітними нішами з півночі та півдня. В інтер'єрі – монументальний живопис XVIII сторіччя.
На захід від церкви Архістратига Михаїла розташована триярусна дзвіниця з шатровим завершенням, нижній ярус якої оточений піддашшям на кронштейнах оригінальної конструкції.
Поруч розташований новий мурований храм Святого Архангела Михаїла (1910 рік).
вулиця Володимира Петрика, 19Б Комарно
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Церква Архістратига Михаїла у Підберізцях під Львовом збудована у 1891-1892 роках за проєктом відомого архітектора Івана Левинського.
Хрещатий у плані храм зведено у неовізантійському стилі. За сприяння митрополита Андрея Шептицького у 1907-1910 pоках інтер'єри були оформлені чудовим монументальним живописом роботи відомого художника Михайла Сосенка в стилі українського модерну.
Михайлівська церква у Підберізцях належить до Православної церкви України.
вулиця Тараса Шевченка Підберізці
Пам'ятка архітектури , Храм
Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці у Городку збудована в 1633 році на місці, де раніше стояв дерев'яний храм, перенесений сюди у 1547 році з передмістя.
У 1869 році стіни по периметру укріпили похилим кам'яним цоколем, а з північного боку влаштували потужні контрфорси. У 1880-х роках дерев'яні бані були замінені кам'яними. Пізніше до північної стіни прибудували каплицю. У 1950-х роках у храмі було споруджено іконостас.
Сучасний вигляд Благовіщенська церква отримала в результаті численних перебудов. Останню реставрацію здійснили в 1938 році.
Як пам'ятка архітектури, Благовіщенська церква у Городку є чудовим зразком ренесансної архітектури в Україні.
Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці належить до Української греко-католицької церкви.
вулиця Михайла Коцюбинського, 5 Городок
Храм , Пам'ятка архітектури , Пам'ятка UNESCO
Унікальна церква Зіслання Святого Духа в Потеличі – один із найдавніших дерев'яних храмів України. Входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у категорії "Дерев'яні церкви Карпатського регіону України".
Святодухівська церква збудована в Потеличі у 1502 році місцевими гончарами на місці ще давнішого храму святих Бориса та Гліба. Церква тризрубна, двоголова, з навісом на випусках вінців та кронштейнах. Центральний зруб перекритий шатровим верхом з одним заломом, східний - восьмигранним верхом із ліхтариком та верхівкою, бабинець накритий скатним дахом. Західні та південні двері прикрашені кованими петлями художньої роботи. Ковані ґрати вікон виконані під час ремонту в 1736 році.
В інтер'єрі - монументальний живопис 1620-х років.
Потелич
Церква Покрови Пресвято́ї Богородиці збудована у Львові в 1745 році в стилі пізнього бароко.
Свого часу служила другим храмом католицького монастиря тринітаріїв, потім була парафіяльним та єзуїтським костелом.
Нині це Свято-Покровський собор Православної церкви України.
вулиця Михайла Грушевського, 2А Львів
Церква Преображення Господнього у Грімному відома з 1471 року.
У нинішньому вигляді дерев'яний Преображенський храм збудовано в 1777 році.
Триярусний різьблений іконостас зберігся з XIX століття. Інтер'єри церкви Преображення Господнього розписані олією.
вулиця Січових Стрільців Грімне
Церква Преображення Господа Нашого Ісуса Христа збудована у Львові в 1875-1898 роках за проєктом архітектора Сильвестра Гавришкевича на місці колишнього костелу Святої Трійці та монастиря тринітаріїв.
У 1783 році орден тринітаріїв було скасовано австрійською владою, а монастирські будівлі передані університету. Згорілі під час бомбардування міста в 1848 році університетські будівлі тривалий час стояли в руїнах. На їхньому місці було вирішено звести Преображенську церкву. У декоруванні церкви брали участь відомі львівські живописці та скульптори Андрій Коверко, Теофіл Копистинський, Михайло Осінчук, Антін Пилиховський, Тадей Попель, Леонард Марконі. Урочисте посвячення церкви відбулося у 1906 році.
Після заборони радянською владою греко-католицької церкви, тривалий час храм перебував під юрисдикцією московського патріархату РПЦ,
У жовтні 1989 року церква Преображення Господнього у Львові стала першою в Україні святинею, яка була повернута віруючим Української греко-катоицької церкви.
вулиця Краківська, 21 Львів
Церква преподобної Параскеви збудована в Зубрі у 1833 році як костел Святого Архангела Михаїла на місці старого католицького храму, відомого з початку XVIII сторіччя, коли абсолютну більшість населення села складали католики.
Після Другої світової війни храм, переосвячений греко-католиками, передали православній громаді, проте в1990 році він повернувся під юрисдикцію Української греко-католицької церкви.
вулиця Івана Франка Зубра
Церква Пресвятої Трійці у Щирці заснована в XVI сторіччі. У першій половині ХІХ століття перебудована та набула сучасного вигляду.
Складена з вапняку, однонефна. Західний фасад завершено високим щипцем, прикрашеним з боків декоративними вазами. Покрита скатним дахом, завершеним у центрі сигнатуркою. Нерозчленовані поверхні стін пожвавлені рідко розставленими напівциркульними віконними і дверними отворами.
За радянських часів в приміщенні церкви Пресвтої Трійці розташовувався музей атеїзму.
Троїцька церква належить до нечисленних творів галицької школи архітектури XVI сторіччя.
Дзвіниця дерев'яна, квадратна в плані, триярусна, каркасної конструкції, завершена наметом. З півдня та сходу спирається на кам'яну огорожу з вапняку.
вулиця Петра Адермаха, 1 Щирець
Комплекс оборонної церкви Різдва Пресвятої Богородиці збудований у XIX столітті на основі фортифікаційних споруд Щирецького замку на Золотій (Церковній) горі.
З XVI сторіччя збереглася надбрамна кам'яно-дерев'яна башта-дзвіниця, кам'яна огорожа з бійницями та кутова оборонна башта. Це одні з небагатьох збережених споруд, характерних для української кам'яної архітектури 15-16 століть.
Під час військових дій 1915 року церква Різдва Богородиці сильно постраждала - був повністю знищений купол. Була відреставрована в 1934 році за проєктом архітектора Лева Левинського.
В інтер'єрі храму зберігся монументальний живопис. Усі споруди на Замковій горі утворюють єдиний архітектурний ансамбль оборонного типу.
вулиця Золотогірська, 25 Щирець
Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Жовкві заснована у 1705 році коштом священика Йосифа Кирницького.
Церква дерев'яна одноповерхова. Характерна для українського села XVIII сторіччя. Іконостас церкви створений у 1708 році місцевим столяром Кунашем та місцевим художником.
У 1994 році церкву Різдва Пресвятої Богородиці відновлено завдяки старанням отців монастиря Василіян. Львівськими художниками-реставраторами у 1996 році відреставровано церковний іконостас.
вулиця Івана Франка, 9 Жовква
Церква святих апостолів Петра і Павла у місті Комарно заснована в 1848 році на місці старого дерев'яного храму.
Після Першої світової війни Петропавлівську церкву у 1929 році реконструювали за проєктом архітектора Василя Нагірного.
вулиця Січових Стрільців, 3 Комарно
Петропавлівська церква у Львові збудована в 1668 році як католицький костел Святих апостолів Петра і Павла.
В 1750 році храм було передано чернечому ордену паулінів, які перебудували будівлю в стилі бароко і розмістили в ній свій монастир. У 1784-1786 роках австрійська влада передала святиню греко-католикам. В 1798 році архітектор Клеменс Ксаверій Фесенгер влаштував притвор із вежею в стилі класицизму.
З 1989 року церква святих апостолів Петра і Павла належала до Української автокефальної православної церкви. З 15 грудня 2018 року перебуває під юрисдикцією Православної церкви України.
вулиця Личаківська, 82А Львів
Храм
Церква святих апостолів Петра і Павла побудована в Жовкві в 1993 році молодим талановитим архітектором Олесем Яремою, який вибрав для храму світлий відтінок сонця, прикрасив його білими арками та великими, на весь поверх, вікнами.
Найважливішим доповненням до церкви стала добудована в 2007 році дзвіниця.
Всередині Петропавлівської церкви знаходяться мощі святих мучеників, які подарували місту на честь відкриття храму. Частину з них можна побачити в святих іконах – мощі розміщені поряд із образами, частина з них знаходиться у запечатаному вигляді. У тому числі мощі Папи Римського Климента, мучеників Парфенія, Стефана та інших.
вулиця Львівська, 25 Жовква
Церква Святих Ольги і Єлизавети - найвищий львівський храм (85 метрів), який змагається за висотою із собором Святого Юра. Раніше - церква Святої Єлизавети Угорської.
Величезний неоготичний костел Святої Єлизавети споруджений на початку XX століття. За переказами, названий на честь популярної в народі імператриці Єлизавети (Сісі), дружини імператора Австро-Угорщини Франца-Йосифа I. Архітектор Теодор-Мар'ян Тальовський використовував багато елементів французької та північнонімецької готичної архітектури: високі гостроверхі шпилі, стрільці центр, вертикальний внутрішній простір. Портал прикрашає скульптурна композиція Петра Війтовича "Розп'яття з пристосованим", над інтер'єрами працював львівський майстер Казимир Сіхульський.
Під час Другої світотової війни храм було пошкоджено, потім зачинено. З 1991 року належить Українській греко-католицькій церкві, переосвячений як церква Святих Ольги та Єлизавети.
площа Кропивницького, 1 Львів