English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Черкаської області
Пам'ятки Черкаського району
Знайдено 132 пам’ятки
Черкаського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Дерев'яна козацька церква Покрови Пресвятої Богородиці в урочищі Монастирок біля підніжжя Тарасової (Чернечої) гори в Каневі відновлена в 2014 році до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.
Покровська церква існувала на цьому місці в XVII-XVIII століттях. Була духовним центром Канівського Свято-Покровського православного монастиря, який дав назву урочищу та Чернечій горі. Монастир був знищений поляками в 1776 році, проте греко-католики зберегли храм і перенесли його до зруйнованого на той час Успенського собору. Там його замалював видатний французький художник Жан-Анрі Мюнц. Малюнок Мюнца став основою проєкту реконструкції Покровської церкви. ЇЇ також називають Тарасовою церквою.
Перед храмом розташований козацький меморіал.
вулиця Монастирок, 2А Канів
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Скалічена і напівмертва, непрезентабельна на вигляд, але разом з тим прекрасна дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці розташована в центрі Вербівки під Кам'янкою.
Побудована в 1768 році церква знаменита тим, що в 1860 році в ній вінчався Лев Давидов, син декабриста Василя Давидова, з Олександрою Чайковською, сестрою композитора Петра Чайковського.
Церкву перебудовували двічі: у 1794 та 1857 роках. Востаннє – коштом полковниці Олени Стааль, яка пожертвувала кошти на розбудову храму через особисту трагедію – смерть 17-річної доньки. Ця обставина зумовила архітектурну особливість – наявність другого бічного вівтаря, під яким і було поховано дівчину.
З 1935 року церкву було закрито радянською владою, в 1946 році знято дзвіницю. Лише у 1973 році церкву Різдва Богородиці у Вербівці було взято на облік держави як пам'ятку архітектури.
Наразі церква перебуває у жалюгідному стані, потребує термінової реставрації.
вулиця Вербівська Вербівка
Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Черкасах збудована у 1905 році. На місці її приходу в період з 1910 по 1924 рік знаходилося подвір'я Жаботинського Свято-Онуфріївського монастиря.
За радянських часів це була єдина діюча церква у місті. У 2002 році обитель була відновлена як Черкаський чоловічий монастир Різдва Пресвятої Богородиці московського патріархату.
вулиця Благовісна, 374 Черкаси
Дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці у Нечаївці збудована у другій половині XVIII сторіччя.
Ошатний білий храм із зеленими різьбленими окантовками здалеку виглядає як новоділ, оскільки нещодавно був реконструйований коштом сільської громади.
вулиця Братів Скубів Нечаївка
Дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці у Ребедайлівці – типовий для Наддніпрянщини храм у козацькому стилі.
Церква збудована у 1796 році на крутому пагорбі у центрі села. У 1813 році при ній була відкрита церковно-парафіяльна школа.
Характерний дерев'яний козацький храм добре вписаний у навколишній сільський ландшафт.
вулиця Тараса Шевченка Ребедайлівка
Церква Різдва Пресвятої Богородиці в Куцівці збудована в стилі пізнього класицизму архітектором Мезенським в 1846 році коштом тодішнього господаря Куцівки генерал-майора Орлова.
Храм будували без цементу, кованими цвяхами та тесаною вагонкою.
До середини XX століття церква була чинною, потім її закрили і спробували зруйнувати, але навіть хрест на дзвіниці не піддався – його змогли лише погнути.
У церкві Різдва Пресвятої Богородиці хрестили майбутнього письменника Тодося Осьмачку, який народився в Куцівці в 1895 році.
вулиця Тодося Осьмачки Куцівка
Храм
Церкву Різдва Пресвятої Богородиці у Виграєві відновлена в 2008 році на місці оригінального храму. Дерев'яна церква на цьому місці була побудована ще в 1723 році. У 1855 році перебудована за новим планом і розширена.
Зруйнована більшовикамив. Відновлена за старими планами.
Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Виграєві належить до московського патріархату.
вулиця Богдана Хмельницького Виграїв
Дерев'яна церква Святих Петра і Павла закладена в селі Чорнявка за розпорядженням палати державного майна у 1860 році, а закінчена у 1863 році.
Тривалий час церква була нечинною. Відроджена у 1990-х роках, тоді ж на церкві відновили три невеликі бані, зняті за радянських часів. Імпровізована дзвіниця являє собою обрізок труби, що висить на кран-балці.
26 липня 2015 року Петропавлівська церква в Чорнявці згоріла.
Чорнявка
Дерев'яна церква Святого Архангела Михаїла в Михайлівці заснована в 1820 році, проте під час пожежі 1841 року храм було повністю знищено.
Михайлвська церква відновлена коштом місцевого поміщика Георгієм фон Шталем (Стаалем) в 1845 році.
Храм був закритий радянською владою в період із 1920 до 1990 року. В середині 1990-х років розпочалася реставрація. В 1997 році Михайлівська церква в Михайлівці була відкрита для парафіян. Належить до Православної церкви України.
На території храму збереглися могили членів родини Шталь (Стааль).
вулиця Соборна, 1 Михайлівка
Дерев'яна церква Святого Дмитра Солунського побудована в 1822 році коштом генерал-майора Кристіана Граве, героя франко-російської війни 1812 року.
Під час війни Граве керував Київським арсеналом, де були відлиті гармати, що брали участь у Бородінській битві. Дмитрівська церква будувалася як родова усипальниця Граве. Поруч із нею зберігся сімейний склеп із пам'ятником.
За радянських часів у приміщенні храму мали намір розмістити музей війни 1812 року, але на початку 1990-х років його перенесли у будинок школи, а храм повернули віруючим.
Сама церква хрещата у плані, з дзвіницею, що примикає до неї. По всьому периметру храму розташовані невеликі хрести. Над входом розміщено зображення Святого Дмитра Солунського з написом: "Мученик Дмитро".
вулиця Центральна, 40 Тернівка
Дерев'яна церква Святого Миколая Чудотворця у Тубільцях заснована в 1843 році князем Михайлом Воронцовим.
Спочатку церкву планували освятити як Покровську, оскільки так називався попередній храм у Тубільцях, але через те, що нову будували з матеріалів розібраної у Мошнах церкви Святого Миколая, збудований храм також присвятили цьому святому.
На початку XX століття з ініціативи графині Катерини Балашової Миколаївську церкву реконструювали.
У радянський період з неї скинули бані та перетворили на склад.
Зараз це знову діючий храм. Купол та дзвіницю поки що не відновили, однак і без них церква виглядає дуже колоритно. Особливо вражають високий кам'яний фундамент та величезні вікна.
вулиця Тараса Шевченка Тубільці
Церква Святого Михаїла розташована в селі Юрчиха під Кам'янкою.
Церква цегляна, 1897 року побудови. Хрестова у плані. Висота купола з хрестом – 30 метрів.
На території Свято-Михайлівської церкви є могила невідомого (напис не читається). Богослужіння проводяться в неділю. Решту часу церква закрита.
вулиця Казаряна Юрчиха
Церкву Святого Праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського) збудовано на хуторі Буда в 2012 році з ініціативи громадської організації "Вільне козацтво Холодного Яру" коштом підприємців Олесі та Олега Островських, яким належить розташований поруч етнографічний комплекс "Дикий хутір".
Цегляний храм виконаний у формах традиційних козацьких церков та оздоблений деревом. Це перший в Україні храм, присвячений останньому кошовому отаману Запорозької Січі Петрові Калнишевському, канонізованому в 2008 році.
Поруч в 2014 році встановлено перший в Україні пам'ятник героям "Небесної сотні".
вулиця Партизанська Буда
Церкву Успіння Пресвятої Богородиці у Медведівці збудовано в 1860-1864 роках коштом київського цивільного губернатора Івана Фундуклея, який володів Медведівкою у XIX столітті.
Храм одноверхий, хрестовий у плані. Зовнішність його близька до стандартної єпархіальної архітектури, проте при цьому відрізняється деякими рисами модерну.
Успенська церква в Медведівці - пам'ятка архітектури ХІХ століття місцевого значення.
вулиця Максима Залізняка Медведівка
Дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці в Жаботині збудована у 1708 році. Кілька разів перебудовувалася: у 1730, 1765, 1851 та 1881 роках.
У декоративному оформленні фасадів своєрідно переплетені елементи різних стильових напрямків. На стінах центрального об'єму – монументальний живопис на полотні кіня ХІХ століття.
Успенська церква є рідкісним на Правобережжі твором народної дерев'яної архітектури з елементами романтизму.
вулиця Бобошківська Жаботин