Київ

Онлайн путівник Києвом

Загальна інформація про Київ

Місто Київ - столиця України, одне з найдавніших міст на території країни, центр східнослов'янської цивілізації. Адміністративний, політичний, історичний, культурний і духовний центр держави. Згідно "Повісті времєнних літ", заснування міста передрік апостол Андрій Первозванний, який проповідував в цих місцях, встановивши на дніпровських пагорбах хрест зі словами: "Буде велике місто, і Бог спорудить багато церков".

До цих часів відноситься виникнення перших старослов'янських поселень. Офіційною датою заснування вважається 482 рік (День міста Києва відзначають в останні суботу-неділю травня). За легендою, місто Київ засноване князем слов'янського племені полян Києм. Імена братів-засновників Кия, Щека, Хорива та сестри їх Либіді є міськими топонімами. ...

Місто Київ - столиця України, одне з найдавніших міст на території країни, центр східнослов'янської цивілізації. Адміністративний, політичний, історичний, культурний і духовний центр держави. Згідно "Повісті времєнних літ", заснування міста передрік апостол Андрій Первозванний, який проповідував в цих місцях, встановивши на дніпровських пагорбах хрест зі словами: "Буде велике місто, і Бог спорудить багато церков".

До цих часів відноситься виникнення перших старослов'янських поселень. Офіційною датою заснування вважається 482 рік (День міста Києва відзначають в останні суботу-неділю травня). За легендою, місто Київ засноване князем слов'янського племені полян Києм. Імена братів-засновників Кия, Щека, Хорива та сестри їх Либіді є міськими топонімами. До 882 року князь Олег Рюрикович, що прийшов з Новгорода, об'єднав руські землі, проголосивши: "Се буди мати градом' руським'!". Київ став політичним і релігійним центром слов'янських земель. В 988 році князь Володимир запровадив християнство як офіційну релігію.

Розквіту Київ досяг в XI столітті, за часів правління Ярослава Мудрого, ставши одним з найпотужніших міст Європи. Занепад почався за часів міжусобиць XII сторіччя і завершився взяттям міста татаро-монголами в 1240 році. В XIV столітті Київ увійшов до складу Великого князівства Литовського, потім Речі Посполитої. З початку XV століття користувався Магдебурзьким правом.

У XVII столітті митрополит Петро Могила відродив Київську православну митрополію і заснував перший на Русі університет - Києво-Могилянську академію. Після Переяславської ради 1654 року Україна потрапила під владу Московського царства, а Київ незабаром став губернським містом в складі Російської імперії.

В результаті Лютневої революції 1917 року в Києві була створена Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським і проголошена незалежність Української Народної Республіки (УНР), проте незабаром вона впала під натиском більшовицької армії. Після серії переворотів в місті зміцнилася радянська влада, за період правління якої знищений цілий ряд унікальних пам'яток архітектури. Сильного руйнування місто зазнало в роки Другої світової війни. У повоєнний час центральна частина Києва була відбудована в сталінському стилі, місто значно розширилося. За роки незалежності України відроджені багато архітектурних пам'яток.

Сплануй своє перебування у Києві

Що подивитися та куди піти в Києві

Map point icon

Цікаві місця та музеї Києва

Музей "Становлення української нації", Київ
3,75
Star icon Star border icon
User icon
0

Музей "Становлення української нації"

Музей/галерея

Понад 100 реалістичних фігур видатних діячів української історії представлено в експозиції інноваційного музею "Становлення української нації" в Києві. Він розташований на території Національного музею історії України у Другій світовій війні, зі зворотного боку постаменту Батьківщини-матері. Протягом двогодинної екскурсії відвідувачі знайомляться з з багатовіковою історією української нації та її дійовими особами: королями та гетьманами, військовими та вченими, артистами та спортсменами.

Експозиція складається з 25 сюжетних композицій, що моделюють різні історичні сцени або відтворюють реальні події історії України у хронологічній послідовності: доісторичний період від трипільської культури до ранніх слов'ян, Київська Русь (княгиня Ольга, Святослав Хоробрий, Володимир Великий, Ярослав Мудрий), козацька доба (князь Костянтин Острозький, Дмитро "Байда" Вишневецький, Петро Конашевич-Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Виговський, Іван Мазепа та Пилип Орлик), періоди відродження нації (Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Леся Українка та інші), Української революції (Михайло Грушевський, Симон Петлюра та інші), визвольних рухів (Степан Бандера, Андрій Мельник, Роман Шухевич), сучасності (Ігор Сікорський, Микола Амосов, В'ячеслав Чорновіл, Богдан Ступка та інші).

Кожну інсталяцію супроводжує інтерактивний аудіо і відео контент в поєднанні із спецефектами, що занурюють глядача в атмосферу відповідної епохи. Представлені діорами, мультимедійні стенди, інтерактивні екрани, мапи, голограми. Відвідувачам доступні медіагіди на восьми мовах. Інсталяції спеціально облаштовані як фотолокації. Окремі стенди адаптовані для дітей. Наявні зони відпочинку, кафе, сувенірна крамниця.

За оцінками проєкту "Inclusive Travels in Ukraine: доступність музеїв України", цей інноваційний музей з об'ємними скульптурами діячів в історії України має безбар'єрний експозиційний простір.

Map pin icon вулиця Лаврська, 27

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей історії Києва
3,75
Star icon Star border icon
User icon
0

Музей історії Києва

Музей/галерея

Музейно-виставковий центр "Музей історії міста Києва" є багатофункціональним комплексом, що репрезентує різноманітні історичні, мистецькі та пізнавальні проєкти. Заснований 1978 року, до кінця радянської доби розташовувався в будівлі Кловського палацу на Печерську, потім довго тулився на двох поверхах Українського дому. Сьогодні музей розміщується в сучасній будівлі на розі вулиць Хмельницького та Пушкінської.

Колекція музею налічує близько 300 тисяч експонатів, що входять до археологічної, нумізматичної, етнографічної колекції, а також тематичних комплексів сучасного періоду. Це й київські пам’ятки пізньопалеолітичного періоду (Кирилівська стоянка), й археологічні знахідки кам’яної доби, доби бронзи (Трипільська культура), знайдені українськими вченими під час археологічних розкопок на теренах Києва; рідкісні кам’яні візантійські іконки та унікальний фресковий живопис з розкопок князівського палацу Давнього Києва; реліквії київського самоврядування, зокрема, печатки київських ремісничих цехів та символ міського самоврядування – барельєф Архангела Михаїла з міської ратуші.

Окрасою зібрання є колекція стародруків XVI–XVII століть, колекції фаянсу та порцеляни Києво-Межигірської фабрики та фабрики Міклашевського, живописні роботи Миколи Прахова і Олександра Мурашка. Представлено типові інтер'єри дворянської вітальні початку ХІХ століття, музичної вітальні з колекцією музичних інструментів XVIII–ХІХ століть, ремісничої світлиці, швецької майстерні, фотоательє початку ХХ століття.

В інклюзивному музейному просторі з пандусами та ліфтами проводяться спеціалізовані екскурсії "Київ на дотик".

Map pin icon вулиця Богдана Хмельницького, 7

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Софія Київська, Київ
3,75
Star icon Star border icon
User icon
0

Софія Київська

Храм , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея , Пам'ятка UNESCO

Прекрасний 19-купольний собор Святої Софії в Києві – найдавніший архітектурний пам'ятник Русі, один з найбільших християнських храмів свого часу, об'єкт світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Храмовий комплекс Софійського монастиря розташований в історичному центрі Києва, на Старокиївській горі, в межах Міста князя Ярослава.

Згідно з останніми дослідженнями, Софійський собор заклав київський князь Володимир Великий в 1011 році, а побудований він був не пізніше 1018 року. Раніше вважалося, що собор зведений в 1037 році на честь перемоги Ярослава Мудрого над печенігами, що зазначено в "Повісті временних літ". Грандіозна на ті часи споруда з дуже складною структурою побудували візантійські майстри за зразком собору Святої Софії в Константинополі. Нинішній стиль українського бароко храм отримав за часів гетьмана Івана Мазепи внаслідок ініційованої митрополитом Петром Могилою реконструкції, проведеної в XVII столітті італійським архітектором Октавіано Манчіні. В інтер'єрах збереглися безцінні давньоруські мозаїки і фрески, серед яких культовий мозаїчний образ Богоматері Оранти.

Софійський собор був головним храмом Київської держави, під його склепіннями відбувалися урочисті посадження на великокняжий престол, церковні собори і прийоми. У храмі поховані князь Ярослав Мудрий, його дружина Ірина (Інгігерда) і син Всеволод з сім'єю, князь Володимир Мономах, багато київських митрополитів. Цінним джерелом історичних відомостей є численні стародавні графіті, які можна вважати неофіційним літописом Софійського собору і всієї Руси-України ХІ-ХVIII століть.

Сьогодні Національний заповідник "Софія Київська" об'єднує 77 пам'яток архітектури. Навколо собору розташовані монастирські споруди XVII-XVIII століть: будинок митрополита, братський корпус, бурса, трапезна, пекарня, келії і готель. Комплекс оточений стіною з воротами Заборовського і південною в'їзною вежею. Дзвіниця, що виконує роль головної брами, відкрита для відвідування. На площі перед дзвіницею знаходиться могила патріарха УПЦ КП Володимира, похованого біля входу в Софію в "чорний вівторок" 18 липня 1995 року після жорстокого зіткнення віруючих з міліцією. Також перед входом встановлена тактильна модель собору з рельєфними табличками. Територія заповідника стає доступнішою, створюється інклюзивний інформаційний центр.

Окремими об'єктами заповідника є Золоті ворота, Андріївська церква та Кирилівська церква в Києві, Судацька фортеця в Криму.

Map pin icon вулиця Володимирська, 24

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Акваріум Океан, Київ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Акваріум "Океан"

Розваги/дозвілля , Музей/галерея

Акваріум ТРЦ "Океан" (Ocean Plaza) у Києві вважається найбільшим в Україні. Гігантська штучна водойма з акриловими вікнами має об'єм 360 тисяч літрів. До 16-метрової панорами акваріума мають вихід усі основні галереї торгового комплексу. Відвідувачі можуть безкоштовно спостерігати за акулами, скатами, муренами, груперами, морськими зірками та іншими мешканцями підводного світу.

Map pin icon вулиця Володимира Антоновича, 176

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Аптека-музей, Київ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Аптека-музей

Музей/галерея , Пам'ятка архітектури

Першу в місті приватну аптеку відкрив у 1728 році німецький фармацевт Йоганн Гейтер, проте в історію вона увійшла як "аптека Бунге" (на прізвище зятя Гейтера). В 1986 році аптека відновлена в будівлі, що збереглася, відкрито експозицію історії фармакології та аптечної справи. На вітринах музею розташувався посуд для приготування трав'яних сумішей, всілякі банки та склянки для лікарських препаратів, старовинні рецепти, інструменти фармацевтів минулих століть, заспиртовані змії та краби та багато інших цікавих речей. В підвальному приміщенні музею знаходяться інсталяції – підвал алхіміка та хата знахарки. Тут можна купити запашне мило ручної роботи.

Map pin icon вулиця Притисько-Микільська, 7

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Показати більше
Map point icon

Цікаві місця та пам'ятки навколо Києва

Map pin icon

Рейтинг

User icon
0
0.0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Показати більше

Київ в новинах та блогах

Відгуки про Київ

Географічна інформація про Київ

{{itemKey}} {{itemValue}}

Навколишні міста та села

Функціонал тимчасово недоступний