До кінця березня Московський патріархат має повернути державі Спасо-Преображенський собор і комплекси споруд Троїцького та Єлецького монастирів.
Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів Стародавній" вимагає від Української православної церкви Московського патріархату звільнити приміщення трьох пам'яток архітектури національного значення, що перебувають на балансі заповідника. Як повідомляє "Суспільне", в.о. гендиректора заповідника Володимир Хомич підтвердив, що надсилав митрополиту чернігівському і нвогород-сіверському Амвросію листа з проханням "в термін до 27 березня 2023 року включно повернути майно заповіднику" у зв'язку із закінченням терміну безоплатного користування.
Йдеться про Спасо-Преображенський собор XI століття, Єлецький монастир XII-XVII століть і Троїцький монастир XVII-XVIII століть. Раніше УПЦ МП користувалася цим майном на безоплатній основі згідно із Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації". Проте, у зв’язку з набранням чинності нового закону "Про оренду державного та комунального майна", за словами в.о. гендиректора заповідника, стаття про можливість безоплатоного користування втратила чинність.
"Якщо у них є намір укласти договір, то хай укладають договір. Якщо в них немає наміру, а вони наполягають на безоплатному користуванні, то це питання до законодавства", – зазначив Володимир Хомич.
У свою чергу Чернігівська єпархія УПЦ МП продовжує наполягади на праві безоплатного користування державним майном.
"Підстав для покидання храмів немає. І не було. Так як ці храми передавалися законом, який виконав свою дію, і який не був скасований", – стверджує секретар Чернігівської єпархії УПЦ МП Ігор Пидан.
За словами в.о. гендиректора заповідника, якщо релігійна громада звернеться до Фонду держмайна з проханням укласти орендний договір, остаточне рішення про надання, скасування чи продовження оренди ухвалюватиме Міністерство культури та інформаційної політики як орган управління заповідника.