English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Чернігівської області
Пам'ятки Ніжинського району
Пам'ятки Ніжина
Знайдено 21 пам’ятки
Ніжина
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Троїцька церква розташована у грецькому кварталі Ніжина. Однокупольний кам'яний храм у стилі бароко споруджений у 1733 році.
В 1888 році був ґрунтовно перебудований, внаслідок чого набув рис класицизму. Зокрема було повністю змінено форму купола, із західного боку прибудовано двоярусну дзвіницю зі шпилем. Церковне подвір'я обнесене кованою огорожею в кінці ХІХ століття. На огорожі є оригінальний напис з датою останньої реконструкції та прізвищем її ініціатора.
Тривалий час Троїцький храм було закрито, приміщеня церкви використовувалося як архівосховище. Нині Ніжинська міська рада розпочала процес щодо повернення Троїцької церкви громаді міста і ухвалила відповідне рішення.
вулиця Євгена Гребінка, 35 Ніжин
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Хрестовоздвиженська церква на Магерці (колишнє передмістя Ніжина) побудована в 1775 році на місці старого дерев'яного храму як усипальниця полковника Петра Разумовського коштом його вдови.
Церква тетраконхова з чотирма апсидами.
У 1860 році за проєктом землеміра повіту Фаловича із заходу добудовано теплу церкву з двоярусною дзвіницею, поєднану з основним об'ємом довгою залою.
За радянських часів приміщення храму використовувалося як кінозал і фільмосховище. У 1991 році Хрестовоздвиженську церкву було передано УПЦ московського патріархату.
вулиця Воздвиженська, 31 Ніжин
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Художній відділ Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського відкрився у 1991 році, з 2021 року розташовується в колишній садибі поміщиків Макарових XIX століття.
Меморіальна дошка на фасаді свідчить, що саме цьому будинку в 1827 році читав свої перші твори Микола Гоголь. Також з родиною Макарових були пов’язані Тарас Шевченко, Євген Гребінка, Марко Вовчок, Марія Заньковецька. Саме тому експозиція музею демонструє трансформацію дворянської садиби, її побуту в період із кінця XVIII до початку XX століття.
Тут планують облаштувати літературну світлицю, експозицію про видатних історичних постатей Ніжина.
В художній колекції музею – роботи видатного українського художника Сергія Шишка, а також Олександра Якимченка, Миколи Стратілата, Вадима Доброліжа та інших. Зараз в музеї функціонує виставкова зала, де проводять виставки сучасних ніжинських художників.
вулиця Небесної Сотні, 11 Ніжин
Пам'ятка архітектури , Храм
Кафедральна церква Всіх Святих – головний храм Православної церкви України у Ніжині, духовний центр грецької громади міста. Розташований на території "грецького кварталу" поряд із грецьким храмом Святого Михаїла.
Всіхсвятська церква збудована у 1782 році грецьким братством Ніжина на місці більш ранньої дерев'яної грецької церкви. Спочатку була виконана в архаїчному балканському стилі. Наприкінці ХIХ століття частково перебудована, фасади доповнені класичними портиками, що надало церкві риси класицизму.
Храм Всіх Святих стоїть на підвалі, склепіння якого спирається на центральний стовп. В інтер'єрі можна побачити різьблений липовий іконостас, виготовлений сучасними ніжинськими майстрами за ескізами художника Олександра Кошеля.
вулиця Євгена Гребінки, 31 Ніжин
Дворівнева церква Іоанна Богослова збудована в Ніжині в XVIII сторіччі на місці дерев'яного храму (1619 рік).
Архітектурний стиль церкви характеризується як перехід від бароко до раннього класицизму, де фахівці вбачають руку відомого київського архітектора Івана Григоровича-Барського. На першому поверсі була тепла церква, на другому – холодна.
З балкона Іоанно-Богословської церкви благословив місто та його мешканців Святий Іоанн Кронштадський, коли він відвідав Ніжин у 1893 році дорогою до Києва.
Церкву відреставровано в 1954-1955 роках, відтоді її приміщення використовується як архів.
В церкві Іоанна Богослова збереглися старовинні фрески, цікаві ажурні сходи та огорожі. Ведуться переговори щодо повернення храму православній церкві.
Поруч встановлено пам'ятник мореплавцю Юрію Лисянському, чий батько служив у цій церкві.
вулиця Миколи Гоголя, 4 Ніжин
Церква Костянтина та Олени на Грецькому (Троїцькому) кладовищі Ніжина - один із трьох з грецьких храмів міста.
Збудована в 1819-1820 роках (за іншими даними - у другій половині XVIII толіття) в стилі бароко коштом багатих грецьких купців братів Зосимів, можливо їх родової усипальниці. Під вівтарними стінами церкви похований один із трьох легендарних братів Зосима – Анастасій, дворянин та кавалер Грецького Командорського Ордену Спасителя. Брати прославилися не лише багатством, а й обітницею безшлюбності, яке поклялися зберігати до звільнення їхньої батьківщини Греції від османського ярма.
Микола Гоголь описав освячення церкви Костянтина та Олени на Грецькому цвинтарі в юнацькій сатирі "Щось про Ніжин, або Дурням закон не писаний".
Нині храм Костянтина та Олени у Ніжині належить до Православної церкви України.
вулиця Космонавтів, 2А (Троїцьке кладовище) Ніжин