English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Житомирської області
Пам'ятки Житомирського району
Пам'ятки Кодні
Знайдено 3 пам’ятки
Кодні
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятник/монумент
Монумент пам'яті учасників "Коліївщини", страчених у Кодні, встановлено на виїзді із села в бік Андрушівки.
У 1768 році на цьому місці відбулася масова кара захоплених у полон українських повстанців, які боролися проти польського панування під час козацько-селянського повстання під керівництвом Максима Залізняка та Івана Ґонти. Повстання разом із поляками придушили російські війська. У Кодні стратили близько 300 людей. Під керівництвом польського воєначальника Юзефа-Габріеля Стемпковського повстанцям рубали голови, садили на палю, четвертували.
До 200-річчя трагедії на козацькому кургані-могилі, оточеному щільним кільцем дерев, встановлено монумент пам'яті учасників "Коліївщини".
На трасі поворот позначений покажчиком "Козацька могила".
Андрушівське шосе Кодня
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Музей/галерея
Народний музей історії села Кодня заснований у 1976 році, розташований у місцевому будинку культури.
У музеї можна дізнатися про історію села Кодня з давніх-давен, ознайомитися з археологічними знахідками, артефактами козацтва та архівними документами.
Основну експозицію присвячено подіям гайдамацького повстання "Коліївщина". Як відомо, після розгрому польськими та російськими військами повстанських загонів під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, за рішенням польського суду в Кодні було страчено понад 200 учасників - запорожців та гайдамаків.
В експозиції представлені копії документів, пов'язаних із гайдамацьким рухом в Україні, карти, зразки козацької зброї, старовинні знаряддя селянської праці та побуту, матеріали про історію Кодні.
вулиця Валентина Грабовського, 20 Кодня
Храм , Пам'ятка архітектури
Церква Різдва Пресвятої Богородиці збудована в Кодні у 1841 році коштом тодішнього власника села Михайла Корженевського на місці згорілого дерев'яного храму.
Храм виконаний у стилі класицизму. На стінах фасаду церкви масивний портал з чотирма колонами, а верхів'я прикрашає кругла баня ледь приплюснутої форми. Через свої чотири великі колони та прямокутні форми церква нагадує традиційні храми Стародавньої Греції та Риму, але ближче, все ж таки, до храмів останнього, адже має тосканський архітектурний ордер.
Триярусна дзвіниця споруджена коштом парафіян в 1865 році. В інтер'єрі церкви збереглися декоративні розписи початку ХХ століття.
Разом із дзвіницею церква Різдва Богородиці має статус пам'ятки архітектури національного значення.
вулиця Солом'яна Кодня