English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Закарпатської області
Знайдено 225 пам’ятки
Закарпатської області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Розкішна дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці побудована в Пилипці, ймовірно, в 1759-1762 роках.
Дата "1841", вказана на табличці, розташованій на південній стіні, ймовірно, відноситься до реконструкції. Зберігся іконостас XVIII століття. Поруч височить монументальна двоярусна дерев'яна дзвіниця, збудована в 1758 році.
Всередину церкви можна потрапити лише під час служби – у неділю чи на свято.
Пилипець
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Церква святих апостолів Петра та Павла в Іршаві побудована в 1802-1825 роках як греко-католицький храм на місці старої дерев'яної церкви, заснованої в XVIII сторіччі.
Пізніше Петропавлівська церква стала православною. Належить до Православної церкви України.
площа Народна, 4/8 Іршава
Дерев'яна церква святих апостолів Петра і Павла в селі Уклин – найстаріший храм Свалявщини. Ймовірно, при спорудженні церкви в XVIII сторіччі були використані будматеріали від попередньої розібраної церкви XIV сторіччя.
Невеликий храм збудований у стилі народної архітектури. Пам'ятка архітектури відреставрована в 2001 році.
вулиця Центральна Уклин
Дерев'яна церква Святого Архангела Михаїла розташована в селі Негрівець між Синевиром та Колочавою.
Високий готичний храм – один із зразків бойківського стилю архітектури. В архітектурі домінують чисті форми стародавнього зодчества, не порушені пізніми втручаннями: тесані колоди зрубів, широкі площини гонтових дахів, стрічка навісу, квадратна вежа з високим шпильком.
В інтер'єрі храму збереглося декоративне різьблення XVIII сторіччя.
Поруч знаходиться дерев'яна двоярусна дзвіниця каркасної конструкції.
Особливо мальовничий вид на Михайлівський храм на тлі навколишніх гір відкривається зі схилу пагорба над церквою.
вулиця Центральна, 552 Негровець
Церква Святого Архангела Михаїла в закарпатському селі Вишка – пам'ятка дерев'яного зодчества національного значення.
Має риси класичного храму бойківської архітектурної школи: три зруби з ялинових брусів на кам'яному фундаменті, поставлені поспіль по поздовжній лінії із заходу на схід, перекриті шатровими склепіннями, кожен увінчаний маківкою.
Спочатку центральний зруб був вищим за інші, але в другій половині XVIII сторіччя шатровий верх над бабинцем замінили на каркасну дзвіницю, яка стала вище.
Як багато дерев'яних церков на Закарпатті, Михайлівську церкву не оминула доля бути заживо похованою в металевому саркофазі, що приховав під собою оригінальні візерунки обшивки стін та даху гонтом.
Вишка
Дерев'яна церква Святого Архистратига Михаїла в Крайникову відноситься до унікальних пам'яток закарпатської готики, що відрізняється високими гострими шпилями.
Церква збудована в 1668 році, про що свідчить напис на бабинці. Складена із масивного дубового бруса. На вхідних дверях - дуже гарне різьблення.
В 1971 році церкву було відреставровано, а в 1997 році її повернули греко-католицькій громаді.
Зберігся намальований на полотні іконостас XVII-XVIII століть. Розпис східного муру відноситься до часу будівництва церкви, а вівтар датується кінцем XVIII століттям.
Сама церква Святого Архистратига Михаїла оточена давніми дубами.
вулиця Дружби Крайниково
Дерев'яна церква Святого Духа в Гукливому є найстарішим дерев'яним храмом Воловецького краю (XVIII сторіччя).
Належить до лемківського типу дерев'яного зодчества. Три різноширокі зруби зроблені з ялинових брусів, дах покритий гонтом. Над бабинцем височить квадратна вежа з двоярусним барочним завершенням, а над східною частиною посаджена струнка барокова глава.
В 1784 році німецький майстер Франц Пеєр виконав внутрішні розписи. Це один з небагатьох розписів, що збереглися до наших днів, у дерев'яних церквах Закарпаття.
Гукливий
Церква Святого Миколая Чудотворця в Сокирниці – один із найдавніших дерев'яних храмів Закарпаття, яскравий зразок марамороської дерев'яної готики.
Є версія, що спочатку церкву було збудовано в селі Шашвар, а в 1770 році, після перенесення до Сокирниці, реконструйовано. У процесі перебудови над бабинцем було споруджено високу пірамідальну вежу, поруч споруджено дзвіницю.
Створений в 1748 році іконостас частково зберігся. На стінах – колекція дерев'яних хрестів.
вулиця Центральна, 100 Сокирниця
Дерев'яна церква Святого Миколая Чудотворця в Подобівці збудована в 1785 році.
Належить до барокового типу дерев'яних церков. Виглядає дуже стрункою та витонченою. На жаль, враження дещо псує бляшане покриття.
Поруч із Миколаївською церквою встановлено старовинний хрест із розписами на євангельські сюжети.
Подобовець
Дерев'яна церква Святого Миколая Чудотворця в Ізках датується 1798 роком, хоча існувала і раніше.
Миколаївська церква вважається класичним зразком "верховинського бароко".
Збереглися різьблений іконостас XVIII сторіччя та дерев'яні люстри.
У храмі зберігається ікона Богородиці, названа мистецтвознавцем Григорієм Логвіном "Закарпатська Мадонна".
Ізки
Музей/галерея , Храм
Дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці в Новоселиці - мініатюрний шедевр готичної архітектури Закарпаття.
Церква збудована в 1669 році, про що свідчить напис на бабинці (за іншими даними храм збудований у 1654-1656 роках).
Храм виділяється високою вежею із гострим шпилем.
В інтер'єрі збереглися настінні розписи XVII століття, які вважаються шедевром галицької художньої школи. На початку ХIХ століття на східній стіні встановлено новий іконостас у стилі рококо.
Поруч знаходиться двоярусна дерев'яна дзвіниця.
В 1979-1981 роках львівські спеціалісти відреставрували храм.
Нині Успенська церква в Новоселиці є музеєм народної архітектури та живопису, що входить до складу Новоселицького музейного комплексу.
вулиця Тараса Шевченка, 73 Новоселиця
Церква Успіння Пресвятої Богородиці в Довгому заснована в 1911 році як греко-католицький храм. Архітектура в стилі бароко.
За радянської влади храм було закрито.
Нині Успенська церква належить УПЦ московського патріархату.
вулиця Січових Стрільців, 5 Довге
Греко-католицька церква Успіння Пресвятої Богородиці у Тячеві збудована в 1852-1889 роках на місці дерев'яного храму.
Сучасний іконостас виготовлений у будапештських майстернях. На вежі встановлені 2 величезні дзвони, один із яких спочатку був відлитий для кафедрального храму в місті Сігет (Румунія).
У 1948 році, після заборони греко-католицької церкви, святиню передали православній громаді, і лише у 2009 році Успенську церкву остаточно повернули греко-католикам.
вулиця Кошута, 97 Тячів
Історична місцевість , Пам'ятка архітектури
Чеський квартал у Хусті, розташований на захід від центральної площі міста та ринку, називають "Маленькою Прагою".
Цей квартал був забудований житлом для офіцерів та службовців чехословацької адміністрації в період, коли Закарпаття входило до складу Чехословаччини. Будівництво здійснювалося в 1924-1925 роках за проєктом празького архітектора-функціоналіста Індржиха Фрейвальда. Двоповерхові будиночки з невеликими кімнатами зведені з місцевого матеріалу (каменю, дерева, піщано-гравійної суміші) та покриті натуральною червоною черепицею. Загалом у Чеському кварталі Хуста 13 житлових будинків.
Із внутрішніх двориків із господарськими прибудовами можна вийти на різні вулиці міста: Карпатської України, Тараса Шевченка, Томаша Масарика, Празьку. В адміністративних будівлях кварталу зараз розміщено гімназію, школу, професійно-технічне училище та дитячу поліклініку.
вулиця Празька Хуст
Музей/галерея
Історико-краєзнавчий музей селища міського типу Ясіня розташований у дерев'яному будинку в центрі селища.
Експозиція має чотири розділи. Етнографічний відділ оформлений у вигляді інтер'єру гуцульської хати та демонструє побут гуцулів. У відділі гуцульського господарства представлено знаряддя праці гуцулів XIX – початку XX століть. У відділі народних промислів експонуються зразки гуцульської вишивки, ткацтіва, різьблярства, бондарства тощо. Відділ природи Карпат розповідає про флоту та фауну регіону.
Ясінянський історико-краєзнавчий музей також має картинну галерею на другому поверсі.
На фасаді музею встановлено меморіальну дошку на честь засновника селища, легендарного чабана Данила Струка, який збудував у Ясині першу дерев'яну церкву.
В 2011 році на площі перед музеєм встановлено пам'ятник президентові Гуцульської Республіки 1918-1919 років Степану Клочураку.
вулиця Михайла Грушевського, 21 Ясіня