English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Крима АР області
Пам'ятки Євпаторійського району
Пам'ятки Євпаторії
Знайдено 8 пам’ятки
Євпаторії
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Комплекс напрочуд красивих молитовних будинків - кенас, головний духовний центр кримських караїмів в Євпаторії.
Побудований на початку XIX століття після того, як велика громада караїмів переселилася до Євпаторії із печерного міста Чуфут-Кале.
Комплекс спроєктований братами Бабовичами, складається з будівлі Великої (Соборної) та Малої кенаси, будівлі релігійної школи (мідраш), благодійної їдальні, господарського подвір'я та кількох витончених внутрішніх двориків.
У радянські часи тут розташовувалися різні установи: музей атеїзму, спортивні секції, краєзнавчий музей та інші.
Після здобуття Україною Незалежності кенаси повернули віруючим і відкрили для огляду туристами - тут розміщено музей караїмської культури та кафе караїмської кухні.
вулиця Караїмська, 68 Євпаторія
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Ханська мечеть Джума-Джамі (Хан-Джамі, Кезлевська мечеть) - найбільший та найвеличний мусульманський храм Криму.
Закладений у 1552 році при хані Девлеті I Гераї. Проєкт мечеті хан замовив у Стамбулі видатному грецькому архітекторові Ходжі Сінану, який збудував Блакитну мечеть у Стамбулі та безліч інших чудових храмів.
Названа Джума-Джамі (П'ятнична мечеть) на честь Святої п'ятниці як соборний храм, у якому всі кримські хани оголошували фірман - здобуття від турецького султана права на Кримське ханство.
З роками мечеть зазнавала неодноразових переробок, але досі нагадує силуетом стамбульську Святу Софію. У 1962-1985 роках було проведено реставрацію та відновлено два мінарети, що обрушилися на початку XIX століття внаслідок землетрусу.
За радянської влади в мечеті Джума-Джамі розташовувався музей атеїзму. Після здобуття Україною Незалежності, в 1990 році, храм було повернуто віруючим.
вулиця Революції, 36 Євпаторія
Замок/фортеця
Найбільша та єдина міська брама, що збереглася (реконструйоваа) з п'яти, що існували в середньовічному Гезльові (Кезлеві).
Одун-базар-капусу (Ворота Дров'яного базару) розташовані зі східного боку старого міста. Відразу за ними колись був Дров'яний базар, звідки й назва.
Ширина брами становить понад 12 метрів, довжина проїзду - 13,5 метрів, а висота разом із надбрамною вежею - близько 20 метрів.
У 1959 році ворота були знесені під приводом того, що заважали руху автотранспорту. Міська брама відновлена в 2003 році за залишками фундаменту, старовинними зображеннями та описами. На першому поверсі можна побачити оригінальну кладку, що збереглася, на другому працює кримськотатарська кав'ярня-музей "Кезлів Кавесі", на третьому - музей "Ворота Кезлева" з макетом середньовічного міста. Звідси зручно розпочинати екскурсію старим містом.
вулиця Караєва, 13А Євпаторія
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник Ашику Омеру встановлено у 2004 році на його батьківщині в Євпаторії (колишній Гезльов).
Ашик Омер (Умер) – видатний кримсько-татарський поет Середньовіччя. Мандруючи Османською імперією, він створював твори, що увійшли до скарбниці кримсько-татарської та світової літератури. За своє життя він побував на теренах нинішніх України, Польщі, Туреччини, Болгарії, Румунії, Боснії, Греції. Помер поет у 1707 році Гезльові, де й був похований.
Пам'ятник роботи скульптора Олексія Шмакова встановлено біля ханської мечеті Джума-Джамі (Хан-Джамі). Ашик зображений граючим на сазі - народному татарському інструменті.
Приморська площа Євпаторія
Пам'ятка археології
Євпаторійська піраміда - невелика скляна споруда, що стала сучасною візитівкою міста.
Прозорим куполом накритий археологічний комплекс "Північно-Західне передмістя античного міста Керкінітіда V - II стсторіччя до нашої ери". Більшість античної Керкінітіди розташовувалася на нинішній території санаторію Міністерства оборони України, тому зберігся лише невеликий фрагмент руїн. Розкоп є залишками західної оборонної стіни Керкінітіди, житлових приміщень, круглої вежі з плитовою вимосткою та жертовника, які знаходилися за межами міста.
Щорічно влітку всередині піраміди влаштовуються різноманітні виставки предметів археології зі зборів музею, які доповнюють археологічний комплекс.
вулиця Дувановська Євпаторія
Реміснича синагога Єгія-Капай була закладена в Євпаторії у 1912 році.
Будівлю збудовано за проєктом архітектора Адама Генріха у формі базиліки. На фасаді синагоги зображені біблійні символи: ковчег зі скрижалями, на яких висічено десять заповідей, і жертовний триніжок, який Мойсей поставив у святилищі біля гори Сінай.
Будівництво синагоги велося коштом, виділеним Євпаторійської міської думою, на потреби єврейської громади ремісників, які також взяли участь у фінансуванні.
В даний час синагога Єгія-Капай відреставрована, на її території відкрито єврейський культурно-етнографічний центр з ремісничим виробництвом, при якому діє кошерне кафе-музей, проводяться майстер-класи гончарів, карбувальників, миловарів та інші.
вулиця Просмушкіних, 36 Євпаторія
Монастир мандрівних ченців-дервішів (з тюркької - "жебрак") суфійського ордена "Мевлеві" (дервіші, що крутяться) - єдина в Криму пам'ятка, що представляє суфійську течію в ісламі.
Суфізм (від арабського "суф" - груба вовняна тканина, знак аскета) - релігійно-філософське вчення про злиття з Всевишнім в екстатичних осяяннях. Свої збори дервіші проводять із піснеспівами та танцями, під час яких впадають у містичний екстаз.
Текіє являє собою купольну залу з розташованими навколо неї крихітними келями. Поруч знаходиться мечеть Шукулай-Ефенді з мінаретом (XVII-XIX сторіччя), а також колишня будівля медресе (духовної семінарії), в якій зараз розташовано культурно-етнографічний центр та музей кримськотатарської культури.
вулиця Караєва, 18 Євпаторія
Пам'ятка архітектури
Комплекс турецьких лазень у Євпаторії споруджений у XVI сторіччі. Це одна з п'яти' лазень (хамамів) середньовічного Гезльова, які на той час були своєрідними клубами, куди ходили поспілкуватися.
Лазні складаються з паралельно розташованих чоловічого та жіночого відділень, до яких примикають приміщення для водопостачання та опалення. Вода підводилася за допомогою підземних галерей (кяризів).
До 1987 року лазня залишалася функціонуючої, і тільки в останні роки приміщення зазнало руйнування, зі стін та підлоги було знято унікальний мармур, зникли мідні крани.
вулиця Червоноармійська, 20 Євпаторія