English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Івано-Франківської області
Пам'ятки Коломийського району
Пам'ятки Городенки
Знайдено 6 пам’ятки
Городенки
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Католицький костел непорочного зачаття Пречистої Діви Марії в Городенці став першим монументальним твором знаменитого італійського архітектора Бернарда Меретина на українських землях.
Його для цієї роботи запросив до Городенки впливовий польський магнат Микола Потоцький. Також це була перша спільна робота Меретина з геніальним скульптором Іваном Пінзелем. Руці Пінзеля належить іконостас, амвон, головний вівтар, над яким сьогодні знаходиться зображення Божої Матері, та два маленькі вівтарі. Після цього Меретин та Пінзель виконали ще кілька замовлень Потоцького у Городенці та Бучачі.
У 30-х роках ХІХ століття надворі костелу було добудовано дзвіницю, а навколо церкви замість оборонної стіни встановлено більш витончену ковану огорожу.
Декілька робіт Пінзеля з городенківського костелу експонуються в музеї скульптора у Львові, але перед храмом збереглася стела з оригінальною скульптурою Пінзеля – фігурою Діви Марії.
Поруч знаходиться монастирський корпус.
вулиця Володимира Великого, 1 Городенка
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Пам'ятка архітектури
Велика синагога у Городенці споруджена в 1743 році, коли євреї, що селилися тут із середини XVII сторіччя, отримали право займатися ремеслами і торгівлею, а також землю для будівництва храму.
У 1760-х роках у Городенці виникла група прихильників хасидизму. Одним із них був Нахман із Городенки, найближчий учень засновника руху Ізраеля Баал-Шем-Това.
Синагогу було реконструйовано в 1885 році.
Під час Другої світової війни у Городенці було розстріляно понад 2,5 тисячі євреїв. За радянських часів синагога була перебудована.
вулиця Ринкова, 1 Городенка
Вірменський костел - це найстаріша будівля Городенки, що зберіглася.
Суворий оборонний храм збудовано на початку XVIII сторіччя коштом вірменської громади міста, яка на той час стала дуже впливовою і до першої половини наступного століття контролювала майже всю торгівлю.
вулиця Антіна Крушельницького, 8 Городенка
Музей/галерея
Городенківський міський краєзнавчий музей "Покуття" відкрився 2009 році в історичній будівлі ощадної каси початку XX століття, поруч із головною пам'яткою міста – костелом Непорочного Зачаття Діви Марії.
В експозиції представлені старовинні дерев'яні меблі (столи, скрині, бамбетлі), вишитий одяг, вироби з кераміки, велика колекція ікон та фотографій сторічної давнини.
Експозиція "Оселя покутського селянина" відтворює інтер'єр старовинної сільської хати. Також можна побачити колекцію цеглин зі штампами, зібраних на різних історичних об'єктах Городенки.
Одна з експозицій відтворює процес виготовлення домотканого полотна, тут проводяться майстеркласи з прядіння.
вулиця Тараса Шевченка, 82 Городенка
Церква святого Миколая збудована в 1879 році.
На час побудови розташовувалася на північно-західній околиці Городенки.
Споруджена коштом православних городенківських парафіян.
вулиця Ринкова, 32 Городенка
Греко-католицька церква Успіння Пресвятої Діви Марії споруджена в Городенці в XVIII сторіччі коштом Миколи Василя Потоцького.
За легендою, храм заснований Потоцьким на викуп свого гріха - вбивства місцевої дівчини (за однією з версій, ці події лягли в основу народної "Пісні про Бондарівну").
Автор проєкту – відомий архітектор Бердард Меретин. Замість традиційного хреста храм увінчаний хрестом "Пілява" родового герба Потоцьких.
Іконостас Успенської церкви схожий на іконостас собору Святого Юра у Львові – його також створив видатний український скульптор Іван Пінзель, який часто працював у парі з Меретином.
вулиця Тараса Шевченка, 70 Городенка