English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Крима АР області
Знайдено 97 пам’ятки
Крима АР області
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Замок/фортеця
Мангуп-Кале - місто-фортеця (VI-XV сторіччя) поряд з селом Ходжа Сала між селами Червоний Мак та Тернівка.
Розташований на вершині гори-останця, що височіє над рівнем навколишніх долин на 250-300 метрів. З VI сторіччя відомий як Дорос, столиця кримської Готії. Будівництво шахти-криниці глибиною 25 метрів на вершині гори, яка доходила до водоносної жили, зробило Мангуп неприступною фортецею, здатною витримувати тривалу облогу. З XI сторіччя - столиця князівства Феодоро, потім турецька фортеця.
У 1790 році поселення Мангуп залишили останні жителі – громада караїмів. Найкраще зберігся триповерховий палац-цитадель.
Доступ вільний. Трансфер на автомобілі та екскурсії організують із села Ходжа Сала.
Ходжа Сала
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Природний об'єкт
Печера Мармурова - одна з найкрасивіших карстових печер світу, знаходиться в надрах гірського масиву Чатирдаг на південний схід від Сімферополя.
За легендою, Мармурова печера виявлена в 1987 році чабаном, який шукав зниклу вівцю. З 1989 року досліджена частина (2,1 кілометри) відкрита для відвідування: "Галерея казок", "Перлинні озера", "Тигровий хід". У "Нижній печері" обладнано музичний маршрут "Мелодії Чатирдага". Температура повітря – близько +8 градусів.
Комплекс є одним із найпопулярніших екскурсійних об'єктів у Криму, у високий сезон бувають великі черги. Екскурсії розраховані на 1,5-2 години, проводяться до 17:00.
Мраморне
Пам'ятка археології
Мелек-Чесменський курган - пам'ятка поховальної архітектури періоду розквіту Боспорського царства.
Назву отримав від річки, що протікає поряд - Мелек-Чесма, що в перекладі з тюркської означає "Царська річка".
Мелек-Чесменський курган складається з похоронної камери з пірамідальним склепінням і коридору (дромосу), що веде до неї, з гладко обтесаних блоків. Вважається найдосконалішим у технічному та мистецькому відношенні серед боспорських поступкових склепів.
Найцінніші знахідки: кручена золота гривня з фігурами кінних скіфів на кінцях, золота чаша, багаті підвіски з медальйонами, на яких зображена голова Афіни в шоломі, знаменита ваза з електро (сплав золота та срібла) зі сценами зі скіфського життя та інше. Скарби вивезені в російський Ермітаж.
площа Курганна Керч
Мис Айя на південному березі Криму вважається умовним західним кордоном ПБК.
Є стрімким відрогом Головної гряди Кримських гір (вища точка мису - гора Кокія-Кала, 558 метрів).
Державний ландшафтний заказник "Мис Айя" поєднує такі пам'ятки природа, як урочище Батилиман, гаї піцундської сосни, ялівцю високого та сосни Станкевича, а також прибережний аквальний комплекс біля мису Айя.
Біля підніжжя мису є гроти та пляж "Загублений світ", на який з Балаклави можна дістатися тільки морем.
урочище Батилиман Севастополь
Історична місцевість , Природний об'єкт
Мис Зюк є північною точкою Керченського півострова.
На краю скелястого мису з мальовничими нагромадженнями каменів знаходяться руїни античної садиби "Чокракський мис".
Ця територія була заселена з найдавніших часів. Фрагменти перших кам'яних укріплень датуються ІІІ сторіччям до нашої ери, хоча основу відносять до V сторіччя до нашої ери.
Археологами досліджено велике античне городище, відоме як Зенонов Херсонес..
Курортне
Природний об'єкт , Заповідна територія
Державний природний заповідник біля мису Казантип на березі Азовського моря.
Назва перекладається з тюркської як "дно котла". Вкритий степами, що обриваються до моря вапняковими скелями.
Мис Казантип дав назву міжнародному фестивалю танцювальної музики "Казантип".
Популярне місце для заняття віндсерфінгом, а також для дикого відпочинку.
Мисове
Мис Капчик є елементом ландшафту Нового Світу, що найбільш запам'ятовується. За ним видно гострокінцевий пік гори Хоба-Кая, відокремленої від Капчика Синьою бухтою.
З Нового Світу стежкою можна дійти до кам'янистого схилу мису Капчик. Тут є Наскрізний грот 77-метрової довжини, який наскрізь пронизує мис, виводячи до непрохідної ділянки Синьої бухти. На відміну від багатьох кримських печер, у утворенні Наскрізної печери підземна вода не брала участь. Глибокі тріщини та клиноподібний профіль печери говорять про те, що висока підземна галерея з'явилася внаслідок нерівномірного руху вапняків мису Капчик за декількома розломами.
Новий Світ
Мис Меганом - найсонячніша точка Криму, популярне місце "дикого" відпочинку та дайвінгу.
Мис розташований між Судаком та Коктебелем. Найближчий населений пункт – Сонячна Долина.
Меганом являє собою довгу вапнякову скелю з безліччю слідів ерозії, що утворюють химерні форми.
Маяк (початок XX століття) видно з Нового Світу. Сучасне буддистське святилище споруджено просто неба в 1992 році.
мис Меганом Сонячна Долина
Скелястий мис Сарич, що за 5 кілометрів на захід від Форосу, є найпівденнішою точкою України та Криму.
Утворений горбатим схилом відрогу Байдарської Яйли, що знижується в південному напрямку і вкрите рідкісними колесами.
На краю мису Сарич у 1898 році був побудований навігаційний маяк.
В даний час південна частина мису навколо маяка щільно забудована приватними котеджами, доступ до води обмежений.
мис Сарич Форос
Мис Хамелеон, який відокремлює Тиху бухту від Коктебельської затоки, отримав свою назву не стільки через форму, скільки через здатність змінювати колір залежно від положення сонця, від погоди, освітлення та пори року.
На сучасних картах мис часто називається Табірним, хоча жодних таборів поблизу немає. Споконвічна назва мису - Топрак-Кая або Топрах-Кая, що в перекладі з тюркської означає "скеля з бруду" або "земляна скеля".
Мис Хамелеон відомий давно: його зображення є на багатьох італійських морських картах XIV - XV сторічь, а в старих російських лоціях є його описи.
мис Хамелеон Коктебель
Найбільша та єдина міська брама, що збереглася (реконструйоваа) з п'яти, що існували в середньовічному Гезльові (Кезлеві).
Одун-базар-капусу (Ворота Дров'яного базару) розташовані зі східного боку старого міста. Відразу за ними колись був Дров'яний базар, звідки й назва.
Ширина брами становить понад 12 метрів, довжина проїзду - 13,5 метрів, а висота разом із надбрамною вежею - близько 20 метрів.
У 1959 році ворота були знесені під приводом того, що заважали руху автотранспорту. Міська брама відновлена в 2003 році за залишками фундаменту, старовинними зображеннями та описами. На першому поверсі можна побачити оригінальну кладку, що збереглася, на другому працює кримськотатарська кав'ярня-музей "Кезлів Кавесі", на третьому - музей "Ворота Кезлева" з макетом середньовічного міста. Звідси зручно розпочинати екскурсію старим містом.
вулиця Караєва, 13А Євпаторія
Донузлав - унікальне за своїми розмірами, конфігурацією та екосистемою солоне озеро у західній частині Криму.
Лікувальний склад води є сумішшю ропи лиману, морської та джерельних вод. Північно-західна частина озера Донузлав оголошена заповідною.
У 1962 році озеро було з'єднане з морем вузьким вхідним каналом, фактично ставши затокою Чорного моря.
До 1994 року в порту "Донузлав" розташовувалась Кримська військово-морська база Чорноморського флоту, до складу якої входили підрозділи протичовнової морської авіації та кораблів-винищувачів. Базу бойових дельфінів перетворено на реабілітаційний центр Євпаторійського дельфінарію, проводяться сеанси дельфінотерапії (купання з дельфінами).
Мирний
Грязеве солоне озеро Чокрак розташоване на захід від села Курортне на Керченському півострові Криму. Назва в перекладі з кримськотатарської означає "джерело".
Чокрацьке озеро займає овальну улоговину площею близько 9 квадратних кілометрів, має глибину трохи більше 1,3 метри. Північна частина озера відділена від Азовського моря пересипом. На дні б'ють сірководневі джерела.
Вважається, що використовувати рапу та грязі Чокрацького озера для лікування почали ще в античні часи та продовжували в епоху Кримського ханства. Першу грязелікарню відкрили тут ще в 1859 році. Після більшовицького перевороту 1917 року почав діяти сольовий промисел, потім був налагоджений промисловий видобуток грязей для численних курортів Криму.
Застосування чокрацьких грязей ефективне при лікуванні багатьох захворювань опорно-рухової системи, гінекологічних, урологічних та інших. Поблизу озера розташовано кілька пансіонатів та баз відпочинку, є чудовий пляж.
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник Ашику Омеру встановлено у 2004 році на його батьківщині в Євпаторії (колишній Гезльов).
Ашик Омер (Умер) – видатний кримсько-татарський поет Середньовіччя. Мандруючи Османською імперією, він створював твори, що увійшли до скарбниці кримсько-татарської та світової літератури. За своє життя він побував на теренах нинішніх України, Польщі, Туреччини, Болгарії, Румунії, Боснії, Греції. Помер поет у 1707 році Гезльові, де й був похований.
Пам'ятник роботи скульптора Олексія Шмакова встановлено біля ханської мечеті Джума-Джамі (Хан-Джамі). Ашик зображений граючим на сазі - народному татарському інструменті.
Приморська площа Євпаторія
Історична місцевість , Пам'ятка археології
Руїни античного міста Пантікапей знаходяться на вершині та схилах гори Мітридат у центрі сучасної Керчі.
Пантікапей був заснований греками з Мілета, до VI сторіччя залишалося столицею Боспорського царства. Тут провів останні роки життя понтійський імператор Мітрідат VI Євпатор, який боровся з експансією Риму. У 63 році він наклав на себе руки в пантікапейській цитаделі, дізнавшись, що військами, що осадили її, командує його син Фарнак II.
Місто займало площу близько 100 гектарів, збереглися руїни величної будівлі храму Аполлона Ієтра та інших споруд (розкопуються). Доступ вільний.
До вершини гори з центру міста ведуть Великі Мітридатські сходи (1833-1840 роки), які складаються з 428 щаблів.
вулиця Верхньомитридатська Керч