English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Вінницької області
Пам'ятки Тульчинського району
Пам'ятки Печери
Знайдено 3 пам’ятки
Печери
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури , Парк/сад
Розкішний парк на березі Південного Бугу, кілька господарських споруд та мавзолей-усипальниця – все, що залишилося від колись багатої садиби Потоцьких-Свейківських у Печері.
Парк заклав ще в кінці XVII сторіччя молдавський воєвода Георгій Дука, який володів тоді Правобережною Україною. Його замок не зберігся, але пізніше нові господарі Потоцькі-Свейківські зайнялися розширенням парку та спорудженням нового палацу.
Майже повністю збереглося первісне прямокутне планування парку з величною чотирирядною липовою алеєю з 250-річними липами, що вела від головної брами до палацу. Парк терасами спускається схилом до річки і купалень, його прикрашають кам'яні хаоси, гроти і єдина паркова скульптура, що збереглася.
На зворотному боці парку знаходиться каплиця-мавзолей, побудована в неороманському стилі за проєктом архітектора Владислава Городецького у 1904 році на замовлення Костянтина та Янини Потоцьких. У радянські часи використовувалася як кінотеатр. Нині це костел Святого Андрія.
Також збереглося кілька господарських споруд, спроєктованих на початку XX століття Яном Гойріхом.
Палац Потоцьких був розібраний у 1920-х роках, на його фундаменті збудовано Обласну лікарню відновного лікування, яка функціонує досі (санаторій "Печера"). Розглядається можливість створення на базі садиби туристичного комплексу.
вулиця Центральна, 7 Печера
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Храм , Пам'ятка архітектури
Дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, що примостилася на високій горі над Південним Бугом, зустрічає всіх, хто в'їжджає до Печери з боку Немирова.
Знаходиться на великому, стратегічно вигідному плато, під яким приховані стародавні печери, що дали назву селу. Саме тут, на місці давньоруського городища, в XVII сторіччі збудував свій замок молдавський господар Дука, якого турецький султан призначив тоді правителем Правобережної України. Після вигнання Дуки, що прославився жорстокістю, з України в 1764 році замок розібрали на будматеріали, використавши їх для зведення фундаменту та огорожі церкви Різдва Богородиці. Пізніша дзвіниця, ймовірно, побудована на основі однієї з оборонних веж.
З плато перед церквою відкривається захоплююча панорама долини Південного Бугу з каскадом порогів.
вулиця Центральна, 98 Печера
Музей/галерея
Краєзнавчий музей у селі Печера на Вінничині працює при Печерському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів (середній школі).
Розміщується в одноповерховому будинку поруч зі школою, в якому за часів Потоцьких проживав капельмейстер Надворський, що керував місцевим духовим оркестром.
Шкільний музей створено 1986 року, багато експонатів знайдено під час експедицій шкільного археологічного гуртка. Зокрема, представлено старовинні речі, пов'язані з історією садиби Потоцьких у Печері.
вулиця Шкільна, 102 Печера