English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Полтавської області
Пам'ятки Кременчуцького району
Знайдено 20 пам’ятки
Кременчуцького району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Природний об'єкт
Гора Пивиха в Градизьку на березі Кременчуцького водосховища вважається однією з найвищих точок Лівобережної України (169 метрів).
Виникла внаслідок настання материкових льодів під час Льодовикового періоду. Є виступи блакитного мергеля - рідкісної сильновапняної глини, яка використовується в будівництві.
Вважається, що назва гори пов'язана з поселенням, яке існувало тут у давнину, що належало боярам Пивам.
У XVI сторіччі було засновано Пивогорський монастир, біля якого виникло поселення Городище, а згодом нинішній Градизьк.
Після спорудження Кременчуцького водосховища гора Пивиха поступово руйнується. Є історико-геологічним заповідником.
Градизьк
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Гранітна скеля на березі Дніпра в Кременчуці - геологічна пам'ятка природи та старовинний геодезичний знак.
До середини XX століття використовувався як репер - знак, що закріплює точку земної поверхні, висота якої щодо вихідної рівняної поверхні визначена шляхом нівелювання.
Скеля є виходом сірих біотит-плагіоклазових магматитів віком 2,5-3 мільйрдів років. Її також називають гранітним реєстром.
На скелі, що височіє на 5-6 метрів над рівнем річки, нанесено позначки найбільших рівня води під час повеней на Дніпрі починаючи з ХVIII століття. Ці повені сталися в 1789, 1820, 1845, 1877, 1888, 1889, 1895, 1945 роках.
З 1970 року гранітний репер є пам'яткою природи місцевого значення.
вулиця Набережна Кременчук
Музей/галерея
Картинна галерея Наталії Юзефович в Кременчуці заснована у 2002 році для експонування творів сучасних українських митців, насамперед – видатної кременчуцької художниці Наталії Юзефович, чиє ім'я носить галерея.
Художниця Наталя Юзефович була майстинею ліричного пейзажу, живописного натюрморту, неповторних портретів та сюжетних полотен, однією з найкращих колористок свого часу. У Кременчуці вона прожила чотири десятиліття, починаючи з 1971 року. Цьому місту вона подарувала 167 своїх найкращих творів.
Галерея має три експозиційні зали, з яких два знайомлять відвідувачів із творчістю Юзефович. Багато з представлених її робіт присвячено саме Кременчуку, де вона часто малювала у придніпровському парку.
Галерея оновлює свою експозицію тричі на рік, а також проводить персональні та колективні виставки художників, фотографів і майстрів декоративно-прикладного мистецтва.
вулиця Космічна, 9 Кременчук
Краєзнавчий музей міста Горішні Плавні працює з 2000 року. Експозиція розповідає про історію будівництва міста Горішні Плавні та місцевого гірничо-збагачувального комбінату, а також про давню історію краю.
Експонуються палеонтологічна та археологічна колекції. Етнографічна експозиція "Українська хата" відтворює інтер'єр сільської оселі. В кінолекційній залі міститься мінералогічна колекція та картинна галерея.
В експозиції "Святині" на подвір’ї Горішньоплавнівського краєзнавчого музею представлена колекція "кам'яних скринь" – поховальних споруд археологічної культури доби енеоліту, знайдених під час археологічних розкопок місцевих курганів, а також антропоморфні чи аморфні надмогильні та надкурганні обтесані плити.
вулиця Космонавтів, 4 Горішні Плавні
Кременчуцький краєзнавчий музей відкрито в 1975 році. Експозиція музею розміщена в 11 залах й охоплює географію, історію, етнографію та мистецтво краю.
Кількість експонатів, що зберігаються у фондах краєзнавчого музею, складає понад 66 тисяч одиниць. Палеонтологічна колекція музею — найбільша в Полтавській області. У фондах зберігається чудова колекція мінералів та гірських порід, а також унікальний зразок викопного бурштину вагою 525 грамів, якому понад 30 мільйонів років. Археологічна колекція музею нараховує понад 6 тисяч предметів, що охоплюють часовий діапазон з мустьєрської доби палеоліту до матеріалів розкопок пізньосередньовічної фортеці Кременчук.
Найстаріший рукописний документ, який зберігається в музеї, датований 1813 роком. Значною за обсягом є тематична колекція "Побут кременчужан на межі 19 і 20 століть".
вулиця Ігоря Сердюка, 2 Кременчук
Оновлений художній салон у Кременчуці – це активний творчий майданчик, що поєднує виставковий простір, демократичний бар, майданчик для творчих експериментів, магазин дизайнерських речей та літературний будинок.
Це простір для презентації творчих робіт, свободи творчого вираження, комунікації між художником та глядачем. Тут проводяться воркшопи, культурно-освітні програми, круглі столи, дискусії, майстер-класи, лекції, семінари, зустрічі з молодими та визначними представниками сучасної культури.
бульвар Українського Відродження, 7 Кременчук
Мануйлівський літературно-краєзнавчий музей у селі Верхня Мануйлівка почав працювати 13 липня 2022 року. Його створили на базі Літературно-меморіального музею Максима Горького, який закрили в травні 2022-го року за рішенням селищної ради в рамках декомунізації.
Музей розміщений у п'яти залах повоєнної будівлі у парку колишньої садиби поміщиці Олександри Орловської.
Наразі триває зміна формату музею. Над наповненням нових експозицій музею працює спеціально робоча група, створена з місцевих краєзнавців, а також фахівців із Полтави.
Музей формально працює, але експозицію тільки починають створювати.
вулиця Покровська, 42 Верхня Мануйлівка
Музей/галерея , Палац/садиба
Педагогічно-меморіальний будинок-музей видатного педагога Антона Семеновича Макаренка відкрито в його батьківській хаті у Кременчуці в 1951 році.
В цьому будинку Антон Макаренко провів 1905-1911 та 1917-1919 роки. Кременчуцький музей став першим на теренах колишнього СРСР музеєм відомого педагога.
Наразі музейна експозиція налічує близько 34 тисяч експонатів, серед яких ососбисті речі Антона Макаренка (шахи, окуляри, сурма, скрипка), меблі та книги його батьків.
вулиця Антона Макаренка, 44 Кременчук
Кременчуцький музей історії авіації та космонавтики відкрито в 2014 році з ініціативи ентузіаста та історика-аматора Анатолія Бишенка, через 6 років після початку робіт.
Музей розташований у підвалі будинку, поряд з яким силами активістів громадської організації "Кременчуцький музей історії авіації та космонавтики" раніше було розбито сквер та встановлено пам'ятник загиблим льотчикам-кременчужанам.
Музей висвітлює події, пов'язані з міською історією авіації, але загалом експозиція побудована на темі Другої світової війни. В музеї представлені військова та цивільна форма пілотів (як сучасна, так і часів ДСВ), документи, фотографії, нагороди, предмети побуту, зразки зброї, моделі військових літаків тощо.
вулиця Старшого Лейтенанта Кагала, 57А Кременчук
Всеукраїнський музей історії однострою у Кременчузі заснував колекціонер Роман Пацовський у 2018 році за підтримки ветеранських організацій. З 2020 року експозиція розміщується у другому корпусі Кременчуцької гімназії №27.
Колекція музею однострою нараховує близько 4000 уніформ державних структур, що діяли на території України у XX-XI століттях. Представлені зразки одягу та спорядження Радянської Армії, ВМФ та ВПС СРСР, Збройних сил України, МВС, КДБ, СБУ, прикордонних військ, прокуратури, військових навчальних закладів, фіскальної служби, митної служби, цивільного морського та річкового флотів, цивільної авіації, поштових служб, МНС, лісової охорони, виконавчої служби, служби виконання покарань, залізничного транспорту.
Співробітники музею проводять тематичні екскурсії містом Кременчук.
Філією Музею історії однострою є Кременчуцький військово-історичний музей, розташований у тому ж приміщенні.
проспект Свободы, 106 Кременчук
Меморіальний музей-садиба Героя України, народної артистки України Раїси Кириченко офіційно створено у 2024 році. Раніше він функціонував на громадських засадах. Носить неформальну назву Музей-садиба "Мамина вишня" на честь популярної української пісні, яку виконувала артистка.
Музей розташовується в рідній хаті Раїси Кириченко у селі Корещина на Полтавщині. Тут вона народилася у 1943 році. До школи ходила в сусідньому селі Землянки, де вперше почала співати у хорі (у 2008 році перед школою встановлено пам'ятник).
В хаті збережена обстановка, яка була тут за життя народної артистки. Представлені особисті речі та світлини. Є можливість прослухати записи концертів Раїси Кириченко.
Найціннішим експонатом є титульний український сценічний стрій Берегині, подарований музею племінницею Раїси Кириченко.
Також у селі можна відвідати могилу Раїса Кириченко, де вона була похована, згідно із заповітом, поряд із могилою її матері у 2005 році.
вулиця Романа Шухевича, 9 Корещина
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник бабусі, що торгує насінням "на склянку", відкритий в Горішнях Плавнях у 2006 році.
Скульптура розміщена на центральній вулиці міста, де понад 30 років, всупереч намаганням міської влади та перевіряючих служб, ведеться вулична торгівля. Під табуреткою у продавчині насіння припасена й чекушка для постійних клієнтів.
Місцеві торговки вигадали прикмету у зв'язку з відкриттям пам'ятника: якщо посидіти поряд з ним до сходу сонця, то цілий день чекає успіх у торгівлі.
вулиця Гірників, 31 Горішні Плавні
Пам'ятник сантехнікам у Кременчуці створено коштом працівників місцевого водоканалу. Він покликаний увічнити нелегку працю слюсарів та сантехніків.
Пам'ятник встановлено біля входу до комунального підприємства "Кременчукводоканал" з нагоди 95-річчя підприємства.
Скульптура зображує двох робітників, що закручують засувку водогону.
вулиця Героїв Маріуполя, 35А Кременчук
Скульптура сантехніка, що до пояса виглядає з каналізаційного люка, - одна з нових пам'яток Горішніх Плавнів.
Сантехнік зображений з розвідним ключем у руці і, судячи з виразу обличчя, трохи напідпитку. Навпроти нього на кришці люка сидить пес.
Автор пам'ятника – скульптор Олег Рябо.
вулиця Гірників Горішні Плавні
Пам'ятник Тарасові Бульбі, героєві однойменного твору Миколи Гоголя, встановили у Келеберді до 200-річчя від дня народження письменника.
Бронзова скульптура зображує запорозького отамана Бульбу, що сидить на камені з люлькою в роті на високому скелястому мисі і дивиться в задумі на широку гладь Дніпра. Поруч із ним пасеться кінь, неподалік стоїть козацька гармата.
Автори скульптурної композиції – художник Володимир Чепелик та його син, скульптор Олексій Чепелик.
Поруч знаходиться Спасо-Преображенська церква (2005 рік) та пам'ятник воїнам, які загинули під час форсування Дніпра у 1943 році.
вулиця Перфильєва Келеберда