English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Чернігівської області
Пам'ятки Чернігівського району
Знайдено 67 пам’ятки
Чернігівського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Розваги/дозвілля , Заповідна територія , Зоопарк
Приватний екопарк "Деревіль" (Dereville) створений у 2009 році на базі колишнього мисливського господарства поруч із територією Міжрічинського регіонального ландшафтного парку. Це 380 гектарів соснового лісу, лук, озер та боліт, де мешкають близько 600 диких тварин. Серед них олені, лані, індійські буйволи, шотландські корови, муфлони, лами та коні Пржевальського.
Гостям екопарку пропонують сафарі на позашляховиках у супроводі єгера. Відвідувачів провозять спеціальним маршрутом, який дозволяє лише за годину побачити зблизька десятки та навіть сотні диких тварин. Усі вони звиклі до місцевого транспорту та присутності людей, тож підпускають досить близько, а деяких можна навіть погладити.
Екопарк має комфортабельну рекреаційну зону з готелем, окремими котеджами та рестораном з винною кімнатою і кальян-баром. Також є баня зі спа-процедурами, пляж та рибалка на озері, мінізоопарк з домашніми тваринами та верблюдами.
вулиця Тараса Шевченка, 2 Отрохи
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Храм , Пам'ятка архітектури
Єлецький Успенський монастир у Чернігові засновано в XI сторіччі чернігівським князем Святославом Ярославовичем (1027-1076 роки) як заміська князівська резиденція.
Відновлений у 1445-1495 роках після монголо-татарської навали. Збереглися печери давньоруського періоду. Після реконструкції XVII століття архітектурний ансамбль набув рис українського бароко: Успенський собор (XII століття), 36-метрова надбрамна дзвіниця, Петропавлівська церква з трапезною, келії, усипальниця Лизогубів, дерев'яний будинок архімандрита Феодосія Углицького (1688 рік).
В суворому інтер'єрі собору збереглися фрагменти старовинних фресок.
Єлецький Успенський монастир входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній".
вулиця Князя Чорного, 1 Чернігів
Історична місцевість
Городище давньоруського Любеча знаходиться на високому пагорбі над Дніпром, звідки відкривається мальовничий краєвид на долину річки.
Тут розташовувався триповерховий князівський палац, вежа-донжон, церква та господарські споруди.
Збереглися земляні вали, що оточували замок, на яких височіли дубові стіни з вежами. Встановлено гранітний пам'ятний знак на честь 1100-річчя міста, а також пам'ятник на честь з'їзду давньоруських князів, що відбувся у Любечі в 1097 році, внаслідок якого князівства об'єдналися проти половців.
вулиця Замкова Любеч
Музей/галерея
Історико-археологічний музейний комплекс "Древній Любеч" створений 2008 року на базі семи архітектурних та археологічних пам'яток селища від доби Київської Русі до ХІХ століття.
Серед них: Замкова гора з пам'ятником на честь Любецького з’їзду князів 1097 року, Ближня та Дальня печери преподобного Антонія Печерського, кам’яниця гетьмана Павла Полуботка (XVIII століття), Спасо-Преображенський собор (1811-1817 роки) та інші.
Адміністрація та музейна експозиція комплексу розташовані в колишньому приміщенні школи-інтернату поруч зі Спасо-Преображенським собором. Тут експонується макет Любецького замку, представлено чисельні експонати з історії та культури міста. В інтерактивній залі відвідувачі можуть сфотографуватися із мушкетом чи відчути на дотик рельєф козацької гармати, а маленькі відвідувачі можуть дізнатися більше про археологію в Археологічній пісочниці. У музеї діє постійна виставка "Любеч очима митців", окремі зали розповідають про історію ремесел в регіоні – рибальства, хліборобства, торгівлі.
В парку поруч із музеєм представлені скульптури історичних постатей Любеча роботи столичного майстра Єгора Зігури: древлянський князь Малк Любечанин, княжна Малуша Малковна (Любечанка) з малолітнім сином Володимиром, її брат Добриня, преподобний Антоній Печерський.
вулиця Преображенська, 26 Любеч
Березнянський історико-краєзнавчий музей імені Григорія Верьовки – единий в Україні музей, що носить ім'я цього видатного композитора, диригента, організатора Українського народного хору.
Григорій Верьовка народився 1895 року саме в Березні, початкову освіту здобув у місцевій трирічній школі. Його життю і творчості присвячена меморіальна частина експозиції березнянського музею. Зокрема, тут зберігаються особисті речі композитора: скрипка 1914 року, книжки з його особистої бібліотеки, сценічні костюми, побутові речі, а також баян, подарований ним середній школі під час останнього приїзду до селища 1964 року.
Інші експозиції розповідають про історію краю (археологія, нумізматика, етнографія) та про події Другої світової війни (зброя, нагороди, документи, фотографії).
Загалом музейні фонди налічують понад 5000 експонатів основного фонду.
Щороку до дня народження Григорія Верьовки в музеї проходять урочисті заходи і концерти.
вулиця Свято-Покровська, 4 Березна
Музей/галерея , Палац/садиба
Історико-меморіальний музей Павла Тичини відкрито в селі Піски в 1981 році в будинку, в якому майбутній поет народився в 1891 році й де він провів дитячі роки.
Батьківський будинок Павла Тичини відтворено за кресленнями архітектора Олександра Ноздріна та спогадам сестри поета (оригінал згорів під час Другої світової війни). Тут є сільська піч, гасова лампа, макітри та інші предмети побуту.
На подвір'ї, поруч із криницею, встановлено пам'ятник поетові.
Експозиція музею продовжується у сусідньому приміщенні: перші видання книг, фотографії, особисті речі. Декілька стендів розповідають про громадську та політичну діяльність поета-академіка, який був міністром освіти України, депутатом Верховної Ради СРСР, головою Верховної Ради УРСР.
вулиця Павла Тичини, 4 Піски
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Кам'яниця чернігівського полковника Павла Полуботка в Любечі – один із небагатьох зразків кам'яної цивільної архітектури XVIII сторіччя на Чернігівщині.
Раніше ці землі належали гетьманові Мазепі, але після його союзу зі шведами Петро передав Любеч полковнику Полуботку за відмінну службу. Згодом Полуботок став наказним гетьманом України, але у результаті був заарештований та помер у Петропавлівській фортеці.
Кам'яниця Полуботка розташовувалась на території старої фортеці на посаді Любеча (біля нинішнього будинку культури). В 2012 році кам'яниця була повністю відреставрована, у приміщенні відкрилася тимчасова виставка експонатів із колекції Чернігівського історичного музею. Планується створення музею козацької доби та гетьмана Павла Полуботка.
Поруч, на крутому березі Дніпра, нещодавно виявлено другий із двох печерних храмів Любеча, які приписуються Антонію Печерському – так звана Ближня печера. На думку археологів, храм було створено на згадку про Антонія Печерського в XIX столітті на території парку маєтку графа Мілорадовича.
вулиця Печерська Любеч
Пам'ятка архітектури
Козелецький ліцей № 1 створений у 1996 році на базі середньої школи, яка в свою чергу створювалася в 1912 році як Вища початкова школа для дівчаток.
Протягом 4-х років там навчали арифметики, письма, читання, вишивання, крою та шиття. Викладання велося російською.
Під час Першої світової війни приміщення використовувалося як госпіталь. В 1919 році в приміщенні ліцею відбувся 1-й з'їзд Рад Козелецького району, на якому було проголошено радянську владу. В роки Другої світової війни німці використали приміщення під зерносховище.
В 1943 році навчання відновилося.
вулиця Івана Франка, 36/1 Козелець
Історична місцевість , Пам'ятка археології
Курган "Чорна могила" знаходиться у сквері біля ПК Будівельників.
Згідно з переказами, на цьому місці було поховано легендарного засновника Чернігова князя Чорного.
За старовинною легендою, донька князя викинулася з вікна княжого терему, щоб не стати дружиною хозарського кагану, який оточив місто.
В 1872-1873 роках археолог Дмитро Самоквасов розкопав курган, виявивши поховання X сторіччя з багатим скарбом зброї: два шоломи, кольчуги, два мечі, шабля, більше десяти копій, наконечники стріл, сокира, стремена, удила. Датувати поховання дозволили 2 золоті візантійські монети часів Василя І Македонянина.
На кургані "Чорна могила" встановлено пам'ятний обеліск.
вулиця Князя Чорного, 4 Чернігів
Дерев'яна церква Святого Михаїла в селі Максим на Чернігівщині збудована у XVIII сторіччі.
Це досить велика дерев'яна споруда з одним куполом та прибудованою дзвіницею.
До наших днів зберіглася без жодних змін.
вулиця Центральна Максим
Пам'ятник/монумент
"Монумент дружби народів", який в народі отримав назву "Три сестри", споруджено в 1975 році на високому кургані на потрійному прикордонному стику кордонів України, росії та Білорусі.
Від монументу відходять три дороги на автомобільні пункти пропуску "Сеньківка" (Україна), "Нові Юрковичі" (росія) та "Веселівка" (Білорусь).
Проєкт пам'ятника розробив гомельський архітектор Леонід Стукачов за участю чернігівського архітектора Меженного. Складається з трьох пілонів, підперезаних широким бронзовим кільцем. На барельєфах зображено епізоди історії трьох народів.
Щороку в останню суботу червня біля монументу проходив Міжнародний фестиваль "Слов'янська єдність". Після початку російської окупації Криму та частини Донбасу в 2014 році свято більше не проводилося.
В 2022 році, в ході повномасштабного російського вторгнення в Україну, російські війська зруйнували пункт пропуску "Сеньківка", а монумент "Три сестри" облаштували як вогневу позицію. 30 травня того ж року росіяни підірвали ділянку автомобільного шляху поблизу монументу "Три сестри" з боку України. В червні 2022 року Чернігівська обласна військова адміністрація ухвалила рішення про зняття монументу "Три сестри" з обліку пам’яток історії місцевого значення.
Сеньківка
Музей "Чернігівщина - подорож крізь віки" відкрито в селі Калітянське в 2018 році на місці заснованого раніше музею знаменитого вченого та мандрівника Миколи Миклухо-Маклая.
Музейна експозиція висвітлює історію Чернігівщини від дохристиянського періоду, Київської Русі, Гетьманщини до імперського та радянського часу, а також донині.
Представлені макети найбільш відомих історичних споруд області, зокрема палацово-паркового комплексу в Качанівці, Спасо-Преображенського собору, Єлецького Свято-Успенського монастиря тощо.
вулиця Миклухо-Маклая, 2А Калитянське
Музей історії Лісковиці розташований у старому приміщенні Чернігівської школи № 4 із більш ніж сторічною історією.
Музей присвячений району Лісковиця, чернігівському Подолу, який відомий з давньоруських часів, де жили ремісники та міщани. Про різні періоди його історії розповідають експонати в розділах "Лісковиця в період Київської Русі", "Лісковиця - один з християнських центрів Чернігова", "Історія школи" та інші.
Один з центральних експонатів - старовинний ткацький верстат.
вулиця Толстого, 23 Чернігів
Краєзнавчий музей міста Остер розташований у колишньому особняку генерал-лейтенанта Володимира Солонини, представника козацько-старшинського роду.
Першим директором був відомий громадський діяч Анатолій Розанов.
Нині у музеї понад 16 тисяч експонатів. У 9 залах представлені експозиції, присвячені природі, історії та культурі Придесення.
Співробітники музею проводять екскурсії і територією давньоруського городища з відвідуванням Юр'євої божниці.
вулиця Гагаріна, 30 Остер
Пам'ятник борцям за волю та незалежність України біля Катерининської церкви у Чернігові було встановлено в 2009 році до 13-ї річниці Конституції України.
Ще на початку 1990-х років активісти націонал-демократичних організацій встановили тут пам'ятний камінь, біля якого проводилися різні акції.
Автор пам'ятника - вінницький скульптор Володимир Смаровоз. Постать козака з дитиною на руках уособлює молоду Україну.
проспект Миру, 6А Чернігів