English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Івано-Франківської області
Пам'ятки Івано-Франківського району
Знайдено 85 пам’ятки
Івано-Франківського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Музей "Герої Дніпра" в Івано-Франківську є філією Національного військово-історичного музею України. Заснований у 1966 році як Музей бойової слави 38-ї загальновійськової армії, яка у 1943 році брала участь у форсуванні Дніпра на північ від Києва і створенні Лютізького плацдарму.
Центральним елементом експозиції є діорама "Подвиг на Дніпрі", яка демонструє бойові дії під час форсування ріки у вересні 1943 року. Перед тим як увійти до демонстраційного залу, відвідувачі проходять через стилізовану штабну землянку, якою користувався командуючий 38-ю армією генерал-полковник Кирило Москаленко.
Основна експозиція у 12 залах висвітлює військову історію та традиції Прикарпаття значно ширше – від часів Галицько-Волинської держави до сьогодення. Окремі розділи присвячені бойовому шляху Легіону УСС на Станиславівщині в часи Першої світової війни, формуванням УГА періоду українсько-польської війни 1918-1919 років, участі уродженців Івано-Франківщини російсько-українській війні.
Доповнює експозицію багата колекція зразків стрілецької зброї, інженерних та артилерійських боєприпасів, засобів зв’язку.
2018 року відкрилася стаціонарна виставка, присвячена сторіччю проголошення Західно-Української Народної Республіки.
вулиця Національної Гвардії, 14Д Івано-Франківськ
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Музей бурого ведмедя у Маняві відкрито у 2006 році з ініціативи громадської організації "Наш дім – Манява". Таким чином місцеві жителі вшанували чотирилапого звіра, який вважається господарем лісу, символом могутності та частиною місцевої культури.
У кількох кімнатах приміщення Манявської сільської ради зібрано понад 80 "ведмежих" експонатів, зокрема опудало ведмедиці.
Також представлені сувеніри, виготовлені місцевими жителями, іграшки, гуцульські кахлі, годинники та багато іншого. Виставлено галерею картин, присвячених ведмежій тематиці.
Екскурсії проводяться безкоштовно, проте добровільні пожертвування вітаються.
вулиця Незалежності, 26 Манява
Музей визвольних змагань Галицького району в Бурштині розташовується у приміщенні палацу культури "Прометей". Його започаткували 1996 року Брацтво ОУН-УПА Галицької районної станиці і Товариство політв'язнів та репресованих Галицького району.
В експозиції представлені матеріали про події Другої світової війни на території краю, видатні постаті борців за волю України, роботу місцевої інтелігенції тих часів. Можна побачити макети криївок, в яких переховувались вояки УПА, деякі види зброї, яку використовували за тих часів, карти бойових дій.
вулиця Адама Міцкевича, 47 Бурштин
Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери розміщується у двоповерховій будівлі в стилі модерну недалеко від центру міста.
В музеї представлені документи та речові матеріали, що охоплюють період із XI по XX сторіччя та які розповідають про боротьбу мешканців Прикарпаття за незалежність України. Зокрема, є документи, які висвітлюють боротьбу з радянським режимом Легіону січових стрільців, УНР, ЗУНР, ОУН та повстанської армії.
Експозиція, присвячена політв'язням, представлена картою таборів ГУЛАГу та предметами побуту ув'язнених.
На місці страти жертв сталінського терору споруджено меморіальний комплекс "Дем'янів Лаз".
Філіями Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери також є Історико-меморіальний музей Степана Бандери в Старому Угринові, Музей визвольної боротьби Прикарпатського краю у Косові та Музей "Підпільна штаб-квартира Романа Шухевича" в Княгиничах.
вулиця Мирона Тарнавського, 22 Івано-Франківськ
Музей Галицької трансверсальної залізниці відкрився 2022 року в будинку спортивно-просвітницького центру "Каменяр" у селі Нижнів з ініціативи місцевого ентузіаста відродження пам'яті про залізницю Дмитра Романишина.
Будівництво Галицької трансверсальної залізниці довжиною 768 кілометрів розпочалося 1871 року. 15 листопада 1884 року перший потяг вирушив новозбудованою гілкою Станиславів – Гусятин, зокрема мостом через Дністер у Нижневі. У час Другої світової війни залізниця була зруйнована нацистами і відтоді не відбудовувалася, але її залишки подекуди збереглися.
В експозиції музею Галицької трансверсальної залізниці представлено кілька десятків автентичних експонатів, серед яких фрагмент австрійської рельси, залізничний ліхтар, інші інстументи та побутові речі залізничників.
Також представлена зброя часів Першої світової війни, старі газети, грошові банкноти, картини на залізничну тематику та світлини.
На місці пролягання залізниці у Нижневі встановлено пам'ятний знак.
вулиця Марійки Підгірянки, 7А Нижнів
Музей/галерея , Етнографічний комплекс
Музей етнографії просто неба знаходиться в Крилосі на території стародавнього городища, на першій лінії оборонних валів.
Острівець народної архітектури знайомить відвідувачів із побутом мешканців Прикарпаття ХVІІ-ХХ сторічь.
На території 4,5 гектари представлені традиційні житла чотирьох етнографічних районів: Покуття, Гуцульщини, Бойківщини та Опілля. Наразі тут зібрано 11 оригінальних пам'яток народної архітектури, в інтер'єрах яких експонуються старовинні предмети побуту.
вулиця Галицька Крилос
Музей етнографії та побуту Тлумаччини розміщується у Народному домі міста Тлумач (зараз це Центр культури та дозвілля Тлумацької міської ради).
Музей відкрито 1981 року.
Експозиція у двох залах розповідає про природу регіону, знайомить із його багатою історією – від залізного віку до сучасності. У музеї представлений народний одяг, вишивка, писанки, картини місцевих художників, старовинні верстати та багато іншого.
вулиця Михайла Грушевського, 2 Тлумач
Музей етнографії та побуту прикарпатського села Богрівка заснувала 2021 року вчителька Богрівської гімназії Галина Гоцанюк.
В етнографічній експозиції представлені старовинні побутові речі, зразки народної вишивки, реманент, старожитності села, вироби народних майстрів.
Зокрема, експонується діючий ткацький верстат, на якому відвідувачі можуть спробувати попрацювати.
вулиця Героїв, 28 Богрівка
Музей ікон в селі Помонята створюється з 2024 року в приміщенні Народного дому, що збудований у 1932 році коштом місцевої української громади.
Село Помонята здавна відоме як центр іконопису, що особливо розвинувся під час радянських гонінь на церкву у другій половині XX століття. Ікони з Помонят були добре відомі в усій Галичині. Особливу популярність іконописна творчість помонятівців мала серед жителів Гуцульщини та Бойківщини. Ця традиція збереглася у менших масштабах і до сьогодні.
В експозиції буде представлена колекція помонятських ікон різних років, що зібрана місцевими мешканцями.
вулиця Тараса Шевченка, 160 Помонята
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Музей історії міста Тисмениця імені Степана Гаврилюка розміщений в історичній двоповерховій будівлі 1902 року неподалік центру міста.
У першій залі представлені археологічні знахідки з Тисменицького городища та макет старої Тисмениці. Друга зала хутряному виробництву, якому місто завдячує своєю славою. Тут можна побачити вироби з хутра різних епох, знаряддя праці. Третя зала використовується для змінних виставок.
вулиця Костя Левицького, 4 Тисмениця
Зразковий народний історико-краєзнавчий музей села Бортники розташовується у приміщенні Бортниківської гімназії, працює з 1992 року. У шести кімнатах на двох поверхах налічується близько 5000 експонатів.
Насамперед відвідувачі потрапляють у зал-світлицю, в якому відтворено інтер’єр старовинної селянської хати під солом'яною стріхою. Тут експонуються старовинні меблі, ікони, посуд та інші побутові речі, що відображають давнє життя селян. Представлені археологічні знахідки різних епох, матеріали про політичне та соціальне життя Прикарпаття часів визвольної боротьби.
На другому поверсі можна побачити виставку предметів сакрального мистецтва, експозицію про видатних вихідців із села, добірку виробів народного мистецтва.
Екскурсії проводять школярі. Відвідувачам також пропонують майстеркласи з бортництва та виготовлення сувенірних ангеликів.
вулиця Перемоги, 13 Бортники
Народний музей етнографії та побуту села Саджава створений у 1989 році з ініціативи місцевих освітян. Зараз експозиція розміщується у дев'яти залах окремого будинку навпроти Саджавського ліцею.
Понад 4000 експонатів розповідають про історію виникнення та розвитку села Саджава, знайомлять з давніми традиціями та обрядами селян, представляють сільські промисли і творчість народних умільців.
Відтворено інтер'єр старовинної сільської хати з пічкою, ліжком, скринею та предметами побуту. Представлено добірку землеробських знарядь праці, реманент для упрягання коней і худоби.
В колекції музичних інструментів: сопілка, скрипка, цимбали, бубон, ситко, мандоліна, бандура, гітара, губна гармошка, баян, перше радіо, грамофон.
Окрема експозиція присвячена дитячим іграшкам кінця ХІХ – початку ХХ століття.
вулиця Шкільна, 5 Саджава
Природний об'єкт , Заповідна територія , Зона відпочинку
Національний природний парк "Синьогора" створено Указом Президента України в 2009 році шляхом реорганізації державної "Резиденції "Синьогора" з метою збереження та відтворення унікальних природних комплексів Прикарпаття.
Розкішна державна резиденція "Синьогора" була створена для президента України Леоніда Кучми в 2001 році на базі старого відомчого санаторію. Загальна площа приміщень сягає 5 тисяч квадратних метрів. Три поверхи та підземні приміщення зі SPA-комплексом, фойє із зеленими колонами та мармуровою підлогою, триповерхова бібліотека з галереями, масивні люстри та каміни. На території - ставки та вертолітний майданчик.
Резиденція призначалася для самітів та зустрічей на найвищому рівні, а також відпочинку перших осіб. Окрім українських президентів, тут бували лідери інших країн: Єльцин, Кваснєвський, Саакашвілі.
В даний час резиденція залишається режимним об'єктом, але за попередніми заявками доступна для огляду, проводяться оглядові екскурсії.
Територія Національного природного парку "Синьогора" відкрита для відвідувачів. Наразі пропонуються пішоходні та автоекскурсії парком, облаштовані зони відпочинку.
вулиця Зарічна, 4 Стара Гута
Палац/садиба , Пам'ятка архітектури
Палацово-парковий комплекс у Більшівцях був закладений у ХІХ столітті родом Кшечуновичів на місці старого оборонного замку Казановських.
Наприкінці Першої світової війни садибний будинок був повністю зруйнований, і в 1927-1929 роках Корнель Кшечунович збудував замість нього новий палац у стилі неоренесансу з елементами класицизму. Фасад прикрашений портиком із чотирма колонами. Особливо вражає парковий фасад із двома бічними вежами. Розкішні сходи від нього спускається до парку з фонтаном.
Наразі у колишньому палаці Кшечуновичів розміщується Більшівцівська міська лікарня.
вулиця Тараса Шевченка Більшівці
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник Адамові Міцкевичу в Івано-Франківську - один з двох пам'ятників видатному польському поету, встановленим в Україні до сторіччя від дня його народження (другий знаходиться у Львові).
Спочатку фігура була витісана з рожевого мармуру, мала висоту 2,3 метри. На постаменті польською мовою були вибиті слова: "Адамові Міцкевичу в століття від дня народження - громадяни міста Станіславова. 1898 рік".
Під час Першої світової війни пам'ятник було пошкоджено. У 1930 році було встановлено нову фігуру, цього разу відлиту з бронзи. Польську дошку замінили на нову: "Адам Міцкевич, 1798-1855". У такому вигляді пам'ятник зберігся донині.
площа Адама Міцкевича Івано-Франківськ