English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Одеської області
Пам'ятки Одеського району
Пам'ятки Одеси
Знайдено 84 пам’ятки
Одеси
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури
Одеський завод шампанських вин заснований в 1896 році як "Шампанського завод Генрі Редерера". В 1899 відбулося відкриття заводу і була випущена перша партія шампанського "Генріх Редерер".
Сухі, добре вентильовані льохи-підвали були пристосовані для багаторічної витримки 2 мільйонів пляшок шампанського. Шампанське Редера було відзначено медаллю у 1904 році на Всесвітній виставці у Парижі (марка "напівсухе") та Великою срібною медаллю у 1910 році на торгово-промисловій виставці в Одесі (марка "сухе").
До 2018 року виробничі потужності заводу використовувалися орендарем – ПрАТ "Одеський завод шампанських вин" для виробництва і розливу шампанського та ігристих вин. Одеський завод шампанських вин виробляв на рік 15 мільйонів пляшок шампанського 34 видів під торговими марками "Одеса", "L'Odessika" та "Henri Roederer". В ході екскурсії відвідувачів знайомили з усім технологічним процесом: від приймання виноматеріалів до готової продукції. Після екскурсії відбувалася дегустація під керівництвом досвідченого технолога-шампаніста.
Із січня 2018 року виробничу діяльність на заводі шампанських вин в Одесі зупинено.
Французький бульвар, 36 Одеса
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Зоопарк
Одеський зоопарк розташований у Преображенському парку поряд з вокзалом та Привозом.
Зоопарк заснований в Одесі в 1922 році, спочатку розташовувався на Приморському бульварі в районі нижнього саду Воронцовського палацу. На нинішньому місці відкрився в 1937 році.
В Одеському зоопарку містяться рідкісні тварини, занесені до Червоної книги Міжнародної Спілки Охорони Природи (МСОП), Європейського Червоного списку та Червоної книги України - 24 види: далекосхідні леопарди, коні павіани-гамадрили, бурі ведмеді, степові журавлі, соколи балобани, пугачі та багато інших.
Одеський зоопарк - єдиний в Україні, де успішно розмножувалися індійські слони, які стали щасливими батьками трьох слоненят.
Екскурсії проводяться на попереднє замовлення.
вулиця Новощіпний Ряд, 25 Одеса
Палац/садиба , Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Одеський історико-краєзнавчий музей розташований у колишньому палаці промисловця Олександра Новікова, побудованому в 1876 році за проєктом архітектора Фелікса Гонсіоровського. В архітектурі використано форми пізнього італійського ренесансу.
Після радянсько-української війни початку ХХ століття в "будинку Новікова" розташовувався клуб, бібліотека, партійні курси тощо.
Перша музейна експозиція про оборону Одеси розмістилася тут у 1948 році. А в 1956 році відкрився Одеський державний історико-краєзнавчий музей.
Зараз зібрання музею налічує близько 120 тисяч експонатів. Основу експозиції складають документи, друковані видання, твори прикладного та образотворчого мистецтва, нумізматичні колекції, зброя XVII-XIX століть із зібрань Музею Одеського товариства історії та старожитностей, Музею книги, Музею Старої Одеси та інших.
Відтворено інтер'єр парадного кабінету генерал-губернатора початку XIX століття.
Особливо цікавим є внутрішній двір музею з мініатюрним парком та витонченим фонтаном "Грот".
вулиця Гаванна, 4 Одеса
Одеський літературний музей - один із найбільш відвідуваних музеїв Одеси, розташований у палаці ХІХ століття (архітектор Луї Сезар Оттон), що належав князю Дмитру Гагаріну.
В другій половині століття Гагаріни передали палац місту, в 1899-1903 роках тут проходили засідання Літературно-Артистичного товариства. Збереглися шикарні інтер'єри.
Музей заснований в 1977 році. Кожна з 20 зал відображає художній образ десятиліття, якому він присвячений.
У музейному дворику знаходиться сад скульптур із клумбами, фонтаном, середньовічними статуями та сучасними жартівливими бронзовими мініатюрними пам'ятниками на честь героїв одеського фольклору: Вічному єврею Рабиновичу, Прийдешньому генію, Михайлу Жванецькому, Джинсовому Дюку, Кості-моряку тощо.
В ніч на 20 липня 2023 року, в ході повномасштабного російського вторгнення в Україну, будівля Одеського літературного музею зазнала значних пошкоджень в результаті масованої ракетної атаки Одеси російською армією. Вибуховою хвилею пошкоджено більшість вікон, постраждали інтер'єри музею, впала стеля в двох залах, заподіяно шкоду експонатам.
вулиця Ланжеронівська, 2 Одеса
Музей/галерея
Перший в Україні спеціалізований нумізматичний музей з'явився в Одесі до 205-річчя міста.
Засновником є найстаріша в Одесі громадська організація - Одеське міське товариство колекціонерів.
Музейна колекція налічує понад 2,5 тисячі монет та інших експонатів. Представлені всі періоди в історії зародження цивілізації та державності на українській землі, а також історії монетної справи та грошового обігу України від античних часів до періоду незалежного розвитку держави.
Також експонується антична кераміка та давньоруська дрібна пластика. Зокрема металеві нагрудні підвіски-жетони зі знаками князівської влади будинку Рюриків.
вулиця Грецька, 33 Одеса
Одеський муніципальний музей особистих колекцій створено на основі особистих зібрань творів мистецтва знаменитого радянського альпініста Олександра Блещунова.
В його комунальній квартирі проходили збори одеської інтелігенції, представники якої допомагали йому збирати колекцію живопису та антикваріату.
В 1989 році колекціонер подарував свої колекції місту і до смерті в 1991 році залишався завідувачем музеєм.
В експозиції представлені виставки "Російська старовина", "Буддистський схід", "Західна Європа", "Мусульманський схід", "Одеситка" та інші.
вулиця Польська, 19 Одеса
Мистецькі скарби Одеси зберігає та популяризує Одеський національний художній музей (OFAM).
Він володіє видатною колекцією всіх видів образотворчого мистецтва: живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва, іконопису українських і російських майстрів від XVІ століття до сучасності, нараховуючи більше 10 тисяч оригінальних робіт.
Музей розмістився у старовинному палаці Потоцьких-Наришкіних, який збудувала у 1823-1826 роках графиня Ольга Потоцька (у шлюбі Наришкіна), донька Станіслава та Софії Потоцьких. Будівництвом керував італійський архітектор Франческо Боффо. Це типова дворянська садиба у стилі класицизму з двоповерховим центральним корпусом і бічними флігелями, які з'єднані округлими галереями. Збереглося художнє оформлення стелі, мармурові та паркетні підлоги з інкрустацією. У підвалі будівлі влаштовано штучну печеру з гротом, що з'єднується підземними ходами з одеськими катакомбами (відвідування виключно у супроводі екскурсовода).
У 1888 році палац придбав одеський міський голова Григорій Маразлі, а у 1899 році з ініціативи Одеського товариства образотворчих мистецтв у ньому відкрили Міський музей витончених мистецтв, який функціонує досі, вже як Одеський національний художній музей.
В експозиції представлені роботи Василя Тропініна, Тараса Шевченка, Івана Айвазовського, Олексія Саврасова, Івана Шишкіна, Іллі Рєпіна, Миколи Пимоненка, Олександра Мурашка, Архипа Куїнджі, Михайла Врубеля, Миколи Реріха, Олександра Бенуа, Зінаїди Серебрякової та інших. Шедевром світового рівня вважається "Вулиця, освітлена сонцем" Василя Кандинського.
Ввечері 5 листопада 2023 року росія завдала масованого ракетного удару по історичному центру Одеси. Внаслідок удару ракетами "Онікс" та "Іскандер-М" Одеський національний художній музей, який є частиною світової спадщини ЮНЕСКО, зазнав значних ушкоджень. У музеї пошкоджено стіни, вибито шибки та скло, пошкоджений водогін високого тиску.
вулиця Софіївська, 5А Одеса
Пам'ятка архітектури , Театр/видовища
Одеський обласний академічний драматичний театр, найстаріший театр на півдні України, був збудований у 1875 році купцем Велікановим, призначався для виступів улюбленої одеситами драматичної трупи відомого провінційного актора та антрепренера Миколи Милославського.
Спочатку театр носив назву на ім'я власника "Театр Веліканова", але в 1875 році Веліканов продав театр Феліксу Рафаловичу, який назвав його російським театром. До більшовицького перевороту 1917 року російський театр служив майданчиком найбільших театральних подій міста. Тут грали зірки світової сцени: Сара Бернар, Володимир Давидов, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський, Марк Кропивницький та інші. В роки радянської влади в цій будівлі було остаточно прописано державний Одеський російський драматичний театр.
У 2003 році він відкрився після майже двох років реконструкції. Зберігши кілька найкращих вистав, створених раніше, театр здійснив цілу низку нових резонансних постановок.
2 березня 2022 року, у зв'язку із широкомасштабним воєнним вторгненням росії в Україну, колективом театру було прийнято рішення про перейменування театру - з його назви прибрали слово "російський".
вулиця Грецька, 48 Одеса
Одеський фунікулер, розташований поруч із Потьомкінськими сходами, створений у 1902 році за проектом Миколи П'ятницького.
Це перший фунікулер в Україні. Спочатку тут працювали вагончики із зубчастою передачею, які були виписані з Парижа. Нині - сучасні похилі ліфти, тобто кабінки рухаються незалежно одна від одної роздільними шляхами.
Верхня станція Одеського фунікулера знаходиться на Приморському бульварі, поряд із пам'ятником Дюку. У павільйоні працює сувенірна крамниця. У приміщенні нижньої станції відкрито кафе.
Приморський бульвар Одеса
Театр/видовища , Пам'ятка архітектури
Одеський державний цирк - один із найстаріших в Україні та один із перших стаціонарних цирків на території російської імперії.
Перший цирк в Одесі було відкрито в 1879 році, але він проіснував лише 10 років. Нинішня будівля цирку збудована у 1894 році підприємцем Вільгельмом Санценбахєром. Одеський цирк одразу прозвали "залізним", оскільки каркас його зроблено з металу німецького виробництва, склад якого невідомий, але він не іржавіє і не піддається зварюванню. Незвичайність Одеського цирку полягає ще й у тому, що відстань від манежу до купола становить 22 метри, тоді як стандарт – 18 метрів. Зал вміщував 2300 глядачів.
З 1908 року на чолі Одеського цирку стояв жандармський полковник Мальовіч. Влітку будинок цирку використовувався під кінотеатр "Палас-Театр". У цирку проводилися чемпіонати з боротьби за участю найкращих борців росії та зарубіжних країн.
Після подій 1917 року будинок Одеського цирку перейшов у власність міської ради. 1925 року Одеський цирк отримав статус державного.
вулиця Коблевська, 25/1 Одеса
Палеонтологічний музей Одеського національного університету імені Іллі Мечникова - один із найстаріших в Україні і належить до 10 кращих палеонтологічних музеїв світу.
У 1865 році, одночасно з заснуванням університету, був відкритий геологічний кабінет, який мав палеонтологічних відділ з 318 експонатів. У 1873 році видатний зоолог і палеонтолог Володимир Ковалевський подарував першу велику авторську колекцію викопних останків прісноводних молюсків півдня Франції. С цього часу палеонтологічний музей існує як самостійна одиниця.
Музей містить найбагатшу регіональну колекцію викопних останків, зібраних на півдні Східноєвропейської платформи (Україна та Молдова), та унікальні колекції викопної фауни та флори, які відсутні у багатьох інших палеонтологічних музеях світу.
Експозиції палеонтологічного музею розташовані у трьох залах загальною площею 500 квадратних метрів. Колекції музею нараховують понад 60 тисяч експонатів. Бібліотека музею налічує понад 10 тисяч найменувань, більшу частину з яких складають праці засновників палеонтології та геології.
В колекції музею є сім повних кістяків хребетних тварин, які існували у регіоні - мастодонту, трипалого коня, безрогого носорога, пліоценового верблюда, слона, печерного ведмедя, мамонта. Велику цінність мають кістяки мозозавра, іхтіозавра, повний кістяк морської лілії та унікальний скелет дінорніса.
До експозиції палеонтологічного музею входить діорама „Розвиток життя на Землі”. П’ятнадцять секцій діорами послідовно розгортають основні етапи розвитку планети та життя на ній. Кожен етап ілюструється характерними формами викопних організмів, палеогеографічними схемами, що відображають положення суші та моря.
Широко представлений палеоботанічний відділ музею - в ньому експонуються кам’яновугільна флора Донбасу та неогенова флора України та Молдови.
вулиця Всеволода Змієнка, 2 Одеса
Петрографо-мінералогічний музей Одеського національного університету імені Іллі Мечникова є одним з найстарших музеїв Одеси й Одеської області. Його фонди нараховують більше 10 тисяч зразків мінералів і гірських порід, що відбивають речовинну сполуку Земної кори, дна Світового океану.
Історія музею починається з колекції Ришельевского ліцею, на базі якого в 1865 році було відкрито імператорський університет. Після розформування в 1921 році радянською владою університету музейний кабінет з колекцією відновив свою діяльність в 1933 році й отримав статус петрографо-мінералогичного музею.
Основу експозиційної частини музею становлять систематичні колекції мінералів і гірських порід. Окремо представлені тематичні експозиції по кристалографії, генетичній мінералогії, онтогенії мінералів, геохімії мінералів. Поряд із природними мінералами представлена експозиція великої групи синтетичних мінералів.
Особливо виділяється колекція метеоритів. Представлено основні групи метеоритів - залізні, кам'яні й залізокам’яні. Серед них є метеорити, що впали в Одеській області. Це метеорити "Одеса" та "Гросслібенталь".
Серед наукових колекцій особливу цінність представляє колекція залізомарганцевих утворень Тихого й Індійського океанів, зібраних в 80-х роках під час наукових рейсів.
Представлені в експозиції мінеральні утворення одеських катакомб і карстових печер. Регіональні колекції мінералів і гірських порід представляють, насамперед, Україну з її геологічним різноманіттям. З інших регіональних колекцій становлять інтерес збірки мінералів і гірських порід Уралу, Далекого Сходу, Середньої Азії, Західної й Центральної Європи (Франція, Німеччина, Чехія).
В петрографо-мінералогічному музеї формується колекція артефактів Саботіновської і Черняхівської культур, знайдених на території Одеської області. Артефакти представлені знаряддями праці, виконаними з гірських порід. Їх дослідження проводяться в рамках нового напряму - археологічної геології, що використовує геологічні методи дослідження, зокрема мінералогічні і петрографічні для реконструкції шляхів поширення матеріалів та знарядь праці в Північному Причорномор'ї.
провулок Шампанський, 2 Одеса
Потьомкінські сходи на Приморському бульварі в Одесі є парадним входом до приморського міста з порту. Будучи архітектурною домінантою, вважається одним із символів Одеси.
Спроєктовані архітектором Франческом Боффо сходи в 192 сходинки (спочатку було 200) побудовані в 1841 році з ініціативи генерал-губернатора графа Михайла Воронцова. Від пам'ятника Дюку на Приморському бульварі сходи 10 маршами спускаються до Морського вокзалу. Їх нижня частина дещо ширша за верхню, що при погляді зверху створює ілюзію, ніби їх ширина однакова на всій протяжності, а при погляді знизу робить її візуально більш протяжною.
Нинішню назву і всесвітню славу Потьомкінські сходи отримали завдяки фільму Сергія Ейзенштейна "Броненосець "Потьомкін", у ключовій сцені якого по сходах котиться дитячий візок.
Паралельно Потьомкінських сходам у 1902 році було прокладено лінію фунікулера (реконструйована у 2005 році).
бульвар Приморський Одеса
Історична місцевість
Приморський бульвар – одна з найкрасивіших вулиць Одеси, улюблене місце прогулянок городян та туристів.
Засаджений столітніми платанами, каштанами, кленами та липами, пішохідний бульвар проходить над урвищем паралельно берегу моря.
Серед ряду будівель в стилі класицизму та раннього італійського ренесансу, що формують парадний морський фасад Одеси, особливе місце займає готель "Лондонський", в якому зупинялося багато знаменитостей.
Головною окрасою Приморського бульвару є Потьомкінські (Приморські) сходи (1841 рік) в 192 ступені, що спускаються до Морвокзалу (поряд працює фунікулер). Над сходами встановлено пам'ятник найзнаменитішому одеському градоначальнику Арману де Рішельє (Дюку).
На бульварі виявлено фрагменти античного поселення V-III сторічь до нашої ери, над археологічним розкопом споруджено скляний павільйон.
Знаменитий одеський Привоз - колоритний ринок, де "можна купити все", один із символів Одеси.
Побудований у першій половині ХІХ століття на Привозній площі як філія Старого ринку, Привоз спочатку призначався для торгівлі "з коліс", тобто з возів. Тільки в кінці ХІХ століття тут з'явилися капітальні споруди, і Привоз поступово став головним ринком Одеси. Вважався одним із найбільших ринків у Європі.
Останніми роками поряд було споруджено сучасний комплекс "Новий Привіз", який запропонув торговцям добре обладнані торгові площі.
Відкрито пам'ятник героїні одеського фольклору тітці Соні.
Туристам особливо рекомендують відвідати рибні ряди в старій частині ринку, що зберігають одеський колорит ведення торгівлі.
вулиця Привозна, 1-17 Одеса