English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Вінницької області
Пам'ятки Могилева-Подільського району
Знайдено 50 пам’ятки
Могилева-Подільського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Замок/фортеця
Близько десяти ДОТів часів Другої світової війни збереглося в районі Мурованих Курилівців.
Неподалік звідси був північно-західний край 12-го Могилів-Ямпільського укріпрайону (МЯУР), зведеного у 1930-х роках на тодішньому південно-західному кордоні СРСР. Це була частина гігантської системи оборонних споруд "Лінії Сталіна", що простяглася від Балтики до Чорного моря.
У липні 1941 року МЯУР став кордоном оборони 18-ї армії Південного фронту. В районі Мурованих Курилівців бої вели дивізії 17-го стрілецького корпусу. Після того як німці прорвали оборону на північ, радянські війська роззброїли ДОТи і відступили на схід.
Один із ДОТів знаходиться на в'їзді до селища з боку Вінниці поряд із пам'ятником воїнам визволителям – танком ІС-2 на постаменті. Ще один ДОТ розташований перед мостом через річку Жван, а третій – на території садиби Комарів.
Вінницьке шосе Муровані Курилівці
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Історична місцевість , Зона відпочинку
Набережна річки Дністер у центрі Могилева-Подільського здавна є одним із улюблених місць прогулянок та відпочинку містян. Коротка набережна з причалом була облаштована тут ще за радянських часів, але, опинившись у промисловій зоні, вона мала не надто привабливий вигляд.
Нова Могилів-Подільська набережна була збудована у 2018 році коштом місцевого підприємця і мецената Геннадія Вацака, власника кондитерського дому "Вацак".
Набережна має протяжність близько 200 метрів та висоту 6-9 метрів над рівнем Дністра. Вона поділена на декілька зон: алею від пристані, зону для відпочинку та зону з оглядовим майданчиком та декоративними східцями до води, обрамленими дизайнерською металевою огорожею. Уздовж прогулянкової зони встановлені лавочки і урни, облаштовані пандуси та освітлення. Тунелем довжиною 28 метрів з набережної можна вийти на вулицю Вірменську.
У 2020 році на Могилів-Подільській набережній була закладена Алея магнолій – було висаджено близько двох десятків дерев, які тепер радують містян цвітінням на початку весни.
вулиця Київська, 1 Могилів-Подільський
Музей/галерея
Громадський музей "Українська витинанка" у Могилеві-Подільському розташований у приміщенні Будинку народної творчості, на місці якого у XVIII сторіччі розміщувалася резиденція могилівського полковника Остапа Гоголя.
Офіційно музей працює з 2003 року, хоча фактично з'явився ще в 1993 році, коли у Могилеві-Подільському відбувся перший всеукраїнський форум витинанкарів (вирізанкарів) – майстрів витинанки, тобто художньої вирізки. Стародавнє мистецтво витинанки відродилося на
Поділля завдяки заслуженому працівнику культури України Марії Руденко зі Слободи-Яришевської Могилів-Подільського району. Її роботи представлені серед інших експонатів у п'яти експозиційних залах.
На базі Будинку народної творчості щорічно проводиться Всеукраїнське свято народного мистецтва "Українська витинанка". У колекції музею представлено понад 600 робіт учасників цього свята. Проводяться майстер-класи.
вулиця Вірменська, 17/17 Могилів-Подільський
Музей етнографії та народного мистецтва імені Марії Руденко в Могилеві-Подільському розташований у приміщенні Будинку культури.
В основному присвячений подільській витинанці – традиційному мистецтву художньої вирізки. Основу експозиції складають роботи місцевої майстрині Марії Руденко, заслуженої працівниці культури України, знаменитої фольклористки, мистецького керівника фольклорно-етнографічного ансамблю "Горлиця".
Окрім витинанок, в експозиції представлено понад 3 тисячі народних пісень, тисячі прислів'їв та приказок, казок, легенд, переказів, замовлянь, голосінь.
вулиця Київська, 28/2 Могилів-Подільський
Інтерактивний музей ткацтва в Буші відкрився 2019 року в межах мистецького проєкту "Шляхами тканої Буші". Проєкт передбачає відтворення повного процесу виготовлення ткацького виробу традиційними способами та навчання з різних технік ткацтва для всіх бажаючих.
В експозиції представлені різноманітні ткацькі верстати та інше устаткування для виготовлення тканин, старовинні килими, доріжки, веретки, рушники та багато інших виробів майстрів народного мистецтва Поділля.
Бушанський музей ткацтва пропонує відвідувачам спробувати самостійно попрацювати за верстатами, аби відчуєте всі тонкощі ткацького ремесла та процесу виробництва тканини.
Музей ткацтва є відділенням Державного історико-культурного заповідника "Буша".
вулиця Кооперативна, 13 Буша
Краєзнавчий музей у Мурованих Курилівцях відкрито в 1992 році у будинку культури з ініціативи родини відомого українського художника Федіра Коновалюка, уродженця села Ягідне неподалік Мурованих Курилівців.
У подарунок музею родина передала колекцію полотен Коновалюка: портретний живопис, краєвиди, ілюстрації до творів українських письменників. У 2010 році з нагоди 120-річчя від дня народження художника відкрито його музейну кімнату.
вулиця Соборна, 78 Муровані Курилівці
Палац/садиба , Пам'ятка архітектури
Палац Собанських у Михайлівцях збудований на початку ХІХ століття поміщиком Броніславом Собанським, який отримав маєток у спадок.
Двоповерхова прямокутна будівля виконана у стилі класизму. Головний фасад прикрашений трикутним різолітом з портиком та колонами. Інтер'єри у стилі французького рококо не збереглися.
Нині у палаці розміщується аграрний ліцей.
У садибному парку збереглася палацові флігелі, система ставків із греблями та містками та кам'яна огорожа. Широкі алеї радіально розходяться від палацу. Серед дерев є чимало хвойних. Відомо близько 50 найменувань деревних культур: липи, каштани, модрина європейська, ялина срібляста, сосна чорна, ясен плакучий. Плодоносна реліктова горобина-берека зустрічається лише на Поділлі. Почесне місце посідає 300-річний дуб.
вулиця Центральна Михайлівці
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник молдовському господареві Єремії Могилі, засновнику міста Могилів-Подільський, встановлений у 1995 році до 500-річчя міста.
На цьому місці в 1495 році Єремія Могила збудував замок, який потім передав польському графу Стефану Потоцькому як посаг за свою доньку. Новий господар заснував тут укріплене місто, яке назвав на честь тестя Могилевом.
У 2011 році навколо пам'ятника Єремії Могилі було розбито парк із клумбами та дитячим майданчиком.
вулиця Київська, 4 Могилів-Подільський
Садиба генерал-фельдмаршала Петра Вітгенштейна, героя франко-російської війни 1812 році, розташована в Бронниці, передмісті Могилева-Подільського.
Після виходу у відставку за станом здоров'я генерал вирішив влаштуватися тут, оскільки Бронниця відома джерелом цілющої мінеральної води "Бронничанка".
Садибу в німецькому стилі він збудував на високій горі над Дністром поряд із печерою "Бабина дюрка". Зберігся садибний будинок із високою вежею та сторожка, а також ландшафтний парк, на території якого тепер розташований дитячий санаторій "Гірський".
З альтанки в парку відкривається чудовий краєвид на каньйон Дністра і місто Могилів-Подільський, що розкинулося в долині.
Бронниця
Поміщицький палац у Котюжанах розташований на північній околиці села, серед пейзажного парку, що частково зберігся, з фруктовим садом, джерелами та водоспадом на північній околиці села.
У ХІХ столітті тут була садиба багатого лісопромисловця, яку на початку XX століття придбав відставний царський чиновник Іван Ценін. Його вдова Євгенія Ценіна на місці садиби, що згоріла під час селянських хвилювань, у 1912 році побудувала двоповерховий палац у суворих формах неоренесансу за проєктом петербурзького архітектора Оскара Мунца, стилістично схожий з Лівадійським палацом.
Палац П-образій у плані, з арочною лоджією на другому поверсі. На фасаді розміщені барельєфи з античними сценами та рослинними мотивами. На в'їзді в садибу збереглися два кам'яні арочні мости, перекинуті через струмок і яр. Власниця жила у палаці до більшовицького перевороту 1917 року, після чого виїхала за кордон.
У 1937 році час у колишньому маєтку Ценіних відкрився дитячий будинок. Під час Другої світової війни дітей намагалися евакуювати, але вони були змушені повернутися. На той час будівля була розграбована. 130 сиріт, що залишилися без даху над головою, взяли на виховання місцеві жителі.
Нині у маєтку розташовується Котюжанівська спеціальна школа для дітей із особливими освітніми потребами, які зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку.
До наших днів у колишньому пейзажному парку зберігся мурований триарковий міст. Сам парк перебуває у запустінні.
вулиця Молодіжна, 1 Котюжани
Храм , Пам'ятка архітектури
Свято-Миколаївська церква в Ямполі збудована у 1770 році у вигляді католицької каплиці з окремою дзвіницею.
У 1862 році збудовано восьмерик і купол, із заходу прибудовано кам'яну дзвіницю, зроблено залізний дах.
Нині церква Святого Миколая належить УПЦ московського патріарату. Головна святиня – ікона Геннадія Ямпольського.
вулиця Дністрянська, 18 Ямпіль
Свято-Миколаївська церква в Котюжанах зведена відносно недавно, проте її дзвіниця становить особливий інтерес, оскільки вона датується 1701 роком. Це єдина частина первісного храму, що збереглася.
вулиця Центральна, 44 Котюжани
Стара синагога – найстаріша будівля в Озаринцях. Збудована у XVI сторіччі (за іншими даними - у XVIII сторіччі), коли у селі з'явилася велика єврейська громада.
Будівля двоповерхова, прямокутна у плані. Синагога згоріла під час Другої світової війни та відтоді не відновлювалося.
Також у Озаринцях була нова синагога, яка не збереглася до наших днів.
вулиця Центральна Озаринці
Історична місцевість
Старе єврейське кладовище біля Ямполя розташоване на березі Дністра на півдорозі до сусіднього села Пороги, недалеко від кар'єру.
У ХІХ столітті євреї становили майже третину населення Ямполя, у місті діяли 4 синагоги. Серед інших на цвинтарі похований цадик Борх Рабінович, "Золочівський Магід", правнук засновника хасидизму Ізраеля Бешта. Над його могилою зведено усипальницю.
вулиця Автотранспортна Ямпіль
Художній музей Державного історико-культурного заповідника "Буша" відкрився 2018 року під час Міжнародного мистецько-культурологічного фестивалю "Мальована хата". Будівлю музею розписав традиційними для Східного Поділля орнаментами художник Сергій Бугай.
В експозиції Художнього музею представлено не тільки живопис, а й інші види мистецтва Поділля та інших регіонів. Зокрема, тут розміщено виставку українських старожитностей під назвою "Хустка тернова – мамина мова".
Регулярно проводяться вистаки відомих художників.
вулиця Івана Богуна, 28 Буша