English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Донецької області
Пам'ятки Краматорського району
Знайдено 26 пам’ятки
Краматорського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Природний об'єкт , Заповідна територія
Регіональний ландшафтний парк "Клебан-Бик" – популярний на Донбасі об'єкт екологічного туризму.
Є мальовничою горбистою місцевістю в гирлі однойменної річки, на берегах Клебан-Бикського водосховища. На лівому схилі водосховища знаходиться геологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення "Клебан-Бикське відслонення" - виходи на поверхню дуже давніх гірських порід, що утворилися багато мільйонів років тому в прибережних ділянках Пермського моря.
Однозначної версії про походження назви немає (можливо, це поєднання слов'янського слова "клебан" та тюркського слова "бик").
Збереглися фрагменти древніх скам'янілих дерев.
У XVII-XVIII сторіччях тут стояла козацька застава "Залізна".
Ландшафтний парк створений у 2000 році. Від пагорба біля траси, з якого відкривається наймальовничіша панорама парку, прокладено екологічну стежку, виставлено сучасні скульптури, в тому числі три величезні динозаври.
Олександро-Калинове
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Природний об'єкт , Розваги/дозвілля , Відпочинок на воді , Зона відпочинку , Пляж
Блакитні озера поблизу Лимана та села Щурове виникли на місці кар'єрів колишнього заводу силікатної цегли.
Відпрацьовані кар'єри заповнила джерельна вода. Значна глибина, чистота води та піщаного дна обумовлюють пронизливо бірюзовий колір води. Підземні джерела постійно підтримують однаковий рівень води, яка не застоюється.
Блакитні озера розташовані в сосновому лісі, у яких водяться щуки, черепахи, норки. До останнього часу це було популярне місце "дикого" відпочинку донеччан із купанням та шашликами, але зараз територія між озерами активно забудовується.
Тут відкрито парк розваг "Казка Озера". Піщаний пляж із прогрітою блакитною водою обладнаний шезлонгами та лежаками. До послуг відпочиваючих: ресторан, бари, тир, пейнбол, теніс, більярд, рибалка, прогулянки на конях, квадроцикли (підліткові та дорослі), човни та катамарани, дитяча дискотека, вечірки для дорослих.
урочище Блакитні озера Щурове
Природний об'єкт
Гора Карачун – пам'ятка природи місцевого значення. У перекладі з тюркської "карачун" означає "чорна смерть". Про гору складено багато легенд.
Нині на горі Карачун – великий крейдяний кар'єр, поруч вироблення – крейдяні терикони. З гори та прилеглих крейдяних териконів відкривається чудовий краєвид на Слов'янськ та околиці.
До останнього часу на свято Івана Купала на горі влаштовували вогняні хороводи і спускали з неї палаючі колеса.
Через стратегічну важливість гори Карачун, її панівну висоту над містом Слов'янськ та розташований на ній телерадіопередавальний центр, в ході російсько-української війни вона стала об'єктом затяжного військового протистояння в квітні-липні 2014 року. В ніч проти 1 липня 2014 року в результаті обстрілу проросійськими збройними формуваннями українських позицій на горі Карачун, телевежу було зруйновано.
5 грудня 2016 року на горі Карачун відбулося відкриття нової телевежі.
Суханівка
Музей/галерея
Донецький обласний краєзнавчий музей (ДОКМ) заснований 1924 року з ініціативи місцевих краєзнавців.
Станом на 2014 рік фонди музею налічували близько 150 тисяч одиниць зберігання. Серед них рештки викопних тварин, відбитки викопних рослин, зразки кам'яних дерев, велика археологічна колекція знарядь праці, зброї, посуду, прикрас та амулетів, нумізматична колекція (мідні та срібні монети XV-XVIII століть), етнографічна колекція.
Найбільшу цінність становили рідкісні стародруки, серед яких географічний і ботанічний атласи XVII століття. Через російську окупацію Донецька майже всі фонди музею були втрачені, залишившись на окупованій території.
Зараз Донецький обласний краєзнавчий музей тимчасово розміщується в Краматорську. Тут дють тимчасові виставки: "Людина в просторі степу: доба каменю, доба бронзи", "Медицина першої половини ХХ століття. Історія однієї лікарської династії", "Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року", експозиції виробів декоративно-прикладної творчості, а також виставки, присвячені подіям Революції Гідності та російсько-українській війні.
Крім того, на території підконтрольній Україні працюють три відділи музею: Меморіальний музей-садиба Володимира Немировича-Данченка, Музей Сергія Прокоф’єва, Великоанадольський музей лісу.
вулиця Академічна, 84 Краматорськ
Донецький обласний художній музей (ДОХМ) є одним із найбільших музеїв художнього профілю в Україні та важливим культурним центром Донецької області.
Його колекція формувалася за рахунок надходжень з художніх виставок, із фондів державних музеїв України та росії, придбань із приватних колекцій. Зібрання налічує 16500 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва.
Зокрема представлені роботи художників Італії, Голландії, Франції, Німеччини. Серед них "Натюрморт з рибою" Пітера ван Норта та "Пейзаж з руїнами" Йоханнеса Глаубера. Домінуючий жанр у колекції російського живопису XIX-ХХ століть - пейзаж - представлений такими полотнами, як "Коктебель. Морський пейзаж" Івана Айвазовського, "Вечір" Івана Шишкіна, "Вигляд Венеції. Палац Дожів" Олексія Боголюбова.
Особливий інтерес становить зібрання античного прикладного мистецтва Греції та Риму: вази, посуд різноманітної форми та призначення, світильники, теракотова пластика, а також вироби зі скла та бронзи.
У зв'язку з окупацією Донецька російськими загарбниками заклад тимчасово перебуває у Краматорську - тут відкрито Сектор сучасного мистецтва Донецького обласного художнього музею.
вулиця Тріумфальна, 8 Краматорськ
Дружківський історико-художній музей створений у 1984 році як філія Донецького художнього музею.
Основою його колекції стала мистецька збірка картинної галереї "Дружківська Третьяківка", що з 1951 року діяла при студії образотворчого мистецтва Будинку культури машинобудівельного заводу в Дружківці.
Зараз Дружківський історико-художній музей розташовується на другому поверсі Центральної міської бібліотеки імені Лесі Українки. Особливе місце в експозиції посідають художні роботи майстрів Дружківського порцелянового заводу.
В історико-краєзнавчій експозиції представлені фрагменти дружківських скам'янілих дерев, речі етнографічного характеру, предмети міського побуту XIX-XX століть.
Окремі експозиції висвітлюють події Голодомору, Другої світової війни, російсько-української війни тощо.
вулиця Віталія Пилипенка, 112 Дружківка
Пам'ятка природи "Дружківські скам'янілі дерева" знаходиться біля міста Дружківка, що на північно-східній околиці селища Олексієво-Дружківка.
На площі в 1 гектар тут можна зустріти скам'янілі залишки дерев араукарій віком 250 мільйонів років. Скам'янення цих дивовижних рослин тривало тисячі років: протягом тривалого часу солоні води древнього Пермського моря вимивали зі стовбурів дерев органічні речовини, залишаючи мінеральні відкладення.
На вигляд скам'янілі дерева схожі на свіжоспиляні, тільки набагато важче. Діаметр стволів, що лежать на схилах кар'єру, досягає одного метра.
Олексієво-Дружківка
Заповідна територія
Степовий природний заповідник "Крейдова флора" – єдине місце в Україні, де зберігся природний бір реліктової хвойної рослини – сосни крейдової.
Інші рідкісні рослини: птахемлечник Буша, простріл чорніючий, тюльпан дібровний, бійок донський, рябчик російський. Причому рослини, які зазвичай зустрічаються виключно на крейдових оголеннях, тут ростуть разом із рослинами гірських, хвойних та широколистяних лісів.
Заповідник "Крейдова флора" є філією Українського степового природного заповідника. Розташований у долині річки Сіверський Донець між селами Закотне та Крива Лука.
Крива Лука
Комунальний заклад культури "Костянтинівський міський краєзнавчий музей" заснований у 1967 році.
Музей розташований на першому поверсі багатоповерхового житлового будинку 1930-х років.
Складається з семи експозиційних і виставкового залів. Експозиція представлена основними розділами: природа, давня історія, історія суспільства і міста на різних його етапах, сучасність. В археологічній колекції: половецькі кам'яні скульптури, знаряддя праці та зброя давніх епох.
Особливе місце посідає колекція скляних виробів XIX-XX століть, коли в Костянтинівці почала розвиватися скляна промисловість.
Проводяться виставки, тематичні заходи та екскурсії.
вулиця Трудова, 388 Костянтинівка
Художній музей Краматорської міської ради заснований на базі відкритої у 1959 році картинної галереї.
Його фонди формували ентузіасти на чолі з художником Іваном Пархоменком. Свої роботи музею подарували краматорські, донецькі та київські художники. Зараз фонди музею налічують понад 2000 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва.
Зокрема, представлені роботи відомих українських художників Миколи Глущенка, Костянтина Трохименка, Тетяни Яблонської та інших.
В тому ж приміщенні розташовується Музей історії міста Краматорська.
вулиця Академічна, 60 Краматорськ
Пам'ятка археології , Природний об'єкт
Скелеподібне оголення верхньої крейди (Крейдяні скелі) в Білокузьминівці - унікальна геологічна пам'ятка природи Донбасу.
Мальовничі скелі з незвичайними формами вивітрювання височіють над первозданним степом понад 25 метрів. Рельєф утворений крейдяними породами, сформованими 90 мільйонів років тому в теплих морських водах з невеликих морських організмів з вапняним скелетом. У скелі виділяються вертикальні біло-сірі скелі, східний край гори обривається біло-сірими скелями. Поруч мальовничий ставок.
Неподалік скелеподібного оголення верхньої крейди виявлено стоянку первісної людини з майстерні з обробки кременю, що видобувся в цій горі.
Білокузьминівка
Музей/галерея , Етнографічний комплекс
Музей історії cела Олександро-Калинове "Довкілля" створений місцевими ентузіастами в 2011 році.
Музейний комплекс є мініатюрним скансеном, що складається з етнохати, виставкової зали та подвір'я. В етнохаті відтворено інтер'єри сільського помешкання кінця XIX - початку XX століття.
Виставкова зала займає приміщення старої школи. Тут представлено етнографічну колекцію (рушники, вишиванки, предмети побуту, знаряддя праці), артефакти радянського минулого, а також виставку предметів, пов'язаних з російсько-українською війною.
На подвір'ї відкрито експозицію просто неба, центральним єлементом котрої є старовинний трактор УД-2, з якого почалося створення музею. Також на подвір'ї можна побачити інші старі сільськогосподарські машини, кам'яні жорна, колодязь-журавель тощо.
вулиця Шкільна, 5 Олександро-Калинове
Музей ретроавтомобілів "Самохід" імені Жемова в Краматорську працює на базі реставраційної фабрики технічного клубу "Самохід".
Реставраційна фабрика-музей має унікальну колекцію старих автомобілів. Вона налічує близько 200 експонатів таких відомих фірм як Horch, DKW, BMW, Wanderer, Steyr, Mercedes-Benz, Opel, Packard, Buick, ЗІС, ГАЗ. Деякі автомобілі не тільки є творами інженерного мистецтва, але й мають історичну цінність.
До колекції також входять рідкісні екземпляри мотоциклів періоду 1900-1950 років – всього понад 80 одиниць.
вулиця Паркова, 74 Краматорськ
Приватний "Музей етнографії української Слобожанщини" створив у селі Маяки місцевий краєзнавець Геннадій Киркач.
В цьому музеї просто неба (скансені) можна відвідати одразу три експозиції: старожитностей, вишиванки й кераміки. На садибному подвір'ї музею розташувалися різноманітні будівлі та споруди, серед яких чильне місце займають традиційна слобожанська хата ХІХ століття, яка добре збереглася, та капличка в стилі українського бароко на честь Архістратіга Михаїла.
Крім того, відвідувачі можуть побачити дві сигнальні вишки (маяки), одна з яких імітує такі, із яких подавалися димові сигнали, а друга є відтворенням звукової - на таких в старі часи висів дзвін для передачі звукових сигналів.
Інші реконструйовані будівлі та споруди – курник, комора, курінь, галерея, стодола, криниця, піч.
Є зона для відпочинку та місце для проведення заходів та фестивалей. Плануються різні майстер-класи народних ремесел.
вулиця Гагаріна Маяки
Музей історії міста Краматорська розповідає про історичний шлях індустріального міста, зокрема про заснування перших підприємств у XIX столітті, а також про будівництво Новокраматорського машинобудівного заводу (НКМЗ), завдяки якому в 1932 році Краматорськ набув статусу міста.
Цікава колекція українських народних костюмів та рушників.
Окрему експозицію присвячено українському актору Леоніду Бикову, який провів дитинство в Краматорську.
В цьому ж будинку розміщується Краматорський художній музей, де представлені, зокрема, роботи відомих українських художників Миколи Глущенка, Костянтина Трохименка, Тетятни Яблонської та інших.