Пам'ятки України

Right arrow

Пам'ятки Донецької області

Пам'ятки Донецької області

Онлайн путівник пам’ятками та визначними місцями Донецької області

Знайдено 35 пам’ятки

Донецької області

змінити

Категорії пам'яток

Доступно для

Параметри доступності

Очистити фільтри

Всі пам’ятки та визначні місця Донецької області

Соляна шахта, Соледар
3,75
Star icon Star border icon
User icon
1

Соляна шахта

Природний об'єкт , Музей/галерея

Музей соляної промисловості "Соляна шахта" відкрито в Соледарі для відвідування туристами в комплексі вироблених соляних шахт підприємства "Артемсіль".

Це найбільше солевидобувне підприємство Центральної та Східної Європи. Щороку тут видобувають понад мільйон тонн харчової солі. По всій Україні та в 15 інших країн світу звідси розвозять безліч видів фасованої і розсипної меленої солі, соляних брикетів і блоків, йодованої солі і солі для ванн.

Перша соляна шахта в Соледарі була введена в експлуатацію в 1881 році. В результаті понад сто років підземних робіт у товщі землі утворилася система виробок довжиною понад 200 кілометрів. Їхні розміри вражають, висота часом досягає 30 метрів.

Екскурсія в соляну шахту починається зі стрімкого спуску в кліті ліфту на глибину приблизно 300 метрів. Від головного ствола розбігається лабіринт підземного міста. Розсипчаста сіль рипить просто під ногами. Соляні мережива вкривають підсвічені стіни тунелів. Скрізь зустрічаються барельєфи і скульптури, різьблені народними майстрами в товщі солі. Зокрема, можна побачити соляний аналог знаменитої донецької пальми Мерцалова.

Під час екскурсії туристам розповідають про походження соляних покладів Донбасу, про історію видобутку місцевої солі, про унікальні шахтні технології та машини, про умови праці місцевих гірників, про нинішній асортимент продукції підприємства та ще багато цікавих фактів, можна навіть відвідати соляну церкву.

Головна пам'ятка - соляна зала "Камера 41-біс". У 2003 році тут був зафіксований рекорд Гінесса - перше підземне повітроплавання на повітряній кулі, іноді проходять симфонічні концерти. На глибині 300 метрів діє спелеосанаторій "Соляна симфонія" на 110 місць, де лікують захворювання дихальних шляхів. Є навіть підземне кафе і футбольне поле для тих, хто відпочиває у підземному санаторії.

Повномасштабне російське вторгнення в Україну 2022 року

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році Соледар став однією з найгарячіших точок фронту. Потужні обстріли міста російською армією почалися в травні. Через обстріли припинило роботу солевидобувне підприємство Артемсіль, в адміністративну будівлю якого в травні влучила російська ракета. Були влучання також в копальні солі та матеріальний склад.

Map pin icon вулиця Соледарська, 11 Соледар

Рейтинг

User icon
1
3,75
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Азовський морський музей, Маріуполь
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Азовський морський музей

Музей/галерея

Морський музей Азовського морського інституту ОМА імені Володимира Павлія носить ім'я свого творця, першого помічника капітана кораблів закордонного плавання Азовського морського пароплавства.

Розташований у приміщенні Азовського морського інституту.

Експозиція першї зали розповідає про історію судноплавства в Азовському морі з найдавніших часів до 1890 року, створення та діяльність регулярного флоту, розвиток морських портів.

Інші три зали висвітлюють історію азовського судноплавства з початку XX століття до наших днів. Представлені моделі кораблів, мальовничі полотна, а також артефакти, підняті з дна моря.

Map pin icon вулиця Чорноморська, 19 Маріуполь

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Краєзнавчий музей, Бахмут
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Бахмутський краєзнавчий музей

Музей/галерея

Бахмутський державний краєзнавчий музей бере початок від окружного історико-краєзнавчого музею, заснованого в 1924 році лікарем та природознавцем Борисом Вальхом.

Знаходиться в будівлі, побудованій в 1911 році бахмутським промисловцем Веніаміном Французовим.

У дванадцяти залах розмістилися експозиції відділів природи, археології, народного побуту, історії ХІХ століття, Української революції, 1920-1930 років, Другої Світової війни, повоєнних п'ятирічок, літератури рідного краю. Найцінніші експонати: кремнієве рубало пізнього палеоліту, колекція зброї доби бронзи, унікальна колекція речей із майстерень стародавніх металургів, скіфська статуя VI століття до нашої ери.

Бахмутський краєзнавчий музей повністю зруйнований російськими військами в ході широкомасштабного вторгнення росії в Україну в 2022 році.

Map pin icon вулиця Незалежності, 26 Бахмут

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Візит-центр Краматорського РЛП, Комишуваха
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Візит-центр Краматорського РЛП

Заповідна територія , Зоопарк , Зона відпочинку , Турінформцентр

Регіональний ландшафтний парк "Краматорський", створений 2004 року, має 5 відокремлених ділянок навколо міста Краматорськ.

Їх об'єднуючим центром є Візит-центр Краматорського РЛП в селі Комишуваха, розташований на території колишнього маєтку поміщиків Бантишів. Від поміщицької садиби лишився реконструйований будинок ХІХ століття і лебедине озеро.

На території розташована зона відпочинку з альтанками, мангалами, дитячим майданчиком і вольєрним комплексом з дикими оленями, вовками та кабанами.

Діє еколого-натуралістичний центр, де проходять лекції та інші заходи.

Адміністрація візит-центру організує екскурсії екологічною стежкою "Лісова казка", що прокладена через найбільший лісовий масив ландшафтного парку – урочище "Граково-Комишуваха".

Map pin icon вулиця Самаркандська, 78 Комишуваха

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Краєзнавчий музей, Волноваха
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Волноваський краєзнавчий музей

Музей/галерея

Комунальний заклад "Краєзнавчий музей Волноваської міської територіальної громади" працює в місті Волноваха з 1977 року.

Колекція музею налічує понад 6000 предметів, серед яких є археологічні, природничі та письмо-друковані предмети, нумізматика, фото, етнографія, меморіальні речі.

В історико-археологічній експозиції можна побачити сокиру епохи бронзи, наконечник стріли скіфської епохи, половецький ніж, знаряддя для виготовлення дерев’яних предметів побуту, самовари 1840-1870 років, нумізматичну колекцію.

Етнографічні експозиції "Селянська українська хата" і "Селянська хата греків Приазов’я" відтворюють інтер'єри традиційних помешкань кінця ХІХ – початку ХХ століття, демонструючі зібрання вишитих сорочок, одягу, рушників, предмети домашнього вжитку, керамічних виробі.

Третя зала висвітлює період панування на Причорномор'ї радянського тоталітарного режиму.

У виставковій залі розміщується виставка, присвячена учасникам АТО та загиблим героям.

Map pin icon вулиця Героїв 51 ОМБр, 4 Волноваха

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Донецький краєзнавчий музей
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Донецький обласний краєзнавчий музей

Музей/галерея

Донецький обласний краєзнавчий музей (ДОКМ) заснований 1924 року за ініціативи місцевих краєзнавців.

Станом на 2014 рік фонди музею налічували близько 150 тисяч одиниць зберігання. Серед них рештки викопних тварин, відбитки викопних рослин, зразки кам'яних дерев, велика археологічна колекція знарядь праці, зброї, посуду, прикрас та амулетів, нумізматична колекція (мідні та срібні монети XV-XVIII століть), етнографічна колекція.

Найбільшу цінність становили рідкісні стародруки, серед яких географічний і ботанічний атласи XVII століття. Через російську окупацію Донецька майже всі фонди музею були втрачені, залишившись на окупованій території.

Зараз Донецький обласний краєзнавчий музей тимчасово розміщується в Краматорську. Тут дють тимчасові виставки: "Людина в просторі степу: доба каменю, доба бронзи", "Медицина першої половини ХХ століття. Історія однієї лікарської династії", "Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року", експозиції виробів декоративно-прикладної творчості, а також виставки, присвячені подіям Революції Гідності та російсько-українській війні.

Крім того, на території підконтрольній Україні працюють три відділи музею: Меморіальний музей-садиба Володимира Немировича-Данченка, Музей Сергія Прокоф’єва, Великоанадольський музей лісу.

Map pin icon вулиця Академічна, 84 Краматорськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Донецький обласний художній музей
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Донецький обласний художній музей

Музей/галерея

Донецький обласний художній музей (ДОХМ) є одним із найбільших музеїв художнього профілю в Україні та важливим культурним центром Донецької області.

Його колекція формувалася за рахунок надходжень з художніх виставок, із фондів державних музеїв України та Росії, придбань із приватних колекцій. Зібрання налічує 16500 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва.

Зокрема представлені роботи художників Італії, Голландії, Франції, Німеччини. Серед них "Натюрморт з рибою" Пітера ван Норта та "Пейзаж з руїнами" Йоханнеса Глаубера. Домінуючий жанр у колекції російського живопису XIX-ХХ століть - пейзаж - представлений такими полотнами, як "Коктебель. Морський пейзаж" Івана Айвазовського, "Вечір" Івана Шишкіна, "Вигляд Венеції. Палац Дожів" Олексія Боголюбова.

Особливий інтерес становить зібрання античного прикладного мистецтва Греції та Риму: вази, посуд різноманітної форми та призначення, світильники, теракотова пластика, а також вироби зі скла та бронзи.

У зв'язку з окупацією Донецька російськими загарбниками заклад тимчасово перебуває у Краматорську - тут відкрито Сектор сучасного мистецтва Донецького обласного художнього музею.

Map pin icon вулиця Тріумфальна, 8 Краматорськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Дружківський історико-художній музей, Дружківка
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Дружківський історико-художній музей

Музей/галерея

Дружківський історико-художній музей створений у 1984 році як філія Донецького художнього музею.

Основою його колекції стала мистецька збірка картинної галереї "Дружківська Третьяківка", що з 1951 року діяла при студії образотворчого мистецтва Будинку культури машинобудівельного заводу в Дружківці.

Зараз Дружківський історико-художній музей розташовується на другому поверсі Центральної міської бібліотеки імені Лесі Українки. Особливе місце в експозиції посідають художні роботи майстрів Дружківського порцелянового заводу.

В історико-краєзнавчій експозиції представлені фрагменти дружківських скам'янілих дерев, речі етнографічного характеру, предмети міського побуту XIX-XX століть.

Окремі експозиції висвітлюють події Голодомору, Другої світової війни, російсько-української війни тощо.

Map pin icon вулиця Енгельса, 112 Дружківка

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Дружківський кам'яний ліс
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Дружківський кам'яний ліс

Природний об'єкт

Пам'ятка природи "Дружківські скам'янілі дерева" знаходиться біля міста Дружківка, що на північно-східній околиці селища Олексієво-Дружківка.

На площі в 1 гектар тут можна зустріти скам'янілі залишки дерев араукарій віком 250 мільйонів років. Скам'янення цих дивовижних рослин тривало тисячі років: протягом тривалого часу солоні води древнього Пермського моря вимивали зі стовбурів дерев органічні речовини, залишаючи мінеральні відкладення.

На вигляд скам'янілі дерева схожі на свіжоспиляні, тільки набагато важче. Діаметр стволів, що лежать на схилах кар'єру, досягає одного метра.

Map pin icon Олексієво-Дружківка

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Завод шампанських вин Артвайнері, Бахмут
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Завод шампанських вин "Артвайнері"

Виноробня/броварня

Завод шампанських вин "Артвайнері" (колишня назва - Артемівський завод шампанських вин) - найбільше в Східній Європі підприємство з виробництва ігристих вин класичним пляшковим способом.

Історія заводу ведеться з середини ХVIII сторіччя, коли в Бахмуті почалася розробка гіпсових покладів. У 1950 році на базі гіпсових штолень було створено виносховище та розпочато будівництво Артемівського заводу шампанських вин продуктивністю 5 мільйонів пляшок на рік. В 2005 році виробництво досягло 300 мільйонів пляшок.

Продукція заводу отримала 12 Гран-прі, 62 золоті, 39 срібних та 4 бронзові медалі. Одночасно 30 мільйонів пляшок вина щонайменше три роки витримуються в підземних штольнях на глибині понад 72 метри.

Проводяться екскурсії з відвідування алебастрових штолень та дегустацією 5-7 сортів шампанського.

Російсько-українська війна

Через широкомасштабне російське вторгнення в Україну в 2022 році, завод шампанських вин "Артванері" змушений був релокуватися. До війни на заводі працювало 500 осіб. Практично всіх було евакуйовано. Вивезли також всю продукцію. Зараз завод працює на виробничих потужностях партнерів на Одещині.

Під час облоги Бахмута на території заводу шампанських вин проходили бої. Всі будівлі заводу було знищено.

Map pin icon вулиця Лумумби, 87 Бахмут

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Краєзнавчий музей, Костянтинівка
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Костянтинівський міський краєзнавчий музей

Музей/галерея

Комунальний заклад культури "Костянтинівський міський краєзнавчий музей" заснований у 1967 році.

Музей розташований на першому поверсі багатоповерхового житлового будинку 1930-х років.

Складається з семи експозиційних і виставкового залів. Експозиція представлена основними розділами: природа, давня історія, історія суспільства і міста на різних його етапах, сучасність. В археологічній колекції: половецькі кам'яні скульптури, знаряддя праці та зброя давніх епох.

Особливе місце посідає колекція скляних виробів XIX-XX століть, коли в Костянтинівці почала розвиватися скляна промисловість.

Проводяться виставки, тематичні заходи та екскурсії.

Map pin icon вулиця Трудова, 388 Костянтинівка

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Краматорський художній музей, Краматорськ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Краматорський художній музей

Музей/галерея

Художній музей Краматорської міської ради заснований на базі відкритої у 1959 році картинної галереї.

Його фонди формували ентузіасти на чолі з художником Іваном Пархоменком. Свої роботи музею подарували краматорські, донецькі та київські художники. Зараз фонди музею налічують понад 2000 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва.

Зокрема, представлені роботи відомих українських художників Миколи Глущенка, Костянтина Трохименка, Тетяни Яблонської та інших.

В тому ж приміщенні розташовується Музей історії міста Краматорська.

Map pin icon вулиця Академічна, 60 Краматорськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Краєзнавчий музей, Маріуполь
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Маріупольський краєзнавчий музей

Музей/галерея

Маріупольський краєзнавчий музей – найстаріший музейний заклад Донецької області.

Заснований 1920 року в триповерховому будинку в історичній частині міста Маріуполь, зведеному на початку XX століття за проєктом міського архітектора Віктора Нільсена. 

До широкомасштабного російського вторгнення 2022 року фонди музею налічували понад 53 тисячі експонатів. Експозиція висвітлювала природу та історію південній частині Донецької області. Зокрема, була представлена діорама Білосарайської коси. Документи і предмети побуту ілюстрували процес заснування міста Маріуполя в 1778 році, як повітового міста Павловська, заселення краю греками та представниками інших народів. Відділ історії радянського періоду на різноманітних предметах побуту, макетах, оригінальних експонатах демонстрував перетворення Маріуполя на індустріальний центр. Перед входом була представлена колекція половецьких кам'яних баб.

Під час облоги Маріуполі навесні 2022 року будівля Маріупольського краєзнавчого музею згоріла. Вцілілі експонати окупанти вивезли в Донецьк, їхня подальша доля невідома.

Map pin icon вулиця Георгіївська, 20 Маріуполь

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей історії cела Олександро-Калинове "Довкілля"
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Музей "Довкілля"

Музей/галерея , Етнографічний комплекс

Музей історії cела Олександро-Калинове "Довкілля" створений місцевими ентузіастами в 2011 році.

Музейний комплекс є мініатюрним скансеном, що складається з етнохати, виставкової зали та подвір'я. В етнохаті відтворено інтер'єри сільського помешкання кінця XIX - початку XX століття.

Виставкова зала займає приміщення старої школи. Тут представлено етнографічну колекцію (рушники, вишиванки, предмети побуту, знаряддя праці), артефакти радянського минулого, а також виставку предметів, пов'язаних з російсько-українською війною.

На подвір'ї відкрито експозицію просто неба, центральним єлементом котрої є старовинний трактор УД-2, з якого почалося створення музею. Також на подвір'ї можна побачити інші старі сільськогосподарські машини, кам'яні жорна, колодязь-журавель тощо. 

Map pin icon вулиця Шкільна, 5 Олександро-Калинове

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Музей автоклубу Самохід, Краматорськ
0
Star icon Star border icon
User icon
0

Музей автоклубу Самохід

Музей/галерея

Музей ретроавтомобілів "Самохід" імені Жемова в Краматорську працює на базі реставраційної фабрики технічного клубу "Самохід".

Реставраційна фабрика-музей має унікальну колекцію старих автомобілів. Вона налічує близько 200 експонатів таких відомих фірм як Horch, DKW, BMW, Wanderer, Steyr, Mercedes-Benz, Opel, Packard, Buick, ЗІС, ГАЗ. Деякі автомобілі не тільки є творами інженерного мистецтва, але й мають історичну цінність.

До колекції також входять рідкісні екземпляри мотоциклів періоду 1900-1950 років – всього понад 80 одиниць.

Map pin icon вулиця Паркова, 74 Краматорськ

Рейтинг

User icon
0
0
Star icon Star border icon

Додати до обраного

Додати до маршруту

Функціонал тимчасово недоступний