English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Полтавської області
Пам'ятки Лубенського району
Знайдено 37 пам’ятки
Лубенського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Собор Різдва Богородиці в Пирятині збудований у 1781 році на замовлення полкового осавула Андрія Ільченка.
Однокупольний храм у стилі українського бароко формами нагадує традиційні тричастинні дерев'яні церкви того часу. Стіни прикрашає характерна барочна ліпнина лиштви.
У ХІХ столітті храм було перебудовано, але в результаті реставрації, проведеної в 1980 році, йому повернули автентичний вигляд.
До 1990 року в будівлі розміщувався краєзнавчий музей. Нині собор Різдва Богородиці належить УПЦ московського патріархату.
площа Героїв Майдану, 1 Пирятин
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Спасо-Преображенський Мгарський монастир - одна з найшанованіших православних святинь в Україні.
Заснований у 1619 році митрополитом Ісаєю (Копинським) коштом княгині Раїни Могилянки Вишневецької, яка володіла Лубнами в XVII сторіччі. За легендою місце для спорудження Мгарського монастиря княгині вказали ангели.
В 1684-1692 році на місці першої дерев'яної церкви, коштом гетьманів Івана Самойловича та Івана Мазепи було збудовано кам'яний Спасо-Преображенський собор (архітектор Іоганн-Баптист Зауер).
У зовнішньому вигляді храму об'єднано давньоукраїнський стиль XI-XII сторічь з бароко-ренесансною архітектурою Західної Європи, в оформленні багато неканонічного декору.
Також до комплексу Мгарського монастиря входить дзвіниця в стилі бароко (1837-1844 роки), Благовіщенська тепла церква (нині Святого Афанасія) у псевдовізантійському стилі (XIX століття), настоятельський та братський корпуси (ХVIII століття), дворівнева скитська церква Святого Афанасія (нині Благовіщенська, 1891 рік).
В Спасо-Преображенському Мгарському монастирі похований померлий під час відвідин улюбленої обителі Константинопольський патріарх Афанасій, інші церковні діячі. Монастир користувався підтримкою українських гетьманів та російських царів, його відвідували Іван Мазепа, Петро I, Тарас Шевченко, Олександр Пушкін та інші.
В радянські часи в монастирі дислокувався дисциплінарний батальйон, розміщувалися склади, потім піонерський табір. Більшість фресок було пошкоджено (на згадку про ці події збережено розстріляну ікону Святої цариці Олександри).
Спасо-Преображенський Мгарський монастир повернуто церкві в 1993 році, проведено реставрацію. Ченці проводять екскурсії.
Поруч на горі Зажури в 1990 році споруджено Меморіал народної скорботи "Голодомор-33" у вигляді великого дзвона на кургані, з якого відкривається найкращий вид на монастир.
Мгар
Троцька церква збудована у Вишняках коштом представників козацького роду Оболонських у 1794-1799 роках.
Однокупольний, хрестовий у плані храм виконаний у стилі класицизму.
За легендою, Троїцька церква раніше з'єднувалася з садибою Котляревських, що розташована неподалік, підземним ходом, який зараз засипаний.
вулиця Тараса Шевченка Вишняки
Музей/галерея , Пам'ятка архітектури
Перший народний краєзнавчий музей було організовано в Хоролі етнографом Володимиром Бірюковим ще в 1917 році, але у 1930-х роках він був закритий радянською владою.
Нинішня експозиція діє з 1995 року та розміщена в історичній будівлі початку XX століття, яка є пам'яткою архітектури місцевого значення.
Філією Хорольського краєзнавчого музею є Новоаврамівський краєзнавчий музей.
У відділі природи музею представлена діорама, опудала тварин, геологічні зразки. В археологічній колекції зібрано стародавню зброю, кераміку, кам'яні знаряддя праці. У відділі етнографії хорольського краєзнавчого відтворено інтер'єр сільської хати, виставлено народні костюми, предмети побуту. Експонується діорама табору смерті "Хорольська яма".
вулиця Небесної Сотні, 98/4 Хорол
Музей/галерея
Приватний художній салон творчої родини Василенків "Музей українського побуту" у Великій Кручі знаходиться поруч із трасою Київ-Полтава, біля комплексу Пивоварні з рестораном.
Колекціонер Микола Василенко зібрав багату колекцію творів народних майстрів не лише Полтавщини, а й усієї України. Зокрема, представлено великокручанську кераміку, яку виготовляють місцеві художники-аматори Олександр Суворов та Сергій Сьомін: вази, горщики, фігурки казкових героїв, паркова скульптура.
Тут можна придбати різні предмети народного побуту та художні вироби. Зокрема, посуд із розписом місцевого майстра Івана Вовчанського.
вулиця Героїв Майдану, 77А Велика Круча
Скромний храм Всіх Святих Землі Української у Лубнах розташований на території Дитячого парку імені Олеся Донченка, навпроти ринку.
Заснований у 1836 році. Нині належить громаді Православної церкви України.
вулиця Мистецька, 3 Лубни
Церква Різдва Пресвятої Богородиці - найстаріший храм Лубен, що зберігся.
Споруджена на початку ХІХ століття, спочатку була освячена як Братська церква.
Церква Різдва Пресвятої Богородиці знаходиться у центральній частині міста Лубни. Належить УПЦ московського патріархату.
вулиця Ярослава Мудрого, 15 Лубни