English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Одеської області
Пам'ятки Одеського району
Знайдено 82 пам’ятки
Одеського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури , Театр/видовища
Одеський обласний академічний драматичний театр, найстаріший театр на півдні України, був збудований у 1875 році купцем Велікановим, призначався для виступів улюбленої одеситами драматичної трупи відомого провінційного актора та антрепренера Миколи Милославського.
Спочатку театр носив назву на ім'я власника "Театр Веліканова", але в 1875 році Веліканов продав театр Феліксу Рафаловичу, який назвав його російським театром. До більшовицького перевороту 1917 року російський театр служив майданчиком найбільших театральних подій міста. Тут грали зірки світової сцени: Сара Бернар, Володимир Давидов, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський, Марк Кропивницький та інші. В роки радянської влади в цій будівлі було остаточно прописано державний Одеський російський драматичний театр.
У 2003 році він відкрився після майже двох років реконструкції. Зберігши кілька найкращих вистав, створених раніше, театр здійснив цілу низку нових резонансних постановок.
2 березня 2022 року, у зв'язку із широкомасштабним воєнним вторгненням росії в Україну, колективом театру було прийнято рішення про перейменування театру - з його назви прибрали слово "російський".
вулиця Грецька, 48 Одеса
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Пам'ятка архітектури
Одеський фунікулер, розташований поруч із Потьомкінськими сходами, створений у 1902 році за проектом Миколи П'ятницького.
Це перший фунікулер в Україні. Спочатку тут працювали вагончики із зубчастою передачею, які були виписані з Парижа. Нині - сучасні похилі ліфти, тобто кабінки рухаються незалежно одна від одної роздільними шляхами.
Верхня станція Одеського фунікулера знаходиться на Приморському бульварі, поряд із пам'ятником Дюку. У павільйоні працює сувенірна крамниця. У приміщенні нижньої станції відкрито кафе.
Приморський бульвар Одеса
Театр/видовища , Пам'ятка архітектури
Одеський державний цирк - один із найстаріших в Україні та один із перших стаціонарних цирків на території російської імперії.
Перший цирк в Одесі було відкрито в 1879 році, але він проіснував лише 10 років. Нинішня будівля цирку збудована у 1894 році підприємцем Вільгельмом Санценбахєром. Одеський цирк одразу прозвали "залізним", оскільки каркас його зроблено з металу німецького виробництва, склад якого невідомий, але він не іржавіє і не піддається зварюванню. Незвичайність Одеського цирку полягає ще й у тому, що відстань від манежу до купола становить 22 метри, тоді як стандарт – 18 метрів. Зал вміщував 2300 глядачів.
З 1908 року на чолі Одеського цирку стояв жандармський полковник Мальовіч. Влітку будинок цирку використовувався під кінотеатр "Палас-Театр". У цирку проводилися чемпіонати з боротьби за участю найкращих борців росії та зарубіжних країн.
Після подій 1917 року будинок Одеського цирку перейшов у власність міської ради. 1925 року Одеський цирк отримав статус державного.
вулиця Коблевська, 25/1 Одеса
Палац/садиба , Пам'ятка архітектури
Руїни колись розкішного палацу Дубецьких-Панкеєвих на березі ставка привертають увагу всіх, хто проїжджає Кишинівською трасою через Василівку.
Садиба у Василівці була заснована в 1845 році генерал-майором Василем Дубецьким. Будівництво палацу, за деякими даними, було завершено в 1854 році. Не виключено, що архітектором був автор Потьомкінських сходів, одеський архітектор Франц Боффо. За красою садибний будинок, як то кажуть, не поступався Зимовому палацу в Санкт-Петербурзі. Він був оточений парком із фонтанами та екзотичними деревами.
В кінці ХІХ століття садибу купив у нащадків Дубецького таврійський купець Костянтин Панкеєв, який переїхав до Одеси з Каховки. Тут жив і його син Сергій, який увійшов в історію як "Людина-вовк", один із найзнаменитіших пацієнтів основоположника психоаналізу Зигмунда Фрейда.
Будівля палацу не пережила часи революції та радянсько-української війни, але руїни добре збереглися.
Василівка
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник давньоримському поетові Публію Овідію Назону, на честь якого названо Овідіополь, знаходиться у мальовничому місці на березі Дністровського лиману.
Овідій відомий як автор "Метаморфоз" та "Науки кохання". Залишок життя він провів у засланні в північно-східних провінціях Римської імперії (найвірогідніше, на території сучасної румунської Констанци). У XVIII сторіччі вважалося, що місце заслання Овідія було на східному березі Дністровського лиману, тому в 1795 році татарське поселення Хаджигер, що знаходилося тут, було перейменовано в Овідіополь.
вулиця Берегова Овідіополь
Потьомкінські сходи на Приморському бульварі в Одесі є парадним входом до приморського міста з порту. Будучи архітектурною домінантою, вважається одним із символів Одеси.
Спроєктовані архітектором Франческом Боффо сходи в 192 сходинки (спочатку було 200) побудовані в 1841 році з ініціативи генерал-губернатора графа Михайла Воронцова. Від пам'ятника Дюку на Приморському бульварі сходи 10 маршами спускаються до Морського вокзалу. Їх нижня частина дещо ширша за верхню, що при погляді зверху створює ілюзію, ніби їх ширина однакова на всій протяжності, а при погляді знизу робить її візуально більш протяжною.
Нинішню назву і всесвітню славу Потьомкінські сходи отримали завдяки фільму Сергія Ейзенштейна "Броненосець "Потьомкін", у ключовій сцені якого по сходах котиться дитячий візок.
Паралельно Потьомкінських сходам у 1902 році було прокладено лінію фунікулера (реконструйована у 2005 році).
бульвар Приморський Одеса
Історична місцевість
Приморський бульвар – одна з найкрасивіших вулиць Одеси, улюблене місце прогулянок городян та туристів.
Засаджений столітніми платанами, каштанами, кленами та липами, пішохідний бульвар проходить над урвищем паралельно берегу моря.
Серед ряду будівель в стилі класицизму та раннього італійського ренесансу, що формують парадний морський фасад Одеси, особливе місце займає готель "Лондонський", в якому зупинялося багато знаменитостей.
Головною окрасою Приморського бульвару є Потьомкінські (Приморські) сходи (1841 рік) в 192 ступені, що спускаються до Морвокзалу (поряд працює фунікулер). Над сходами встановлено пам'ятник найзнаменитішому одеському градоначальнику Арману де Рішельє (Дюку).
На бульварі виявлено фрагменти античного поселення V-III сторічь до нашої ери, над археологічним розкопом споруджено скляний павільйон.
Знаменитий одеський Привоз - колоритний ринок, де "можна купити все", один із символів Одеси.
Побудований у першій половині ХІХ століття на Привозній площі як філія Старого ринку, Привоз спочатку призначався для торгівлі "з коліс", тобто з возів. Тільки в кінці ХІХ століття тут з'явилися капітальні споруди, і Привоз поступово став головним ринком Одеси. Вважався одним із найбільших ринків у Європі.
Останніми роками поряд було споруджено сучасний комплекс "Новий Привіз", який запропонув торговцям добре обладнані торгові площі.
Відкрито пам'ятник героїні одеського фольклору тітці Соні.
Туристам особливо рекомендують відвідати рибні ряди в старій частині ринку, що зберігають одеський колорит ведення торгівлі.
вулиця Привозна, 1-17 Одеса
Санжійський маяк іноді називають "втікаючим маяком".
У цьому районі Чорного моря зустрічаються дві підводні течії, що йдуть з Босфору і Керчі, що становить небезпеку для суден, що проходять. У 1792-1793 pоках було ухвалено рішення поставити тут сторожову вежу і призначити гарнізон для несення служби. Для попередження кораблів про небезпеку на вежі вивішували морські прапори, а вночі - сигнальні ліхтарі, що стало прообразом маяка.
У 1921 році було збудовано капітальну будівлю маяка, від якої нині залишилася лише табличка. В 1956 році спорудили нинішню будівлю Санжійського маяка. Але оскільки внаслідок обвалення берега море підступало до вежі маяка приблизно на метр на рік, у 2010 році, не чекаючи на критичну ситуацію, маяк перенесли на 80 метрів далі від берега.
провулок Маячний Санжійка
Храм , Пам'ятка архітектури
Свято-Архангело-Михайлівська церква в Одесі була закладена в 1828 році.
Після закінчення будівництва в 1833 році церква мала два бокові вівтарі: в ім'я СвятогоПророка Іллі та в ім'я ікони Божої Матері Феодорівської.
У 1841 році при церкві було засновано жіночий монастир 3-го класу. Будівництво монастиря здійснювалося за сприяння одеських купців. При монастирі було відкрито притулок для круглих сиріт духовного звання, пізніше перетворений на Єпархіальне жіноче училище. З того часу монастир став осередком благодійності, милосердя та духовності, а надалі прославився іконописом, шиттям риз.
У 1923 році монастир закрили, а в 1931 році Архангело-Михайлівський собор та дзвіницю було підірвано. Монастирські приміщення перейшли до Вищої сільськогосподарської школи. Під час румунської окупації, в 1942 році, монастир знову було відкрито і він залишався чинним майже 20 років.
Відродження Архангело-Михайлівського жіночого монастиря розпочалося в 1991 році. На території зведено монастирський притулок - сучасну будівлю Будинку Милосердя, збудовано каплицю, відкрито музей "Християнська Одеса".
Підпорядкований російській православній церкві.
вулиця Успенська, 4Б Одеса
Свято-Миколаївський собор в Овідіополі збудований у 1823 році.
Відомо, що ще за турецьких часів тут існував соборний православний храм Миколая Чудотворця. Після заснування Овідіополя та спорудження гавані було збудовано нову Миколаївську церкву поряд з портом, але незабаром вона згоріла.
Нинішній Свято-Миколаївський собор у стилі класицизму споруджено на тому самому місці. За нього діяло православне товариство порятунку на водах. В останні роки проведено реставрацію.
вулиця Портова, 4 Овідіополь
Свято-Пантелеймонівський монастир - найбільший в Одесі. Був створений в 1995 році на місці Афонського подвір'я, яке було засноване в Одесі грецькими ченцями з Афона в 1876 році для прийому паломників, які відбували з Одеси на поклоніння святим місцям.
Збудований з каменю, видобутого на Святій Афонській горі і привезеного до Одеси. П'ять куполів монастиря, незвичайні ліплення та мозаїка на стінах відображають суміш різних архітектурних течій XIX століття.
Свято-Пантелеймонівський собор розташований на третьому поверсі, уособлюючи святу гору Афон.
вулиця Пантелеймонівська, 66 Одеса
Свято-Троїцька грецька церква збудована за проєктом архітекторів Джованні Фраполлі та Аркадія Тодорова в стилі класицизму.
Закладена в 1795 році, призначалася для грецької громади міста, спочатку була дерев'яною. В 1804 році відбулося урочисте закладання кам'яного храму, будівництво тривало 4 роки. В 1821 році тут був похований страчений турками Константинопольський патріарх Григорій V (пізніше останки було перенесено до Афін).
З 1936 по 1941 рік церкву було закрито.
Найстаріший храм міста. Частково збереглася мармурова підлога.
З 4 січня 2006 року - Свято-Троїцький собор Одеської митрополії УПЦ московського патріархату.
вулиця Катерининська, 55 Одеса
Свято-Успенський монастир - найвідоміша обитель Одеси, заснована митрополитом Гавриїлом.
З 1946 року тут розміщувалася літня резиденція Московських патріархів, монастир отримав назву Патріаршого, сюди перевели Одеську духовну семінарію. На території збереглася будівля патріаршої резиденції.
Перший кам'яний храм був збудований у 1825 році на місці дерев'яного (згодом був знищений більшовиками). В 1834 році на кошти, які пожертвувала храму одеська купчиха Дар'я Харламбу, було збудовано другий монастирський храм із дзвіницею на честь ікони Божої Матері "Живоносне Джерело" (нині - Успенський).
Нині тут зберігається чудотворна ікона Божої Матері "Млєкопітатєльниця", написана афонськими ченцями в XVII сторіччі.
провулок Маячний, 6 Одеса
Спасо-Преображенська церква у Великодолинському є пам'яткою архітектури місцевого значення.
Історія храму бере свій початок у середині ХІХ століття. На той час на території селища Великодолинське розташовувалась німецька колонія Гросслібенталь. Будівлею церкви є колишня євангелістсько-лютеранська німецька кірха в ім'я апостола Петра. Її будівництво було розпочато німецькими колоністами у 1845 році, а у 1846 році кірха була освячена. Кірха вважалася архітектурним шедевром. Мала восьмикутні колони, усередині був орган Енгельманна.
У 1993 році покинутий храм було передано православній церкві московського патріархату. Внаслідок реконструкції повністю змінився його зовнішній вигляд. Зокрема, надбудовано купол та перебудовано дзвіницю.
вулиця Центральна, 97 Великодолинське