English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Львівської області
Пам'ятки Стрийського району
Пам'ятки Стрия
Знайдено 14 пам’ятки
Стрия
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Пам'ятка архітектури
Кутовий одноповерховий будинок на перехресті вулиці Миколи Міхновського та вулиці Миколи Гоголя у Стрию відрізняється від навколишньої типової забудови кінця ХІХ століття - початку XX століття барельєфами та скульптурами на фасадах.
З 1952 року тут мешкає скульптор Костянтин Левченко, автор понад ста скульптур, деякі з яких виставлені у музеях Канади, Франції, Чехії, Румунії та України, зокрема у Стрийському краєзнавчому музеї "Верховина".
На будинку Левченка розміщено 12 його скульптур, серед яких "Ісус Христос", "Донечка", "Тарас Шевченко", "Іоан Павло II", "Микола Гоголь", "Матерь Божа", "Січові стрільці" та інші.
вулиця Миколи Міхновського, 10 Стрий
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Віллою Володкевича у Стрию називають романтичний будинок у стилі модерн, зведений на початку XX століття родиною місцевого адвоката. Цей мініатюрний замок є однією із найцікавіших архітектурних пам'яток Стрия.
Після 1939 року тут розмістився Будинок вчителя. Під час гітлерівської окупації будівлю використовували каральні органи. Зараз у віллі Володкевича розміщується Центр професійного розвитку педагогічних працівників.
У п'яти кімнатах на другому поверсі розташований Музей літературно-мистецького об'єднання "Хвилі Стрия". Його заснував у 1976 році український письменник і громадський діяч Віталій Романюк, який очолював літературно-мистецьке об'єднання "Хвилі Стрия".
В експозиції представлено понад 500 різнопланових мистецьких витворів: вишивка, художнє скло, живопис, графіка, скульптура. Літературну частину експозиції складає добірка творів стрийських письменників, які входили до об'єднання "Хвилі Стрия".
вулиця Олекси Бобикевича, 5 Стрий
Храм , Пам'ятка архітектури
Катедральний храм Успіння Пресвятої Богородиці – головний греко-католицький храм Стрия.
Історія святині походить від костелу монастиря францисканців, відомого з 1608 року. У 1785 році австрійська влада ліквідувала католицький монастир і передала культову споруду українській громаді.
Дерев'яний Успенський храм був найстаршим у Стрию, але через поганий стан його розібрали і побудували на цьому місці нову церкву. Тут зберігаються мощі блаженного Петра Вергуна. Головна святиня – чудотворна Ліська ікона Богоматері.
вулиця Успенська, 16 Стрий
Витончений готичний костел-санктуарій Різдва Пресвятої Богородиці вважається символом міста Стрий.
Римо-католицька парафія була заснована в місті королем Казимиром Великим ще в XIV сторіччі. Парафіяльний костел Різдва Богородиці був збудований у 1425 році. Кілька разів готичний храм знищували пожежі. В 1891 році була проведена остання велика реставрація, було встановлено орган.
У 1939 році храм було закрито, але будівля збереглася за радянських часів.
У 1995 році костел був оголошений Санктуарієм Матері Божої Покровительки Людських Надій, а в 2001 році Папа Римський Іван Павло ІІ освятив ікону Матері Божої Стрийської.
вулиця 22-го Січня, 1 Стрий
Музей/галерея
Стрийський краєзнавчий музей "Верховина" розташований у колишньому будинку стрийського адвоката та громадсько-політичного діяча Євгена Олесницького (1899 року побудови), який на початку ХХ століття був осередком української культури та суспільного життя.
Фонди музею нараховують 26 тисяч одиниць зберігання. Експозиція складається з трьох відділів: природи, етнографії, історії краю.
Відділ історії інформує про найдавніші поселення на території краю, історію середньовічного Стрия, опришківський рух. Висвітлює історію Стрийщини в період Австрійської займанщини, події Першої світової війни, боротьбу краян за українську державу.
Найцінніші експонати: старовинні книги, ікони, бойківські та гуцульські писанки, а також зброя козаків та опришків. Окрема експозиція присвячена діяльності УПА.
До складу краєзнавчого музею "Верховина" входять:- Меморіальний комплекс "Борцям за волю України";- Меморіальний музей-садиба родини Бандерів;- Меморіальний музей Ольги Бачинської;- Музей художника Петра Обаля.
вулиця Євгена Олесницького, 15 Стрий
Музей/галерея , Пам'ятник/монумент
Меморіальний комплекс "Борцям за волю України" відкрито в 2005 році на території колишньої міської в'язниці Стрия, яка діяла з 1898 року по 1963 рік.Входить до складу Стрийського краєзнавчого музею "Верховина".
Експозиція унікального музею-в'язниці присвячена політв'язням, закатованим тут у різні періоди австро-угорцями, польською владою та радянським режимом. Найстрашніша сторінка історії - масовий розстріл політв'язнів у 1941 році перед відступом Червоної армії.
Меморіальний комплекс включає символічну ковану огорожу, фрагменти стін із заґратованими вікнами, сторожову вежу, вхідну арку з терновим вінком, двоповерхову будівлю музею, стіну скорботи, могилу-саркофаг, пам'ятник "Пієта".
вулиця Євгена Олесницького, 4 Стрий
Меморіальний музей громадської діячки Ольги Бачинської відкрився у 2001 році як відділ Стрийського краєзнавчого музею "Верховина". Розташований в ошатному будинку Бачинських у Стрию, який у 1912 році придбав чоловік Ольги – Іларіон Бачинський.
Експозиція висвітлює життєвий шлях Ольги Бачинської, яка була першою українською жінкою Галичини, що очолювала важливу економічну установу – дирекціїю "Маслосоюзу". Крім того, вона зібрала велику колекцію народного одягу та вишивки, яку експонувала у Відні 1915 року.
У музеї представлена частина колекції Бачинської. Заслуговують на увагу зразки української вишивки, вишиті сорочки, ткані запаски, світлини Бачинської у національному строї, деякі її особисті речі.
У другій кімнаті відтворена обстановка, яка була тут за життя Бачинської. Представлені родинні меблі, предмети побуту кінця ХІХ – початку XX століття, документи про багаторічну роботу Бачинської у складі дирекції "Маслосоюзу" та її громадську діяльність.
вулиця Валова, 6 Стрий
Меморіальний музей-садибу родини видатного українського політичного діяча, лідера ОУН Степана Бандери відкрито в Стрию до 101-ї річниці від дня його народження. Входить до складу Стрийського краєзнавчого музею "Верховина".
Експозиція, яка здебільшого присвячена шкільним рокам юного Степана, розміщена в будинку його діда Михайла Бандери, в якому він жив, навчаючись з 1919 по 1927 рік у Стрийській гімназії.
Також експозиція будинку-музею розповідає про всіх членів великої родини Бандерів, кожен із яких так чи інакше долучився до боротьби за українську незалежність. Представлені документи, фотографії, особисті речі.
Перед будинком відкрито сквер імені Степана Бандери.
вулиця Львівська, 20 Стрий
Музей "Нескорені" у Стрию відкрився у 2022 році під час повномасштабного російського вторгнення в Україну.
Експозицію музею склали воєнні трофеї російсько-української війни, які привезли бійці батальйону "Карпатська Січ".
У музеї можна побачити різні види зброї, екіпірування українських військових, а також одяг та захист окупантів, багато фотографій і "розпаковку" російського сухпайка.
вулиця Успенська, 58 Стрий
Меморіальний музей художника Петра Обаля у Стрию відкрився у 2005 році як відділ краєзнавчого музею "Верховина". Основу колекції склало зібрання доньки художника Віри Обаль.
Частина експозиції першого залу становить меморіальний робочий куточок художника: стіл, книжкова шафа, в якій – частина книг з родинної бібліотеки Обалів та речі ужиткового мистецтва. Представлені документи, диплом та свідоцтво про закінчення Краківської Академії красних мистецтв, свідоцтво про середню освіту, посвідчення професора гімназії, світлини, ранні малюнки художника.
В другій залі експонуються твори часів ув’язнення та стрийського періоду творчості Обаля (1950–1980 роки). На увагу заслуговують листи до дружини Ольги, написані з місць ув’язнення в Казахстані, а також рисунок бараку, в якому знаходилась майстерня художника.
вулиця Тараса Шевченка, 107 Стрий
Нинішня будівля Стрийської міської ради збудована в кінці 1886 року австрійською владою як комплекс окружного суду з в'язницею. За польської влади будівля зберегла профіль, а за радянських часів у ньому розмістилися міська рада.
В 1990 році, ще за радянської влади, на флагштоку над міськрадою вперше в Україні було піднято національний жовто-блакитний прапор.
На території колишньої в'язниці відкрито меморіал пам'яті жертв репресій
вулиця Тараса Шевченка, 71 Стрий
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник-триптих "Будителям" у Стрию присвячений одночасно трьом найвидатнішим літературним діячам України, чия творчість дала поштовх до пробудження в народі української національної самосвідомості: Тарасові Шевченку, Іванові Франку та Лесі Українці.
Автори скульптури: Василь та Володимир Одреховські. Пам'ятник складається з трьох бронзових скульптур на повний зріст, які розміщені в нішах арок під загальною високою ажурною тригранною аркою з білого мармуру. Монумент увінчує декоративний вічовий дзвін, що символізує заклик до об'єднання нації.
вулиця Тараса Шевченка Стрий
Велика синагога в Стрию побудована в 1817 році. Ґрати брами виконані у формі менори.
За радянських часів це був продовольчий склад. Наразі будівля синагога знаходиться у напівзруйнованому стані, реставрація поки що не планується.
вулиця Юрія Липи, 3 Стрий
Будівля колишньої стрийської гімназії збудована на початку ХІХ століття, хоча сама гімназія відкрилася лише в 1872 році як Стрийська імператорська вища реальна школа.
У 1919-1927 роках тут навчався майбутній лідер ОУН Степан Бандера та інші визначні особи.
Нині це Стрийський ліцей № 7. Перед будівлею встановлений пам'ятник Степанові Бандері.
вулиця Філарета Колесси, 12 Стрий