English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Сумської області
Пам'ятки Роменського району
Знайдено 17 пам’ятки
Роменського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Храм , Пам'ятка архітектури
Церква Святого Василя в Ромнах входить до комплексу Святодухівського собору і, по суті, є його дзвіницею.
Після перебудови церква стала подовженою, безкупольною.
Василівська церква знаходиться на Базарній площі міста Ромни, поруч із ринком та давньоруським городищем.
площа Базарна, 15 Ромни
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Церква Святого Вознесіння збудована в Ромнах на рубежі XVIII-XIX століть за межами міського валу, на місці дерев'яного храму, заснованого в 1700 році.
В 1895 році була прибудована дзвіниця. У 1896 році відкрилася церковно-парафіяльна школа.
За радянських часів Вознесенську церкву було закрито, будівля використовувалася не за призначенням.
Відродження церкви Святого Вознесіння почалося в 1996 році. Йде реставрація.
вулиця Соборна, 25 Ромни
Музей/галерея
Державний історико-культурний заповідник "Посулля" об'єднує цілий комплекс пам'яток історії та культури Роменського та Недригайлівського районів Сумської області, розташованих у басейні річки Сула, серед яких історичні музеї, етнографічний комплекс, низка пам'ятних місць і природних пам'яток.
Адміністрація заповідника розміщується в місті Ромни, в будинку XIX століття, поруч із Роменським краєзнавчим музеєм. Також до складу заповідника входять Недригайлівський краєзнавчий музей, Музей-садиба Олекси Ющенка, Музей Петра Калнишевського з архітектурно-етнографічним комплексом "Старе село".
Музейний фонд заповідника складає близько 40 тисяч експонатів, що знайомлять з історичним минулим та сьогоденням, природою, етнографією, мистецьким надбанням Посульського краю.
Також заповідник "Посулля" опікується об'єктами історико-культурної спадщини та природно-заповідного фонду місцевого і національного значення, серед яких комплекси скіфських курганів, сіверянське городище Монастирище, Пам’ятник мамонту на місці палеолітичної стоянки в селі Кулішівка, геологічна пам'ятка – гора Золотуха тощо.
вулиця Миколаївська, 12 Ромни
Шкільний музей народознавства "Дзвіниця Одкровення вічності" працює у Роменській загальноосвітній школі №5.
Має п'ять експозицій: "Рушники рідного краю", "Спадщина очима дітей", "Хліб – всьому голова", "Голодомор 1932-1933 років", "Великодня писанка".
вулиця Прокопенка, 76 Ромни
Народний музей історії села Вільшана на Сумщині з 2002 року працює при Вільшанському ліцеї. Створений з ініціативи місцевих освітян.
Експозиція музею розповідає про давню історію краю, заснування та розвиток села Вільшана, Голодомор 1932-1933 років, події Другої світової війни, Чорнобильську трагедію тощо.
Музейна колекція, зібрана за участі школярів, налічує понад 800 експонатів. Це численні предмети старовини, фрагменти зброї та військового спорядження, історичні документи, старі світлини.
Особливим експонатом музею є прапор, привезений випускником школи Олександром Заїкою із району проведення операції об'єднаних сил на території Донецької та Луганської областей.
вулиця Київський Шлях, 14 Вільшана
Меморіальний комплекс останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Калнишевського в селі Пустовійтівка на Сумщині включає Музей Петра Калнишевського, що є відділом Державного історико-культурного заповідника "Посулля".
Музей заснований у 2005 році на основі матеріалів Роменського краєзнавчого музею, що раніше складали виставку "Легендарний кошовий". Розташований у приміщенні будинку культури села Пустовійтівка, на батьківщині Петра Калнишевського.
Основна експозиція розповідає про життєвий шлях кошового отамана: дитинство в рідному селі, посвячення в джури на Січі, службу у Війську Запорозькому Низовому, обрання кошовим отаманом, участь у російсько-турецькій війні 1768-1774 років, ув'язнення за наказом царського уряду та заслання на Соловки. Представлено реконструкцію інтер'єру соловецької камери, де 25 років просидів Петро Калнишевський.
Також експонуються фрагменти дерев'яної Троїцької церкви, побудованої коштом отамана в Пустовійтівці (нині реконструйована). Також можна побачити колекцію козацької зброї, монет, люльок, ікон.
Ще у двох експозиційних залах представлені місцеві археологічні знахідки скіфських часів та матеріали про інших видатних вихідців із Путовійтівки.
провулок 4-й Центральної, 4 Пустовійтівка
Літературний музей письменників Леоніда Полтави та Йосипа Дудки діє в селі Пустовійтівка при Пустовійтівській загальноосвітній школі імені Петра Калнишевського.
Заклад відкрився в 2006 році як меморіальний музей поета, публіциста, громадського діяча Леоніда Полтави до 85-річчя від дня його народження. Експозиція музею знайомить із життєвим, творчим шляхом Леоніда Полтави, виданнями його книг англійською та українською мовами, родинними знімками, афішами виступів, лібретто опер та оперет, колекціями значків, брелоків, монет, марок, конвертів, особистими речами Леоніда Полтави, які подаровані музеєві його родиною з Нью-Йорку.
Згодом була відкрита музейна експозиція до 95-річчя від дня народження Йосипа Дудки - відомого поета і педагога Роменщини, неординарної людини, палкого патріота своєї землі.
провулок 4-й Центральної, 7 Пустовійтівка
Музей-садиба Олекси Ющенка у селі Хоружівка на Сумщині діє з 2007 року як сектор Недригайлівського краєзнавчого музею у складі Державного історико-культурного заповідника "Посулля". Розташовується на південній околиці села, що має назву Шкодівка.
Експозиція розміщується у столітній батьківській хаті українського поета і журналіста Олекса Ющенко, троюрідного дядька третього Президента України Віктора Ющенка. В будинку відтворена обстановка, яка була тут за життя Олекси Ющенка та його батьків на початку XX століття.
В експозиції представлені особисті речі родини Ющенків, перші видання збірок поета, його статті, листи і світлини.
На подвір'ї встанволене погруддя Олекси Ющенка.
вулиця Ющенків, 56 Хоружівка
Недригайлівський краєзнавчий музей відкрився у 2006 році з ініціативи місцевого осередку товариства "Просвіта". Розташовується у відреставрованому приміщенні друкарні. Входить до складу Державного історико-культурного заповідника "Посулля".
Експозиція налічує близько 5000 експонатів. В археологічній колекції представлені фрагменти кераміки та металевих вироби бронзової доби, знайдені археологами в урочищі Мазепина гора. Історичний розділ розповідає про заснування селища Недригайлів, тут можна побачити копії документів періоду Хмельниччини.
Також представлені зброя, військове спорядження, знаряддя праці, предмети побуту різних часів, матеріали про Голодомор 1932–1933 років, ліквідацію аварії на ЧАЕС.
Крім того, музей висвітлює життя та діяльність місцевих художників, народних майстрів, науковців та політиків.
вулиця Тараса Шевченка, 13 Недригайлів
Пам'ятник/монумент
Пам'ятник мамонтові в Кулішівці - перший подібний пам'ятник у світі.
Встановлений в 1841 році на честь палеонтологічної знахідки, зробленої в 1839 році українським вченим-натуралістом, професором харківського університету Іваном Калиниченком. Він відкопав скелет мамонта, що добре зберігся, виявлений місцевими жителями при проведенні земляних робіт. Знахідку подарували зоологічному кабінету Харківського університету.
На пропозицію професора Калиниченка та за участі власника маєтку графа Юрія Головкіна в 1841 році на тому місці, де були знайдені кістки, встановили 3-метровий чавунний пам'ятний знак.
Кулішівський пам'ятник мамонтові тепер є пам'яткою району і навіть зображений на його гербі.
вулиця Тараса Шевченка Кулішівка
Перший в Україні пам'ятник останньому кошовому отаману Запорозької Січі Петрові Калнишевському встановлено в селі Пустовійтівка, де він народився в 1691 році.
Фактично, з встановлення цього пам'ятника в 1991 році розпочалося створення у Пустовійтівці меморіалу Калнишевського.
Отаман зображений з гетьманською булавою в руці. Автори пам'ятника – академік Василь Бородай та скульптор Ростислав Синько.
вулиця Зелена Пустовійтівка
Пам'ятник свині з написом на постаменті "Від вдячних українців" відкрито у міському парку міста Ромни в 2000 році.
Тут, на місці давньоруського городища, археологи знайшли кістки свиней. Вони дійшли висновку, що свині, яких монголи через свою релігію не могли вживати в їжу і тому не відбирали у місцевих жителів, урятували народ від голодної смерті.
Роменська бетонна свинка, що сидить на задніх лапах, стала четвертим у світі пам'ятником свині.
бульвар Тараса Шевченка Ромни
Перший в Україні повнорозмірний пам'ятник видатному українському поетові та громадському діячеві Тарасові Шевченку встановлено в Ромнах в 1918 році (за іншими даними – в 1919 році).
Місто Ромни на той час вже знаходилося під контролем більшовиків, які активно підтримували культ "поета-революціонера". Автор монумента – відомий скульптор Іван Кавалерідзе. Скульптура, яка зображує Шевченка, що сидить у задумливій позі, вважається найбільш "людяною" пам'яткою поетові.
У Києві, на Андріївському узвозі, встановлено макет цього пам'ятника.
Роменський краєзнавчий музей розташований в історичному центрі міста Ромни та входить до складу Державний історико-культурний заповідник "Посулля". Це один із найбагатших музеїв Сумської області – в його фондах налічується близько 50 тисяч експонатів.
Історія музею розпочалася у 1919 році, коли в Ромнах було засновано Товариство захисту пам’яток старовини та мистецтва. Протягом перших десятиліть музей декілька разів змінював свою адресу, поки у 1943 році не розмістився у нинішньому приміщенні колишнього банку XIX століття.
Експозиція музею розповідає про історію Роменщини та природу краю. Діють постійні експозиції: "Духовні обереги краю", "Роменці – герої Чорнобиля", "Історичний вибір народу", "Життя в ім'я науки", "Віхи історії Роменщини", "Роменщина в роки Другої Світової війни", діорама "Тваринний світ Роменщини".
Героїчну козацьку добу в історії Роменщини представлено зброєю, колекцією козацьких люльок та побутових речей XVII-XVIII століть. Серед раритетів – Литовський статут 1588 року, найстаріше друковане видання у музейних колекціях Сумщини. Унікальною реліквією, пов’язаною з ім’ям Тараса Шевченка, є торбан, що належав самому Кобзарю. Гордістю музею є розкішна мистецька колекція та багата етнографічно-побутова збірка.
Біля будівлі краєзнавчого музею лежить величезний валун, занесений сюди льодовиком із Карелії 180 тисяч років тому.
вулиця Миколаївська, 10 Ромни
Свято-Миколаївська церква в Пустовійтівці закладена в 1900 році за проєктом полтавського архітектора Сергія Носова.
Будівництво завершилося в 1906 році.
Нині Миколаївський храм чинний, належить УПЦ московськогог патріархату.
вулиця Центральна Пустовійтівка