English
русский [страна агрессор]
Пам'ятки України
Пам'ятки Миколаївської області
Пам'ятки Миколаївського району
Знайдено 57 пам’ятки
Миколаївського району
Відкрити мапу
Доступно для
Параметри доступності
Музей/галерея
Музей історії Миколаївського морського торгового порту створено у 1976 році.
Експозиція в хронологічному порядку знайомить із розвитком портобудування від початку заснування міста Миколаїв й появи перших пристаней до сучасних портових структур, розташованих на берегах Бузько-Дніпровського лиману, включаючи Очаківський порт, перевантажувальних засобів, обсягів товарообігу.
У фондових книгах музею на обліку зараз 2992 експонати, з них 2017- оригінальні.
Сучасну колекцію музею складають: старовинна карта Миколаєва ХІХ століття, живописні картини відомих художників, моделі портових кранів, різноманітне портове обладнання, оригінальні світлини, листівки, книжки присвячені порту. Прикрашають експозицію музею 10 моделей суден, що пов’язані з історією порту, або названі на честь відомих керівників Миколаївського торговельного порту.
вулиця Заводська, 25А Миколаїв
Рейтинг
Додати до обраного
Додати до маршруту
Народний музей "Історії села Радісний Сад та виноробства Нижнього Побужжя" створено в 1990-х роках місцевим істориком та краєзнавцем Віктором Задорожним.
В чотирьох експозиційних залах відображена історія села Радісний Сад, яке виникло на базі націоналізованих радянською владою в 1920-роках виноградниках, закладених у 1908 році німецьким колоністом Клюндтом.
Зібрані в музеї експонати досліджують історію розвитку виноградарства та виноробства в Нижньому Побужжі.
вулиця Миру, 10 Радісний Сад
Очаківський музей мариністичного живопису носить ім'я художника Руфіна Судковського, який народився в Очакові в 1850 році.
Основним напрямом його творчості були морські пейзажі, сюжети для яких він знаходив на узбережжях Очакова та Одеси. В музеї експонується багато робіт Судковського.
Могила художника розташована на території Миколаївського собору.
РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКА ВІЙНА
Від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну в 2022 році місто Очаків перебуває під постійним ворожим обстрілом. Внаслідок обстрілів російською армією будівля музею зазнала значних пошкоджень.
вулиця Шкрептієнка, 13 Очаків
Пам'ятка архітектури , Музей/галерея
Музей підпільно-партизанського руху на Миколаївщині відкрито в 1975 році у старовинному особняку кінця ХІХ століття, який належав відомій у Миколаєві родині німців-колоністів фон Шардтів.
У 1941-1943 роках тут мешкав розвідник Віктор Лягін, керівник Миколаївського підпільного центру спротиву під час Другої світової війни.
Музей містить багату колекцію документів, фотографій, предметів, які розповідають про боротьбу жителів Миколаївської області проти німецьких окупантів. Представлені фіктивні медичні довідки, пропуски, паспорти, копії німецьких печаток, виготовлені підпільниками для порятунку молоді від вивезення до Німеччини та організації втеч військовополонених з концтабору.
В центрі зали експонується колекція стрілецької зброї та масштабні моделі військової техніки.
вулиця Лягіна, 5 Миколаїв
Історична місцевість , Музей/галерея , Пам'ятка археології
Руїни давньогрецького міста Ольвія розташовані на південній околиці села Парутине, що на березі Бузького лиману.
Ольвія Понтійська була одним із чотирьох найбільших античних полісів у Північному Причорномор'ї, проіснувавши протягом тисячоліття - з VI століття до нашої ери до IV століття нашої ери.
Була заснована переселенцями з Мілета, перевалочним пунктом для яких послужив острів Борисфен (Березань). Згадується в "Історії" Геродота.
Найбільшого розквіту досягла в еллінський період (до І століття нашої ери), потім була римською провінцією, поки не зникла під натиском гунів.
Знайдено головний вівтар (теменос), центральну площу (агора), фундаменти храмів та житлових будинків, склепи знатних мешканців, фрагменти цитаделі, оборонних стін та воріт, дороги тощо. Продовжуються пошуки руїн античного театру, який, ймовірно, лежить на дні лиману.
В 1926 році територія розкопок оголошена державним заповідником. Нині це Національний історико-археологічний заповідник "Ольвія". В приміщенні старого маяка відкрито музей, де представлені знахідки, зроблені під час розкопок. Для огляду доступне підземелля античного склепу. Також відкрито лапідарій, в якому представлені стародавні надгробки та фрагменти античної архітектури.
Щороку в 20-х числах серпня проходить фестиваль "Музи Ольвії".
вулиця Ольвійська, 47 Парутине
Новоодеський краєзнавчий музей розташований в центрі міста Нова Одеса на другому поверсі міського Будинку культури. Музей створено в 1972 році. В 1976 він отримав статус "народний".
Музейна експозиція розташована в 3 залах і налічує близько 5 тисяч експонатів. Перша зала висвітлює розвиток людства на території краю. В залі "Українська хата" експонуються землеробські знаряддя, якими користувалося населення Новоодещини в кінці XIX століття. Окремі експозиції присвячені національно-визвольному руху 1918-1920 років, Голодомору 1932-1933 років, періоду сталінських репресій та Другої світової війни.
вулиця Центральна, 223 Нова Одеса
Історична місцевість
Березань - невеликий острів при вході в Дніпровський лиман, описаний Пушкіним в "Казці про царя Салтана" як Буян (у слов'янській міфології - казковий райський острів).
Наприкінці VII сторіччя до нашої ери (до підняття рівня моря був півостровом) тут з'явилося перше в Північному Причорномор'ї античне поселення Борисфен або Борисфеніда, засноване вихідцями з іонійського міста Мілета. Пізніше був опорним пунктом русичів на шляху "З варяг у греки".
Збереглися залишки турецького укріплення XVIII століття, залізобетонних кріпосних споруд 1910 року, батареї часів Другої Світової війни, каплиця та пам'ятник на місці розстрілу лейтенанта Шмідта (1906 рік).
Острів Березань входить до складу Національного заповідника "Ольвія". Відвідування обмежене – ведуться археологічні дослідження. Екскурсії організують в Очакові.
острів Березань Очаків
Пам'ятка архітектури
Двоповерхова будівля Офіцерського зібрання в Миколаєві - зразок цивільної архітектури ХІХ століття.
Будинок виконаний у стилі класицизму, побудований в 1820-х роках за розпорядженням адмірала Олексія Грейга як клуб для офіцерів-моряків. У 1872 році отримало статус Морського зібрання та перетворилося на культурний і просвітницький центр морських службовців під час зимування кораблів. Тут збирались видатні флотоводці - Павло Нахімов, Михайло Лазарєв, Володимир Корнілов, Фадей Беллінсгаузен, Олексій Бутаков, Степан Макаров, Микола Аркас та інші.
Досі зберігає профіль - зараз у ньому розміщується Будинок офіцерів флоту.
вулиця Артилерійська, 7 Миколаїв
Будівля Офіцерського зібрання в Очакові збудована в середині ХІХ століття у стилі класицизму.
У 1906 році в цій будівлі проходив суд над лейтенантом Петром Шмідтом та іншими учасниками закоолоту на крейсері "Очаків".
Пам'ятник Шмідту встановлено навпроти Офіцерського зібрання. На постаменті висічено текст сигналу, піднятого над "Очаковом" після початку повстання на кораблях Чорноморського флоту: "Командую флотом. Шмідт".
За радянських часів у колишній будівлі Офіцерського зібрання розміщувався Будинок офіцерів флоту та картинна галерея. Наразі будівля в аварійному стані.
вулиця Шмідта, 10 Очаків
Пам'ятник/монумент
Пам'ятний знак на честь 50-річчя заснування Державного підприємства НВК газотурбобудування "Зоря - Машроєкт" встановлено в 2004 році на площі перед ПК "Молодіжний".
Газотурбінними двигунами підприємства оснащено 458 бойових та цивільних кораблів, що ходять під прапорами 16 країн світу.
вулиця Театральна, 1 Миколаїв
Пам'ятник віце-адміралу Степану Макарову встановлено в 1976 році в його рідному місті Миколаєві, на Флотському бульварі.
Макаров був видатним полярним дослідником, вченим та військово-морським теоретиком. Герой російсько-турецької війни 1877-1878 років, під час війни він уперше в світі успішно застосував торпедну зброю.
Фігура адмірала виконана скульпторами Анатолієм Коптєвим та Олексієм Сопелкіним з металу, постамент - з полірованого граніту. Напис на постаменті свідчить: "Макаров Степан Йосипович. 1848-1904. Віце-адмірал, видатний флотоводець і вчений. Народився в Миколаєві, загинув на броненосці "Петропавлівськ".
бульвар Флотський Миколаїв
Пам'ятник бригадиру Іванові Горичу – найнезвичайніший в Очакові. На вершині піраміди з 30 гарматних ядер сидить орел із розкритими крилами.
Під час штурму Очакова російськими військами та чорноморськими козаками Горич командував 6-ю колоною, на яку була покладена безпосередньо атака фортеці. На чолі колони бригадир одним із перших піднявся на фортечну стіну і героїчно загинув у бою.
Пам'ятник Горичу встановлено у сквері на перехресті вулиць Шмідта та Лоцманської. Автори: скульптор Юрій Макушин та архітектор Олексій Руденко.
вулиця Лоцманська, 27 Очаків
Монумент на честь засновника міста князя Григорія Потьомкіна-Таврійського встановлено в 2007 році поряд з першим суднобудівним заводом, на місці, де, на думку істориків, князь ухвалив рішення про будівництво Миколаєва.
Бюст виконаний із чорного граніту миколаївським художником та архітектором Віктором Макушиним.
вулиця Набережна, Манганарівський сквер Миколаїв
Меморіал пам'яті жителів Миколаївщини, які стали жертвами голодомору на Україні 1932-1933 років, встановлено в Миколаєві в 1993 році до 60-ї річниці Голодомору. Реконструйовано в 2003 році.
Висота пам’ятного знака - 15 метрів. Головна конструкція та хрест - із металу, терновий вінок - із алюмінію, дзвони - із бронзи.
Пам'ятник розташований на перетині вулиць Херсонське шосе та Кругова.
Херсонське шосе Миколаїв
Скульптура Святого Миколая Чудотворця, покровителя міста Миколаєва, відкрита в Каштановому сквері в 2005 році на відзначення 216-річчя міста.
Святий Миколай Угодник з давніх-давен вважається покровителем мореплавців, що оберігає їх кораблі в далеких походах. Пам'ятник Миколі Чудотворцю з сіро-блакитного мармуру (архітектор Анатолій Павлов та Олександр Бондар, скульптор Іван Булавицький) створювався 1,5 року на народні гроші, тому імена всіх, хто вніс пожертви, увічнені на постаменті.
Каштановий сквер - одне з найулюбленіших місць відпочинку мешканців Миколаєва. Біля входу до сквера встановлено скульптури левів.
вулиця Соборна Миколаїв